Ez a két ország a magyarok nyári kedvence

A legtöbb magyar Ausztriába utazik, nyáron pedig Horvátország a kiemelkedő úticél a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH) a mobilszolgáltatók forgalmi adatai alapján tett vizsgálata szerint.

Ez a két ország a magyarok nyári kedvence

Az NMHH az MTI-nek küldött hétfői közleményében azt írta, egy EU-s rendeletnek köszönhetően más európai uniós országok területéről is itthoni tarifával hívhatók az ismerősök. Így már külföldön nyaralva is bátran lehet telefonálni vagy használni a mobilinternetet. A mobil ilyenkor roamingol - barangol -, azaz egy idegen szolgáltató hálózatára csatlakozik. Az NMHH a mobilszolgáltatók forgalmi adatait elemezve arra a következtetésre jutott, hogy a legtöbben Ausztriába utaznak, de nyáron Horvátország a kiemelkedő úticél.

Több (Covidot megelőző és azt követő) év adatai alapján az NMHH szakemberei azt a megállapítást tették, hogy a roamingforgalmat bonyolító SIM-kártyák aránya nyáron jelentősen meghaladja az éves átlagos forgalmat, amivel párhuzamosan a hazai hang- és adatforgalom némileg visszaesik. Ez a 38 százalékos szezonális külföldi növekmény nevezhető "nyaralási többletnek". Ezek a mobilok - nagy valószínűséggel - nyaraló "gazdájukat" kísérték el a külföldi útra - írták.

A közlemény szerint a nyaraló mobilok vizsgálata során érdemes szem előtt tartani, hogy egy SIM-kártya a fő úticélon túl a köztes országok hálózatára is rácsatlakozhat. Ezen felül előfordulhat nem szándékolt roaming is, amikor valaki véletlenül kapcsolódik külföldi hálózathoz még a határon belül. Talán ezen tényezők is közrejátszanak abban, hogy az országok roaming szerinti toplistáján az első három helyezett mindegyike szomszédos állam. Mindazonáltal a szomszédos országok közelségük miatt amúgy is népszerű üdülési célok lehetnek - jegyezték meg.

Közölték: mind nyáron, mind éves átlagban Ausztria a legnépszerűbb ország, ahol nyaranta a magyar SIM-kártyák 8,5 százalékával telefonáltak vagy interneteztek. A nyári többlet Ausztria esetén nem jelentős (17 százalék). A látogatók egész évben tapasztalt magas száma a (téli sportokat is kínáló) turisztikai kínálat mellett a bevásárlóturizmusnak, az ott munkát vállalóknak, illetve a távolabbi nyugati országokba utazók jelentős számának is köszönhető.

A második helyen álló Horvátország viszont már a roaming adatok alapján is tipikus üdülési cél. Nyáron a SIM-ek 6,2 százaléka forgalmazott horvát mobilhálózaton. A nyári többlet pedig kiugróan magas, 138 százalékos volt az éves átlaghoz képest. A rangsor harmadik helyén a szintén szomszédos Szlovákia áll 5,1 százalékkal, Ausztriához hasonló, mérsékelt nyári emelkedéssel.

A nyári többlet alapján az utak számosságában is elöl járó Horvátországon túl olyan államok is kiemelkednek, ahol csupán nyáron ugrik meg az amúgy igen alacsony éves átlagos forgalom. Eszerint Görögország áll az élen (182 százalékos nyári többlettel), melyet Horvátország, Bulgária, Ciprus, Szlovénia és Olaszország követnek. Így a mobilhasználati szokásokból egyértelműen látszik, hogy nyáron az emberek a déli tengerpartokra vágynak - közölték.

Fontos jogszabályváltozások: bizonyos fogyasztói jogok ezentúl KKV-kra is kiterjednek

Fogyasztói jogokat kapnak a mikro-, kis- és középvállalkozások több jogszabály-módosításának köszönhetően – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. Márciustól a kötelező jótállás alá eső fogyasztási cikkekre vonatkozó szabályok is kiterjednek az érintett cégekre, ami számos új kötelezettséget ró a kiskereskedőkre.
2026. 03. 03. 23:00
Megosztás:

Nemzetközi áttörésre készül a magyar fejlesztésű AIDA alkalmazás

Nemzetközi sikert remél az AIDA (Artificial Intelligence Data Assistant) kiskereskedelmi döntéstámogató rendszertől fejlesztője, a Laurel Kft. az első piaci visszajelzések alapján.
2026. 03. 03. 22:30
Megosztás:

A Polgári Bank ügyfelei mától a MagNet Bank közösségének tagjai

Sikeresen lezárult a Polgári Bank Zrt. állományának átruházása a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt.-re. 2026. február 28-tól a Polgári Bank érintett ügyfelei automatikusan a MagNet Bank ügyfeleivé váltak. A mindennapi bankolás zavartalan: a számlaszámok és a szerződéses feltételek változatlanok maradnak, a digitális szolgáltatások pedig a MagNet korszerű elektronikus csatornáin érhetők el tovább.
2026. 03. 03. 22:00
Megosztás:

Telefonon egyeztetett az orosz és az iráni külügyminiszter

A közel-keleti válságról tárgyalt telefonon Szergej Lavrov orosz és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter - közölte kedden a moszkvai diplomáciai tárca.
2026. 03. 03. 21:30
Megosztás:

Az Országgyűlés elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal 2025-ös beszámolóját

Az Országgyűlés Gazdasági bizottsága elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2025. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazásával összefüggő tapasztalatairól szóló beszámolóját. Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a bizottsági ülésen kiemelte: „Megvédjük a fogyasztókat, támogatjuk a nemzetgazdasági folyamatokat és együttműködünk a jogkövetésre törekvő vállalkozásokkal.” A GVH Versenytanácsa 2025-ben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki és 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott az együttműködő vállalkozásoknak. Az Európai Unió versenyhatóságai közül a GVH az elsők között rendelkezik a parlament által elfogadott 2025-ös beszámolóval.
2026. 03. 03. 21:00
Megosztás:

Terméskieséshez vezethet, ha a gazdák túl takarékos üzemmódra váltanak

A Nyír-Chem Kft. februárban kétnapos tavaszváró ügyfél-konferenciát szervezett a Nyírségben, amelyre az ország számos pontjáról érkeztek gazdálkodók. A közel száz fős rendezvény célja a hazai és nemzetközi agrártrendek, a gazdasági helyzet és a digitális innovációk bemutatása, valamint a szakmai iránymutatás nyújtása a 2026-os szezon kezdetén.
2026. 03. 03. 20:30
Megosztás:

A közművelődés területén működő szervezetek számára hirdet pályázatot a KIM

Már lehet pályázni a Minősített Közösségi Színtér Címre, a Minősített Közművelődési Intézmény Címre és a Közművelődési Minőség Díjra - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára kedden a Facebook-oldalán.
2026. 03. 03. 20:00
Megosztás:

A Bitdeer jelentős Bitcoin-eladást hajtott végre – Likviditási nyomás a bányászszektorban

A szingapúri központú Bitdeer nagymértékű Bitcoin-értékesítést jelentett be, miközben a kriptopiac volatilitása továbbra is fokozott. A lépés újabb jele annak, hogy a bányászvállalatok aktívan alakítják treasury stratégiáikat a változó piaci környezetben.
2026. 03. 03. 19:30
Megosztás:

Nagyot gyengült kedden a forint

Nagyot gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon és veszteségbe fordult az év eleji kezdéshez képest.
2026. 03. 03. 19:00
Megosztás:

Mol: a Janaf tranzitdíjai jóval magasabbak az európai és ukrán tarifáknál

A Janaf jelenleg több mint háromszoros áron számolja a tranzitdíjat, mint a szomszédos, trieszti kikötőből induló és Németországon át Bécsig vezető TAL vezeték üzemeltetője - közölte a Mol az MTI-vel kedden.
2026. 03. 03. 18:30
Megosztás:

Sűríti egyiptomi járatait a Wizz Air, hogy segítse a Közel-keleti légtérzárral érintett utasait

A Wizz Air mentesítő járatokat indít azon utasai számára, akik a közel-keleti térségbe, vagy a térségből utaztak volna: péntektől heti 3 helyett 10 járatot biztosít Budapest és Sarm-es-Sejk között. Ezek a plusz járatok több lehetőséget kínálnak az Izraelbe és Izraelből induló közvetlen járatok felfüggesztése által érintett utasoknak, és jelenleg a legjobb lehetőséget biztosítják az Izrael és Európa közötti összeköttetésre.
2026. 03. 03. 18:00
Megosztás:

Lehet-e az XRP globális tartalékeszköz? A szakértő szerint igen – de csak 3 feltétellel

Az XRP jövője túlmutathat a spekuláción és a rövid távú árfolyamciklusokon. Egy ismert piaci elemző szerint a token akár globális tartalékeszközzé is válhat – ha teljesül három kulcsfontosságú feltétel: állami elfogadás, jogi tisztázás és intézményi legitimáció.
2026. 03. 03. 17:30
Megosztás:

Az ÁKK ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre - közölte az ÁKK Zrt. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 03. 17:00
Megosztás:

Telefonon beszélt Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor

Megvitatta az orosz-magyar együttműködés aktuális témáit, a 2025. november 28-án Moszkvában megtartott tárgyalások eredményeként elért megállapodások végrehajtásának folyamatát telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő - közölte kedden a Kreml sajtószolgálata.
2026. 03. 03. 16:30
Megosztás:

Közel-Kelet: a Groupama automatikusan és díjmentesen meghosszabbítja az utasbiztosítást

A közel-keleti események miatt a Groupama Biztosító több száz ügyfele rekedt külföldön: vagy a háború által érintett országokban tartózkodnak, vagy ezeken az országokon keresztül szeretnének hazajutni, ami jelenleg ellehetetlenült, vagy csak korlátozottan lehetséges.
2026. 03. 03. 16:00
Megosztás:

A JPMorgan beszáll a stabilcoin-versenybe

A hagyományos bankóriás és a kriptoszektor közötti verseny új szakaszba lépett. A JPMorgan egyre nyitottabb a stabilcoinok felé, de Jamie Dimon világossá tette: ha egy kriptocég bankként működik, akkor bankként is kell szabályozni. Eközben a Ripple és az XRP egy alternatív, globális pénzügyi infrastruktúrát épít.
2026. 03. 03. 15:30
Megosztás:

Rugalmasabb feltételekkel pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztésre

Keddtől még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató programban. A módosítások célja, hogy a vállalkozások igényeihez jobban illeszkedő vissza nem térítendő forrást nyújtson, magasabb támogatási összeg, telephelyfejlesztési lehetőség biztosításával, szélesebb vállalkozói réteg elérésével - jelentette be keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 03. 15:00
Megosztás:

AM: középpontban a gyógynövények szerepe és védelme

Március 3-án ünnepeljük a vadvilág világnapját, amelynek idén az a célja, hogy felhívja a figyelmet a gyógy- és aromanövények szerepére az emberi egészség, a kulturális örökség, a helyi megélhetés és az emberi jóllét biztosításában - írta az Agrárminisztérium (AM) keddi közleményében.
2026. 03. 03. 14:30
Megosztás:

The Role of Escrow in a P2P Trading Platform: Why It Matters

Escrow is the mechanism that turns peer-to-peer trading from a “trust me” arrangement into a process with enforceable safeguards.
2026. 03. 03. 14:09
Megosztás:

A Bitcoin ára stabilizálódik az USA–Irán feszültség közepette

Az ETF-beáramlások dönthetik el a következő irányt: a negyedik napja tartó amerikai–iráni konfliktus újabb hullámokat vet a globális piacokon. A Bitcoin árfolyama ugyan megingott, de gyors visszapattanást mutatott – a befektetők most az ETF-áramlásokat és a makrogazdasági jeleket figyelik, hogy merre indulhat tovább a piac.
2026. 03. 03. 14:00
Megosztás: