Fogyasztóvédelmi aktualitások: mire számítsunk 2024-ben?

Az elmúlt időszak számos jogszabályi változást hozott, különösen a fogyasztóvédelem területén. Marosi Zoltán, a DLA Piper Hungary versenyjogi csoportjának társvezetője összegyűjtötte azokat a főbb jogszabályi fejleményeket és érdekességeket, amelyek meghatározzák az idei évet.

Fogyasztóvédelmi aktualitások: mire számítsunk 2024-ben?

Hatékonyabb jogérvényesítés

2023. júniusában lépett hatályba „a fogyasztók kollektív érdekeinek védelmére irányuló képviseleti keresetek” hazai szabályzása, amelynek célja a vállalkozások jogellenes kereskedelmi gyakorlatának visszaszorítása. Az új szabályok alapján – amennyiben a fogyasztók széles körét érinti egy szabálysértés, akkor a kijelölt szervezetek jogosultak arra, hogy az érintett fogyasztók teljes köre nevében és javára peres úton lépjenek fel a jogsértő vállalkozással szemben. A magyar jogban is lehetőség lesz tehát csoportos perlésre fogyasztóvédelmi jogsértések esetén.  A feljogosított szervezetek kezdeményezhetik a jogsértés megszüntetésére és jogsérelem orvoslására (pl. kártérítés fizetése, termék cseréje vagy vételár visszatérítése) irányuló intézkedéseket is.

„Érdekes, hogy a Kormány fogyasztóvédelmi portálja alapján mindezidáig – a törvény által már feljogosított szervezeteken túl (pl. ügyészség, Magyar Nemzeti Bank, Gazdasági Versenyhivatal) – összesen egyetlen magánszervezet kapott ilyen kijelölést és így csoportos perlési lehetőséget. Lényeges viszont, hogy a portál információi alapján az új szabályok szerinti első keresetet már 2023 decemberében be is adta az ügyészség egy meghatározó online kereskedőcéggel szemben: az ügy tárgya a kereskedőcég által előírt indokolatlan szállítási díj megszüntetése és annak visszatéríttetése a fogyasztók számára” - mondta el Marosi Zoltán, a DLA Piper Hungary versenyjogi csoportjának társvezetője.

Új uniós irányelv a fogyasztói hitelek tekintetében

A fogyasztói hitelek világában számos jelentős változás zajlott le a közelmúltban, pl. megjelentek olyan fizetési megoldások, mint a BNPL (azaz a „Buy now, pay later!” szolgáltatás, amely halasztott fizetést tesz lehetővé a vásárló számára, bizonyos feltételek teljesülése mellett akár kamatmentesen). 

Erre reagálva az Európai Unió 2023. októberében teljesen új irányelvet fogadott el a fogyasztói hitelre vonatkozóan. Ezen irányelv többek között biztosítja, hogy a hitelekre vonatkozó információk – például a hitel teljes költségei – világos és érthető módon, digitális eszközökre optimalizált formában legyenek feltüntetve, valamint szigorúbb szabályokat állapít meg a reklámokra vonatkozóan és a korábbi irányelv hatályát a fent jelzett BNPL szolgáltatásokra is kifejezetten kiterjeszti. Bár az irányelv szabályait csak 2025-ig kell átültetnie a tagállamoknak, az várhatóan már a közeljövőben jelentős hatást fog gyakorolni a fogyasztóvédelmi jogi jogalkalmazásra és jogértelmezésre is. 

Gördülékenyebb békéltetés 2024-től

2024 januárjától ismét módosul a fogyasztóvédelmi törvény, amely a békéltetésben hozhat jelentős változásokat. Az új szabályok értelmében, ha a békéltető testület megalapozottnak ítéli a fogyasztó panaszát és az érvényesíteni kívánt kárigény nem haladja meg a 200 ezer forintot, akkor a testület alávetési nyilatkozat nélkül is kötelezést tartalmazó határozatot hozhat a vállalkozásokkal szemben. Ez abban jelent előrelépést, hogy a jelenleg még érvényben lévő szabályozás értelmében a testület ilyen esetben csak ajánlást tehet, amit nem köteles végrehajtani a vállalat.

Fontos megjegyezni, hogy az új szabályok következtében minden webáruház köteles módosítani az ÁSZF-et, biztosítva a tájékoztatást a változásokról.

Mindemellett a hatékony és gyors eljárások érdekében a meghallgatások online zajlanak majd, és csak akkor lesz lehetőség a személyes részvételre, ha azt a fogyasztó külön kéri. 

Szigorúbb szabályok az online világban?

Végül a fogyasztóvédelem világában megkerülhetetlen a Kormány 2023 decemberi törvényjavaslata, amely egyrészt az uniós szabályok értelmében kapuőrnek minősülő vállalkozásokat (pl. Facebook, Google stb.) érinti, másrészt pedig az online szállásközvetítő vállalkozásokat.

„A kapuőrökre a törvényjavaslat szigorúbb nemzeti szabályokat állapítana meg: ilyen például a magyar nyelvű, Magyarország területén működő személyes, telefonos és elektronikus ügyfélszolgálat fenntartása, szigorúbb fizetési határidők figyelembevétele és a független jogi tanácsadási kötelezettség fenntartása vitás jogi kérdések esetére” – emelte ki Marosi Zoltán. 

A szállásközvetítők esetében a törvényjavaslat (figyelemmel a Gazdasági Versenyhivatal nemrégiben zárult gyorsított ágazati vizsgálatára) ugyancsak szigorúbb rendelkezéseket határozna meg. Így automatikusan tisztességtelennek minősülnének bizonyos kikötések a szállásközvetítők és a szálláshelyek közötti szerződésekben: pl. a túl hosszú fizetési határidő kikötése, az ún. szűk paritási klauzulák (amelyek alapján egy szálláshelynek tilos lenne a szállásközvetítővel kötött szerződésben foglaltnál alacsonyabb áron kínálni a szálláshelyet) és a teljes felelősségkizárás a szállásközvetítő részéről a közzétett fogyasztói értékelések tartalmával kapcsolatban.

A törvényjavaslat – amennyiben azt a Parlament ebben a formában megszavazza és a köztársasági elnök kihirdeti - 2024. május 1-jén lépne hatályba, és a fenti kötelezettségek betartását a Gazdasági Versenyhivatal ellenőrizné.

Az ünnepi zárva tartás után enyhén emelkedtek az amerikai indexek

A hétfői ünnepi zárva tartást követően kedden enyhén emelkedtek az amerikai indexek. A technológiai részvények visszapattantak a korábbi mélypontokról. A S&P 500 információtechnológiai szektora a napközbeni 1,5%-os mínuszt ledolgozva 0,5%-os pluszban zárt, mivel az Nvidia (+1,2%) és az Apple (+3,3%) emelkedése ellensúlyozta a Microsoft (-1,1%) és az Oracle (-3,8%) esését.
2026. 02. 18. 09:00
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek

Kedden a geopolitikai események álltak a fókuszban: az Egyesült Államok és Irán tárgyalásokat folytatott Genfben a nukleáris program körüli viták rendezésére, miközben az USA által közvetített ukrán–orosz béketárgyalások is folytatódtak – szintén Genfben. A vezető európai részvényindexek emelkedéssel zárták a napot, a STOXX 600 0,45%-kal, a DAX és az FTSE 100 0,8%-kal, a CAC 40 0,5%-kal került feljebb. A bankszektor (+1,3%) folytatta az előző napi emelkedést, némileg visszapattanva a megelőző két hét nyomása után. Az egészségügyi részvények 1,4%-kal ugrottak, az ingatlanpiaci szektorindex pedig 1,8%-ot nőtt. Az energiaipari papírok 0,6%-kal gyengültek, mivel a Brent olaj több mint 1%-ot esett, míg az alapanyag-szektor 1,6%-ot csökkent az arany-, ezüst- és rézárak gyengülése miatt.
2026. 02. 18. 08:40
Megosztás:

Erősödött a forint szeda reggelre

Erősödött a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 18. 08:00
Megosztás:

Frissítette a gyártási stratégiáját a Masterplast

Jelentős átalakításról döntött a Masterplast szigetelőanyag-gyártási portfóliójának áttekintése után a cég igazgatótanácsa, így a stabilabb eredményességet és megtérülést biztosító technológiák és telephelyek kerülnek előtérbe. Fejlesztik az EPS és az üveggyapot gyártását, lemondanak a kőzetgyapot gyártásáról – közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 02. 18. 07:30
Megosztás:

Lakásbiztosítások – javul az összkép, de még bőven van elavult szerződés

Idén harmadik alkalommal lesz lehetősége az ingatlantulajdonosoknak felülvizsgálni szerződésüket és szabadon dönteni lakásbiztosításukról, függetlenül annak eredeti évfordulójától. A 2024-ben bevezetett egyhónapos lakáskampány egyik következménye, hogy ma már sokkal tudatosabban választanak biztosítást a magyarok, mint a korábbi években. A minél kedvezőbb ár mellé felzárkóztak az olyan döntési szempontok is, mint a kártérítési összeg nagysága, vagy hogy pontosan milyen kockázatokra, valóban hasznos kiegészítő elemekre terjed ki a szerződés – derült ki a Groupama Biztosító megbízásából készült reprezentatív kutatásból.
2026. 02. 18. 06:30
Megosztás:

Mikor hívhat a főnök munkaidőn kívül?

A munkaidőn kívüli kommunikáció a cég és a dolgozó között mindenhol a legkényesebb kérdések közé tartozik. A vállalati kultúrák különböznek, és bár van minderre egyértelmű szabályozás, széles a „szürke zóna” is. A szakértő szerint egy bizonyos szervezeti méret felett az a legjobb, ha a kommunikáció – és különösen minden, konfliktusra okot adó eset – szabályozott és naplózható.
2026. 02. 18. 05:30
Megosztás:

78 százalékos alkuarány: A vevők visszavették az irányítást a lakáspiacon

A 2025-ös év látványos élénkülése és az árak emelkedése után 2026 a stabilizáció és a megfontoltabb vevői magatartás jegyében kezdődött az ingatlanpiacon. Bár az adásvételek többsége továbbra is alkuval zárul, a licithelyzetek nem tűntek el, csupán átalakultak: a vevők ma már csak a kiemelkedő minőségű vagy egyedi adottságú ingatlanokért készek a kért ár felett fizetni.
2026. 02. 18. 05:00
Megosztás:

Vállalatok az olimpián - megéri szponzorálni?

A 2026. február 6. és 22. között megrendezett Milánó–Cortina Téli Olimpiai Játékok fontos változásokat hoztak a szponzorok körében, annak ellenére, hogy az új belépők közül többen már hosszú évek óta kötődnek az olimpiai játékokhoz. De vajon milyen előnyökkel járhat a szponzoráció? Lehet összefüggés ezen vállalatok tőzsdei teljesítménye és a szponzoráció között? A globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői jártak utána a témának.
2026. 02. 18. 04:30
Megosztás:

Fidelity: Mi vár Kínára a Ló évében?

Most, hogy belépünk a Tűz Ló évébe, amelyet a kínai asztrológia hagyományosan a dinamizmussal, a lendülettel és a volatilitással hoz összefüggésbe, a Fidelity International áttekintette a Kína által kínált, egyre vonzóbb befektetési lehetőségeket. Idén kezdődik Kína tizenötödik ötéves terve is, amely az ország következő fejlődési szakaszának irányát meghatározó, kulcsfontosságú iránymutatásnak tekinthető. A stratégiai prioritások egyértelműbbé válásával a befektetők számíthatnak arra, hogy mostantól a tényleges végrehajtáson lesz a nagyobb hangsúly, mivel az előttünk álló hónapokban a főbb ágazatokat érintő szakpolitikai jelzések konkrét intézkedések formájában fognak testet ölteni.
2026. 02. 18. 04:00
Megosztás:

Netrisk: újra itt lakásbiztosítási kampány - következik a harmadik kör

Harmadik alkalommal indul el márciusban a lakásbiztosítási kampány, amely az elmúlt két évben alapjaiban mozgatta meg a hazai biztosítási piacot. A Netrisknél már február közepétől elérhetőek a kampányra készített lakásbiztosítási kalkulátorok. Továbbra is milliós nagyságrendű a régi, elavult lakásbiztosítással rendelkező lakóingatlanok száma, vagyis sok tulajdonosnak érdemes lépnie. A korábbi tapasztalatok alapján egy új biztosítás éves díja akár 20-30 százalékkal alacsonyabb lehet, ráadásul szélesebb szolgáltatáscsomagot kaphatnak az érintettek.
2026. 02. 18. 03:30
Megosztás:

Gazdasági lendületet hozott Olaszországnak a milánó-cortinai téli olimpia nyitóhétvégéje

A Visa, az olimpiai és paralimpiai téli játékok hivatalos fizetéstechnológiai partnere közzétette legfrissebb adatait, amelyek bemutatják a fogyasztói költési mintázatokat a Milanó-Cortina 2026 téli olimpiai játékok nyitóhétvégéjén, a játékok helyszínein. A Visa mutatói alapján Észak-Olaszországban több mint 60%-kal nőtt az Európán kívüli Visa kártyabirtokos látogatók száma, a vásárlások értéke pedig 80%-kal emelkedett a 2025-ös azonos időszakhoz képest. A költésnövekedés a ruházat és kiegészítők, az éttermek, valamint a közlekedés és mobilitás területén is megmutatkozott – a legnagyobb részét az amerikai Visa kártyabirtokosok adták, míg a legnagyobb éves növekedés Kanadából és Svájcból érkezett.
2026. 02. 18. 03:00
Megosztás:

50 éves a Magyar Élelmiszerkönyv, a hazai élelmiszerbiztonság alapja

Az 50 éves Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) az élelmiszer-biztonság és a minőségi élelmiszer-előállítás egyik legfontosabb pillére Magyarországon, alapjait 1976-ban fektették le - mondta Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára a VIII. Húsipari Szakmai Napon, Budapesten az AM keddi közleménye szerint.
2026. 02. 18. 02:30
Megosztás:

Betegséged van? Állami segítséget kaphatsz 2026-ban, mutatjuk miket

Milyen segítségek járnak súlyos egészségi problémával vagy fogyatékossággal élőknek 2026-ban? A súlyos betegséggel vagy fogyatékossággal élő emberek számára többféle pénzügyi és gyakorlati kedvezmény létezik Magyarországon. Ezek célja az, hogy csökkentsék a mindennapi kiadásokat, és könnyebbé tegyék az életvitelt.
2026. 02. 18. 02:00
Megosztás:

Kátyúba hajtott? Itt van, ki fizet a javításért

A kátyúkkal tarkított útszakaszok nem pusztán bosszúságot okoznak, hanem komoly pénzügyi következményekkel is járhatnak. Egy váratlanul felbukkanó úthiba könnyedén tönkreteheti a gumiabroncsot, a keréktárcsát, a futómű egyes elemeit, sőt akár az autó alvázát is. Ilyen helyzetben nemcsak műszaki problémáról van szó, hanem jogi kérdések is felmerülnek: kinek a felelőssége a kár, és milyen módon lehet a kártérítést érvényesíteni?
2026. 02. 18. 01:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban a ZEW gazdaságkutató intézet keddi jelentése szerint.
2026. 02. 18. 00:30
Megosztás:

A Wolt finanszírozási programja fél év alatt 1 millió euró hitelt kínált belföldön

A tavaly augusztusi indítása óta összesen 1 millió euró hitelhez jutottak a Wolt kereskedőpartnerei a cég finanszírozási programjából - közölte az ételkiszállító platformot működtető társaság az MTI-vel kedden.
2026. 02. 18. 00:05
Megosztás:

50 millió dolláros Bitcoin árfolyam? – Hedge fund vezér radikális árfolyamcélt jelölt ki 2041-re

Hihetetlennek tűnik, de egy ismert hedge fund menedzser szerint a Bitcoin hosszú távú potenciálja messze túlmutat a jelenlegi árfolyamszinteken. Eric Jackson, az EMJ Capital vezérigazgatója úgy véli: 2041-re akár 50 millió dollárt is érhet egyetlen BTC.
2026. 02. 17. 23:30
Megosztás:

Amire figyelni kell télen a padlók tisztítása során

A téli időszakban a belső terek szerepe felértékelődik: kevesebb szellőztetés, több zárt térben töltött idő, intenzívebb használat. Ilyenkor nemcsak a komfort, hanem a higiénia és a biztonság is új kihívások elé kerül. Irodákban, üzletekben, vendéglátóhelyeken és ipari környezetben egyaránt megjelennek azok a rejtett kockázatok, amelyek elsőre nem látványosak, de komoly következményekkel járhatnak.
2026. 02. 17. 23:00
Megosztás:

A Kraken is beszáll a „Trump Accounts” programba – újabb kriptotőzsde támogatja az újszülöttek állami megtakarítását

Egyre több amerikai kriptocég áll a Trump Accounts kezdeményezés mögé. Most a Kraken is csatlakozott a programhoz, amely újszülöttek számára biztosít induló állami megtakarítást – bár a kriptoeszközök egyelőre kimaradnak a konstrukcióból.
2026. 02. 17. 22:30
Megosztás:

A megfizethető lakhatásról terjesztett be törvényjavaslatot a horvát kormány

A horvát kormány benyújtotta a parlamentnek a megfizethető lakhatásról szóló törvényjavaslatot, amely a 2030-ig szóló nemzeti lakhatási terv végrehajtásának jogi keretét teremti meg.
2026. 02. 17. 22:00
Megosztás: