Bitcoin, részvények, dollár: a „Trump Trade” berobbant a piacokon
Az amerikai részvények szárnyaltak: az S&P határidős index 1,4%-kal emelkedett; a dollár 2020 óta a legnagyobb erősödését érte el a főbb valutákkal szemben; az államkötvények ára zuhant, amivel a referenciakamat hozama több mint 0,1 százalékponttal ugrott meg; a Bitcoin pedig rekordot döntött.
Az államkötvényhozamok emelkedése azt a félelmet tükrözi, hogy Trump politikái tovább növelhetik az amúgy is duzzadt költségvetési hiányt, és újraéleszthetik az inflációs spirált, amelyet a döntéshozók éppen csak sikeresen visszaszorítottak a járvány után.
A Bitcoin árfolyama így reagált Trump győzelmére
A Wall Street szóhasználatában ez annak jele, hogy a „kötvényvigilánsok” nyomást gyakorolnak Washington vezetőire, hogy tartsák kordában a kiadásokat.
„A vigilánsok teljesen átvették az irányítást. A pánik kezdi átvenni az uralmat, és a várt mozgások elkezdődtek” – mondta Andrew Brenner, a NatAlliance Securities elemzője - számolt be a Yahoo Finance.
A választás előtt az alapkezelők teljes erővel tartották részvénypozícióikat, annak ellenére, hogy az S&P 500 már 2024-ben 23%-os emelkedést ért el, amely az elmúlt kilenc évtized legjobb választási évhez kapcsolódó hozamát hozhatja idén.
A Morgan Stanley kvantitatív és derivatív stratégiák osztályának keddi jelentése szerint az eszközkezelők rekord mértékű nettó long pozíciókat tartanak amerikai részvényindex-határidőkben.
A long pozíciók az S&P 500, a Nasdaq 100 és a Russell 2000 indexekben összesen mintegy 400 milliárd dollárra nőttek, ami csaknem kétszerese a két évvel ezelőtti szintnek, míg a teljes short pozíciók először estek 100 milliárd dollár alá 2015 óta. A kiskereskedelmi befektetők allokációi szintén emelkedést mutattak, áll a jelentésben.
Bár minden szavazatot még nem számoltak össze, a piacok mozgása egyértelmű üzenetet közvetít: a befektetők arra számítanak, hogy a második Trump-adminisztráció sokban hasonlít majd az elsőre, folytatva a gazdasági növekedést, a vállalati nyereségeket és az inflációt serkentő intézkedések sorát (adócsökkentések, dereguláció, vámok).
A Wall Street-en azok számára, akik a „Trump Trade”-re fogadtak, ez a pillanat igazolásként szolgált, még ha átmeneti is lehet a siker.
„Ha az elmúlt hat hétben Trump-kereskedést folytattál, akkor az kiválóan teljesített” – mondta Ed Al-Hussainy, a Columbia Threadneedle Investment kamatstratégája. „A kérdés az, hogy ezek a nyertes szériák nem tartanak örökké, és most jó idő-e profitot realizálni.”
Bár a befektetők üzenete általánosságban pozitív, a piaci kilengések egyúttal komoly figyelmeztetést is hordoznak.