Bemutatták Berlinben a magyar mesterséges intelligencia ökoszisztémát

A berlini magyar nagykövetség rendezvényén mutatkozott be csütörtökön a magyar mesterséges intelligencia ökoszisztéma.

Bemutatták Berlinben a magyar mesterséges intelligencia ökoszisztémát

"Cél, hogy együttműködéseket alakítsunk ki a magyar és német ökoszisztémában működő kutatóintézetek, egyetemek és gazdasági társaságok között" - nyilatkozta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára az esemény helyszínéről telefonon az MTI-nek.

A rendezvényen Györkös Péter nagykövet tartott bevezetőt, majd Bódis László beszélt arról, mekkora potenciált jelent a magyar gazdaság számára a mesterséges intelligencia ökoszisztéma ügye, illetve ez miként illeszkedik az innovációs stratégiákba. Német részről kutatóintézeti vezetők, egyetemek szakmai és gazdasági szervezetek képviselői vesznek részt az eseményen.

A találkozón bemutatkozott a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium, valamint a több mint négyszáz szervezetet tömörítő Mesterséges Intelligencia Koalíció. Utóbbi azért jött létre, hogy Magyarország a mesterséges intelligencia fejlesztések és alkalmazások terén az európai élvonalba kerüljön. A témában Jakab Roland, az MI Koalíció elnöke, az Ericsson Magyarország ügyvezető igazgatója tartott online előadást. "Jelenleg is vannak együttműködések, példa erre a SZTAKI, az ELKH egyik legeredményesebben működő kutatóintézete, amely aktív kutatási kapcsolatokkal rendelkezik a németországi Fraunhofer intézetekkel. Az lenne a cél, hogy ebben az ökoszisztémában a Magyarországon működő szervezetek még erősebbre fűzzék a szálakat a német partnerekkel, és közös projekteket hozzanak létre" - fejtette ki a helyettes államtitkár.

Bódis László felidézte, hogy a MI Koalíció 2018-ban  alakult meg, ez volt az első olyan struktúra, amely összehozta a mesterséges intelligencia ökoszisztéma magyarországi szereplőit. A MI Koalíció tevékenysége nyomán jött létre egy kormányhatározattal a Mesterséges Intelligencia Stratégia, ez a 2020-2030 közötti időszakra  határozza meg a teendőket, amelyeket el kell végezni annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia hozzájáruljon a magyar gazdasági eredményekhez és a társadalom jólétéhez.

"Ez egy nagyon masszív technológiai trend, rengeteg befektetés irányul a mesterséges intelligenciába, alapjaiban változtatja meg a legtöbb iparág működését, gondoljunk például a ChatGTP-re. A mesterséges intelligenciának matematikai és hálózatelméleti alapjai vannak, és ebben világszínvonalú magyar kutatók voltak és vannak, korábban Neumann János és Erdős Pál, napjainkban Barabási Albert László. Erősek vagyunk a vállalati oldalon is, itt Berlinben szóltam az AImotive startup cégről, amelyet a Stellantis csoport a hírek szerint 300 millió euróért vásárolt fel" - mondta Bódis László. Hozzátette: a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratóriumba, annak kutatásaiba az állam 2020 és 2025 között 12 milliárd forintot fektet be; ez a platform fogja össze, készteti együttműködésre a magyarországi kutatóintézeteket és a vállalati szektort.

Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg Mezőfalván

Föld alatti mikroöntözési rendszer épült ki mintegy 330 hektáron Mezőfalván a Wienerberger-csoporthoz tartozó Pipelife Hungária Kft. szakmai támogatásával. A projekt európai összevetésben is ritkaságnak számít, és akár 30–50%-os vízmegtakarítást tehet lehetővé a hagyományos öntözési módszerekhez képest.
2026. 03. 25. 06:30
Megosztás:

Az EU és Nagy-Britannia növeli az ukrán kulturális szektor támogatását

Az Európai Unió és az Egyesült Királyság növeli az Ukrajnának szánt kulturális támogatást - jelentette be Glenn Micallef nemzedékek közötti egyenlőségért, ifjúságért, kultúráért és sportért felelős uniós biztos Brüsszelben, miután megbeszélést folytatott Ian Murray brit kulturális miniszterrel kedden.
2026. 03. 25. 05:30
Megosztás:

Jelentősen emelkedtek az inflációs előrejelzések

A Monetáris Tanács mai kamatdöntő szinten tartotta az irányadó kamatot. A jegybanki alapkamat így továbbra is 6,25 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle maradt 5,25, illetve 7,25 százalékon. A döntés nem okozott meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2026. 03. 25. 05:00
Megosztás:

Miért érezzük magunkat jobban és költünk többet, ha egy étterem teraszán ülünk?

Sokan tapasztalták már, hogy egy étterem teraszán ülve valahogy jobban esik az étel, könnyebben telik az idő, és gyakran egy újabb ital vagy desszert is belefér. A szabad levegő, az utcai élet látványa és a nyitott tér a tudomány szerint is mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ellazultabbnak érezzük magunkat. Ilyenkor a beszélgetések is hosszabbak, a hangulat oldottabb, és észrevétlenül több időt töltünk az asztalnál. Különösen ott, ahol egyáltalán van terasz.
2026. 03. 25. 04:30
Megosztás:

Fordulat a hazai ingatlanpiacon: kétszer annyian keresnek most házat, mint lakást

Az elmúlt évben elképesztő mértékű átrendeződés volt az ingatlanpiacon, a korábbi fele-fele arány helyett ma már kétszer annyian keresnek családi házat, mint lakást a Zenga.hu ingatlankereső portál adatai szerint - hangzott el a Zenga Lakáspiaci Konferenciáján, ahol az Otthon Start hatásairól és az új építésű piac nagy esélyeiről is beszéltek a szakma meghatározó szereplői.
2026. 03. 25. 04:05
Megosztás:

Z generáció vs. felsővezetők: a fiatalok már készek rá, a cégeknek most kell lépniük

A fiatalabb generációk számára ma már alapvetés, hogy a fenntarthatóság a gazdasági döntések része. A vállalatoknál azonban sokszor még bizonyítani kell, hogy a zöld szempontok nemcsak környezeti, hanem üzleti előnyt is jelenthetnek – hívja fel a figyelmet a K&H. A klímaváltozással összefüggő kockázatok – például az energiaárak, az ellátási láncok sérülékenysége vagy az ingatlanok energiahatékonysága – miatt a fenntarthatóság egyre inkább üzleti kérdéssé válik a vállalatok számára.
2026. 03. 25. 03:30
Megosztás:

Vietnámban is a Paks II-höz hasonló atomerőmű épül

Március 23-án, Pham Minh Tinh, a Vietnami Szocialista Köztársaság miniszterelnökének hivatalos moszkvai látogatása során kormányközi megállapodást írtak alá Ninh Thuan-1 atomerőmű építésében folytatandó együttműködésről.
2026. 03. 25. 03:00
Megosztás:

Az MNB is megvárja az iráni háború további piaci hatásait

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően márciusban 6,25%-on hagyta az alapkamatot az MNB, a kamatfolyosó sem változott.
2026. 03. 25. 02:30
Megosztás:

Nagy Márton: a kormány 6170 milliárd forintot fordít gazdaságfejlesztésre

A kormány 6170 milliárd forintot, a hazai GDP több mint 6 százalékát fordítja gazdaságfejlesztésre, mert megértette azt az összefüggést, hogy a gazdaság helyreállítható, ha megkapja a megfelelő pénzügyi forrásokat - mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozói körkép - Fejlesztési lehetőségek és növekedési utak kis- és középvállalkozások számára című konferencián kedden Budapesten.
2026. 03. 25. 02:00
Megosztás:

Karol Nawrocki: Magyarország a lengyelek örök barátja marad

Oroszország mindig fenyegetést jelent, Magyarország viszont a lengyelek örök barátja marad - hangsúlyozta Karol Nawrocki lengyel elnök az X-en, a lengyel-magyar barátság napja alkalmából tett hétfő esti budapesti látogatása után.
2026. 03. 25. 01:30
Megosztás:

A nyugdíjasok pénzét kriptóba, Bitcoinba fektetik? Ez készül a háttérben

Egyre erősebb a lakossági nyomás: az ausztrál nyugdíjalapok felé fordul a kriptopiac. A Hostplus most komolyan fontolgatja, hogy megnyitja a kaput a Bitcoin és más digitális eszközök előtt – ami új korszakot hozhat a hosszú távú nyugdíjbefektetések világában.
2026. 03. 25. 01:00
Megosztás:

Otthonról dolgozol? Lehet, hogy rád is vonatkozik egy kötelező vizsgálat

Sokan úgy gondolják, hogy ha otthonról dolgoznak, akkor mentesülnek a szigorúbb munkavédelmi szabályok alól – pedig épp az ellenkezője igaz.
2026. 03. 25. 00:30
Megosztás:

Debrecen idén is számos kulturális és gasztronómiai eseménnyel várja a közönséget

Debrecen az idén is pezsgő kulturális és gasztronómiai központtá válik: tavasztól a nyár végéig egymást követik a város meghatározó fesztiváljai és nagyrendezvényei, amelyek sokszínű programokkal, nemzetközi fellépőkkel és különleges élményekkel várják a látogatókat - közölték a szervezők a programokat beharangozó keddi sajtótájékoztatón a debreceni Kölcsey Központban.
2026. 03. 24. 23:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok betiltja a külföldi routerek importját

Az Egyesült Államok - meghatározott kivételekkel - betiltja a külföldi routerek importját nemzetbiztonsági okokból – közölte a Szövetségi Kommunikációs Bizottság egy kedden megjelent, de még előző napi keltezésű közleményében.
2026. 03. 24. 23:00
Megosztás:

Vezetőt vált a CIB Bank

Simák Pált Luigi Fuzio váltja a CIB Bank elnök-vezérigazgatói posztján, a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzését követően - közölte a pénzintézet kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 22:00
Megosztás:

Aláírták az üzbég atomerőmű projekt megvalósításának ütemtervét és egyidejűleg elkezdték az alapozás előkészítését a területen

2026. március 24-én Taskentben aláírták a Roszatom állami vállalat és az üzbég kormány alá tartozó Atomenergia Ügynökség, az Uzatom nukleáris és kapcsolódó területeken folytatott együttműködésének ütemtervét, valamint az atomerőmű építési szerződéséhez fűzött kiegészítő megállapodást.
2026. 03. 24. 21:30
Megosztás:

Óvatos üzenetek az MNB-től

Kamattartásról döntött a jegybank. A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton és a kamatfolyosón a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A közel-keleti helyzet miatt rendkívül óvatos üzeneteket küldtek a piacnak a döntéshozók.
2026. 03. 24. 21:00
Megosztás:

Új hajóval bővült a BRFK járműparkja

Új hajóval bővült a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járműparkja.
2026. 03. 24. 20:30
Megosztás:

Idén az építőiparban ismét nőtt a szakemberhiány

Idén ismét nőtt a szakemberhiány az építőiparban: Magyarországon egy kivitelezőre átlagosan 56 napot kell várni, ami három nappal több mint egy évvel korábban - közölte országos kutatása alapján a Mapei Kft. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 20:00
Megosztás:

Élmények és méltóság a rászoruló gyerekeknek – a Budapest Bike Maffiát támogatja a Morgan Stanley

A Morgan Stanley elindítja az Impact Through Innovation díjat az EMEA régióban, a Budapest Bike Maffia lett az első magyarországi győztes.
2026. 03. 24. 19:30
Megosztás: