Cégtrend 2025 - erős nyomás alatt, negatív trendben a hazai vállalkozások

Nem a megszűnések voltak a cégszám csökkenésének fő mozgatói, hanem az új belépők hiánya. A társas vállalkozások száma harmadik éve csökken, miközben a cégbírósági eljárások továbbra is magas szinten maradtak. A következő év kulcskérdése az lesz, hogy az alapítási kedv képes-e érdemben erősödni.

Cégtrend 2025 - erős nyomás alatt, negatív trendben a hazai vállalkozások

Miért lett 2025 a kivárás éve a vállalkozásoknál

A gazdasági környezet nem adott kellően erős impulzust a vállalkozói kockázatvállaláshoz. A növekedési kilátások egész évben visszafogottak maradtak – a GDP bővülése várhatóan 1 százalék alatt alakul –, miközben a beruházások volumene az év első három negyedévében több mint 5 százalékkal csökkent. A tartósan magas működési költségek mellett ebben a közegben a vállalkozói döntések fókusza nem az expanzióra, hanem a működés fenntarthatóságára helyeződött át.

Ezzel párhuzamosan szerkezeti átrendeződés is zajlott. A szolgáltatások szerepe tovább erősödött, míg a hagyományosan tőke- és költségigényesebb ágazatok nehezebben alkalmazkodtak. Felértékelődtek a rugalmasabb működési formák, és a vállalkozói döntések egyre kevésbé a növekedésről, sokkal inkább az alkalmazkodás módjáról szóltak. Ennek lenyomata jelenik meg később az alapítások visszafogottságában, a megszűnések szerkezetében és a cégbírósági eljárások alakulásában is – vagyis magában a cégtrendben.

Nem a kilépések, hanem a belépések hiánya rajzolja át a cégképet

A vállalkozói döntési tér beszűkülése a számokban is egyértelműen megjelent 2025-ben. Az OPTEN adatai szerint az év során 11 ezerrel csökkent a társas vállalkozások száma, amely év végére félmillió alá süllyedt (494,5 ezer). Ez már a harmadik egymást követő év, amikor a cégszám zsugorodik.

A cégtrend nem hirtelen törést, hanem egy elhúzódó alkalmazkodási időszakot rajzol ki. A vállalkozói aktivitás alapszintje tartósan alacsonyabbra került, és a folyamatot nem a kilépések felgyorsulása, hanem az új belépők hiánya határozta meg.

Kereskedelem és építőipar: ahol a nyomás összeért

2025-ben a cégszámcsökkenés leginkább a kereskedelmet és az építőipart érintette. Az OPTEN adatai szerint a kereskedelemben mintegy 3,4 ezer, az építőiparban közel 2 ezer vállalkozással lett kevesebb az év során. Mindkét ágazat érzékenyen reagál a fogyasztás és a beruházások alakulására, amelyek 2025-ben végig bizonytalanok maradtak.

Az építőiparban a beruházások elhúzódása és a projektek csúszása közvetlenül megjelent a cégszám csökkenésében, miközben az új belépők száma alacsony maradt. Ezzel szemben a szolgáltatáshoz kötődő, rugalmasabb működésű ágazatok ellenállóbbnak bizonyultak – nem véletlenül, hiszen míg az építőipar a GDP több mint 4 százalékát, addig a szolgáltatások közel 30 százalékát adják.

Az eljárások a múltat mutatják – az alapítások a jövőt

A cégbírósági eljárások alakulása jól kiegészíti a cégszámokból kirajzolódó képet. 2025-ben az új eljárások száma enyhén csökkent az előző évhez képest, ugyanakkor az esetek több mint 70 százaléka továbbra sem az önkéntes megszűnéshez kapcsolódott, vagyis felszámolás, kényszertörlés vagy más, nem rendeltetésszerű működés miatt indult. 

A folyamat nem egy hirtelen sokk következménye. Nem látható olyan ugrásszerű elmozdulás, mint a moratóriumok kivezetése vagy a KATA módosítása idején, inkább arról van szó, hogy a tartós gazdasági stagnálás fokozatosan emészti fel a vállalkozások erőtartalékait.

„A cégtrend nem egyik hónapról a másikra fordul meg. Az eljárások és megszűnések alakulása mindig a korábbi vállalkozói döntések lenyomata, ezért a magas eljárásszám a következő időszakban is magasan tarthatja a megszűnések szintjét. A következő év szempontjából az lesz a döntő, hogy a gazdaság állapota megadja-e a kellő impulzust az alapítási kedvhez – enélkül a cégszámcsökkenés kockázata fennmarad” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) 2025-re vonatkozó értéke országosan 12,21 % volt, mely 0,66 %-kal alacsonyabb a 2024-es CFI értéknél. 2025-ben megyei szinten nézve az Opten–CFI Zala, Veszprém és Vas vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye produkálta.

A klíma már nem luxus Magyarországon – a kereslet robbanása új szereplőt hoz a piacra

2026-ra a légkondicionálók jelenléte a magyar otthonokban robbanásszerűen megnövekedett. 2022-ben még 4,6 millió lakásból körülbelül 1,2 millió otthonban volt klíma; 2024-re ez az arány 26 százalékról már 33 százalékra nőtt. A trend azóta is folytatódik: a tartós nyári hőségek, az őszi-téli fűtéskiegészítés iránti igény, a gyerekszobák hűtése, az idősebb, illetve érzékenyebb családtagok kényelme, valamint az otthoni munkavégzés elterjedése mind alapvető igénnyé tették a légkondicionálót.
2026. 02. 21. 11:00
Megosztás:

A bitcoin bányászati költségei jelzik a piaci aljat? Fontos fordulat körvonalazódik

A Bitcoin árfolyama jelenleg az átlagos kitermelési költség alatt mozog, ami történelmileg ritka és figyelemre méltó jelenség. A bányászati profitabilitás szűkülése, a nagy befektetők ismételt felhalmozása és a rekordkereskedési volumenek együtt olyan piaci környezetet teremtenek, amely akár egy ciklikus mélypont előszelét is jelezheti.
2026. 02. 21. 10:00
Megosztás:

Ki ülhet a céges autó volánja mögé?

A céges autók kezelése sok vállalat számára lényeges kérdés, hiszen ez nem csupán kényelmi, hanem jogi, biztosítási és működési szempontokból is fontos. Az alapvető kérdés: ki jogosult vezetni ezeket az autókat, és milyen feltételek mellett? Annak érdekében, hogy a céged gördülékenyen, jogszerűen és biztonságosan működjön, érdemes átgondolni a témát.
2026. 02. 21. 09:00
Megosztás:

Hivatalosan megkezdődött a kampányidőszak

Hivatalosan megkezdődött szombaton az április 12-ei országgyűlési képviselő-választás kampányidőszaka, életbe léptek a kampányra vonatkozó szabályok.
2026. 02. 21. 08:00
Megosztás:

A BioTechUSA és a Docler Holding vezérei új vállalkozást indítottak

Közös globális brand építésébe kezd a hazai IT- és étrendkiegészítő piac két meghatározó üzleti vezetője a digitális identitás és tartalomhitelesítés területén komplex szolgáltatást nyújtó Netlocknál.
2026. 02. 21. 07:00
Megosztás:

Itt az utolsó esélyünk a GMO-k kontrollálására

Legkorábban már március elején elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendelet-tervezetet, ami lényegében megszünteti a hatósági kontrollt és nyomon követést az új géntechnológiával készült, génmódosított termékek (új GMO-k) felett. Aki ezzel nem ért egyet ‒ legyen szó szervezetről vagy magánszemélyről ‒ még van lehetősége jelezni ezt a magyar európai parlamenti képviselők felé, akik csak akkor tudnak hatékonyan fellépni a tervezet jelen formája ellen, ha megvan hozzá a megfelelő társadalmi támogatottságuk.
2026. 02. 21. 06:00
Megosztás:

Kátyúvadászat helyett biztonság – így vezessünk sérülés nélkül

Kellemetlen meglepetést hagyott hátra az új év elején jött hirtelen lehűlés. A télies időjárás során látványosan megszaporodtak a kátyúk az utakon, ezzel tovább nehezítve a közlekedést. De tudják-e a sofőrök, mi a teendő, ha találkoznak egy olyan úthibával, ami esetleg kárt tehet az autóban vagy akár saját testi épségükben? Arra, hogy hogyan kerülhetők el a kátyúk okozta balesetek, illetve probléma esetén miként érdemes biztonságosan eljárni, a Hankook és Kőrös András, a Hungaroring Driving Center vezetéstechnikai szakembere hívja fel a figyelmet.
2026. 02. 21. 05:00
Megosztás:

Mennyi személyi kölcsönt lehet felvenni az átlagbérből?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése szerint 2025 decemberében bruttó 789 200, illetve nettó 548 900 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Ez a bruttó átlagkereset esetében 8,5%, a nettó esetében 9,8%, a reálkereset esetében pedig 6,3% emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A bruttó kereset mediánértéke 607 700, a nettó kereset mediánértéke 427 500 forint volt decemberben, amely értékek 9,4, illetve 10,8%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakánál. A Bank360 számításai szerint ekkora átlagbérből már a legmagasabb, 15 millió forintos személyi hitelek is felvehetők, de a nettó mediánbér esetében is 13-14 millió forint körül található a felvehető hitelösszeg felső határa.
2026. 02. 21. 04:00
Megosztás:

Előrejelzéseket meghaladó eredmények 2025-ben az Accornál

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 03:00
Megosztás:

Nyugdíj törvényi rendelet - a nyugdíjba vonulás időpontja dönti el a nyugdíj összegét

A nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztása nemcsak élethelyzet kérdése, hanem komoly anyagi döntés is. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki melyik évben kéri a nyugdíját, mert ez hatással lehet az induló összegre, az emelésekre és a plusz juttatásokra is.
2026. 02. 21. 02:00
Megosztás:

Figyelem, idő és döntések az Alawin Casino Online korszakában

A digitális gazdaság egyik legfontosabb – és legnehezebben mérhető – erőforrása ma már nem pusztán a tőke vagy a munkaerő, hanem a figyelem. Platformok, alkalmazások és online szolgáltatások sora versenyez azért, hogy a felhasználók idejéből részesedést szerezzen. Ez a folyamat nemcsak a médiapiacot formálta át, hanem a fogyasztói döntések logikáját is: mikor, mire és milyen intenzitással fordítunk időt egy adott tevékenységre.
2026. 02. 21. 01:30
Megosztás:

Feladtad már az eheti 5-ös lottót? Meg fogsz lepődni, ha ezt megtudod

Az Ötöslottó történetében a hatodik legnagyobb főnyeremény vár gazdára most szombaton. A csaknem 5 milliárd forintos összeg a győztes és családja számára hosszú távon is fényűző életet tehet lehetővé.
2026. 02. 21. 01:00
Megosztás:

Donald Trump döntéseit érvénytelenítette a bíróság

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 00:05
Megosztás:

Lengyelországi logisztikai központtal bővíti portfólióját az Appeninn

Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. a társaság 100 százalékos tulajdonában álló lengyel leányvállalatán keresztül megvásárolta a lengyelországi Tarnówban található Goodyear logisztikai központot - közölte az ingatlanbefektetési társaság pénteken az MTI-vel .
2026. 02. 20. 23:00
Megosztás:

Az Aston Martin közel 10 százalékkal kevesebb autót adott el tavaly

Az Aston Martin Lagonda Global Holdings brit sportautó-gyártó arról jelentett pénteken, hogy tavaly 5448 járművet értékesített, közel 10 százalékkal kevesebbet a 2024. évi 6030 után.
2026. 02. 20. 22:00
Megosztás:

Tervpályázatot írtak ki a hévízi tófürdő és kórház fejlesztésére

Tervpályázatot írtak Tervpályázatot írtak ki a hévízi gyógyfürdő és kórház komplex fejlesztésére, a pályázók július végéig küldhetik be elképzeléseiket a három nagyobb ütemet jelentő feladatról.
2026. 02. 20. 21:00
Megosztás:

Ukrán elnök: a következő ukrán-orosz-amerikai tárgyalás már valóban eredményes lehet

Reményét fejezte ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken arra, hogy a háromoldalú, ukrán-orosz-amerikai tárgyalások következő fordulója februárban megvalósul, és véleménye szerint ez lehet az, amely valóban eredményes lesz.
2026. 02. 20. 20:00
Megosztás:

Állásbörzét rendez a Vulcan Shield Global Békéscsabán

Először rendez állásbörzét jövő szombaton a 280 milliárd forintos beruházással 2500 új munkahelyet teremtő Vulcan Shield Global (VSG) Békéscsabán. Megkezdődtek a kivitelezési munkálatok is a leendő gyár helyszínéül szolgáló iparterületen.
2026. 02. 20. 19:00
Megosztás:

Az építési engedélyek megugrása már az élénkülés előjele

A Mapei Kft. értékelése szerint a friss adatok az egyértelmű fordulópontot jelzik a lakáspiacon. Az átadott lakások száma még a korábbi, gyengébb időszak beruházási döntéseit tükrözi, míg az engedélyszám ugrásszerű növekedése már az új ciklus kezdetét mutatja.
2026. 02. 20. 18:30
Megosztás:

Uniós támogatással fejleszt blockchain alapú járműdiagnosztikai rendszert az Energotest

Mesterséges intelligenciára és blockchain-alapú adatkezelésre épülő járműdiagnosztikai szoftverfejlesztést indít a dunaharaszti székhelyű Energotest Diagnosztikai és Automatizálási Kft. 248,5 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatásból - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 02. 20. 18:00
Megosztás: