Béremeléseket jelentett be Marcel Ciolacu

Egyes közalkamazotti kategóriák bérének és az országos bruttó minimálbérnek a 10 százalékos emelését jelentette be Marcel Ciolacu román miniszterelnök csütörtökön, ugyanakkor a kormány és a parlament alkalmazottainak bérköveteléseit megalapozatlannak minősítette.

Béremeléseket jelentett be Marcel Ciolacu

A kormányfő rámutatott: a kabinet csütörtöki ülésén kiigazítják néhány, a bérfejlesztésben "lemaradt" közalkalmazotti kategória bérét, olyan mértékben, ahogyan azt az ország költségvetése lehetővé teszi.

A csütörtökön elfogadott sürgősségi rendelet szerint 2023. decemberéhez képest idén júniustól 5 százalékkal, majd szeptembertől újabb 5 százalékkal nő a kulturális intézményekben, a cégbíróságon, a környezetvédelmi ügynökségeken, a 20 ezernél kevesebb lakos ügyeit intéző polgármesteri hivatalokban, valamint a kizárólag saját bevételekből finanszírozott közintézményeknél dolgozók fizetése.

Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés idején is az épület előtt tüntető, legalább 20 százalékos bérfejlesztést követelő kormányalkalmazottakra, illetve a korábban szintén spontán bérkövetelő tüntetést rendező parlamenti alkalmazottakra utalva leépítéseket helyezett kilátásba, hogy legyen miből fedezni a béremelést.

"Láttuk, hogy az érintettek elégedetlenek ezzel a béremeléssel, túl alacsonynak vélik. A kormánynak is vannak tüntető alkalmazottai, akik azt állítják, hogy túl sokat dolgoznak azért a havi ezervalamennyi euróért. Véleményem szerint a kormánynál, a parlamentnél, de a központi és helyi közigazgatásban is találhatunk megoldásokat a személyi struktúra karcsúsítására. Az így elért megtakarításokból aztán növelhetjük azoknak a fizetését, akik ezt megérdemlik" - idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség.

Hozzátette, azoknak a minisztériumoknak is végre kell hajtaniuk június 30-áig az átszervezést, amelyek eddig még nem tették ezt meg, hogy még tovább csökkentsék a közalkalmazottak számát.

Szintén csütörtökön, a szakszervezetek és munkáltatói szövetségek képviselőivel folytatott egyeztetés után Marcel Ciolacu közösségi oldalán jelentette be, hogy júliustól 3700 lejre (288 ezer forint) nő a bruttó minimálbér, ami a kormányfő szerint 2217 lej (megközelítőleg 173 ezer forint) nettót jelent.

Ugyanakkor az év végéig érvényben marad az az intézkedés, amely szerint a minimálbér összegéből 200 lejt adómentesen adhatnak a munkáltatók.

"Jó úton haladunk az európai minimálbér bevezetése felé" - hangsúlyozta a román kormányfő.

Romániában legutóbb tavaly októbertől emelte a kormány a minimálbért a korábbi 3000-ről 3300 lejre.

Agrometeorológia: visszatérnek az éjszakai fagyok, eső a jövő hét közepén érkezhet

Az Alföldön égető szükség lenne csapadékra, ez legkorábban a jövő hét közepén érkezhet - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 10. 16. 14:00
Megosztás:

Kiderült, hol tájékozódunk az ingatlanpiacon

A Duna House reprezentatív ingatlanpiaci kutatása szerint azoknak, akik az elmúlt 3 évben adtak el ingatlant, legnagyobb arányban ingatlanirodán keresztül érkezett a vevőjük.
2025. 10. 16. 13:30
Megosztás:

Határidőre kézbesítette a nyugdíjas élelmiszer-utalványokat a Magyar Posta

A magyar kormány megbízásából a Magyar Posta a tervezett határidőre, október 15-re kézbesítette a nyugdíjas élelmiszer-utalványokat a több mint 2,3 millió jogosult részére - közölte a posta csütörtökön az MTI-vel.
2025. 10. 16. 13:00
Megosztás:

London szankciókat vezetett be a Rosznyefty és a Lukoil ellen

Szankciókat jelentett be szerdán két orosz olajipari óriásvállalat, a Rosznyefty és Lukoil ellen a brit kormány.
2025. 10. 16. 12:30
Megosztás:

Súlyos és tartós károkat okozott a brit gazdaságnak a kilépés az EU-ból

A brit pénzügyminiszter szerint súlyos és tartós károkat okozott a brit gazdaságnak Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból (Brexit).
2025. 10. 16. 12:00
Megosztás:

Még kedvezőbb feltételekkel igényelhető az országosan elérhető Otthonfelújítási Program

Több jelentős módosítás is életbe lép a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) koordinációjában megvalósuló, európai uniós társfinanszírozású Otthonfelújítási Programban (KEHOP Plusz 4.1.7-24 és KEHOP Plusz-1.4.8-24). A maximálisan igényelhető finanszírozási összeg 6 millió forintról 10 millió forintra nő és ezen belül a vissza nem térítendő támogatási rész akár 5 millió forintra emelkedik. Az összesen 73 milliárd forintos keretösszegű programok esetében az önerő mértéke egységesen 5%-ra mérséklődik, ugyanakkor a lehívható szállítói előleg 75%-ra nő.
2025. 10. 16. 11:30
Megosztás:

Az amerikai 10 éves hozam lényegében nem változott, miközben az európai hosszú hozamok estek

Tegnap átmenetileg 4%-ig is leszúrt a tízéves amerikai kötvényhozam, de a lényegében egyéves mélypontról végül visszapattant és pár bázisponttal ezen szint felett zárt, részben a New York állam feldolgozóipari indexének jelentős javulása miatt.
2025. 10. 16. 11:00
Megosztás:

Többnyire emelkedtek a Wall Street vezető indexei

A szerdai kereskedés során az amerikai részvénypiacok az enyhén csökkenő Dow Jones index kivételével mérsékelt emelkedést mutattak, amit elsősorban a nagybankok kedvező gyorsjelentései és az AI-szektor iránti megújult optimizmus hajtott. A Morgan Stanley részvényei 4,7%-kal emelkedtek, miután a bank a vártnál jobb harmadik negyedéves eredményeket közölt, míg a Bank of America 4,4%-os pluszban zárt, szintén az erős negyedéves eredményének köszönhetően.
2025. 10. 16. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a mértékadó nyugat-európai indexek

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai részvénypiacok. A francia piac jelentősen emelkedett, miután Sebastian Lecornu újra kinevezett miniszterelnök bejelentette, hogy a nagy társadalmi ellenállást kiváltó, de Emmanuel Macron programjának fontos elemét jelentő nyugdíjreformot a 2027-es választások utánra halasztják.
2025. 10. 16. 10:00
Megosztás:

Minden harmadik foglalás wellnessre szól az október 23-i hosszú hétvégén

Az október 23-i hosszú hétvégén minden harmadik foglalás wellnessre szól, Eger, Budapest, Miskolc, Gyula és Hajdúszoboszló a legnépszerűbb úti cél a Szallas.hu foglalási adatai alapján. A vendégek zöme a hoteleket és az apartmanokat keresi, és 2-3 éjszakás pihenést terveznek a legtöbben - közölte a szállásfoglaló portál csütörtökön az MTI-vel.
2025. 10. 16. 09:00
Megosztás:

Rekordszinten az arany és az ezüst ára

Történelmi csúcsra erősödött az arany és az ezüst jegyzése unciánként a New York-i tőzsde fémrészlegében (Comex) csütörtökön kora reggel.
2025. 10. 16. 08:40
Megosztás:

Elkezdődtek az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya legnehezebb szakaszának előmunkálatai

Elkezdődtek az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya legnehezebb, a székelyföldi Gyergyóditró és a moldvai Gerinces (Grinties) közötti hegyvidéki szakaszának előmunkálatai - tájékoztatta az MTI-t szerdán a Hargita megyei önkormányzat.
2025. 10. 16. 07:00
Megosztás:

Az amerikai szenátus ismét elutasította az átmeneti költségvetést,

Az amerikai szenátus szerdán ismét elutasította az átmeneti költségvetést, ami lehetővé tenné a szövetségi kormányzati intézmények működésének újraindulását.
2025. 10. 16. 06:00
Megosztás:

Felavatták a Stihl nagyváradi üzemét

Felavatták a Stihl nagyváradi üzemét szerdán - írta az economedia.ro.
2025. 10. 16. 05:30
Megosztás:

Ezekkel a beállításokkal lesz tökéletes a játék a tévén

A játékélmény minősége messze nem csak a konzolon múlik: ha a tévé nincs megfelelően beállítva, a kép késhet, a mozgás elmosódhat, a sötét részek láthatatlanok maradhatnak, és a színek sem adják vissza pontosan az alkotók grafikai elképzelését. Pár percnyi időráfordítással viszont könnyedén finomhangolhatjuk a tévénket: az LG szakértői összegyűjtötték azokat a beállításokat, amelyekkel a különféle játékműfajokban a lehető legjobb lesz a gaming élmény.
2025. 10. 16. 05:00
Megosztás:

A magyar vállalkozások stratégiai alkalmazkodással és fejlesztésekkel válaszolnak egy nehéz év kihívásaira

A piaci bizonytalanságok komoly tehertételei minőségi fejlődésre késztetik a vállalkozásokat - ezt az ösztönzőt a piaci verseny sikeresen erősíti fel. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Vállalkozáskutatási Műhelyének kiadványa, a Jelentés a magyar vállalkozásról 2025, több mint 2000 vállalkozás válaszai alapján részletesen bemutatja, hogyan reagálnak a cégek a gazdasági nyomásra és milyen jellemzők különböztetik meg a versenyben a sikeres és a követő vállalatokat.
2025. 10. 16. 04:30
Megosztás:

Élénkül a kereslet az építőiparban – a támogatások hatása már érezhető

A Mapei Kft. harmadik negyedéves adatai igazolták a nyári várakozásokat: a vállalat 14,4 százalékkal növelte belföldi forgalmát az előző évhez képest, így szeptember végére 29,0 milliárd forintos árbevételt ért el. A vállalat szerint a támogatások élénkítik a piacot, ugyanakkor a kereslet fokozatosan erősödik.
2025. 10. 16. 04:00
Megosztás:

Új kommunikációs vezető a Novartis Magyarországnál

A vezetői pozíciót 2025. október 15-től Smid Beáta tölti be. A svájci központú világcég stratégiai pillérként tekint a kommunikációra és a betegközösségekkel történő együttműködésre, hiszen ezek kulcsszerepet játszanak a bizalom erősítésében, a partnerkapcsolatok fejlesztésében és az egészségügyi környezet alakításában. Az új vezető feladata az lesz, hogy mindezt még hangsúlyosabbá tegye Magyarországon a két terület összehangolt működtetésével.
2025. 10. 16. 03:30
Megosztás:

Első lakás az Otthon Startból: erre is érdemes nagyon figyelni!

Az Otthon Start Program elindulásával egyre többen vágnak bele első lakásuk megvásárlásába, jellemzően hitelből. A kölcsön feltételeként lakásbiztosítást is kell kötni, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az alapbiztosítás nem mindig nyújt elegendő védelmet egy komolyabb káresemény esetén.
2025. 10. 16. 03:00
Megosztás:

London szankciókat vezetett be a Rosznyefty és a Lukoil ellen

Szankciókat jelentett be szerdán két orosz olajipari óriásvállalat, a Rosznyefty és Lukoil ellen a brit kormány.
2025. 10. 16. 02:00
Megosztás: