Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Most közzétett hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-től az UniCredit Bank az Ikon Plusz számlacsomagjában, a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a Mobil Aktív Plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.

Az UniCredit Bank is áthárítja februártól a tranzakciós illeték emelését

Mi változik 2025. február 1-től?

Ikon Plusz számlacsomagjában az átutalásokra, csoportos beszedésekre Könyvelési tételdíjat vezet be az UniCredit Bank 2025. február 1-től, melynek díja 0,134 százalék, de tranzakciónként legfeljebb 8 079 forint.

Az új díj bevezetése egyúttal azt is jelenti, hogy az Ikon Plusz számlacsomagban lévő ügyfelek számára véget ér egy korszak, amelyben ingyenesen utalhattak belföldre bármilyen csatornán, akár eseti, akár állandó átutalással és a csoportos beszedésekért is fizetni kell majd ezt az új díjat februártól.

Egyéb díjak nem változnak, így az emelkedés mértéke ugyan nem éri el az illetékemelés 0,15 százalékos mértékét, de az ingyenesség megszűnik vele. Ez az ügyfél UniCredit Banknál vezetett saját számlái közötti átvezetésekre is vonatkozik.

Megmarad ugyanakkor a havi első 4 ingyenes készpénzfelvételi tranzakció saját ATM-ből, mely szintén a csomag része (a készpénzfelvételeket 2025. augusztus 31-ig amúgy sem terheli az új Könyvelési tételdíj februártól, sem bankfiókban, sem ATM-ben). Az összes készpénzfelvételi tranzakció díja megemelkedik az illetékemelés mértékével, azaz 0,3 százalékkal.

A másik igényelhető díjcsomagban, a Mobil Aktív Pluszban viszont jó hír, hogy megmarad a korlátlanul ingyenes belföldi átutalás, ha mobilalkalmazással küldi be a bankba a tranzakciót az ügyfél. Sőt, ez a lehetőség az euró alapú átutalásokra is vonatkozik az Európai Gazdasági Térségen (EGT-n) belül, amely az Európai Unió tagországain kívül Izlandot, Liechtensteint és Norvégiát foglalja magában a BiztosDöntés.hu bankszámla kalkulátora szerint.

A felsorolt változásokon kívül a Mobil Aktív Plusz csomagban, a devizaszámlán és a fiataloknak kínált Diákszámla Zéró számlacsomagban minden nem készpénzes tranzakció díja az illetékemelés mértékével, azaz 0,15 százalékkal emelkedik februártól, míg minden készpénzfelvételi díj 0,3 százalékkal. A QR-kód olvasásával indított átutalás és a fizetési kérelemre indított átutalás továbbra is teljesen díjmentes marad minden számlacsomagban.

Hol tartanak most a bankok az illeték áthárításában?

Eddig az alábbi bankok jelentettek be díjemelést a jövő évtől a pénzügyi tranzakciós illeték állami megemelésére hivatkozva:

    •    Raiffeisen Bank: 2024. november 21.
    •    OTP Bank: 2025. január 1.
    •    K&H Bank: 2025. január 6.
    •    CIB Bank: 2025. január 17.
    •    UniCredit Bank: 2025. február 1.

Nem tett még közzé díjemelést az Erste Bank, Gránit Bank, KDB Bank, MagNet Bank, MBH Bank, Oberbank és Polgári Bank, de csak idő kérdése, hogy ők is reagáljanak.

Az áfakörön kívüli vállalkozások lakossági bankszámlát is használhatnak

Azok a vállalkozók, akik nem tartoznak az áfa körbe, illetve jelenleg katások, nem kötelesek a drága pénzforgalmi bankszámla megnyitására.

Helyette választhatják a kedvezőbb díjazású lakossági bankszámlákat is, sőt, azokon igénybe vehetik a törvényi ingyenes készpénzfelvételt és élhetnek az illetékmentes és minden banki díjtól mentes átutalásokkal is, amennyiben a bank ezt biztosítja.

Azok a vállalkozók, akik már jelenleg is lakossági bankszámlán bankolnak, januártól a lakosságnál is nagyobb díjemelkedéssel számolhatnak, mivel több pénzt mozgatnak egy átlagos lakossági ügyfélnél, ráadásul egyszerre növekvő bankköltséggel találkoznak a lakossági mellett a vállalkozói számlájukon is.

Számukra mindenképpen ajánlott, hogy az idei év végén, vagy jövő január elején hasonlítsák össze a banki ajánlatokat és az emelkedő bankköltségek kifizetése helyett egy olcsóbb bankszámlával kezdjék meg az új évet.

Mit tehetnek az ügyfelek?

Gergely Péter szerint azonban arra is van mód, hogy az ügyfelek kompenzálják a banki díjemelkedéseket a bankváltáson kívül is.

Egyrészt érdemes változtatni a bankolási szokásokon. Készpénzfelvételek helyett szinte mindenhol elérhető már a bankkártyás vásárlás, mely minden banknál korlátlanul ingyenes. 

Aki ingyen utalna, annak szóba jöhet a QR-kódra utalással történő fizetés, mely bolti vásárlásoknál használható a bankkártyás fizetés helyett, a magánszemélyek közötti utaláshoz pedig rendelkezésre áll a fizetési kérelem, melynek kifizetése minden banknál ingyenes. (A fizetési kérelem feladása is díjmentes jelenleg a legtöbb banknál és a díjmentességet követően is sokkal olcsóbb lesz, mint egy átutalás díja).

Ezen kívül több banknál, így például a CIB Bank vagy a Raiffeisen Bank egyes díjcsomagjaiban az állami illetékmentes határig nem csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat nem kell megfizetni, hanem a teljes banki díjat sem, tranzakciónként 50 000 forintig.

Vagyis 50 000 forintokra bontva egy nagyobb összeget is korlátlan számban ingyen át lehet utalni.

Ezen felül léteznek még korlátlan összegre vonatkozóan teljes átutalási díjmentességet biztosító csomagok a Gránit Banknál, a KDB Banknál, az Oberbanknál és az UniCredit Banknál.

A tranzakciónként 50 000 forintig díjmentes, illetve a korlátlanul díjmentes tranzakciók általában csak akkor érvényesek, ha az ügyfél a banki mobilapplikációval, esetleg az internetbankkal saját maga utalja át a pénzt.

Németország korábbi oktatási minisztere az NKE-nek adományozza könyvtárát

Klaus von Dohnányi, Hamburg korábbi polgármestere, Németország korábbi oktatási minisztere, külügyi és gazdasági államtitkára a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek (NKE) ajándékozza könyvtárát.
2025. 12. 27. 09:00
Megosztás:

Nem szűnik meg, csak szabályozottabb lesz a BNPL

Szigorodnak a halasztott fizetés szabályai 2026. november 20-tól, amikor a fogyasztói hitelekről szóló törvény (Fhtv.) módosítása életbe lép.
2025. 12. 27. 08:00
Megosztás:

Vlagyimir Putyin: többszörösére nőtt az orosz fegyvergyártás a háború kezdete óta

Többszörösére nőtt a fegyverek és haditechnikai eszközök gyártása Oroszországban 2022 óta; csak a fegyver- és lőszerek beszállítása több mint 22-szeresére emelkedett - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy, az állami fegyverkezési programról pénteken Moszkvában megtarott tanácskozáson.
2025. 12. 27. 07:00
Megosztás:

Az amerikai Függetlenségi nyilatkozat elfogadásának közelgő 250. évfordulóját köszöntik a szegedi újévi koncerten

Az Amerikai Egyesült Államok függetlenségi nyilatkozata elfogadásának közelgő 250. évfordulóját köszönti január 5-i újévi koncertjén a Szegedi Szimfonikus Zenekar - közölte Gyüdi Sándor igazgató az MTI-vel.
2025. 12. 27. 06:00
Megosztás:

Monero XMR kriptovaluta árfolyam előrejelzés 2026

Monero újra reflektorfényben: áttörés készül a többéves csúcsok felé?
2025. 12. 27. 04:00
Megosztás:

BlackRock kripto tranzakciók: 114 millió dollár értékű Bitcoin és Ethereum került a Coinbase-re

A világ legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock ismét komoly mozgásokat hajtott végre a kriptovaluták piacán. December 26-án több mint 114 millió dollár értékben utaltak át Bitcoint és Ethereumot a Coinbase Prime platformra, ami újabb jele annak, hogy az intézményi érdeklődés töretlen a digitális eszközök iránt. Bár hivatalos nyilatkozat nem érkezett, a lépés jól illeszkedik a BlackRock ETF-kezelési stratégiájába.
2025. 12. 27. 03:00
Megosztás:

Tízmilliók lakóhelyére adtak ki téli riasztást az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban 60 millió ember lakóhelyére adtak ki rendkívüli téli időjárás miatt figyelmeztetést, vagy riasztást pénteken, északkeleten már több mint ezer légijáratot töröltek.
2025. 12. 27. 02:00
Megosztás:

Nyugdíjba vonuláskor átlag 232.000 Ft-ot veszítünk havonta

A tényadatok alapján továbbra is jelentős különbség van az aktív korban elérhető keresetek és az öregségi nyugdíjak között. Az idei év első három negyedévében az átlagos nettó kereset 476 ezer forint volt, míg az öregségi nyugdíjak átlagos összege az év első kilenc hónapjában alig több mint 244 ezer forintot tett ki.
2025. 12. 27. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban tízmilliók lakóhelyére adtak ki téli riasztást

Az Egyesült Államokban 60 millió ember lakóhelyére adtak ki rendkívüli téli időjárás miatt figyelmeztetést, vagy riasztást pénteken, északkeleten már több mint ezer légijáratot töröltek.
2025. 12. 27. 00:05
Megosztás:

Bitcoin (BTC) opciós lejárat felerősíti a volatilitást

A Bitcoin árfolyama ismét hektikusan mozog: december 26-án rövid időre 1,63%-ot emelkedett, 89 100 dollár fölé, majd visszacsúszott 88 500 dollár körüli szintekre. A hirtelen kilengések hátterében a pénteki, közel 28 milliárd dolláros Bitcoin opciós lejárat állhat, amely hagyományosan erős piaci mozgásokat vált ki.
2025. 12. 26. 23:00
Megosztás:

Kreml: Moszkva és Washington megállapodott a tárgyalások folytatásában

A Kreml és a Fehér Ház megállapodott az ukrajnai rendezési tárgyalások folytatásáról – jelentette be Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságírók előtt pénteken Moszkvában.
2025. 12. 26. 22:00
Megosztás:

A Solana 124 dolláron vs. Digitap ($TAP): Miért fontosabbak a banki infrastruktúrák, mint a tranzakciós sebesség 2026-ban?

A Solana jelenleg 124 dollár körül forog, de a banki infrastruktúrák hatása 2026-ban sokkal jelentősebb lehet. A Digitap ($TAP) a fizetési elszámolásra, kártyás fizetésre és fiat-hozzáférésre összpontosít.
2025. 12. 26. 20:00
Megosztás:

A következő másfél évtizedben az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága

Londoni pénzügyi elemzők szerint a következő másfél évtizedben várhatóan az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága.
2025. 12. 26. 18:00
Megosztás:

A lengyelek leginkább az egészségügy helyzete miatt aggódnak

A legnagyobb aggodalmat az egészségügyi ellátás elérhetősége kelti a lengyelek körében a 2026-os évre vonatkozóan – derült ki a Wirtualna Polska hírportál által pénteken közzétett felmérésből.
2025. 12. 26. 17:00
Megosztás:

Rekordot döntött az idén kötött brit fegyverexport-szerződések értéke

Rekordot döntött az idén kötött új brit fegyverexport-szerződések értéke.
2025. 12. 26. 16:00
Megosztás:

Újabb XRP árrobbanás jöhet 2026-ban? – Elemző szerint közeledik a következő nagy kitörés

Az XRP, a Ripple által támogatott kriptovaluta ismét a reflektorfénybe került, miután egy ismert elemző, CryptoBull újabb jelentős árfolyam-emelkedést vetít előre. Az elemzés szerint az XRP ismét ugyanabban a klasszikus mintában mozog, amely korábban is hatalmas árrobbanásokat eredményezett. De vajon tényleg küszöbön áll a következő nagy ralira való kitörés?
2025. 12. 26. 15:00
Megosztás:

Litván ultimátum a kriptovaluta szolgáltatóknak: Engedély vagy szankció 2025. december 31-ig!

Litvánia határozott lépést tett a kriptoszektor szabályozása felé: a balti állam központi bankja figyelmeztette a hazai kriptoeszköz-szolgáltatókat (CASP), hogy 2025. december 31-ig engedélyt kell szerezniük a működéshez – ellenkező esetben illegális tevékenységnek minősülhetnek, amely akár büntetőjogi következményekkel is járhat. Az európai MiCA-rendelet betartása immár nem választható – hanem kötelező. Aki lemarad, kimarad.
2025. 12. 26. 13:00
Megosztás:

Előrehozott parlamenti választást tartanak Koszovóban vasárnap

Előrehozott parlamenti választást tartanak vasárnap Koszovóban, azt követően, hogy a kormányzó Önrendelkezés (Vetevendosje) a februári választások után nem tudott kormányt alakítani.
2025. 12. 26. 12:00
Megosztás:

A Bitcoin gyenge pontja: Miért törik meg az árfolyam a 70–80 ezer dolláros sávban?

A Bitcoin árfolyama új történelmi csúcsok közelében jár, mégis rejtett gyengeségeket mutat a piac bizonyos árszintjein. Egy friss elemzés rávilágít arra, hogy a 70 000 és 80 000 dollár közötti zóna továbbra is a BTC egyik leginstabilabb, legkevésbé megtámogatott tartománya – ami kulcsfontosságú lehet a jövőbeli emelkedések vagy korrekciók szempontjából.
2025. 12. 26. 10:00
Megosztás:

Februárban vége lehet az alapszámla ingyenességének?

Az alapszámla jelenleg nem csak a szolgáltatások meghatározott körét kínálja ingyen, hanem még számlavezetési díjat sem kell fizetni utána mindaddig, amíg az infláció tartósan 4% alá nem csökken. A novemberi tényadat és az MNB decemberi inflációs előrejelzése alapján ez az időpont hamarabb elérkezhet, mint korábban várták.
2025. 12. 26. 09:00
Megosztás: