Csökkent júliusban az ipari termelés

2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól erősítette meg pénteken kiadott második becslésben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Csökkent júliusban az ipari termelés

Az első becslésben közölt júliusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.

A nyers és naptárhatással korrigált adat közötti jelentős eltérést az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel több munkanap volt, mint 2023 júliusában.

A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban viszont visszaesett a termelés.

A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 júniusához viszonyítva változatlan maradt.

Az ipari export volumene 1,5 százalékkal nagyobb, ezen belül a feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 8,5, a 13 százalékos súlyú villamos berendezés gyártásáé 1,9 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

Az ipar belföldi értékesítése 0,8 százalékkal nőtt, a feldolgozóiparé 1,4 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest.

Az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 2,4 százalékkal kisebb, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 25, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,2 százalékkal nagyobb volt.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 26 százalékát képviselő járműgyártás volumene 10,0 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártás 16,0, a közúti jármű alkatrészek gyártása 2,1 százalékkal csökkent.

A 10 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 10,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártás volumene 14,9, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásé 13,7 százalékkal visszaesett.

A feldolgozóipari termelés 9,1 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 1,0 százalékkal kisebb volt a 2023. júliusinál. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 12,9 százalékkal visszaesett, míg a számítógép, perifériás egység gyártása 26 százalékkal nőtt.

Az előző havi csökkenés után a feldolgozóiparból 13 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, mind a hazai, mind a külpiaci eladások bővülésének köszönhetően. A legnagyobb, 23 százalékos súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártás 13,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.

További nyolc alágazatban 2,4 és 21 százalék közötti mértékben nőtt a termelés, a legerőteljesebben a malomipari termék, keményítő gyártásában, a legkevésbé az italgyártásban. Mindössze két alágazatban csökkent a kibocsátás: a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban 27, a növényi, állati olaj gyártásban 3,8 százalékkal.

A jelentés kitér arra is, hogy a két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 10,5, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 0,4 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.

A legnagyobb mértékben, 16,6 százalékkal a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység bővült, a növekedésben az alacsony bázis hatása is szerepet játszott - jegyezte meg a KSH.

Folytatódott a visszaesés a feldolgozóipari termelésből 5,4 százalékot képviselő gép, gépi berendezés gyártásában: júliusban 1,3 százalékkal mérséklődött a termelés.

Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 13,1 százalékkal a kisebb súlyú gyógyszergyártás kibocsátása csökkent, elsősorban az export visszaesése miatt, a belföldi értékesítés nőtt.

A KSH megállapította: az ipari termelés négy régióban nőtt, négyben csökkent az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb, 4,8 százalékos volumenbővülést Budapesten, a legjelentősebb, 8,2 százalékos visszaesést Pest régióban regisztrálták.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,7 százalékkal csökkent 2023 júliusához mérten. Az új belföldi rendelések 9,2, az új exportrendelések 1,5 százalékkal mérséklődtek. Az összes rendelésállomány július végén 27 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Január-júliusban az ipari termelés 3,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest Az összes értékesítés 62 százalékát adó külpiaci eladások volumene 4,4, a 38 százalékot képviselő hazai értékesítésé 2,3 százalékkal mérséklődött.

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 12,2 százalékkal a villamos berendezés gyártásban. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 6,9 százalékkal csökkent. Négy alágban nőtt a termelés volumene, mégpedig 0,8 és 6,5 százalék közötti mértékben, a leginkább az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában - közölte a KSH.


A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról

A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról, amely szeizmikus adatgyűjtést és egy kutatófúrást is magában foglal - közölte a vállalat kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 06. 16. 11:30
Megosztás:

Bybit RWA vaultok: hozamtermelő pályára állítaná a parkoló stabilcoinokat

A Bybit újabb lépést tett a valós eszközökre épülő kriptotermékek felé. A tőzsde a Plume fix hozamú RWA vaultjait integrálta Earn platformjába, így a felhasználók a tétlenül álló stabilcoinjaikat intézményi szintű hitelpiaci eszközökön keresztül fordíthatják hozamtermelésre.
2026. 06. 16. 11:00
Megosztás:

Szlovéniában drágul a dízel és a fűtőolaj, a benzin ára változatlan marad

Szlovéniában kedden emelkedett a dízel és a fűtőolaj ára, a 95-ös benziné pedig változatlan maradt az autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli töltőállomásokon.
2026. 06. 16. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Vegyes elmozdulásokat láttunk ma reggel az ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken; a vezető indexek közül a japán Nikkei225 napközben új csúcson is járt. A várakozásoknak megfelelően 1995 óta nem látott szintre, 1,00%-ra emelte az alapkamatot mai ülésén Bank of Japan Monetáris Tanácsa, ezt megelőzően tavaly decemberben emelték a kamatot. A ma reggel publikált kínai konjunktúra adatok vegyes képet mutatnak a gazdaságról; a kiskereskedelmi forgalom több mint három év után először esett, a beruházások is zsugorodtak, miközben az ipari termelés bővült. A nyersolaj jegyzése tovább esett a ma reggeli kereskedés alatt.
2026. 06. 16. 10:00
Megosztás:

Kevéssel estek a fejlett piaci kötvényhozamok

A közel-keleti konfliktussal kapcsolatos kedvező hírek ellenére a fejlett gazdaságok kötvény és devizapiacain a kezdeti optimizmusból alig maradt valami.
2026. 06. 16. 09:30
Megosztás:

Emelkedéssel zárták a hétfői kereskedést a vezető Wall Street-i indexek; esett a nyersolaj jegyzése

Emelkedéssel zárták a hét első kereskedési napját a Wall Street-i indexek, ahol Európához hasonlóan az Egyesült Államok és Irán között körvonalazódni látszó megállapodás fűtötte a befektetői kedvet.
2026. 06. 16. 09:00
Megosztás:

A hétvége kedvező hírei nyomán optimista hangulatban zajlott a hétfői kereskedés a vezető európai részvénypiacokon

A közel-keleti konfliktus lezárásának első lépéseként pénteken megkötendő megállapodás ígéretére többségében emelkedtek a vezető európai indexek.
2026. 06. 16. 08:30
Megosztás:

A Polygon az afrikai stabilcoin-fizetések élére tör: olcsóbb és gyorsabb pénzküldést hozhat a kontinensre

A Polygon újabb jelentős lépést tett a globális fizetési infrastruktúra kiépítése felé. A blokklánc-hálózat stratégiai együttműködésre lépett a DPTPay-jel annak érdekében, hogy gyors és rendkívül alacsony költségű stabilcoin-alapú fizetési rendszert vezessen be Afrikában.
2026. 06. 16. 08:00
Megosztás:

Az euróövezet hiánnyal zárta külkereskedelmét áprilisban

Áprilisban deficittel zárta külkereskedelmét az euróövezet az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett első becslése alapján.
2026. 06. 16. 07:30
Megosztás:

Évek óta nem láttunk ilyet a lakáspiacon: egy megye kivételével mindenhol visszaestek az árak

Évek óta nem történt olyan a lakáspiacon, mint idén májusban, amikor a hirdetési átlagárak nominálisan is csökkenni kezdtek. A zenga.hu adatai szerint országosan 2,3 százalékkal alacsonyabb volt a meghirdetett ingatlanok átlagára májusban, mint áprilisban, ami az éves drágulási ütemet is jelentősen lassította. A folyamat szinte az egész országot érintette, egyetlen megye kivételével mindenhol csökkentek az árak havi összevetésben – derül ki a Zenga Ingatlan Radar legfrissebb, júniusi számából.
2026. 06. 16. 07:00
Megosztás:

A Mediaworks szervezeti és portfólió-átalakításra készül

A Mediaworks Hungary Zrt. modernizációs célú szervezeti és portfólió-átalakítást hajt végre, amely a működési struktúra megújítása mellett létszámot érintő változásokkal is jár - közölte a cég hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 16. 06:30
Megosztás:

Az EU és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját

Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában - közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.
2026. 06. 16. 06:00
Megosztás:

Óriásit ugrott a lakosság hiteltartozása, most először lekörözte már a cégekét is

Bődületes mértékben nőtt a lakosság hitelállománya egy év alatt, ami a BiztosDöntés.hu elemzése szerint nagyrészt az Otthon Start megjelenése óta eltelt időszak piaci szárnyalásával magyarázható. A 20 százalékot közelítő bővülés hatására rekordméretűre ugró adóssággal a lakosság már megelőzte a vállalatokat is.
2026. 06. 16. 05:30
Megosztás:

A Liszt Ferenc Repülőtér térsége Budapest egyik legkeresettebb logisztikai lokációja

A WING Industrial új csarnokfejlesztést indít a vecsési logisztikai és ipari parkjában. Az épület tervezése és kivitelezése teljes egészében a hosszú távra szerződött bérlő egyedi funkcionális és műszaki elvárásai szerint történik. Így a park teljes területe beépítésre kerül, és továbbra is teljes kihasználtság mellett működik.
2026. 06. 16. 05:00
Megosztás:

Milliós állami támogatás járhat a lakáshitel-törlesztéshez

Egy tavalyi jogszabálymódosítás nyomán még népszerűbbé vált az egészségpénztári megtakarítások lakáshitel-törlesztésre történő felhasználása. Ehhez számottevő, hosszútávon akár több millió forintot kitevő állami támogatás is járhat, sőt, a befizetésekből az adóstárs is azonnal törleszthet. Mindennek az ügyintézésére immár létezik egy kényelmes, egyszerűen igénybe vehető megoldás.
2026. 06. 16. 04:00
Megosztás:

A Samsung SDIH a gödi lakosokkal együttműködve valósítja meg környezetvédelmi akciótervét

A Samsung SDI Hungary (SDIHU) átfogó intézkedéscsomag megvalósítását jelentette be, amellyel erősíteni kívánja az együttműködést Göd lakosságával a várost érintő környezetvédelmi és zajvédelmi kezdeményezések kapcsán.
2026. 06. 16. 03:00
Megosztás:

Strukturális fordulat előtt állhat a budapesti irodapiac

A budapesti irodapiacon növekedhet az igény a jó minőségű, modern irodákra, ami a beruházásokat is élénkítheti, az üresedési ráta Magyarországon akár 10 százalék alá is csökkenhet, ám a mesterséges intelligencia terjedése már középtávon is kockázatot jelent - áll Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászának az MTI-hez hétfőn eljuttatott elemzésében.
2026. 06. 16. 02:30
Megosztás:

Bírságok tömkelege lesz postázva: pár napja maradt a kertes házak tulajdonosainak

A kerítés mögött burjánzó gaz nem magánügy: ha parlagfű nő benne, a hatóság szerint már közegészségügyi kockázat. A következő hetekben sok kertes ház, telek, zártkert és elhanyagolt udvar tulajdonosa szembesülhet azzal, hogy a „majd hétvégén lekaszálom” hozzáállás akár több százezer forintos, nagyobb területnél milliós következménnyel járhat.
2026. 06. 16. 02:00
Megosztás:

Fordulat a devizaváltásban – Az idei nyaraláshoz már a hazai bankoknál kaphatunk olcsóbban eurót?

Hosszú éveken át élt alapvetésként a köztudatban, hogy ha euróra vagy más külföldi pénznemre van szükségünk, a neobankok kínálják a legolcsóbb megoldást a középárfolyamos váltással. A hazai bankszektor azonban felvette a kesztyűt: ma már több hagyományos pénzintézet is olyan konstrukciókat kínál, amelyek bizonyos keretek között nemcsak versenyképesek, hanem konkrétan olcsóbbak is lehetnek a fintecheknél – áll a money.hu legfrissebb elemzésében.
2026. 06. 16. 01:30
Megosztás:

Sok készpénzt tartasz otthon? Baj lesz belőle!

Sokan még mindig úgy érzik: az a pénz van igazán biztonságban, amit otthon, kézzel fogható formában tartanak. Egy boríték a fiók mélyén, néhány köteg bankjegy a szekrényben, „vészhelyzeti tartalék” a matrac alatt – ismerős megoldások ezek.
2026. 06. 16. 01:00
Megosztás: