Ez fájhat a vállalkozásoknak: minden eddiginél szigorúbban ellenőrzi a NAV a transzferárképzést

A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban a NAV az idei évtől kezdve minden eddiginél több erőforrást mozgósít ennek ellenőrzésére. Márciustól ugyanis új szakértői szervezeti egységek jöttek létre a terület ellenőrzésére, sőt ezek az osztályok fogják végezni a globális minimumadóval összefüggő vizsgálatokat is, amely új elemként jelenik meg a NAV idei ellenőrzési tervében – hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője.

Ez fájhat a vállalkozásoknak: minden eddiginél szigorúbban ellenőrzi a NAV a transzferárképzést

Tavalyhoz hasonlóan idén is kiemelt helyen szerepel a kapcsolt vállalkozások áralkalmazásának vizsgálata a NAV ellenőrzési tervében. Az adóhatóság hangsúlyos célként fogalmazta meg a transzferár-adatszolgáltatás adatai alapján kockázatos ügyleteket bonyolító, valamint a veszteséges vagy alacsony nyereséget elérő adózók transzferár szempontú ellenőrzését. Az új irányok szerint elsősorban az élelmiszeripari vállalkozások kerülhetnek a vizsgálatok célkeresztjébe.

Nem elég szabályosan árazni, a megfelelő dokumentációra is szükség van

Az egymással kapcsolt viszonyban álló társaságok olyan szokásos piaci körülményektől eltérő struktúrákat képesek kialakítani, amelyek segítségével az adóalapjuk jelentősen csökkenthető. Ezek jellemzően a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék adóbevételeket érintik, de hatással lehetnek a különadók, sőt az általános forgalmi adó alapjára is. 

A transzferárak ellenőrzésének elsődleges célja a határon átnyúló nyereségátcsoportosítás megakadályozása, de a vizsgálatok alól nem mentesülnek a tisztán hazai tulajdonú cégek sem, tekintettel arra, hogy a nem megfelelő árak alkalmazása pusztán hazai viszonylatban is visszaélésekhez vezethet. 

„A transzferárak megfelelő alkalmazása számos optimalizációs lehetőséget rejthet magában, azonban ezeket összefüggéseiben kell vizsgálni. A piaci áraktól való eltérés viszont súlyos következményekkel járhat. A megfelelő szokásos piaci árak alkalmazása sokszor azonban nem elég, azokat a jogszabályoknak megfelelő transzferár dokumentációval alá kell támaszani.” – emelte ki Kiss Tamás a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője. 

A transzferár dokumentáció készítésének elmulasztása 5 millió, ismételt jogsértés esetén pedig 10 millió forinttal szankcionálható. Ráadásul már nem adózóként szabják ki a bírságot, hanem kapcsolt (vagy összevont) ügyletenként – vagyis az 5 milliós összeg is megsokszorozódhat. Olyan megállapítások is ismertek, amikor a nem megfelelő összevonási szabályok alkalmazása miatt az adózó által elkészített dokumentum mellett az adóhatóság további ügyletek dokumentációját hiányolta.

Az idei évben megkezdi a NAV a globális minimumadó ellenőrzését is

Korábban a transzferárak ellenőrzése volt szinte az egyetlen eszköz az adóhatóságok kezében a határon átnyúló nyereségátcsoportosítás és az adóalap-erózió megfékezésére. A közelmúltban azonban a OECD kidolgozta a Globális minimumadó (GloBE) keretrendszerét, amelynek a célja az országok közötti „egészségtelen” adóverseny megakadályozása azzal, hogy egy egységes 15% mértékű effektív adókulcs került bevezetésre. 

A koncepció egyszerűnek hangzik, azonban alkalmazása rendkívül összetett és jelentős adminisztratív terhet ró az érintett vállalkozásokra. Ennek egyik fő oka, hogy az egyes országok számviteli és adózási rendszerei eltérőek, ami miatt számos kivétel és korrekció került beépítésre a jogszabályokba. 

A NAV 2025. évi ellenőrzési terve különös figyelmet fordít a globális minimumadóval kapcsolatos vizsgálatokra is. Az idei tervben tematikus feladatként szerepel a 2024. évi lefedett adót befolyásoló adókötelezettségek (társasági adó, innovációs járulék és az energiaellátók jövedelemadója) ellenőrzése. Ezen felül kiemelten vizsgálja az adózott eredményt és adókötelezettségeket érintő számviteli elszámolásokat, valamint az elhatárolt veszteségeket is. 

Szakértői szervezeti egységek a mélyrehatóbb vizsgálatok érdekében

A GloBE szoros összefüggést mutat a transzferár szabályokkal is, ugyanis a globális minimumadó alapja a vállalkozás által megtermelt nyereség, a transzferárazás lefőbb célja pedig, hogy a kapcsolt vállalkozások nyeresége összhangban álljon az értékteremtéssel, vagyis arányos legyen az általuk ellátott funkciókkal, viselt kockázatokkal, felhasznált eszközökkel. 

„Álláspontom szerint a transzferárazás a globális minimumadó bevezetése után is jelentős szerepet fog betölteni a multinacionális vállalkozások adótervezésében, ugyanis a transzferárazással befolyásolni lehet a GloBE számítás alapját is.” – hangsúlyozta Kiss Tamás, aki az adóhatóság transzferár szakterületének vezetőjével március elején a SALDO Zrt.-nél nagy sikerű előadást tartott a transzferárazás és a globális minimumadó összefüggéseiről. 

Az eseményen az adóhatóság bemutatta a területekkel foglalkozó NAV szervezeti egységének felépítését. Az újonnan létrehozott Transzferár Szakértő Osztályok révén a terület immár országos hatáskörrel rendelkezik. A NAV Központi Irányításán és a Kiemelt Adó- és Vámigazgatóságán már meglévő osztályok mellett kelet-, nyugat- és közép-magyarországi szakértői osztályok is létrejönnek, amelyek kizárólagos hatáskörrel bírnak majd a transzferárak ellenőrzésére, emellett a globális minimumadó ellenőrzését is végezni fogják.

„Azzal, hogy a transzferárakat a NAV-nál kizárólag szakértők fogják ellenőrizni az ellenőrzések darabszámának emelkedése mellett sokkal mélyrehatóbb vizsgálatokra számíthatunk, ezért a transzferár dokumentációk elkészítésére, vagy a bonyolultabb ügyek transzferárainak előzetes megítélésére mindenképpen szakértő igénybevételét ajánljuk.” – mondta Kiss Tamás.

Tekintettel a téma fontosságára és terület melletti elköteleződésére a SALDO Zrt. immár negyedik alkalommal nagy érdeklődés mellett indítja el a Transzferár Szakértő kurzusát a Nemzetgazdasági Minisztérium, a NAV felelős beosztásban lévő vezetői, szakemberei, és a SALDO Zrt. szakértői, valamint meghívott adótanácsadók közreműködésével.

A Solana (SOL) három jelentős bikás jelzést ad – Újra célkeresztben a 250 dolláros árfolyam, 80%-os rali jöhet?

A Solana árfolyama stabilizálódott, miután 25%-os meredek visszaesést szenvedett el a legutóbbi, 173 dolláros csúcsáról, és a hét elején visszapattant a kulcsfontosságú, 130 dolláros támaszszintről. Számos piaci indikátor arra utal, hogy a SOL egy szélesebb körű helyreállási trend korai szakaszába léphetett.
2025. 11. 19. 23:30
Megosztás:

Elemzők válaszolnak: „Mit vásárolnak a kriptobálnák a medvepiac idején?” – A Digitap ($TAP) előértékesítése, amely átlépte a 2 millió dollárt

<a href="https://coinstats.app/news/49b91c06f8a788dfde137c9c22d1376fb411420cb23f728f3cc2795398b2cc12_Stunning-244-Million-USDT-Whale-Transfer-Shakes-Crypto-Markets-What-This-Means-for-Investors/" target="_blank">A Whale Alert nemrégiben egy 244 millió USDT értékű tranzakciót észlelt az OKX irányába.</a> Ez akkora összegű átutalás, hogy azonnal elindította a találgatásokat: vajon mire készülnek a nagy pénztárcák tulajdonosai? Elemzők most megpróbálnak választ adni arra a kérdésre, amely az X-en és a Telegramon is egyre gyakrabban hangzik el: mit vásárolnak a bálnák a medvepiac idején?
2025. 11. 19. 23:00
Megosztás:

Ethereum árfolyam-előrejelzés: 4000 dollár decemberig; A 2 legjobb kriptoeszköz, amely akár az ETH emelkedésének ötszörösét hozhatja

Az Ethereum (ETH) árfolyama decemberre elérheti a 4000 dolláros szintet, mivel a piac erőteljes emelkedést vár, amit technikai mintázatok és az intézményi érdeklődés növekedése egyaránt hajt.
2025. 11. 19. 22:00
Megosztás:

Mélypontra fordul a Bitcoin: Itt a 2023-as bikapiac legsúlyosabb medvefázisa?

Csökkenő kereslet, technikai töréspontok: viharfelhők gyűlnek a Bitcoin fölött. A 2023 januárjában induló bikapiac kezdete óta a Bitcoin most éli át a leginkább medvés szakaszát – legalábbis a CryptoQuant legfrissebb elemzése szerint.
2025. 11. 19. 21:30
Megosztás:

BNB és ADA bálnák csendben halmozzák a $TAP tokent – 150%-os emelkedés után meddig mehet még 2025-ben?

A közelmúlt piaci vérfürdője ellenére figyelemre méltó jelenség körvonalazódik: a BNB és Cardano kriptovaluták tulajdonosai csendben elkezdték felhalmozni a Digitap ($TAP) tokent. A szakértők szerint ez a legjobb kriptovaluta jelenleg a piacon, amelyet egy DeFi-TradFi narratíva támogat, és figyelemre méltó növekedési potenciállal bír mint feltörekvő, kis piaci értékű coin.
2025. 11. 19. 21:00
Megosztás:

Hogyan szült válságból sikert a Bitcoin: így született meg a nigériai Obiex kriptotőzsde

Afrikában a kriptovalutákkal való kereskedés gyakran akadályokkal teli terep: lassú tranzakció-visszaigazolások, volatilis árfolyamok és a fejlettebb piacokra szabott platformok nehezítik a kereskedők dolgát. Ebben a zűrzavarban született meg a Obiex, egy nigériai kriptostartup, amely az egyszerűségre, sebességre és hatékonyságra építve alakította ki saját útját – méghozzá válság idején. Az alábbi történetből kiderül, hogyan lett egy technikai probléma a régió egyik legsikeresebb kriptovállalkozásának katalizátora.
2025. 11. 19. 20:30
Megosztás:

Új üzletet nyitott a Jysk áruházlánc

Folytatja terjeszkedését a Jysk dán lakberendezési áruházlánc, amely szerdán Törökszentmiklóson nyitotta meg 102. magyarországi üzletét - tájékoztatta a társaság az MTI-t.
2025. 11. 19. 20:00
Megosztás:

Megjelent a felhívás, a vidéki vállalkozások beruházásait támogatja a Demján Sándor 1+1 Program új üteme

Megjelent a felhívás: a vidéki vállalkozások beruházásait támogatja a Demján Sándor 1+1 Program új üteme - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel szerdán.
2025. 11. 19. 19:30
Megosztás:

Az Egyesült Államokban emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 14-én záródott héten - közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
2025. 11. 19. 19:00
Megosztás:

Forradalom a DeFi-ben: A Hyperliquid HIP-3 új korszakot nyit a piaci létrehozásban

A decentralizált pénzügyi szektor (DeFi) új mérföldkőhöz érkezett: a Hyperliquid bejelentette legújabb fejlesztését, a HIP-3-at, amely lehetővé teszi az engedély nélküli örökös piacok létrehozását drasztikusan alacsony díjak mellett. A lépés nemcsak a technológiai újításokat gyorsítja, hanem alapjaiban formálhatja át a DeFi ökoszisztémát. De vajon elég ez ahhoz, hogy stabilizálja a HYPE token árfolyamát?
2025. 11. 19. 18:30
Megosztás:

Az idősebbek vezetik a visszaváltást Magyarországon

Bár Magyarország az európai élmezőnyben jár a visszaváltási rendszer használatában, a friss nemzetközi kutatás egy kevésbé látható különbségre is rávilágít: a támogatottság jóval magasabb az idősebb korosztályokban, mint a fiatalok körében. A Baby Boomerek 80 százaléka támogatja a DRS-t, míg a Gen Z esetében ez az arány csak 59 százalék.
2025. 11. 19. 18:00
Megosztás:

A Magyar Telekom 29 járásban nyert pályázatot a Gigabit Magyarország programban

A Magyar Telekom 29 járásban nyert pályázatot a Gigabit Magyarország programban, a fejlesztésekhez mintegy 13,5 milliárd forint támogatási forrást nyert el a társaság - közölte a cég az MTI-vel szerdán.
2025. 11. 19. 17:30
Megosztás:

Hároméves stratégiai együttműködést kötött az SAP Hungary és a BME

Hároméves stratégiai együttműködést kötött az SAP Hungary és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) - közölte a SAP Hungary Kft. szerdán az MTI-vel.
2025. 11. 19. 17:00
Megosztás:

Tízezreket spórolhat több mint 100 ezer építőipari vállalkozás a kötelező kivitelezői felelősségbiztosítás újrakötésével

Idén január 15-től minden hazai építőipari kivitelező és tervező vállalkozásnak és egyéni vállalkozónak – például az építészmérnököknek, kőműveseknek, tetőfedőknek, villanyszerelőknek, víz-, gáz-, fűtés- és klímaszerelőknek, festőknek és burkolóknak is – kötelező felelősségbiztosítást kell kötniük - ez összesen közel 150 ezer vállalkozást érint. Az a több mint 100 ezer vállalkozás, amely az előírt határidőig megkötötte a biztosítást, legkésőbb a jövő januári évforduló előtt 30 nappal, azaz idén december 15-ig mondhatja fel azt. A Pannon-Safe biztosításközvetítő jelenlegi kalkulációi alapján akár tízezreket is spórolhatnak az éves biztosítási díjon a vállalkozások, ha újrakötik a kötelező kivitelezői felelősségbiztosítást, a cég ezért a következő hetekben több tízezer érdeklődőre számít. A biztosítóknak azonban nincs díjhirdetési kötelezettségük, így bármikor változtathatnak a díjakon, a jelenlegi kedvezőbb tarifák tehát akár magasabbak is lehetnek a következő hetekben - figyelmeztetnek a Pannon-Safe szakértői.
2025. 11. 19. 16:30
Megosztás:

Kiemelkedő ütemben nőttek a lakásárak

Kiemelkedő ütemben nőttek a lakásárak az idei első kilenc hónapban, és fokozódott a lakáspiaci túlértékeltség - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ingatlanpiaci elemzések osztályának vezetője a szerdán megjelent novemberi lakáspiaci jelentést ismertetve a jegybank Youtube csatornáján.
2025. 11. 19. 16:00
Megosztás:

A webdesign új korszaka: a mesterséges intelligencia eszközei átalakítják a kreatív munkát

A mesterséges intelligencia (AI/MI) már nem a távoli, futurisztikus elképzelések része, hanem a mindennapi életünk valósága. Az AI szinte minden iparágat a feje tetejére állít. Ez alól a webdesign világa sem kivétel: az AI-alapú eszközök forradalmasítják a tervezési és fejlesztési folyamatokat, új távlatokat nyitva a kreativitás és a hatékonyság terén.
2025. 11. 19. 15:30
Megosztás:

Több mint 10 százalékkal csökkent a meghirdetett ügyfélszolgálati állások száma tavaly óta

Több mint 10 százalékkal csökkent a meghirdetett ügyfélszolgálati állások száma tavaly óta, a visszaesést a telefonos és a személyes kapcsolattartáshoz köthető pozícióknál figyelték meg, ugyanis a vállalatok igyekeznek az online felületeikre terelni az ügyfeleiket és automatizálással javítani hatékonyságukat - közölte saját adatai alapján a Profession.hu szerdán az MTI-vel.
2025. 11. 19. 15:00
Megosztás:

Kanada nyugdíjalapja beszállt a Bitcoin piacba – 127 millió dollár értékben vásároltak MicroStrategy részvényt

A világ egyik legnagyobb nyugdíjalapja, a kanadai CPP Fund most először fektetett a Bitcoin-szektor egyik legmeghatározóbb vállalatába, a MicroStrategy-be – épp akkor, amikor a cég újabb 8 178 BTC-t vásárolt, tovább növelve rekordméretű készletét. A tőzsdei grafikonok alapján pedig úgy tűnik, a részvény esése megtorpanhatott.
2025. 11. 19. 14:48
Megosztás:

Néhány év alatt közel 30%-kal nőtt a vállalati járműflották költsége Európában

Az elmúlt öt évben drámai mértékben, akár 30%-kos mértékben is nőhetett a vállalati járműflották teljes tulajdonlási költsége (Total Cost of Ownership – TCO), derül ki az Arval Mobility Observatory legújabb iparági jelentéséből. A tanulmány szerint az emelkedés alapjaiban változtatta meg a flottakezelés és költségtervezés logikáját Európa-szerte, mivel a korábban kiszámíthatónak tartott költségtételek ma már folyamatos és aktív menedzsmentet igényelnek.
2025. 11. 19. 14:00
Megosztás:

Nem figyelnek eléggé a cégek a környezeti, munkaegészségügyi és -biztonsági (EHS) ügyekre

Egyre nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a vállalatoknak a munkaerő megtartásra, illetve tágabban a környezeti, munkaegészségügyi és -biztonsági (EHS) ügyekre. Bár ennek tudatában vannak a felsővezetők, az ilyen irányú beruházásokat mégsem építik be széleskörűen hosszú távú üzleti stratégiájukba, derül ki az EY idei EHS érettségi tanulmányából.
2025. 11. 19. 13:30
Megosztás: