Az ön cégénél ki felel a mesterséges intelligencia alkalmazásáért? Elmondjuk miért!

Ma már nem kérdés, hogy a fejlett technológiák, köztük a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) alkalmazása fontos kitörési ponttá válik a gazdaságok, vállalatok számára. A cégeknek ezért olyan felelős vezetőt kell kijelölniük, aki kézben tartja a mesterséges intelligenciával kapcsolatos feladatokat, átalakításokat, újításokat – állapítja meg elemzésében a KPMG.

Az ön cégénél ki felel a mesterséges intelligencia alkalmazásáért? Elmondjuk miért!

Az AI-átalakulás irányítására egyre több vállalat hoz létre új vezetői pozíciót: a CAIO-t (chief artificial intelligence officer). Egyes kutatások szerint az amerikai közép- és nagyvállalatok mintegy 11 százaléka, köztük a Morgan Stanley, a Dell, a helyi SAP, a Levi's vagy a KPMG LLP már ki is nevezte ezt a vezetőt, vagy létrehozott egy ezzel egyenértékű pozíciót. A KPMG arra számít, hogy ez a tendencia a közeljövőben felgyorsul. A cég 1 milliárd dollárnál nagyobb árbevételű amerikai vállalatok körében végzett legutóbbi negyedéves GenAI-felmérése szerint 45 százalék már felvett, vagy a következő 12 hónapban tervezi, hogy felvesz új vezetőt az AI vállalati folyamatokba történő bevezetésének felügyeletére.

A KPMG GenAI pulzus felmérése szerint a vállalatok 46 százaléka arra számít, hogy a GenAI használata új bevételi forrásokat, 54 százalékuk szerint pedig új üzleti modelleket hoz létre a következő 12 hónapban. Ehhez dinamikusan alakítani és fejleszteni kell az üzleti területeket és funkciókat átfogó stratégiákat. A legtöbb vállalat nem rendelkezik olyan felsővezetőkkel, akik képesek lennének kezelni egy olyan gyors, funkciókon átívelő és mindent felforgató jelenséget, mint ez a technológia. Tehát nem biztos, hogy fenntartható, ha továbbra is a vezérigazgatóra hagyatkoznak a GenAI-stratégia irányításában – egyelőre 34 százalékuk mégis ezt teszi.

Pro és kontra – kell-e vezető az AI-átalakulás élére?

Persze a vállalatokat meg kell különböztessük az alapján, hogy milyen mértékben és milyen célból használnák a mesterséges intelligenciát. Vannak olyanok, amelyek AI-vállalattá alakulnak át, AI-termékeket és -szolgáltatásokat fejlesztenek és értékesítenek. Mások az egész cégnél AI megoldásokat vezetnek be annak érdekében, hogy átalakítsák működésüket és üzleti tevékenységüket és ezáltal gyorsabban ragadhassák meg az új lehetőségeket. A harmadik csoport pedig elsősorban egy újabb eszközként tekint az AI-ra, hogy növelje a termelékenységet a szervezet egyes részein – legalábbis egyelőre. Valószínűleg ők fogadják majd el legkésőbb külön szerepkörként a CAIO-t. Az első két kategóriába tartozó vállalkozások azonban valószínűleg kineveznek egy ilyen vezetőt, vagy erősen fontolgatják ezt.

Egyébként nem mindenki ért egyet azzal, hogy szükség lenne CAIO-ra. A Harvard Business Review tavaly arról írt, hogy a vezető AI- és adatfelelősök kudarcra vannak ítélve, mert nagy nyomás alatt kell egyensúlyozniuk egy olyan technológiával, amely hatalmas kockázatokat hordoz magában és nagy lehetőségeket kínál. Mások szerint egy újabb szerepkör hozzáadása felesleges bonyodalmakat hozna a vezetésben, különösen akkor, ha a meglévő vezetők már hatékonyan kezelik az AI-val kapcsolatos feladatokat. Ráadásul a lépés újabb komoly költséggel is járna, mivel a hatékony működéshez egy külön csapatot is fel kell építeni hozzá – ez különösen a kisebb cégek számára jelent többlet ráfordítást.

„Egy azonban kétségtelen tény: az AI sikeres integrálása a szervezet egészére kiterjedő feladat” – állapítja meg Rakó Ágnes, a KPMG partnere. „Ezért abban az esetben, ha az AI-jal a következő három évben komolyan számol egy vállalat, tartós előnyökkel járhat a tudatos tervezés, és egy CAIO kinevezése.” Ez minél korábban megtörténik, annál könnyebb kialakítani és koordinálni az átalakítást, mielőtt az üzleti területek és funkciók hasonló képességekbe fektetnének be. Aki pedig gyorsan kapcsol, hamarabb rátalálhat a megfelelő szakemberekre az egyébként meglehetősen szűkös külső vagy belső piacon. „Még ha a C-level vezetők közül többeknek világos is, hogy mit kell kezdeni az AI-val, nem haszontalan ha van egy dedikált szószólója az átalakulásnak, aki prioritást ad a folyamatnak, felgyorsítja a kritikus döntéseket, és segít leküzdeni a belső – kulturális, jogi és megfelelési – akadályokat, amelyek egyébként lassítanák a technológia bevezetését” – teszi hozzá Kórász Tamás, a KPMG partnere.

Milyen egy jó CAIO?

Rakó Ágnes szerint ez a szerep tulajdonképpen egy olyan látnoki vezetőt kíván, aki felfogja a technológiában rejlő átalakító potenciált, átlátja, hogyan alakíthatja át az AI az üzletet, hogyan juthat el a kísérleti projektektől az értékteremtésig. Behatóan ismeri a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket, és tisztában van az AI korlátaival is. Megbízható partner, kapcsolatokat épít az egész vállalaton belül, csökkenti az előítéleteket, képes az egész vállalatot bevonni a mesterséges intelligencia kihívásaira való gyors és dinamikus reagálásba.

A pozíció egyébként várhatóan inkább csak a következő három-öt évben lesz fontos. A mesterséges intelligencia integrálása a mindennapi munkafolyamatokba egyre megszokottabbá válik majd. A CAIO szerepe ezért nem is igazán egy új üzleti funkció felállításához hasonlíthat, hanem inkább egy új mozgalom elindításához, amely önfenntartóvá válik. Ezt támasztja alá az is, hogy korábban, konkrét technológiákra létrehozott vezetői pozíciók – például az internetért felelős vezető vagy a felhőért felelős vezető – nagyrészt eltűntek, amint az adott technológiák szélesebb körben elterjedtek.

A KPMG szerint a mesterséges intelligenciához a C-suite-ban egy teljes munkaidős üzleti vezetőre van szükség, aki felhatalmazást kap arra, hogy bátran, gyorsan és felelősségteljesen hajtsa végre a szükséges lépéseket. Eddig a legtöbb jelenlegi CAIO-ra a cégen belül bukkantak rá, de a KPMG arra számít, hogy idővel a vállalatok nagyobb arányban alkalmaznak majd külsősöket. Olyan emberre van szükség, aki nemcsak azt tudja, hogyan rázhatja fel a dolgokat a technológia, hanem azt is, hogyan lehet az egész vállalatot és annak dolgozóit a jövő felé mozdítani.

Rekordszintű tanulási hullám indult 2026 elején

Háromszorosára nőtt 2026 januárjában a felnőtt- és szakmai képzések iránti érdeklődés az előző év azonos időszakához képest – derül ki a TanfolyamGURU platform friss adataiból. A növekedés nem néhány kiugró nap eredménye: a teljes hónap során tartósan magas aktivitás volt mérhető, ami arra utal, hogy a jelenség mögött mélyebb munkaerőpiaci és társadalmi folyamatok húzódnak meg.
2026. 02. 22. 16:00
Megosztás:

Piaci pletyka: a SWIFT már az XRP-t használja? – Új korszak jöhet a globális pénzügyekben

Robbanásközeli fejlemény a nemzetközi utalási piacon: friss értesülések szerint az XRP egyre mélyebben beépül a globális pénzügyi infrastruktúrába, és a SWIFT modernizált fizetési rendszerében is szerepet kap. Ha az információk helytállóak, az áttörést jelenthet az intézményi adoptáció és a valós blokklánc-használat terén.
2026. 02. 22. 15:00
Megosztás:

Egy hónap alatt több mint 120 ezren írták alá az agrárpetíciót

Január 19-i indulása óta több mint 120 ezer gazdálkodó és fogyasztó csatlakozott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), illetve a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) aláírásgyűjtéséhez - jelentette ki a NAK elnöke az Agrokult.hu weboldalon vasárnap megjelent interjújában.
2026. 02. 22. 14:00
Megosztás:

Identitásválságban a Bitcoin - Az altcoinok kerültek reflektorfénybe

3,8 milliárd dollár távozott a BTC és ETH ETF-ekből: új fejezet nyílhat az intézményi kriptopiacon. Miközben az amerikai Bitcoin- és Ethereum-ETF-ekből hetek óta ömlik ki a tőke, egyes altcoin-alapok – különösen a Solana és az XRP termékek – friss beáramlást tapasztalnak. A trend nem pusztán árfolyammozgásokról szól: egyre többen kérdőjelezik meg a Bitcoin szerepét a globális pénzügyi rendszerben.
2026. 02. 22. 13:00
Megosztás:

Pánik a piacon: újabb „extrém félelem” jelezhet Bitcoin-vételi lehetőséget?

Történelmi mélypontra süllyedt a piaci hangulat, miközben a Bitcoin árfolyama körül ismét eluralkodott a bizonytalanság. Elemzők szerint azonban az úgynevezett „extreme fear” fázis gyakran nem a vég, hanem egy új ciklus kezdete – és hosszú távon komoly beszállási lehetőséget jelenthet.
2026. 02. 22. 12:00
Megosztás:

Fokozott figyelmet fordít a NAIH a politikai célú adatkezelésre a kampányban

A jelölteknek, jelölőszervezeteknek az április 12-ei országgyűlési választás kampányában is be kell tartaniuk az Európai Unió általános adatvédelmi rendeletét (GDPR). A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) fokozott figyelmet fordít a politikai célú adatkezelések jogszerűségére.
2026. 02. 22. 11:00
Megosztás:

A Uniswap alapítója riadót fújt: egyre több a kriptós csaló hirdetés

Újabb figyelmeztetés érkezett a DeFi-szektorból. A világ egyik legismertebb decentralizált tőzsdéjének alapítója szerint a felhasználókat célzó adathalász (phishing) kampányok új szintre léptek, és a csalók fizetett hirdetésekkel vadásznak a kriptotárcákra. A tét nem kisebb, mint a teljes egyenleg elvesztése.
2026. 02. 22. 10:00
Megosztás:

90% esélyt lát a Ripple vezére, hogy áprilisra törvény lehet a CLARITY Act

Fordulóponthoz érkezhet az amerikai kriptoszabályozás. A Ripple vezérigazgatója szerint szinte biztos, hogy heteken belül elfogadják a Digital Asset Market Clarity Actet, amely évek óta húzódó szabályozási bizonytalanságot zárhat le az Egyesült Államokban. A tét nem kisebb, mint a stabilcoinok jövője, a bankrendszer stabilitása és az intézményi kriptoadoptáció felgyorsulása.
2026. 02. 22. 09:00
Megosztás:

Vitalik Buterin nagyszabású lépései felkavarták a kriptovaluta piacot

Rövid idő alatt több százezer dolláros swapok, stabilcoin-felhalmozás és tokenégetés – az Ethereum társalapítója ismét megmozgatta a piacot. Az on-chain tranzakciók tanúsága szerint Vitalik Buterin tudatos és összetett portfólió-átrendezést hajtott végre, amely élénk spekulációt indított el a kriptoközösségben.
2026. 02. 22. 08:29
Megosztás:

Hiányosságokkal küzd még a Vállalkozói Ügysegéd

Valótlan címek, hamis munkavégzési jellegek, súlyos hivatali visszaélés a múltban a meghatalamazotti korlátozásokra...
2026. 02. 22. 07:00
Megosztás:

Franciaországban is vitát váltott ki a csökkenő születésszám

Franciaországban is egyre élesebb vita bontakozik ki arról, hogy valóban kizárólag a nő felelőssége-e a gyermekvállalás sikere vagy sikertelensége.
2026. 02. 22. 06:00
Megosztás:

Az Alapszámlánál is megemelik a díjmentesen felvehető készpénz összegét

Február elsejével érdekes anomália állt elő, ugyanis az Alapszámlánál a bankautomatából havonta díjmentesen felvehető készpénz összege továbbra is 150 ezer forint maradt, míg a jogszabályi díjmentes készpénzfelvétel lehetősége 300 ezer forintra nőtt. Persze nyilatkozatot lehet az Alapszámlához is leadni, de aki megfeledkezett róla, az rosszabb helyzetbe került. Ezt a problémát egy éjszaka megjelent jogszabály orvosolja, ugyanis az ATM-ből nyilatkozat nélkül díjmentesen felvehető készpénz összegét 300 ezer forintra emelik az Alapszámlánál is. Azért van emellett egy érdekesség az új rendeletben, ami még magyarázatra szorulhat.
2026. 02. 22. 05:00
Megosztás:

Tovább bővül a klímás otthonok aránya Magyarországon

2026-ra tovább nőtt a légkondicionálók elterjedtsége Magyarországon: míg 2022-ben a 4,6 millió lakásból mintegy 1,2 millióban volt klíma, 2024-re az arány 33 százalékra emelkedett, és a bővülés azóta is tart.
2026. 02. 22. 04:00
Megosztás:

Használjuk az AI-t, de nem vagyunk felkészülve rá – lemaradásban Magyarország és a közép- és kelet-európai régió

"AI in Central and Eastern Europe", azaz Mesterséges intelligencia Közép- és Kelet-Európában címmel jelent meg a KPMG legújabb kutatása. A tanulmány átfogó képet ad a közép- és kelet-európai régió – köztük Magyarország, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia – AI-stratégiájáról, felmérve az országok és vállalatok helyzetét az AI szabályozása, bevezetése, felhasználása és fejlesztése terén. Az adatok azt mutatják, hogy bár a régió lemaradással küszködik, a közép- és kelet- európaiak a világátlagnál kevésbé tartanak attól, hogy az AI meg fogja szüntetni a munkahelyeket.
2026. 02. 22. 03:00
Megosztás:

Ön mennyi pénzt keres? Interaktív térképen a magyarországi fizetések

A friss, decemberi KSH-adatok végre tiszta vizet öntenek a pohárba. Kiderült, hogy pontosan hogyan alakultak a hazai fizetések 2025-ben. Bár az országos átlagkereseti rangsort továbbra is a főváros dominálja – hiszen itt összpontosul a legtöbb magas hozzáadott értékű, döntéshozói pozíció –, a legújabb számok egy kifejezetten biztató trendet is megmutatnak.
2026. 02. 22. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 66-91 éves nyugdíjasok készüljetek!

Bemutatjuk, hogy kik jogosultak a 13. havi nyugdíjra, illetve a 14. havi nyugdíj első kifizetésére, továbbá azt is áttekintjük, milyen szempontokat érdemes mérlegelni a nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztásakor ezen szabályok fényében. Mi a helyzet a 2027. évi utalásokkal?
2026. 02. 22. 01:00
Megosztás:

Bitcoin és Ether stabil maradt Trump új vámbejelentése után

A kriptovaluta-piac pénteken meglepő stabilitást mutatott, miután Donald Trump amerikai elnök új, általános 10%-os importvámot jelentett be. A döntés különösen annak fényében figyelemre méltó, hogy közvetlenül egy olyan bírósági határozat után érkezett, amely korlátozta az elnök korábbi rendkívüli gazdasági felhatalmazásainak használatát.
2026. 02. 22. 00:05
Megosztás:

Egységes közúti jelzéseket is hoz az új KRESZ

A közútkezelői feladatokkal foglalkozó szakmai szervezetekkel folytatódott a közlekedési szabályok finomhangolása. Az Építési és Közlekedési Minisztérium széleskörű szakmai egyeztetések keretében tekinti át az új KRESZ tervezetét, valamint az arra beérkező észrevételeket.
2026. 02. 21. 23:00
Megosztás:

Francia elnök: az amerikai vámok érvénytelenítéséről szóló határozat a jogállamiság fontosságát bizonyítja

Az amerikai legfelsőbb bíróságnak a globális vámokat érvénytelenítő határozata a demokráciákban létező, a hatalommal szembeni fékek és ellensúlyok és a jogállamiság fontosságát bizonyítja - jelentette ki szombaton Emmanuel Macron francia elnök.
2026. 02. 21. 22:00
Megosztás:

Kiderült, milyen izgalmas tárgyakat visznek a Kincsvadászok az Art and Antique vásárra

A Kincsvadászok kereskedői is ott lesznek az idei Art and Antique kiállításon és vásáron a Bálnában február 26. és március 1. között. Nem üres kézzel jönnek a TV2 műsorának szereplői: Katona Szandra egy értékes Sisi kerámiát, Molnár Viktor ékszereket és szobrokat, Fertőszögi Péter pedig egy olyan falikárpitot visz magával, amelyet nagy licitharc után szerzett meg műsorban.
2026. 02. 21. 21:00
Megosztás: