Februárban esett a hazai ipari termelés

2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak mindegyikében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában - erősítette meg pénteken kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Februárban esett a hazai ipari termelés

A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. januárinál.

Februárban az ipari export volumene 5,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 34 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 9,4 százalékkal visszaesett, míg a 13 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 0,3 százalékkal emelkedett.

Az ipar belföldi értékesítése 2,0, a feldolgozóiparé 8,8 százalékkal kevesebb volt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,5, a csekély súlyú bányászat kibocsátása 4,4 százalékkal csökkent, ugyanakkor az energiaipar termelése (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 12,3 százalékkal nőtt. az előző év zonos hónapjához viszonyítva.

A KSH részletezte: a legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 28 százalékát képviselő járműgyártás volumene 10,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 14,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 8,3 százalék kal csökkent.

A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása - az alágak közül a legkevésbé - 0,6 százalékkal mérséklődött. A két legnagyobb alágazatot tekintve az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 6,3 százalékkal kisebb, a számítógép, perifériás egység gyártása 1,0 százalékkal nagyobb lett.

A 8,9 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása - az alágak közül a legnagyobb mértékben - 24 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazatból az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 37, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 17,1 százalékkal visszaesett.

A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,8 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, mind a hazai, mind a külpiaci eladások visszaesése miatt. A legnagyobb (23 százalékos) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 1,8 százalékkal maradt el az előző év februárjától.

Hat alágazatban csökkent még a termelés, 0,5 és 25 százalék közötti mértékben, a legkevésbé a malomipari termék, keményítő gyártásában, a leginkább a növényi, állati olaj gyártásában. A többi négy alágazatban 2,9 és 37 százalék között nőtt a kibocsátás, a legerőteljesebben az igen csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban, a legkevésbé a pékáru, tésztafélék gyártásában.

A jelentés kitért arra is, hogy a két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 5,5, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 15,8 százalékkal kisebb volt az előző év azonos hónapjához mérten.

Az előző négy havi bővülést követően az 5,6 százalékos feldolgozóipari súlyt adó vegyi anyag, termék gyártása 2,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a belföldi értékesítés csökkent, az export nőtt.

Hasonlóan az előző hónaphoz a gép, gépi berendezés gyártása 9,6 százalékkal visszaesett 2024 februárjához viszonyítva, a szakágazatok döntő többségében csökkenést regisztrálta statisztika.

A jelentés beszámolt arról is, hogy az ipari termelés csak Észak-Alföldön nőtt (0,8 százalékkal). A többi régióban 5,5 és 17,2 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltak, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.

A KSH kiemelte: a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 26 százalékkal visszaesett 2024 februárjához mérten. Az új belföldi rendelések 9,8, az új exportrendelések 28 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány február végén 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az év első két hónapjában az ipari termelés 6,4 százalékkal csökkent. Az összes értékesítés 63 százalékát adó külpiaci eladások volumene 0,2, a 37 százalékot képviselő hazai értékesítésé 2,9 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 27 százalékkal a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 7,0 százalékkal csökkent január-februárban, A többiben 4,2 és 6,8 százalék közötti mértékben nőtt a volumen, a leginkább a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában - jelentette második becslése alapján a KSH.

5 terület, ahol az AI átformálja az információs technológiát

Az AI fejlődése mélyreható változásokat indított el az IT-szektorban. A támogató megoldásból egyre inkább az innováció és az üzleti stratégia motorjává váló mesterséges intelligencia integrálása ma már nem csupán optimalizálja, hanem az AI-ra épülő vállalati működés központi elemévé teszi az informatikát.
2025. 04. 12. 19:00
Megosztás:

Pályázik a Vidék - nem csak a kocsmák és a kisboltok juthatnak pályázati lehetőséghez

Akár 30 millió forint vissza nem térítendő támogatás is elnyerhető a GINOP Plusz-1.2.4-24 pályázat keretében, amely a hátrányos helyzetű térségekben működő mikro- és kisvállalkozások számára érhető el.
2025. 04. 12. 18:00
Megosztás:

Fontos határidő közeleg: még van idő felkészülni a szabályos tárolásra a cégeknek

Július elsejével várhatóan életbe lép a kötelező e-számlázás az energiaszektorban. A vállalkozásoknak még három hónapjuk maradt felkészülni a számlák szabályos befogadására. „Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és kibocsájtás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: egészen az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig. A lényeg, hogy véletlenül se történjen adatvesztés, mert akkor nem érvényesíthető az adólevonás. Tapasztalataink alapján a jogszabályoknak megfelelő digitális archiválás jelenti a legnagyobb kihívást a cégek számára, de van még idő kidolgozni a rendszert” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 12. 17:00
Megosztás:

Bérlés vagy vásárlás: melyik éri meg jobban a logisztikában?

A vállalkozások számára az optimális raktárkapacitás biztosítása kulcskérdés. Az elmúlt években megnőtt a kereslet a kiadó logisztikai központok és a kiadó raktárak iránt, köszönhetően az e-kereskedelem bővülésének és a szállítmányozási igények növekedésének. A döntés azonban nem egyszerű: bérelni vagy vásárolni érdemes inkább?
2025. 04. 12. 16:00
Megosztás:

Max Verstappen és Charles Leclerc - Az új korszak legnagyobb szembenállása

Az autósport világának érdeklődése az elmúlt években egyre inkább a fiatalabb generációra összpontosul, ahol két kiemelkedő tehetség dominál a reflektorfényben: Max Verstappen és Charles Leclerc.
2025. 04. 12. 15:00
Megosztás:

Amit tudni érdemes a mobiltelefonok szervizeltetése kapcsán

Idővel előfordulhat, hogy a régi mobiltelefonunk már nem működik megfelelően, nem érhetőek el már hozzá frissítések vagy egyszerűen csak elavultnak érezzük, és emiatt szeretnénk lecserélni egy újra. Ennek pedig semmi akadálya, különösen, hogy manapság már meglehetősen széles választék áll a rendelkezésünkre.
2025. 04. 12. 14:00
Megosztás:

Mekkora fizetés kell a munkáshitelhez?

Sok ezren igényeltek munkáshitelt a K&H-tól az idén, és a folyósításoknál is már ezres nagyságrendekről van szó – közölte a pénzintézet. A kedvezményes kamatozású munkáshitel esetében a legalacsonyabb igényelhető összeg 500 ezer forint. Az alkalmazottak és a vállalkozók 200 ezer forintos nettó keresettel már belevághatnak az igénylésbe.
2025. 04. 12. 13:00
Megosztás:

Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont

A Standard and Poor’s nemzetközi hitelminősítő ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, és – hasonlóan a többi hitelminősítőhöz – továbbra is befektetésre ajánlott kategóriában tartja nyilván hazánkat - olvashatjuk az NGM friss sajtóközleményében.
2025. 04. 12. 12:00
Megosztás:

Nagy Márton: tovább kell mélyíteni a magyar-japán gazdasági kapcsolatokat!

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Tokióban tett hivatalos látogatása során olyan világszinten is meghatározó japán cégek vezetőivel folytatott kétoldalú tárgyalásokat, mint a Suzuki, a Hitachi, a JBIC Bank és a Nippon Paper.
2025. 04. 12. 11:00
Megosztás:

Kína is vámot emelt

Az ázsiai ország bejelentette, hogy a magasabb amerikai vámokra válaszul 84-ről 125%-ra emelik az amerikai termékek importjára kivetett terhet.
2025. 04. 12. 10:00
Megosztás:

Sikeresen zárta az első negyedévet a JP Morgan

A JP Morgan a várt 4,61 dolláros egy részvényre jutó nyereséget közel 10%-kal szárnyalta túl, 5,07 dollárt könyveltek el, míg tavaly ilyenkor 4,43 dollárt.
2025. 04. 12. 09:00
Megosztás:

Nem kitűnő a Wells Fargo bizonyítványa

A Wells Fargo 6%-os profitnövekedésről számolt be az év első negyedévében, ami a vagyonkezelési és befektetési banki szolgáltatások magasabb díjainak köszönhető.
2025. 04. 12. 08:00
Megosztás:

Tovább bővülnek a hazai űripari források, 1,5 millió eurós pályázat indul az ESA-val együttműködésben

A Nemzetgazdasági Minisztérium és az Európai Űrügynökség (ESA) közreműködésével újabb, 1,5 millió euró keretösszegű pályázati felhívás nyílt meg a magyar űripar szereplői számára. A 2025. április 11-én, a „3rd ESA Requesting Party Activity Fixed Call Briefing in Hungary” című szakmai eseményen bejelentett pályázattal a magyar űripari fejlesztésekre aktuálisan rendelkezésre álló források teljes összege 3,5 millió euróra emelkedett. A magyar űripari és technológiai vállalatok, kutatóintézetek és akadémiai szereplők számára új pályázati lehetőség nyílik, amely hozzájárulhat a szektor fejlődéséhez és nemzetközi integrációjához.
2025. 04. 12. 07:00
Megosztás:

Elállnak az árnöveléstől a telekommunikációs cégek – a kormány megvédi a magyar családokat

A kormány üdvözli, hogy a magyar családok terheinek enyhítése érdekében a telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat. A bankokon túlmutatóan a telekommunikációs cégek felelős magatartása is rámutat, hogy a családok jóléte közös érdek.
2025. 04. 12. 06:00
Megosztás:

Folytatódott a robusztus növekedés a világ legnagyobb chipgyártójánál

A Taiwan Semiconductor Manufacturing az első negyedévben 25,6 milliárd dollárnak megfelelő bevételt ért el a cég frissen közzétett adatai szerint.
2025. 04. 12. 05:00
Megosztás:

Tovább esett az olajár, csúcson az arany

A WTI határidős ára péntek reggel hordónként 60 dollár körül mozgott, a Brent pedig 64 dollárba került a csütörtöki esés után, mivel a globális feszültségek fokozódása növelte a keresleti kilátásokkal kapcsolatos aggodalmakat.
2025. 04. 12. 04:00
Megosztás:

Tornasorba sorakozz! - mondja Trump

A Fehér Ház gazdasági tanácsadója, Kevin Hassett tegnapi nyilatkozatának köszönhetően ismét egy picivel többet tudunk a trumpi adminisztráció vámstratégiájáról.
2025. 04. 12. 03:00
Megosztás:

A 45-54 év közöttiek és a 75 év felettiek vannak most a legnagyobb veszélyben

A Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt öt év során jelentősen nőtt azoknak a száma, akik a háztartásuk anyagi helyzete miatt bizonytalanul érzik magukat. Ez a bizonytalanság leginkább a 45–54 év közötti korosztályt, valamint a 75 év feletti lakosságot érinti. Az OTP Nyugdíjpénztár álláspontja szerint a tudatosan megtervezett, időben megkezdett öngondoskodás kulcsfontosságú lehet a nyugdíjas évekre szóló anyagi biztonság megteremtésében.
2025. 04. 12. 02:00
Megosztás:

Rengeteg pénzt érhet, ha nálad van ez a sérült 200 Ft-os érme!

Van egy 2009-ben kibocsátott, valójában hibásnak számító 200 forintos érmeszéria, amely nagy izgalmat keltett a magyar érmegyűjtők körében.
2025. 04. 12. 01:00
Megosztás:

23 évig az anyámmal éltem – az esküvőm napján tudtam meg a megdöbbentő igazságot róla

„Mindig nagyon szoros kapcsolatunk volt” – meséli K. Emília (becenevén: Emily, 23 éves), aki egy kis faluban nőtt fel édesanyjával Katalinnal. Ám az esküvője napján egy váratlan megjegyzés lavinát indított el, ami alapjaiban rengette meg egész addigi életét.
2025. 04. 12. 00:01
Megosztás: