Nem fontos Önnek a saját pénze? Akkor miért hagyja kamat nélkül?

Egy év alatt 20 százalékkal nőtt a lakosság bankbetétekben, folyószámlán tartott pénze. Ennek túlnyomó része alig kamatozik valamit, de még a lekötött betétek is csak vesztenek az értékükből a szárnyaló az infláció mellett. Ezermilliárdok maradnak így parlagon ahelyett, hogy az inflációtól védő befektetésekben, például ilyen állampapírokban tartanák az emberek a pénzüket - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Nem fontos Önnek a saját pénze? Akkor miért hagyja kamat nélkül?

A lakosság bankban tartott pénze a legutolsó adatok szerint 9726 milliárd forintot tett ki. A háztartások által elhelyezett forintbetétek összege az MNB statisztikája alapján 20 százalékos növekedést jelent a 2020 novemberi 8110 milliárd forinthoz képest. Vagyis az egyébként magas infláció és átlagkereset-emelkedésnél is jóval nagyobb mértékben nőtt a lakosság bankbetétekben tartott pénze. 
A növekedés korántsem volt egyenletes, január és szeptember között többször is visszaesett a betétben tartott pénzösszeg, összességében azonban a koronavírus sem törte meg a bankszámlán tartott pénz már évek óta tartó erőteljes emelkedését. Ráadásul jellemzően az év utolsó hónapjában jönnek még a bónuszok, extra jövedelmek, pulykapénzek, februártól pedig újabb százmilliárdok érkeznek a számlákra a családi szja-visszatérítéssel.

A bankokban parkoltatott pénz döntő része, 9340 milliárd forint látra szóló betéten és folyószámlán található, mindössze 387 milliárd forintot kötöttek le az ügyfelek. A lekötött betétek nagy részét, 360 milliárd forintot egy évnél rövidebb időre kötötték le. A lekötött pénzösszeg bár növekedett a válság előttihez képest, a teljes betétállomány növekedésétől messze elmarad. Így novemberben már az összes bankbetét 4 százalékát sem érték el a lekötött betétek. Az euró betétek esetén még kisebb az arány: 1232 milliárd forintnyi euróbetétből mindössze 13 milliárd forintot kötöttek le.

Nem meglepő, hogy kevesen választják a lekötött betéteket, hiszen alig kamatoznak. A bankszámlán parkoltatott lakossági pénzre lekötés nélkül 0,04 százalékos éves átlagos kamat járt novemberben, míg az éven belül lekötött betétre 0,92 százalék. Az átlagos éves kamat ugyan több mint 0,6 százalékkal nőtt a tavaly novemberi 0,28 százalékhoz képest a maximum egy évre lekötött betéteknél, de így sem éri el az 1 százalékot sem. Lekötés nélkül a hozam pedig csupán aprópénz, márpedig több mint 9000 milliárd forintnyi lakossági betét átlagos értéke ez az alacsony kamat.

A pénzügyi intézetek az évekig alacsony alapkamat és bankközi kamatok miatt sokáig nem is tudtak érdemi hozamot kínálni, és szépen lassan leszoktak arról, hogy a lakossági megtakarításokért versenyezzenek. A kamatemelési ciklus azonban kedvezőbbé teheti a megtakarítók helyzetét, hiszen a jegybanki irányadó kamat emelése novembertől felgyorsult, ami a bankoknak is lehetővé teszi a magasabb betéti kamatok nyújtását. Novemberben azonban ebből még alig látszott valami, a megtakarítások reálértékét csökkentő infláció viszont novemberben már a 7,4 százalékot is elérte, a tavalyi év során pedig 5 százalék körül alakulhatott. Ilyen inflációs ütemmel a 0,92 százalékos átlagos betéti kamat nem tudja felvenni a versenyt.

A lakosság tehát elképesztő, és egyre jobban növekvő összeget tart úgy a bankban, hogy az csak látványosan veszít az értékéből. Ennek a szokásnak a sokáig alacsony infláció idején nem volt ilyen hatása, most azonban érdemes lenne szétnézni az inflációtól védő befektetések között azoknak, akik nem akarják, hogy a szemük láttára értéktelenedjen el a pénzük a bankban – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.

Egyre növekszik a Prémium állampapírok kamata

Van olyan, a bankbetétekhez hasonlóan biztonságos megtakarítási forma, amit pontosan arra terveztek, hogy kárpótoljon az inflációs veszteségekért. Ezek az inflációkövető vagy Prémium állampapírok, amelyek kamatként az inflációt és egy e feletti prémiumot juttatnak a megtakarítóknak. A jelenleg szárnyaló infláció így jelentősen megnöveli a hozamot, és már a prémium is egyre kedvezőbb lehet. A hosszabb távú, 5 éves állampapírt az Államadósság Kezelő Központ ugyanis még vonzóbbá tette, már 1,5 százalékos kamatprémiummal kínálja, ami 0,25 százalékos emelést jelent.

A 3 éves inflációkövető állampapírnál 0,75 százalék a kamatprémium. A 2021-es 5,1 százalékos inflációval együtt összesen így már 5,85 százalékos éves hozamot nyújt. A teljes első időszakra azonban ennél több befektető nyeresége, mivel idén januártól 2023. márciusig időarányosan az éves hozam, vagyis a több mint egy évre összesen 6,89 százalékos hozam jár. Az 5 éves inflációkövető állampapír prémiuma pedig idén januártól már magasabb, 1,5 százalékot tesz ki. Ez éves alapon már 6,6 százalékos hozamot jelent, a gyakorlatban viszont itt is magasabb a hozam az első időszakban, összesen 7,72 százalék 2023. márciusig, ha a mostani indulás idején rögtön bevásárolunk a papírból. Ezek az újonnan kibocsátott állampapírok már elérhetőek, értékesítésük január 20-án indult.

6 százalékos hozam az eurós állampapírnál is

Ráadásul a forint állampapír mellett előtérbe kerülhet az eddig mellőzött Prémium euró állampapír is. Korábban a kamat alapjául szolgáló Euróövezet inflációja nagyon alacsony volt, ez azonban mostanra megváltozott, ami már a hozamokban is meglátszik. Az eurós állampapír ugyanis gyakrabban, féléves időközönként határozza meg a kamatot, vagyis már a szeptemberi 3,4 százalékos infláció számít most is. Ez a 3 éves állampapírnál 3,9 százalékot, az 5 éves lejáraton 4,4 százalékot jelent. 

Ehhez az euróban számolt hozamhoz adódhat hozzá az árfolyamváltozásból származó nyereség, vagyis ha a forint gyengülne az euróval szemben, a visszaváltáskor már emiatt is többet érne a megtakarítás forintban. Persze ha a forint a befektetés évei alatt erősödne, az csökkentené a vagyon értékét, az árfolyamok változását biztosra nem lehet előre mondani. Az elmúlt években mindenesetre már akkor is sokat nyert valaki, ha otthon tartotta euróban a megtakarítását, most viszont erre kamatot is kaphat.

Ennél az állampapírnál is időarányosan kell számolni a hozamot, az 5 éves lejáratú állampapírnál például mindössze a március 17-ig hátralévő napok számítanak bele az első időszakba. A hozam csökkenésétől viszont ezután sem kell tartani. A decemberi euróövezeti infláció elérte az 5 százalékot, ami az 5 éves állampapír 1 százalékos prémiuma mellett kereken 6 százalékos éves hozamot jelent márciustól fél évig. A 3 éves eurós állampapír idén júniustól a márciusi infláció alapján fog kamatozni, ami előre nem kiszámítható, de jelenleg kevesen várják az inflációs ráta gyors csökkenését. Így az eurós állampapír hozama is magas maradhat idén.

A magas hozam ellen csupán az szólhat ellenérvként, hogy az inflációkövető állampapírok hosszú távú megtakarítási eszközök, amiket nem arra terveztek, hogy a megtakarító idő előtt hozzányúljon a pénzhez. Az állampapírokat az Államkincstár visszavásárlási árfolyama mellett idő előtt is pénzé lehet tenni, azonban jellemzően csak alacsonyabb érték mellett. A jelenlegi visszavásárlási ár 1 százalékkal alacsonyabb értéket határoz meg az újonnan kibocsátott állampapírokra, ez azonban változhat a befektetés ideje alatt.

Már elérhetők az önkormányzatok vagyoni helyzetét bemutató adatok

Az Állami Számvevőszék honlapján elérhetővé tette a települési önkormányzatok 2024. III. negyedév végi vagyoni helyzetét bemutató adatokat és a legfontosabb mutatószámokat, valamint az ezek alapján készített elemzést - közölte a szervezet kedden az MTI-vel.
2024. 12. 03. 18:00
Megosztás:

Kiderült, mint nyomkodnak a tinik a telefonon

A TikTok és a YouTube a tinédzserek első számú mobilos platformja - derült ki az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss kutatásából, amely részleteit kedden közölték az MTI-vel.
2024. 12. 03. 17:00
Megosztás:

Gazdatüntetések kezdődtek Lengyelországban az EU-Mercosur megállapodás miatt

Forgalomlassító gazdatüntetések kezdődtek kedden a lengyelországi közutak több szakaszán az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai között kötendő együttműködési szerződés miatt - közölte a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízió helyszíni tudósításban.
2024. 12. 03. 16:30
Megosztás:

Deficitcsökkentő költségvetést hagyott jóvá a pozsonyi törvényhozás

Jóváhagyta a pozsonyi törvényhozás Szlovákia 2025-ös évi költségvetését kedden. A jövő évi büdzsé az idénre tervezettnél alacsonyabb, 4,7 százalékos GDP arányos hiánycélt vetít előre.
2024. 12. 03. 16:00
Megosztás:

Elindul a Demján Sándor Program

Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindul a Demján Sándor Program, amelyet a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hajt végre - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten.
2024. 12. 03. 15:00
Megosztás:

Megjelent a kamatstop meghosszabbításáról szóló jogszabály

A Magyar Közlönyben megjelent a kamatstop meghosszabbításáról szóló jogszabály. A kormány megvédi a családokat – nyilatkozta az MTI-nek Palóc André, a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője.
2024. 12. 03. 14:30
Megosztás:

Nevelőszülőket és gyermekvédelemben dolgozókat díjaztak

Kiemelkedő tevékenységet végző nevelőszülőket és gyermekvédelemben dolgozókat ismertek el kedden Budapesten, a Szent Anna a nevelőszülőkért és a Szent Kristóf a gyermekekért díjak, valamint miniszteri elismerő oklevelek átadásán.
2024. 12. 03. 14:00
Megosztás:

Engedély nélkül kölcsönzött cégeknek a Noro Financial Investments Zrt.

Az MNB 55 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Noro Financial Investments Zrt.-re felügyeleti engedély nélküli hitel- és pénzkölcsönnyújtás miatt, és azonnali hatállyal megtiltotta a jogosulatlan tevékenység folytatását - jelentette be kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
2024. 12. 03. 13:30
Megosztás:

Piacelsőségi állítások miatt bírságolt a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2,3 millió forint bírságot szabott ki a Prémium Pázsit Kft.-re, mert a vállalkozás nem tudta igazolni a termékei egyedülállóságára, valamint piacelsőségére vonatkozó állításait.
2024. 12. 03. 13:00
Megosztás:

Az állam megteheti, hogy digitalizál, kérdés, hogy miként fogjon hozzá

A modern közigazgatás támogatja a modern gazdaságot, és a kormányok és a közszféra szervezetei is haladnak a digitális átalakulás útján. Most azonban gyorsítaniuk kell a tempón, és dolgozniuk kell azon, hogy megfeleljenek állampolgáraik elvárásainak. A KPMG a Global Tech Report 2024 adatai alapján igyekezett választ adni a digitális közigazgatással kapcsolatos aktuális kérdésekre, és felvázolni azokat a lehetséges lépéseket, amelyeket a kormányzati tisztviselők tehetnek meg a digitális átalakulás érdekében. Az adatok 118 kormányzati technológiai vezető és döntéshozó válaszain alapulnak, többségében (60%) Európából, továbbá Ázsia és a Csendes-Óceán térségéből (21%), valamint Észak-, Közép- és Dél-Amerikából (19%).
2024. 12. 03. 12:30
Megosztás:

Nem maradt már sok idő az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére

Az év végéig még van lehetősége gyűjtögetni az öngondoskodóknak, hogy az idei megtakarításaik után a jövő évben adójóváírásban részesüljenek. A maximálisan igénybe vehető összeg 280 ezer forint. Annak, aki most vágna bele, az idei hosszú ünnepi időszakra való tekintettel érdemes december első két hetében elindítani a folyamatot.
2024. 12. 03. 12:00
Megosztás:

Egy hónap alatt csaknem 53 ezer gyorshajtót mértek Budapesten

Egy hónap alatt csaknem 53 ezer gyorshajtót mértek be a nemrégiben kihelyezett új sebességmérő kamerák - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság kedden a police.hu oldalon.
2024. 12. 03. 11:30
Megosztás:

Waberer’s Csoport: Idén is megválasztották az év női logisztikusát

A logisztikában – különösen a vezetői pozíciókban – dolgozó nők arányán szeretne javítani a Waberer’s Csoport. A vállalat ezért második alkalommal hirdette meg az Év Női Logisztikusa díjat a Navigátorvilág szaklappal együtt. Idén megosztott első helyet hirdettek: Balogh Ágota, a Royal Sped Zrt. vezérigazgatója, valamint Palicska Judit, a Waberer's Network Kft. ügyvezetője vehették át a díjat. A női jelenlét növelése pedig az utánpótlásban is fontos, így idén új kategóriában is győztest hirdettek, az Év Fiatal Női Logisztikusának járó díját Zámbó Nikolett kapta a Waberer's Csoporttól.
2024. 12. 03. 11:00
Megosztás:

A Bonk és az FXGuys grafikonjai nyereségnövekedést jeleznek a befektetők számára

Az FXGuys ($FXG) és Bonk (BONK) árfolyamdiagramjai pozitív jeleket mutatnak, és további profitot ígérnek a befektetőknek. A Bonk listázása az Upbit platformon új történelmi csúcsra emelte az árfolyamát, és továbbra is nyereségeket könyvelhet el.
2024. 12. 03. 10:30
Megosztás:

Vegyesen mozogtak a nemzetközi kötvényhozamok; 415-ös szintre gyengült a forint az euróval szemben

A hálaadás után, de még a héten érkező munkapiaci adatok sora előtt érkező amerikai konjunktúraadatok – a feldolgozóipari beszerzési menedzserindexek és az elvégzett építőipari munkákra kifizetett kiadások is – erősebbek lettek a vártnál. Emiatt felfelé indultak az amerikai kötvényhozamok, de végül a pénteki szintek közelében zártak, a tíz éves 4,2% alatt.
2024. 12. 03. 10:00
Megosztás:

Az S&P és a Nasdaq is rekordszinten zárt hétfőn

A Nasdaq és az S&P500 hétfőn rekordmagasan zárt, a Dow pedig mérséklődött.
2024. 12. 03. 09:30
Megosztás:

Vegyesen indult a heti kereskedés a nyugat-európai piacokon; a BUX emelkedett

A francia részvények mínuszban fejezték be a hétfői volatilis kereskedést, mivel a befektetők az ország politikai jövőjének kilátásait latolgatták, hiszen a három hónapja működő kormány a bukás szélén áll. A páneurópai STOXX 600 index 0,6%-kal emelkedett, így közel egyhavi csúcson, a német DAX pedig rekordmagasan zárt, mivel a befektetők arra számítottak, hogy az euró 0,8%-os gyengülése kedvez az indexben szereplő exportőröknek.
2024. 12. 03. 09:00
Megosztás:

Áremelésben az eladók az ingatlanpiacon: magasabban járnak a kínálati árak, mint eddig bármikor

Az eladók és a vevők is lesik a híreket, az év utolsó hónapjaiban az előrehozott vásárlások pörgetik az ingatlanpiacot, de az eladók is résen vannak és már elkezdték emelni a kínálati árakat.
2024. 12. 03. 08:30
Megosztás:

NAV-ellenőrzési trendek 2024-ben: A transzferár-adatszolgáltatás tanulságai és fókuszterületei

A transzferárazás szabályozási és gyakorlati kihívásai kerültek elemzésre a Deloitte legutóbbi webináriumán, ahol az adótanácsadó szakértői és a NAV képviselője osztották meg tapasztalataikat a témában. Az online esemény vendége volt, Maqsoudi Ali, a NAV Ellenőrzési Kapcsolattartó és Információhasznosítási Főosztály Transzferár Osztályának vezetője, aki betekintést nyújtott az adóhatóság ellenőrzési stratégiájába és aktuális fókuszpontjaiba.
2024. 12. 03. 07:30
Megosztás:

Jövőre megváltozik a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása (TEÁOR)

2025. január 1-jén az Európai Unióban hatályba lép a gazdasági tevékenységek európai osztályozásának új változata, a NACE Rev. 2.1, Magyarországon pedig az ennek megfelelő TEÁOR’25 (gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere). A jelenleg használt osztályozás 2008-tól van érvényben, a váltást a gazdaság elsősorban technológiai hátterű fejlődése és szerkezetének változása indokolja. A TEÁOR’25 számos módosítást tartalmaz, több új kód jött létre, ugyanakkor fontos cél volt az osztályozás szerkezetének megőrzése, illetve a nemzetközi, világszintű gazdasági osztályozásokkal való konzisztencia megtartása is. A gazdasági szervezetek adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a Központi Statisztikai Hivatal minden egyes szervezetnek beállítja az új TEÁOR szerinti főtevékenységkódot.
2024. 12. 03. 07:00
Megosztás: