BKK a bliccelők ellen: szép szóval is lehet?

Legfrissebb szabadtéri hirdetési kampányában a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) arra ösztönzi az utasokat, hogy a bliccelés helyett válasszák a jegy vagy bérlet megváltását. Wolf Gábor marketing szakértő szerint előremutató a kezdeményezés és az eredmények mérésével, valamint a kampány marketing üzenetének finomításával számottevően csökkenthető a nemfizető utasok száma.

BKK a bliccelők ellen: szép szóval is lehet?

Budapesten a legfrissebb becslések szerint az utasok kilenc százaléka érvényes jegy vagy bérlet nélkül utazik. Hiába érhető el már okostelefonon is a jegyvásárlás, bővültek folyamatosan a kedvezmények és maradt el a közösségi közlekedés áremelkedése messze az inflációtól, még mindig nagyon jelentős a bliccelők aránya.

Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, a Marketing Commando vezető tanácsadója Facebook videóban hívta fel a figyelmet arra, hogy a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) új reklámkampánya nagyon eredményes lehet, ha mérik és az eredmények tükrében javítanak az üzenet hatékonyságán, felhasználva az ismert szociálpszichológiai kutatások eredményeit. Ugyanis egy olyan kérdésben, mint a bliccelés, könnyen előfordulhat, hogy a BKK reklámkampányának hatására rövid távon nemhogy csökken, hanem akár növekedhet is a nemfizetők száma.

A tiltás hatékonyabb lehet hatékonyabb a dorgálásnál

A BKK kampányában megjelenő szereplők kifogásokat mondanak arról, hogy miért lógnak a villamoson, buszon és metrón. Ezek szerint azért lehet bliccelni, mert úgyse jön ellenőr, csak pár megállóról van szó és más is bliccel. A bannereken és plakátokon ez alatt olvasható a „Ne a kifogást keresd, válts jegyet vagy bérletet és utazz lelkiismeret furdalás nélkül” szlogen.

Ahogy arra Wolf Gábor rávilágít nemzetközi példák alapján, amikor mások normaszegő viselkedését helyezik központba, akkor az akár visszájára is elsülhet!

Az emberek fejében ugyanis ez úgy áll össze, ha valamit szabad másoknak, akkor azt ők is megtehetik – még ha ez alapvetően tilos is. Erre számos marketingpszichológiai kísérlet eredménye is rávilágít. Az Egyesült Államokban az arizonai Megkövült Erdő Nemzeti Park azt látta, hogy a látogatók 2,9 százaléka elcsent egy-egy kis darabot a megkövült fákból, amik így előbb-utóbb teljesen el is tűnnének.

Felkérték ezért az egyik legnagyobb hatású pszichológust, a meggyőzés, a befolyásolás és a tárgyalás területeinek nemzetközi hírű szakértőjének számító Robert Chaldinit, hogy segítse rávenni az embereket, hogy kevesebbet lopjanak a természeti kincsekből. Kísérletében először egy olyan táblát helyezett ki ami ez állt: „Sajnos rengeteg látogató távolít el kristályokat a kővé vált erdőből, amivel rongálják a park állapotát”.

Ez a BKK-reklámhoz hasonló üzenet nem csökkentette, hanem növelte a lopások mennyiségét, mégpedig 2,9 százalékról közel háromszorosára, 7,9 százalékra! Amikor azt írtákegy táblára, hogy „Tilos a kővé vált erdőből kristályokat kivinni, mert ezzel rongáljuk a park állapotát”, akkor az egyszerű tiltás hatására 1,7 százalékra csökkent a lopások száma.

Wolf Gábor ugyanakkor hangsúlyozza: mindez csak elmélet, csak a kampány hatásának birtokában lehet biztosan kijelenteni, hogy a kutatás eredményei ebben az esetben is megállják a helyüket.

A szakértő szerint mindenképpen érdemes más üzenetekkel is kísérletezni, mert a számottevő különbségek lehetnek az egyes megközelítések között.

A lelkiismeretére mindenki szívesebben hallgat

A kutatás szerint jobb eredményt lehetett elérni, ha ezt írták: „Nagy pacsi a látogatóknak, mert sikerült fenntartani a park érintetlen állapotát”. Az emberek ugyanis szeretik a dicséretet, és ha már valamiért bezsebelték a kedves szavakat, akkor nagyon nem viszi rá a lelkiismeretük, hogy az ellenkezőjét tegyék.

„Ez az üzenet dicsér és visszaigazolja a helyes viselkedést. Nem leszid, nem letromfol, hanem elismeri a helyes viselkedést. Érdemes lenne ezt tesztelni a kampány folytatásában a BKK-nak is. Például a következő kampányban egy villamosvezető mondhatná, hogy «Köszönjük, hogy jegyet váltott, mert a jegybevételből kapom a fizetésem» – javasolja Wolf Gábor.

A marketingszakember szerint nagyon előremutató a BKK kezdeményezése és ha alkalmazzák ezt a szociálpszichológiai megközelítést a leghatékonyabb üzenet megtalálására, akár a jelenlegi töredékére csökkenthető a bliccelők száma.

Vége a sofőrrulettnek: csak a legjobb sofőrök juthatnak el Magyarországra

Kritikus ponthoz érkezett a hazai fuvarozási szektor: miközben az itthoni áruforgalom csaknem 70%-a közúton zajlik – ami a harmadik legmagasabb arány az Európai Unióban –, jelenleg mintegy 8000 hivatásos gépjárművezető hiányzik a piacról. A demográfiai tendenciák miatt várhatóan tovább romló helyzeten enyhíthet a Menton Jobs és a Speedworld Kamionos Akadémia egyedülálló, kétlépcsős kiválasztási és képzési rendszere. A Manilában kezdődő és Kiskunlacházán záruló programot sikerrel teljesítő, első 50 fülöp-szigeteki sofőr májusban áll munkába Magyarországon.
2026. 04. 22. 04:00
Megosztás:

Étrend-kiegészítőket forgalmazó és értékesítő cégeket vizsgál a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a hollandiai iHerb Netherlands BV-vel és amerikai anyavállalatával az iHerb LLC-vel szemben. A GVH feltételezése szerint a cégek többek között jogszerűtlenül alkalmaznak egészségre vonatkozó, valamint gyógyhatást tulajdonító állításokat élelmiszer termékeik, illetve étrend-kiegészítőik reklámozása során, valamint azt a benyomást keltik, hogy az általuk értékesített termékek jogszerűen forgalmazhatóak, mindezzel megtévesztve a fogyasztókat. A versenyhatóság április első napjaiban tájékoztatót adott ki az élelmiszerek népszerűsítése során alkalmazható állítások tisztázására.
2026. 04. 22. 03:30
Megosztás:

Reális alternatíva lett a hazaköltözés a több éve külföldön élőknek

Az elmúlt években évente több mint 40 ezer magyar vállalt munkát külföldön, elsősorban a magasabb bérek és a kiszámíthatóbb megélhetés reményében. A legfrissebb munkaerőpiaci folyamatok ugyanakkor arra utalnak, hogy ez a tendencia mérséklődhet, sőt bizonyos szegmensekben meg is fordulhat. A nyugat-európai gazdaságok lassulása, valamint a hazai ipari beruházások által kínált emelkedő bérek és juttatások új helyzetet teremtenek – derül ki a WHC Csoport előrejelzéseiből.
2026. 04. 22. 03:00
Megosztás:

Kriptó miatt bankot váltanának az európaiak: minden harmadik ügyfél nyitott a lépésre

Egy friss, Európa-szintű kutatás szerint a kriptovaluták már nem csupán alternatív befektetési eszközök, hanem komoly versenyelőnyt is jelenthetnek a bankok számára. A felmérés rávilágít: a lakossági ügyfelek jelentős része hajlandó bankot váltani, ha kedvezőbb kriptós szolgáltatásokat kap.
2026. 04. 22. 02:30
Megosztás:

267.000 Ft a magyar átlagnyugdíj - hogy jön ez ki?

Megjelentek a legújabb statisztikák, és a kép egyszerre biztató és aggasztó. A számokból kirajzolódik, hogyan élnek ma a nyugdíjasok Magyarországon, de a valódi kérdés továbbra is az: vajon elegendő-e ez az összeg a mindennapi megélhetéshez?
2026. 04. 22. 02:00
Megosztás:

Magyar Péter bejelentette a következő nyugdíjemelést

Még az idei év során duplájára emelik a családi pótlék összegét, bevezetik a rászoruló gyermekek után járó, 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást, valamint megvalósítják a korábban ígért nyugdíjemeléseket – közölte Magyar Péter.
2026. 04. 22. 01:00
Megosztás:

A Tether 2 milliárd USDT-t stabilcoint pumpált az Ethereumra

Likviditási robbanás a kriptopiacon: a Tether 2 milliárd dollárt pumpált az Ethereum hálózatába. A kriptovaluta-piac új lendületet kaphat: a Tether rekordgyorsasággal növelte USDT-kibocsátását, mindössze 48 óra alatt 2 milliárd dollárnyi stabilcoin jelent meg a piacon. A lépés nemcsak a likviditást növeli, hanem komoly piaci mozgások előjele is lehet.
2026. 04. 22. 00:30
Megosztás:

Likviditási sokk az Aave-nél: 100%-os kihasználtság bénította meg a DeFi óriást

Soha nem látott válság rázta meg a decentralizált pénzügyek (DeFi) egyik legnagyobb szereplőjét: az Aave piacai egyszerre érték el a 100%-os kihasználtságot, ami gyakorlatilag befagyasztotta a platform működését. Több milliárd dollárnyi felhasználói eszköz ragadt bent – és a helyzet egyelőre nem mutat gyors megoldást.
2026. 04. 21. 23:30
Megosztás:

A Bitget AI-forradalma: a kereskedési botokból intelligens „társ-pilóták” lesznek

A kriptotőzsdei verseny új szintre lép: a Bitget ambiciózus AI-stratégiával rukkolt elő, amelynek célja, hogy a kereskedési botokat valódi, intelligens „co-pilotokká” alakítsa. Az új ökoszisztéma nemcsak a profiknak, hanem a hétköznapi felhasználóknak is új lehetőségeket nyithat meg.
2026. 04. 21. 22:30
Megosztás:

Kvantumszámítógépek árnyékában: a Coinbase-jelentés szerint 38-szorosára nőhetnek az adatmennyiségek

Bár a kvantumszámítógépek még nem jelentenek közvetlen veszélyt a kriptopiacra, egy friss, Coinbase által támogatott kutatás szerint az iparágnak már most fel kell készülnie a jövő kihívásaira. A jelentés komoly technológiai és gazdasági következményekre figyelmeztet – különösen az adatméret és a hálózati terhelés terén.
2026. 04. 21. 21:30
Megosztás:

Megérkeztek a Művészetek Völgye színházi programjai

2026 július 24. és augusztus 2. között immár 35. alkalommal válik Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend a magyar kulturális élet központjává, a Művészetek Völgye ismét különleges programokkal tölti meg a Balaton-felvidék szívét.
2026. 04. 21. 20:30
Megosztás:

Újabb rekord a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cégnél: a ViVeTech Nyrt. árbevétele 66%-kal, adózott eredménye 50%-kal nőtt 2025-ben

66 százalékos növekedéssel 2,3 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2025-ös évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2024-ben elért közel 1,4 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a 2025-ös évben mintegy 50 százalékkal, 193,8 millió forintra bővült a 2024. évi 128,8 millió forintos szintről – derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből.
2026. 04. 21. 20:00
Megosztás:

Donald Trump: Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni

Donald Trump amerikai elnök kedden közölte, hogy szerinte Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni, a megállapodás pedig "nagyszerű" lesz.
2026. 04. 21. 19:30
Megosztás:

Mennyi most a tojás, és hogyan változott az ára?

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint az étkezési tojás ára vegyesen alakult az év első tizenöt hetében, az M-es méretkategória drágult, míg a nagyobb méretű, L-es tojások ára csökkent.
2026. 04. 21. 19:00
Megosztás:

A belga főváros intézkedéseket fogadott el a kéregetés visszaszorítására

Brüsszel városvezetése új intézkedéseket fogadott el a kéregetés visszaszorítására; a jövőben tilos lesz 16 év alatti gyerekekkel koldulni a belváros kiemelt részein, és a szabályok megszegői akár 500 eurós bírságra is számíthatnak - írta kedden a Belga belga hírügynökség.
2026. 04. 21. 18:30
Megosztás:

Eddig kell eltávolítani a választási plakátokat

Az országgyűlési választásra kihelyezett plakátokat május 12-én 16 óráig kell eltávolítani - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel kedden.
2026. 04. 21. 18:00
Megosztás:

Megélénkült a Svájcból és az Egyesült Államokból érkező lakáspiaci kereslet

A választásokat követő héten főként Svájcból és az Egyesült Államokból jelentősen megnőtt az eladó lakásokra és házakra érkező telefonos érdeklődések száma, területi bontásban a főváros, míg az árakat tekintve főként a 80 millió forintnál olcsóbb lakások és házak álltak a kereslet fókuszában - közölte az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
2026. 04. 21. 17:30
Megosztás:

Moszkva kész az olajszállítás újraindítására a Barátság vezetéken

Oroszország kész a kőolajszállítás újraindítására Magyarországra és Szlovákiába a Barátság vezetéken, a kérdés az, hogy Ukrajna hajlandó-e felhagyni a "zsarolással" - közölte az orosz elnök sajtótitkára újságíróknak kedden Moszkvában.
2026. 04. 21. 17:00
Megosztás:

A svájci óraexport 1 százalékkal csökkent márciusban

A svájci órák exportja egy év alatt 1 százalékkal 2,112 milliárd svájci frankra csökkent márciusban, miután februárban 9,2 százalékkal nőtt - áll a svájci óraipari szövetség (FHS) honlapján.
2026. 04. 21. 16:30
Megosztás:

35 éves a Magyar Suzuki: teljeskörű autógyártás, népszerű modellek, stabil működésű nagyvállalat

Jelentős mérföldkőhöz ért a Magyar Suzuki Zrt: az esztergomi vállalatot 35 évvel ezelőtt alapították és tették le a gyár alapkövét. A Suzuki Csoport egyetlen európai üzemében az évtizedek során hét ikonikus modell készült, miközben a vállalat az ország egyik meghatározó gazdasági szereplőjévé vált.
2026. 04. 21. 16:00
Megosztás: