Egyre jobban csökken az agglomeráció árelőnye

A népszerűségnek ára van, és különösen igaz ez az állítás Budapest agglomerációjára, ahol a legnagyobb arányú ingatlan-árnövekedést mérték az elmúlt évben. Az elővárosok iránti érdeklődés továbbra is töretlen, azonban az idei év elején a belvárosi ingatlanpiac is erőre kapni látszik, így érdemes megvizsgálni, hogy milyen árelőny érhető el, ha valaki a főváros helyett az agglomerációban keresne most új otthont. Míg másfél évvel ezelőtt a legtöbb esetben egyértelműen megérte a kiköltözés és az ezzel járó esetleges ingázás, addig mára az OTP Ingatlanpont szakértője szerint a kép sokkal árnyaltabb lett.

Egyre jobban csökken az agglomeráció árelőnye

Már évek óta tartó folyamat, hogy a budapesti ingatlanárak folyamatos emelkedése miatt egyre többen fordultak az otthonkeresés során a jóval megfizethetőbb agglomerációs települések felé és ezt erősítették tovább a koronavírus járvány kapcsán megváltozott preferenciák, mint például a kertkapcsolat meglétének igénye. A növekvő kereslet nyomán azonban az agglomeráció ingatlanárai is meredek emelkedésnek indultak. A KSH 2021. III. negyedéves adatai alapján a Budapest környéki agglomerációs zónákban 27 és 39 százalék között nőtt a használt lakóingatlanok átlagára, ami bőven túlszárnyalta a főváros, a megyeszékhelyek, de még a Balaton parti települések áremelkedését is.

Míg 2020 őszén az V. kerületben 985 ezer forint, a XIII. kerületben 692 ezer forint, Dunakeszin pedig mindössze 511 ezer forint volt az átlagos négyzetméterár, addig mára a helyzet jelentősen megváltozott. Az V. kerület átlépte az egymilliós, a XIII. kerület a nyolcszázezer forintos küszöböt, Dunakeszi átlagos négyzetméterára pedig 710 ezer forint környékén alakul.

Az elmúlt időszak ingatlanpiaci áremelkedésének és gépjármű-fenntartási költségnövekményének hatására már közel sem egyértelmű, hogy pusztán anyagi szempontból továbbra is majdnem minden esetben előnyös az agglomerációba költözni, ezért az OTP Ingatlanpont szakértője másfél év után ismét megvizsgálta azt, hogy az ingázás pluszköltségeivel együtt mennyi idő alatt hozzák be az agglomerációs ingatlanárak a belváros árszínvonalát. Az összehasonlíthatóság kedvéért most is a 2020-as kalkulációval azonos paraméterekkel számoltunk, azaz egy 50 négyzetméteres V. vagy XIII. kerületi lakásból a budapesti agglomerációban található 80 négyzetméteres ingatlanba költöző családot vettünk alapul, feltételezve, hogy a szülők közül az egyik továbbra is a főváros legnagyobb, a XIII. kerületi Váci úti irodafolyosóján vállal munkát.

Míg 2020-ban egy 80 négyzetméteres zsámbéki ház esetében 8 év kellett ahhoz, hogy az ingatlan és ingázás (saját gépkocsival) költségei elérjék egy XIII. kerületi 50 négyzetméteres lakás átlagárát (azaz leegyszerűsítve ennyi ideig érte meg tisztán anyagilag a kiköltözés), addig idén ehhez már 2 év elegendő. Szintén 2 évre csökkent a korábbi 7 évről a költségelőny a hasonló árfekvésű Szigetszentmiklós esetében, az ennél magasabb árszintű agglomerációs települések esetében pedig már az első évben felborul a mérleg. A legdrágább budapesti kerülettel összehasonlítva már valamivel jobb a helyzet, azonban másfél év alatt így is körülbelül a felére csökkent az agglomeráció V. kerülettel szembeni költségelőnye. A kivétel Dunakeszi, ahol egy 80 négyzetméteres ház átlagos ára mára meghaladja egy V. kerületi 50 négyzetméteres lakásét is. Mivel a tömegközlekedés költsége az autós munkába járásnak csak töredéke, az V. kerülettel szemben akár egy emberöltőnyi időtartam is lehet az agglomerációba kiköltözés és vonattal / busszal való ingázás költségelőnye.

„A Budapest környéki települések drasztikus áremelkedése és az ingázáshoz kapcsolódó költségek növekedése miatt másfél év alatt összébb zárult az olló és az agglomerációs települések mára csak Budapest legdrágább kerületeivel szemben őrizték meg egyértelmű árelőnyüket. Így annak, aki most tervez az agglomerációba költözni, érdemes hosszú távú költségkalkulációt is elvégeznie. Ugyanakkor árnyalja a képet, hogy a home office lehetősége vagy a saját gépjármű kiváltása tömegközlekedéssel további, években mérhető előnyt jelenthet az otthonkeresőknek” – tette hozzá Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

Az elővárosi vasúti közlekedés folyamatos fejlődésével feltételezhető, hogy idővel a napi munkába járáshoz egyre többen fogják a saját gépjármű helyett valamely tömegközlekedési eszközt preferálni, így várhatóan bővülni fog azoknak a köre, akik számára a kiköltözés továbbra is költségmegtakarítást jelenthet. Azonban az agglomerációs közlekedési lehetőségek fejlődésével tovább nőhet az elővárosok iránti kereslet is, ami akár további – és a budapestit meghaladó mértékű – ingatlanár emelkedést okozhat. Ugyanakkor az is elképzelhető többéves időtávon, hogy az agglomeráció ingatlanárainak növekedésével egy újabb fordulat fog bekövetkezni és az otthonkeresők ismét a fővárosi kerületek felé fognak fordulni.

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 18:00
Megosztás:

Újra tombol az influenza

Influenzaszerű tünetekkel 35 400-an fordultak orvoshoz a múlt héten a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken a honlapján. Ez az adat a múlt hetet megelőző héten 45 300 volt.
2026. 03. 13. 17:30
Megosztás:

Hamis hírek – hiánypótló kötet a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek-sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet.
2026. 03. 13. 17:00
Megosztás:

A Tether új irányt nyit: programozható stabilcoin fizetések érkezhetnek a Bitcoin hálózatra

Új fejezet kezdődhet a Bitcoin ökoszisztémában: a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója, a Tether jelentős befektetéssel támogatja az Ark Labs startupot. A cél egy olyan új technológiai infrastruktúra kiépítése, amely lehetővé teszi a programozható stablecoin fizetéseket a Bitcoin hálózatán, és ezzel jelentősen bővítheti a BTC pénzügyi felhasználási lehetőségeit. A projekt középpontjában az Arkade nevű új második rétegű (layer-2) megoldás áll.
2026. 03. 13. 16:30
Megosztás:

Stagnálással kezdte az évet a brit gazdaság

A várt növekedés helyett stagnálással kezdte évet a brit gazdaság.
2026. 03. 13. 16:00
Megosztás:

Drágább lesz-e az élelmiszer Magyarországon, mint tavaly nyáron?

A 2024-es és 2025-ös adatok azt mutatják, hogy az árnyomás nem tűnt el. Az időjárás és a termelési költségek mellett egyre nagyobb szerepet játszik az árfolyamkockázat. Ehhez társul a globális energiapiachoz kapcsolódó feszültség is az Irán körüli konfliktus eszkalációja után, amely világszerte megemelte az olajárakat. A mezőgazdaság esetében ez különösen fontos, mivel az üzemanyagárak emelkedése közvetlenül növeli a mezőgazdasági munkák, a nyersanyag-szállítás és az élelmiszer-logisztika költségeit. Az AKCENTA CZ szakértői hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági vállalkozások számára a teljes ellátási láncot nézve – a gabonatermelőktől a feldolgozókon át a forgalmazókig – az árak nem kizárólag a terméshozamoktól függenek. Jelentős szerepe van a forint euróval szembeni árfolyamának, regionális viszonylatban pedig a cseh koronával szembeni árfolyamnak is.
2026. 03. 13. 15:30
Megosztás:

Alensa: Új üzletekkel és csúcstechnológiával a közép-európai piac élén

Európa egyik legnagyobb optikai termékeket forgalmazó kereskedője, az Alensa dinamikusan bővíti hálózatát: az év első felében közel tíz új fizikai üzletet nyit négy közép-európai országban. Ezzel párhuzamosan Magyarországon is erősíti pozícióját, ahol nemrég adták át negyedik bemutatótermüket Kecskeméten. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a globális trendek szerint egyre többen szorulnak szemüvegre vagy más látásjavító eszközre.
2026. 03. 13. 15:00
Megosztás:

Új kötet jelent meg a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet - közölte a a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 13. 14:30
Megosztás:

Jelentősen visszaesett az építőipari termelés januárban

2026 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 11,4, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 13. 14:00
Megosztás:

Nem Vitalik Buterin ötlete a „hangalapú kriptovaluta tárca pánikriasztó”

Az elmúlt napokban gyorsan terjedt egy állítás a kriptoközösségben, miszerint az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin egy titkos, hangvezérelt pánikriasztó rendszert javasolt a kriptotárcák védelmére. A rendelkezésre álló bizonyítékok azonban nem támasztják alá ezt az információt. Sem hivatalos nyilatkozat, sem fejlesztési javaslat nem utal arra, hogy Buterin ilyen megoldást tervezett volna. Az eset jól mutatja, mennyire fontos a pontos információ a kriptobiztonság területén.
2026. 03. 13. 13:30
Megosztás:

Vége a kábelkáosznak: egy eszköz válthatja ki az összes csatlakozót a tárgyalókban

Az irodai megbeszélések egyik leggyakoribb neuralgikus pontja nem a stratégiai kérdésekben való egyet nem értés, hanem a technikai felkészülés kudarca: a nem illeszkedő kábelek, a hiányzó hang vagy a lefagyó prezentációk. A szakértők szerint az irodák digitalizációjának következő lépcsőfoka nem az újabb kábelek behúzása lehet, hanem azok teljes felszámolása.
2026. 03. 13. 13:00
Megosztás:

328 millió dolláros kriptocsalás: perbe fogták a JPMorgant a Ponzi-ügy miatt

Újabb jelentős jogi ügy rázza meg a kripto- és pénzügyi szektort: egy frissen benyújtott amerikai kereset szerint a világ egyik legnagyobb bankja, a JPMorgan Chase kulcsszerepet játszhatott egy 328 millió dolláros kriptovaluta-Ponzi-rendszer működésében. A felperesek állítása szerint a csalás pénzügyi infrastruktúrája szinte teljes egészében a bank számláin keresztül működött, ami komoly kérdéseket vet fel a pénzintézetek felelősségével kapcsolatban a kriptovalutákhoz kapcsolódó csalásokban.
2026. 03. 13. 12:30
Megosztás:

A Fitch feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet a Globális Gazdasági Kilátások (GEO) című csütörtök este ismertetett jelentésében feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését.
2026. 03. 13. 12:00
Megosztás:

Garantiqa: történelmi eredmény és stabil működés

A fix 3 százalékos kamatozású Széchenyi Kártya konstrukciók iránt továbbra is töretlen a kereslet: a hazai vállalkozások aktívan használják a kedvező finanszírozási lehetőségeket beruházásaikhoz és működésükhöz – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. sajtótájékoztatóján. A garanciaintézmény 2025-ben történelmi rekordot döntött, a kezességével biztosított hitelállomány összege soha nem látott szintet ért el.
2026. 03. 13. 11:30
Megosztás:

Találkozhatsz TRUMP elnökkel: megugrott a TRUMP mémcoin árfolyama az exkluzív esemény hírére

Lendületet kapott a Donald Trumphoz köthető Official Trump (TRUMP) mémcoin árfolyama, miután a projekt bejelentette: a legnagyobb tokenbirtokosok ismét exkluzív lehetőséget kapnak arra, hogy személyesen találkozzanak az Egyesült Államok elnökével. A hír hatására a kriptovaluta két számjegyű emelkedést produkált, ami újra ráirányította a figyelmet a politikai tematikájú kriptotokenekre.
2026. 03. 13. 11:00
Megosztás:

Fordulat a babaváró hitelnél: az év elején már olvadni kezdett az állomány

Ha minimális mértékben is, de már csökkent januárban a babaváró hitel állománya, amire eddig nem akadt példa a támogatott konstrukció eddigi, hat és fél éves történetében – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A babaváró-portfólió zsugorodásában a fokozatosan csökkenő érdeklődés mellett szerepet játszhat az is, hogy az igénylők egyre nagyobb része válik jogosulttá a tartozás egy részének, vagy egészének elengedésére is.
2026. 03. 13. 10:30
Megosztás:

Csökken az olajár, mínuszban az ázsiai tőzsdék, gyengül a forint

Csökkent a kőolaj jegyzése péntek kora reggel az ázsiai kereskedésben arra a washingtoni bejelentésre, hogy az Egyesült Államok 30 napra mentesítette a világ országait az orosz olaj és olajtermékek vásárlásának tilalma alól. Az ázsiai tőzsdék mínuszban álltak, részben a befektetők bizonytalansága miatt a hétvége előtt. A forint gyengült a főbb devizákkal szemben.
2026. 03. 13. 10:00
Megosztás:

1,9 milliárd dolláros Bitcoin opció jár le – megmozdul a piac vagy elmarad a vihar?

Közel 1,9 milliárd dollár értékű Bitcoin opciós kontraktus fut ki ma, ami sok befektető figyelmét a kriptopiacra irányítja. Bár az opciók lejárata gyakran jelentős volatilitást okoz, a mostani esemény a megszokottnál kisebb volumenű, így kérdéses, hogy valóban képes-e komoly ármozgásokat kiváltani. Eközben a piac hangulata stabilnak tűnik, a Bitcoin pedig továbbra is a kulcsfontosságú 70 000 dolláros pszichológiai szint felett keresi a következő irányt.
2026. 03. 13. 09:30
Megosztás:

Az amerikai tízéves hozam újabb 5 bázispontos emelkedéssel 4,25% fölé ugrott

A Hormuzi-szorosban áthaladó tankerek elleni támadások és a Közel-Kelet energiainfrastruktúráját fenyegető iráni nyilatkozatok újabb 10%-kal, 100 dollár köré emelték az olajárat, am tovább növelte a feszültséget a kötvény- és devizapiacokon.
2026. 03. 13. 09:00
Megosztás:

Csütörtökön is folytatódott az esés a nyugat-európai piacokon

Csütörtökön tovább estek a nyugat-európai piacok. A STOXX 600 ismét 0,6%-kal került lejjebb. A DAX 0,2%-ot, a CAC 40 0,7%-ot, az FTSE 100 0,5%-ot veszített értékéből. A befektetők a közel-keleti háború közepette az ismét megugró olajárak miatt aggódhattak, ami újra előtérbe helyezte az inflációs félelmeket.
2026. 03. 13. 08:30
Megosztás: