Az online vásárló egyre jobban tudja, mit akar – de ki is kell őt szolgálni

Míg a termékkategóriák tekintetében nincs jelentős változás az elmúlt évek során, egyre több szolgáltatásfajta esetén választják az online vásárlást a felnőtt magyarok – derült ki a Reacty Digital 2023. áprilisi felméréséből. Szállítási módok tekintetében a csomagautomaták terjedése határozza meg az aktuális trendeket, fizetéskor fontos a készpénzmentes opciók biztosítása, a rendelési folyamatban pedig egyre nagyobb szerepet kapnak az okostelefonok. A fiatalabb korosztály magabiztosabban mozog az internetes rendelések világában, míg az idősebbek óvatossággal kompenzálják az online tapasztalat hiányát.

Az online vásárló egyre jobban tudja, mit akar – de ki is kell őt szolgálni

Nincs átrendeződés a termékkategóriák toplistájában

Az elmúlt egy évben online vásárlók számára továbbra is a kényelem (63%) és a házhoz szállítás lehetősége (51%), ami a leginkább vonzó az online vásárlásban, bár utóbbi szempontot jelentősen kevesebben jelölték idén, mint tavaly (57%).

A legnépszerűbb termékkategória 2023-ban is a ruházat (38%), és őrzik dobogós helyüket az egészséghez kapcsolódó termékek (33%) is, amelyek különösen a nők, valamint a 60 év felettiek körében népszerűek. Annak ellenére nem esett tehát vissza a vásárlási kedv ebben a kategóriában, hogy 2022 januárjában megszűnt a nem vényköteles gyógyszerek futár általi kiszállításának lehetősége, emellett a COVID járványhelyzet elmúlása jelentősen csökkentette a maszkok, illetve tesztek iránti keresletet. A jelek szerint azonban a vitaminok, táplálékkiegészítők, gyógyászati eszközök és egyéb vény nélkül kapható termékek online beszerzése prioritás maradt a fogyasztók számára. A háztartási kis- és nagygépek online vásárlása iránti kereslet jelentősen csökkent az elmúlt két évben (37% -> 29%), de még mindig a harmadik leggyakrabban vásárolt termékkategóriának tekinthető. A csökkenés hátterében állhatnak a korábbi évek előrehozott beszerzései, de a csökkenő reálbérek is magyarázhatják a tendenciát.

Szállást, belépőt és bérletet is egyre inkább online

A pandémia elmúlásával előtérbe kerülnek a helyszínen „fogyasztott” szolgáltatások. Az idei évben a szállásfoglalás (28%) a legnépszerűbb, de a repülőjegyek, valamint a koncert-, színház- és egyéb belépők online vásárlási aránya is növekedési tendenciát mutat 2021-hez viszonyítva. Ezzel párhuzamosan csökkent a szolgáltatásokra való előfizetések (pl. zenei-, film streaming) aránya, főként a fiatalok körében. Ez visszavezethető részben a járványhelyzet utáni „kiszabadulásra”, részben pedig a csökkenő fizetőképes keresletre is.

A tömegközlekedésre való online jegyvásárlás is egyre népszerűbb, bár ez nem feltétlen a járványhelyzet elmúlásának, hanem egy általános digitalizálódási tendenciának is betudható. A lehetőségek szélesedésével egyre többen választják az elektronikus jegyeket és bérleteket, amit a mobil eszközök online vásárlásban való elterjedése is elősegít. Tízből hét (68%) online vásárló végzi a rendelési folyamat legalább egy részét okostelefonján és csaknem felük (45%) fizetni is hajlandó ezen az eszközön.

Egyre népszerűbb a csomagautomata, de a lényeg a választási lehetőség

A kiszállítás népszerűsége töretlen, még mindig az online vásárlók háromnegyede jelezte, hogy futáros házhozszállítást is igénybe vesz internetes rendelései átvételére. Jelentősen nőtt a csomagautomatát (is) használók száma, ami összhangban van az országban egyre több helyen elérhető átvételi ponttal. 2023-ban már tízből négy (40%) online rendelő jelezte, hogy szokta ezt az átvételi módot is választani, míg két évvel korábban csak negyedük (25%) nyilatkozott így. Különösen a férfiak, illetve a 30-59 éves korosztály szereti a csomagautomatás kézbesítést, valamint a felsőfokú végzettséggel rendelkezők is átlag feletti arányban választják. Az automaták választásának elsődleges indoka a rugalmas, nyitvatartástól független átvételi lehetőség.

A szállítási módok közötti választáskor legnagyobb befolyással a szállítási/átvételi díj mértéke van (73%), emellett a kényelem (43%), valamint a szállítási/átvételi idő hossza (41%) van jelentős hatással.

Minden második online vásárló (48%) hagyott már félbe azért rendelést, vagy el sem kezdte a folyamatot, mert nem talált számára megfelelő szállítási és átvételi módot a webáruházban. Két évvel ezelőtt még csak tízből négyen (40%) nyilatkoztak így, ami azt mutatja, hogy egyre nagyobb jelentősége van az igények kiszolgálásának, mert a vásárlók ragaszkodnak az általuk preferált átvételi módokhoz. Minél fiatalabb valaki, annál jellemzőbb ez a fajta határozottság, a 30 év alattiak körében már tízből hatan (62%) vannak a bizonyos webáruházakban ilyen okból nem vásárlók.

Tovább tolódnak a preferenciák a készpénzmentesség irányába

Egyre többen vannak, akik a készpénzmentes fizetési módokat preferálják, az online vásárlók harmada (32%) pedig kizárólag ilyen formában szeret fizetni a rendeléseiért. Ezzel párhuzamosan a készpénzt preferálók aránya lassú, de folyamatos csökkenést mutat az elmúlt néhány évet tekintve. A legalább az esetek felében készpénzzel fizetők elsődleges indoka (49%), hogy kizárólag átvétel után hajlandóak fizetni a rendelésért, ami a webáruházak és az online fizetési megoldások iránti bizalmatlanságot tükröz. A fizetési módok közötti választási lehetőség fontosságát az is mutatja, hogy az online vásárlók több mint felével (55%) előfordult már, hogy el sem kezdte a rendelést, vagy otthagyta a kosarát, mert nem talált számára megfelelő lehetőséget az ellenérték kiegyenlítésére.

A fiatalok tudatosabbak, az idősek óvatosabbak

Az elmúlt egy évben online vásárlók bő negyede (28%) jelezte, hogy állt el vásárlástól ebben az időszakban. A legfiatalabb korosztályra különösen jellemző ez, minden második 30 év alatti tett így. Ők azok, akik saját megítélésük szerint az őket megillető jogokkal is leginkább (59%) tisztában vannak, háromnegyedük (76%) pedig azt is tudja, hova kell fordulnia, ha jogorvoslatra van szüksége. Az online vásárlók kétharmada (64%) legalább többnyire ellenőrzi a webáruház megbízhatóságát egy-egy rendelés előtt. Ebből a szempontból az idősek a legbizalmatlanabbak, tízből heten (72%) tesznek így. A nőkre jellemzőbb, hogy inkább olyan webáruházakat választanak, amelyeket már korábbról ismernek, ezzel csökkentve a kockázatot.

Szigorodó EPR ellenőrzések, fókuszban az adatszolgáltatás és a nyilvántartások

A 2026. évi országos hulladékgazdálkodási ellenőrzési terv alapján idén átfogó hatósági vizsgálatokra számíthatnak azok a vállalkozások, amelyekre a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszer kötelezettségei vonatkoznak. A Deloitte Magyarország szakértői szerint az ellenőrzések középpontjában a nyilvántartásba vételi, nyilvántartás-vezetési, adatszolgáltatási és díjfizetési kötelezettségek teljesítése áll majd.
2026. 03. 13. 04:00
Megosztás:

Új szintre lép Kelet-Magyarország intermodális logisztikája

Új szintre emeli a térség intermodális logisztikai kapcsolatait az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. (EWG) és az A.P. Moller - Maersk együttműködése. A vállalatok képviselői a fényeslitkei EWG terminálon, ünnepélyes keretek között mutatták be azt a megállapodást, amelynek keretében a világ egyik vezető integrált logisztikai vállalata konténerdepó- és dry port szolgáltatást indít a terminálon, erősítve a térség szerepét a globális ellátási láncokban és az intermodális áruszállításban. Ezzel az EWG a világ szárazföldi intermodális termináljainak abba a mintegy 10 százalékába kerül, amely infrastruktúrája és működési feltételei alapján alkalmas szárazkikötői funkció betöltésére.
2026. 03. 13. 03:30
Megosztás:

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 03:00
Megosztás:

Török ügynökség: az ország turizmusa zavartalanul működik

A közel-keleti régió egyes részein zajló konfliktusok nem érintik Törökországot, az ország turisztikai szolgáltatásai minden desztinációban a megszokott rendben, fennakadás nélkül működnek - tájékoztatta a Török Turizmusfejlesztési és Promóciós Ügynökség (TGA) csütörtökön az MTI-t.
2026. 03. 13. 02:30
Megosztás:

Házasság nélkül éltek együtt, élettársként? Komoly bajban lesztek így

Még ma is sokan bizonytalanok az élettársak közötti vagyonjogi szabályokkal kapcsolatban, noha becslések szerint jelenleg körülbelül egymillió magyar él élettársi kapcsolatban. Egy friss kutatás szerint, amelyet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara készíttetett, az ilyen kapcsolatban élőknek csak kis része tudja pontosan, milyen jogi előírások vonatkoznak rájuk. Cikkünkben most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
2026. 03. 13. 02:00
Megosztás:

Czepek Gábor: várjuk Kijev válaszát

Véget értek a csütörtöki energetikai tárgyalások Kijevben; tizenhét ország volt kíváncsi a magyar álláspontra, arra, hogy mit gondolunk a Barátság kőolajvezetékről - közölte Czepek Gábor, a kőolajvezeték állapotát vizsgáló magyar küldöttség vezetője az ukrán fővárosból jelentkezve esti Facebook-videójában.
2026. 03. 13. 01:30
Megosztás:

Sokk az 5-ös lottónál: bizonyos számok eltűntek

Vajon léteznek „szerencsésebb” lottószámok? Több ezer magyar ötöslottó sorsolás adatainak elemzése után meglepő statisztika rajzolódik ki. Bár a lottó elvileg teljesen véletlen, az eddigi húzások mégis azt mutatják, hogy bizonyos számok feltűnően gyakran, míg mások megdöbbentően ritkán kerültek ki a sorsológömbből.
2026. 03. 13. 01:00
Megosztás:

Aranytoll díjjal ismert el sajtómunkatársakat a NAV

Harmadik alkalommal adta át a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a NAV Aranytoll díjat a magyar sajtó napja alkalmából csütörtökön azoknak a médiaszakembereknek, akik munkájukkal segítik a hivatal üzeneteinek eljuttatását az adózókhoz - tájékoztatták az MTI-t.
2026. 03. 13. 00:30
Megosztás:

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja mint idén

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja, mint idén - közölte a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet) csütörtökön Madridban.
2026. 03. 12. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 11. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 12. 23:00
Megosztás:

Veszélyes termékek kiszűrése – hatodik helyen Magyarország az uniós rangsorban

2025-ben minden eddiginél több, összesen 4671 figyelmeztetést regisztrált az uniós termékbiztonsági riasztási rendszer. A magyar hatóságok 2025-ben 317 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország a 6. helyet szerezte meg az európai országok között, többek között olyan országokat megelőzve, mint Lengyelország, Ausztria vagy éppen Románia.
2026. 03. 12. 22:30
Megosztás:

Sztrájkba lépett a szlovén rendőrszakszervezet

Sztrájkba lépett csütörtökön a nagyobb szlovén rendőrszakszervezet (PSS): a munkabeszüntetés kezdetén mintegy kétszáz rendőr tüntetett a ljubljanai kormánypalota előtt jobb munkakörülményeket követelve.
2026. 03. 12. 22:00
Megosztás:

Hollandia álláspontot nyújt be a hágai bíróságnak az Izrael elleni népirtási ügyben

Hollandia álláspontot kíván benyújtani a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságnak a Dél-Afrika által Izrael ellen indított, népirtás gyanújával kapcsolatos ügyben - közölte csütörtökön a holland külügyminisztérium.
2026. 03. 12. 21:30
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 12. 21:00
Megosztás:

Közel 61.000 lefoglalt Bitcoin sorsa a tét: jogi csata robbant ki az Egyesült Királyságban

Komoly nemzetközi jogi vita bontakozott ki az Egyesült Királyságban, miután egy hatalmas kínai befektetési csalás áldozatai követelik a lefoglalt bitcoinok közvetlen visszaszolgáltatását. A közel 61 ezer BTC sorsáról szóló ügy túlmutat egyetlen bírósági eljáráson: a döntés precedenst teremthet a jövő globális kriptoeszköz-visszaszolgáltatási gyakorlata számára.
2026. 03. 12. 20:30
Megosztás:

Az olasz elegancia találkozása a kerékpározásban

A kerékpározás egy olyan szenvedély, amely életstílussá válhat. Ha valaha is álmodoztál arról, hogy egy prémium bringán szinte súlytalanul suhanj, akkor itt az ideje megvalósítani ezt az élményt. Az olasz kerékpárok magukban hordozzák a designt, a teljesítményt és az évszázados hagyományt. Olaszországban a biciklizés többet jelent egyszerű sportnál, az emberek életének része.
2026. 03. 12. 20:00
Megosztás:

A több mint 10 fős cégek húzzák a kkv-szektort

Magyarországon a több mint 10 fővel működő cégek húzzák a kis- és középvállalkozói (kkv) szektort, ez a mintegy 34 ezres vállalkozói kör foglalkoztatja a munkavállalók nagy részét, és képes innovációs kutatás-fejlesztéseket megvalósítani - mondta Lukács Zsuzsanna, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vállalkozások védelméért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Gödöllőn, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség konferenciáján.
2026. 03. 12. 19:30
Megosztás:

Tűzgyújtási tilalmat rendelt el a Nébih Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyére

Tűzgyújtási tilalmat rendelt el Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyére csütörtök éjféltől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságával (BM OKF) egyeztetve - közölte honlapján a Nébih.
2026. 03. 12. 19:00
Megosztás:

Mutatjuk, mit érdemes megfontolni a lakásbiztosítás újrakötésénél

Az elmúlt év gazdasági döntései – köztük a biztosítási díjak stabilizálása vagy a 3 százalékos kamattámogatott lakáshitel bevezetése – olyan környezetet teremtettek a lakásbiztosítások piacán, ami kifejezetten fontossá teszi az ügyfelek számára, hogy felülvizsgálják meglévő lakásbiztosításukat. Ilyen értelemben az idei lakásbiztosítási kampány elsősorban arról szólhat, hogyan kaphatunk többet és jobbat a pénzünkért. De ugyanilyen lényeges, hogy minimalizáljuk az alulbiztosítottság jelentette kockázatokat – hívja fel a figyelmet az UNIQA Biztosító.
2026. 03. 12. 18:30
Megosztás:

Már a nyaralást is részletre fizetik a magyarok az interneten

Egyre több magyar vásárol úgy az interneten, hogy nem fizeti ki azonnal a teljes összeget: a „Buy Now, Pay Later” (BNPL) részletfizetés már nemcsak műszaki cikkeknél, hanem utazásoknál és szállásfoglalásoknál is megjelent. A modell lényege, hogy a vásárlók több részletben rendezik a kiadást, így nem egyszerre terhelik meg a havi költségvetést. A rendelkezésre álló adatok szerint a megoldás a kereskedők számára is komoly hatással jár: átlagosan 25–30 százalékkal növeli az online kosárértéket, a 100 ezer forint alatti átlagos kosárértékű boltoknál pedig akár 100 százalékos emelkedés is előfordulhat.
2026. 03. 12. 18:00
Megosztás: