Az infláció löki komolyabb adósságba az embereket

Hiába mutatnak abszolút csúcsokat a kihelyezett hitelösszegek, az ügyfelek visszafogottan térnek vissza a bankokba. Akinek viszont hitel kell, az elmúlt hónapok inflációja miatt a korábbiaknál sokkal komolyabb mértékben kénytelen eladósodni. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az év hátralévő részében szinte lehetetlen behozni a 2019-es év szerződésszám-csúcsát, mivel a „bezzegév” második felét nagyon megnyomta az öt évvel ezelőtt indult babaváró.

Az infláció löki komolyabb adósságba az embereket

Az év első hat hónapjában közel 276 000 nem folyószámla jellegű hitelszerződést kötöttek a magyar háztartások a bankokban. Ez ugyan közel 23 százalékkal haladja meg 2023-as első fél év adatait, ám szerződésszám tekintetében továbbra sem sikerült elérni az öt évvel ezelőtti csúcsot. Akkor, 2019-ben az év első 6 hónapjában közel 288 000 hitelszerződést kötöttek az ügyfelekkel a bankok.

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint figyelemreméltó, hogy a hat hónap alatt folyósított 1 237 milliárd forintnyi kölcsön közel háromszoros dinamikával, 75 százalékkal haladja meg a bázis év adatait. Mindkét tekintetben az infláció hatása érhető utol a szakértő szerint: az elmúlt hónapokban megtapasztalt komoly mértékű pénzromlás hatása még benne van az emberekben, és emiatt továbbra is óvatosan állnak a hitelfelvételhez. Másrészt viszont, akinek kölcsönre van szüksége, annak épp az inflációs drágulás miatt a korábbiaknál jóval magasabb összeget kell felvennie, hogy hitelcéljait megvalósítsa.

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint leginkább a lakáshitelezés terén van még mit tenni a pénzintézeteknek. Az év első hat hónapjában 38 000 szerződés köttetett, amely ugyan 50 százalékot meghaladó mértékű növekedést jelent a 2023-as év első félévéhez képest, ám a Magyar Nemzeti Bank statisztikáiban 2016-ig kell visszamennünk, amíg a mostaninál gyengébb szerződéskötési hajlandóságot tapasztalunk. Még bőven a covid idején, 2021-ben és 22-ben is bőven ötvenezer felett volt a lakáshitel szerződések száma.

A személyi kölcsönök tekintetében csak a 2019-es bezzeg év áll előttünk, ráadásul a második negyedévben kötött közel 80 000 szerződés abszolút csúcsnak számít a BiztosDöntés.hu szakértője szerint. A piacot azonban kissé meglepte, hogy 2024. júniusában annak ellenére csökkent 2,5 milliárd forinttal, 69,5 milliárd forintra a személyi hitelek folyósítása, hogy sokan arra számítottak, hogy a nyári hónapokban tovább emelkedik majd az értékesítési volumen. Aggodalomra persze itt nincs ok, a megkötött szerződések száma harmadik hónapja bőven 25 000 felett van, igaz 2019. májusában és júliusában egyaránt több mint 30 ezren vettek fel a személyi kölcsönt.

Gergely Péter szerint, ha a következő hónapokban sikerül is folyamatosan egyre több ügyfelet bevonzani a bankokba, jó eséllyel a 2019-es csúcsév szerződéses adatait nem fogja tudni meghaladni a piac. Akkor ugyanis az év második felében indult a babaváró támogatás, amelyet hat hónap alatt közel 49 ezren vettek igénybe, ami a II. félévben megkötött összes szerződés közel 14 százalékát tette ki. Ezzel szemben idén az év első hat hónapjában megkötött babaváró szerződések száma az összes, nem folyószámla-jellegű hitelszerződésnek nem egészen 3 százalékát teszi ki – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, aki szerint reményt csak a IV. negyedév személyi kölcsön boomja hozhat.


Minden idők legnagyobb romániai kereskedelmi ingatlantranzakcióját kötötte meg a MAS és az AFI

Az AFI Europe megvásárolta a MAS hat romániai bevásárlóparkját - írta a profit.ro.
2026. 07. 09. 04:30
Megosztás:

Derűs jövőkép, bizonytalan jelen – így gondolkodnak a pénzről a magyar egyetemisták

Az egyetemisták és főiskolások közül most még csak kevesen elégedettek az anyagi helyzetükkel, a többségük mégis optimista. Az Erste és a HÖOK közös kutatása szerint pénzügyi kérdésekkel kapcsolatban sok bennük a bizonytalanság, amihez az is hozzájárulhat, hogy keveset beszélgetnek ezekről a témákról. Az Erste x Körvonal beszélgetésindító kártyacsomag segít, hogy a fiatalok könnyebben beszéljenek a jövő izgalmas, sokszor szorongató kérdéseiről.
2026. 07. 09. 04:00
Megosztás:

Karácsony Gergely: idén 25 társasház újíthatja meg az udvarát az Égig érő fű program révén

Idén 25 társasház kezdheti meg udvarának megújítását, további 10 ház pedig tervezési támogatást kap az Égig érő fű udvarzöldítési program keretében - közölte Karácsony Gergely főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 03:30
Megosztás:

Rekordév után is pörög a piac: megteltek a fóti raktárak

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint. A társaság közel 60 ezer négyzetméternyi új bérleti megállapodással kezdte az évet a Budapest környéki megaparkjaiban. Az eredmények azt jelzik, hogy a szektorban egyre inkább felértékelődnek azok a korszerű fejlesztések, amelyek jó lokáció mellett rugalmasságot és gyors alkalmazkodóképességet is kínálnak a bérlők számára.
2026. 07. 09. 03:00
Megosztás:

Visszatér a brutális hőség Magyarországra

A hét közepén néhány napra mérséklődig a hőség, a jelenlegi előrejelzések szerint azonban már a jövő hét elejétől ismét 33–35 Celsius-fok közelébe emelkedhet a nappali csúcshőmérséklet.
2026. 07. 09. 02:00
Megosztás:

1988 a nyugdíjszámítás nagy határvonala: ezért számítanak innen a keresetek

A magyar nyugdíjszámítás egyik legfontosabb szabálya, hogy az öregségi nyugdíj alapját főszabály szerint az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért keresetek és jövedelmek adják. Ez az első hallásra technikai részletnek tűnő szabály valójában kulcskérdés: meghatározza, hogy mely évek kereseti adatai kerülnek be a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámításába, és melyek azok az időszakok, amelyek csak kivételes esetben játszhatnak szerepet.
2026. 07. 09. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára adott átmeneti olajszankció-mentességet

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára a kőolajra vonatkozóan adott átmeneti szankciómentességet a két ország közötti megállapodás megsértése miatt - közölték amerikai tisztségviselők kedden.
2026. 07. 09. 00:05
Megosztás:

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató országok listájáról

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató államok listájáról – jelentette be Marco Rubio külügyminiszter szerdán az eljárás megindítását.
2026. 07. 08. 23:30
Megosztás:

Tavaly gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése

Ismét gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése, míg 2023 és 2024 vége között naponta átlagosan 3-4 üzlettel volt kevesebb, addig az elmúlt időszakban már napi 4-5 üzlet zárt be - közölte a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) szerdán, a vendéglátásról készített statisztikai helyzetjelentés alapján.
2026. 07. 08. 23:00
Megosztás:

Csökkent a dísznövénytermesztés területe 2025-ben, miközben mérsékelten nőtt az ágazat bevétele

Csökkent a dísznövénytermesztésre használt terület 2025-ben, miközben mérsékelten emelkedett az ágazat bevétele az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közölt adatok szerint.
2026. 07. 08. 22:30
Megosztás:

Mastercard: az európaiak fele új készségeket szeretne elsajátítani a vakáció alatt

Majdnem minden második európai (48 százalék) azt tervezi, hogy a nyári szabadsága során valamilyen új készséget sajátít el, a magyarok körében is hasonló, bár valamivel alacsonyabb ez az arány - derül ki a Mastercard friss kutatásából.
2026. 07. 08. 22:00
Megosztás:

A magyar költségvetés valós helyzete az átvilágítás után

A 2026-os költségvetést az előző Parlament 3,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal fogadta el. Az új kormány által elvégzett átvilágítás megállapítása szerint azonban, kormányváltás nélkül, a hiány a GDP 8,3 százaléka lett volna. Az Európai Unióval kötött megállapodás és az eddigi kormányzati intézkedések nyomán az idei évre további intézkedések nélkül várható hiányt sikerült a GDP 7,5 százalékára mérsékelni. A kormány augusztus végéig módosítja a 2026-os költségvetést és új hiánycélt határoz meg 2026-ra, október végéig pedig benyújtja a 2027-es költségvetést és elkészíti a középtávú költségvetési tervet.
2026. 07. 08. 21:30
Megosztás:

Kiss Zalán veszi át az EXIM Magyarország vezetését

2026. július 8-tól Kiss Zalán tölti be az EXIM Magyarország vezérigazgatói tisztségét. Az új vezető kinevezésének célja az intézmény szakmai működésének további erősítése, a szervezeti megújulás támogatása, valamint az EXIM Magyarország értékteremtő szerepének megerősítése a magyar vállalkozások exportfinanszírozásában.
2026. 07. 08. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 07. 08. 20:30
Megosztás:

Forsthoffer Ágnes hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik

Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke szerdán hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik - közölte az Országgyűlés sajtóirodája az MTI-vel kedden.
2026. 07. 08. 20:00
Megosztás:

A fosszilis eredetű műanyag visszaszorítása nem működhet bioműanyag-stratégia nélkül

A helyzet egyik legnagyobb ellentmondása, hogy míg az Európai Unió szabályozási filozófiája az egyszer használatos termékek visszaszorítására épül, addig számos valós élethelyzetben az egyszer használatos csomagolóanyagok és poharak ma még nem válthatók ki teljes mértékben.
2026. 07. 08. 19:30
Megosztás:

Nagyot nőtt a Kifli.hu, és még nincs megállás a cég szerint

Rekordévet zárt a Kifli.hu, árbevétele mintegy 25 százalékkal nőtt a 2025. május 1-jétől 2026. április 30-ig tartó pénzügyi évben; a növekedés nem lassult az előző évhez képest, és a tervek szerint ezt az ütemet szeretnék tartani a következő két évben is - mondta az online szupermarket ügyvezető igazgatója a vállalat szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 07. 08. 19:00
Megosztás:

Nem lassít az ipari ingatlanpiac: rekordközeli bérbeadást ért el a HelloParks

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon, a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint Fóton a társaság megaparkjának mind a négy kész csarnoka megtelt 164 ezer négyzetméteren - közölte az innovatív ipari ingatlanfejlesztő és befektető cég a HelloParks szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:30
Megosztás:

Egyre nehezebb helyzetben a vasútvállalatok – figyelmeztet a Hungrail

A vasúti árufuvarozás a csökkenő kereslet és a növekvő költségek kettős nyomása alatt áll, a vasútvállalatok 2026 első negyedévében is növekvő fajlagos költségekkel és csökkenő bevételekkel szembesültek, ami jelentősen rontja a szektor versenyképességét - közölte a Hungrail Magyar Vasúti Egyesület szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:00
Megosztás:

Kapitány István leváltotta a HEPA Zrt. és a HIPA Zrt. vezérigazgatóját

Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter leváltotta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatóját.
2026. 07. 08. 17:30
Megosztás: