Folytatódhat az alapkamat csökkentése

Az ország kockázati megítélésének javulása lehetővé tette az alapkamat csökkentésének folytatását, a következő hónapokban pedig adatvezérelten dönt a jegybank az irányadó ráta csökkentéséről és annak optimális üteméről - közölte a keddi ülését követő közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.

Folytatódhat az alapkamat csökkentése

Keddi ülésén a tanács az alapkamatot 75 bázisponttal 10,00 százalékra csökkentette és hasonló mértékben vágta vissza a kamatfolyosó két szélét. Az O/N betéti kamat ezzel 9,00 százalékra, míg felső széle, az O/N hitel kamata 11,00 százalékra mérséklődött.

Megjegyezték: a változékony globális környezetben is "trendszerűen" javult az ország folyó fizetési mérlege, amely novemberében több mint hét éve nem látott többletet mutatott, és GDP-arányosan 8 százalékpontnál is nagyobb mértékben javult 2023-ban.

A kedvező folyamatok idén is folytatódnak a kiépülő új exportkapacitások termelésbe állásával. Az EU-források decemberben megindult beáramlása pedig erősíti a nettó finanszírozási képességet és  tovább emeli a historikusan magas szinten álló jegybanki devizatartalékot - közölték.

Megjegyezték: a magyar gazdaságban a dezinfláció hónapok óta erőteljesebb a várakozásoknál, miközben mind a külső, mind a belső keresleti nyomás tartósan alacsony.

Tavaly Magyarországon csökkent legnagyobb mértékben az infláció európai összevetésben és decemberben az éves infláció 5,5 százalékkal a legalacsonyabb lett a régióban.

Várakozásuk szerint a dezinfláció az év első negyedévében folytatódik, és a fogyasztóiár-index a tavaszi hónapokban várhatóan megközelíti a toleranciasáv felső szélét.

Az árdinamika további mérséklődését együttesen támogatják a fegyelmezett monetáris politika, a kormányzat piaci versenyt erősítő lépései, a visszafogott belső kereslet és az elmúlt éveknél érdemben alacsonyabb külső költségkörnyezet - közölték.

A jegybank előrejelzése szerint a fogyasztóiár-index 2025-ben tér vissza tartósan a jegybank 4 százalékos toleranciasávja alá az idei 4,0-5,5 százalékos szintről.

Az indoklásban ismertették: a pozitív reálkamat hozzájárul a dezinfláció folytatódásához és az inflációs cél eléréséhez. Ahogy az infláció megközelíti a jegybanki toleranciasávot, a reálkamat is várhatóan mérséklődik.

A GDP növekedés várható üteme idén 2,5-3,5, jövőre 3,5-4,5, majd 2026-ban 3,0-4,0 százalék lehet, amely megegyezik a szeptemberi inflációs prognózisban közöltekkel.

Megjegyezték: a jegybank folytatja a monetáris eszköztár tavaly ősszel megindult egyszerűsítését, így január 31-i hatállyal felfüggesztik a hosszú lejáratú betéti eszköz alkalmazását, amely betöltötte stabilizáló szerepét. A devizalikviditást nyújtó swapeszköz év végi alkalmazása ismét hozzájárult a stabil swappiaci folyamatok fennmaradásához, így az MNB az eszközt a továbbiakban is alkalmazza.

A döntéshozók hangsúlyozták: a globális dezinflációt övező kockázatok és a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága egyaránt körültekintő monetáris politikát indokol.

A tanács a következő hónapokban a beérkező makrogazdasági adatok, inflációs kilátások és a kockázati környezet alakulásától függően, adatvezérelten dönt az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális üteméről.

Miért érezzük lassúnak az irodai netet, és mit érdemes ilyenkor átgondolni?

Egy tipikus irodai helyzetben online meeting közben szétesik a hang, a prezentáció lassan tölt be, közben valaki épp nagy fájlokat küld fel a felhőbe, más pedig nem éri el rendesen a vállalati rendszert. Ilyenkor könnyű rávágni, hogy „rossz a net”, pedig a háttérben sokszor több kisebb ok dolgozik egyszerre.
2026. 03. 31. 17:30
Megosztás:

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó.
2026. 03. 31. 17:00
Megosztás:

Erősíti vezetői csapatát a WING: áprilistól dr. Walter Katalin a magyarországi vezérigazgató

Átalakítja vezetői struktúráját 2026. április 1-jével a WING Zrt. A változás részeként kettéválik az elnök-vezérigazgatói szerep: Noah Steinberg a jövőben elnökként folytatja munkáját, míg a magyarországi operatív tevékenység irányítását dr. Walter Katalin veszi át vezérigazgatóként.
2026. 03. 31. 16:30
Megosztás:

Az INA megvásárolja a SAVA-07 kutatási terület teljes tulajdonát

Az INA horvát olajipari vállalat kötelező érvényű megállapodást írt alá a kanadai Vermilion Energy horvátországi leányvállalatával, a Vermilion Zagreb Exploration d.o.o.-val a szárazföldi SAVA-07 kutatási terület fennmaradó 60 százalékos részesedésének megvásárlásáról, amellyel tulajdoni aránya 100 százalékra nő - közölte a vállalat az MTI-vel kedden.
2026. 03. 31. 16:00
Megosztás:

Több mint kétszáz éve nem született olyan kevés gyerek Csehországban, mint tavaly

Tavaly mintegy 77 600, az ilyen statisztikák kezdete, 1785 óta a legkevesebb gyerek született Csehországban, ennek ellenére a bevándorlásnak köszönhetően nőtt az ország népessége - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal kedden Prágában.
2026. 03. 31. 15:00
Megosztás:

Digitális csapdában a magyar óvodások?

Bár tízből kilenc magyar óvodás használ valamilyen digitális eszközt, a szülők döntő többsége komoly aggodalommal figyeli a jelenséget. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából készült kutatás rámutat: a szülők 71 százaléka szerint a képernyőidő inkább negatív hatással van a gyermekek fejlődésére. A mindennapokban mégis nehéz gátat szabni a tartalomfogyasztásnak, amit jól mutat, hogy a szülők bevallása szerint a digitális eszközt használó gyerekek 83 százaléka küzd leválási nehézségekkel - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 14:30
Megosztás:

Átadták a Horizont kerékpáros túraútvonal új szakaszait

Az új szakaszok átadásával közel ezer kilométeresre bővült a Horizont kerékpáros túraútvonal, mely várhatóan legkésőbb 2027 tavaszára eléri teljes hosszát - jelentette ki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) aktív Magyarországért felelős államtitkára az újonnan kijelölt útvonal ünnepélyes átadásán, a horpácsi Kálmán Kertje Panzió és Rendezvényházban.
2026. 03. 31. 14:00
Megosztás:

4iG: kisebbségi részesedéset vásárol a cseh CSG a Hirtenberger Defence Systems Védelmi Ipari Kft.-ben

A cseh védelmi ipari vállalatcsoport, a CSG 49 százalékos részesedést vásárol a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) leányvállalatában, a védelmi ipari gyártó Hirtenberger Defence Systems Védelmi Ipari Kft.-ben (HDS) - tájékoztatta az MTI-t a 4iG kedden.
2026. 03. 31. 13:30
Megosztás:

Az ünnepek alatti kamionstopot részlegesen feloldják

A húsvéti ünnepek alatt szakmai kezdeményezésre a kamionstopot részlegesen - az éjszakai időszakokban 22 óra és másnap reggel 6 óra között, 8 órás időtartamokban - felfüggesztik - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 13:00
Megosztás:

Akár 12 millió forint támogatás kisvállalkozások digitalizációs fejlesztéseire

Az elmúlt két évtized legkedvezőbb digitális pályázati lehetősége nyílik meg most kedden a legkisebb cégek előtt. Az összesen 30 milliárd forint támogatás vidéki mikro- és kisvállalkozások digitális infrastruktúrájának, képességeinek fejlesztésére fordítható, például számítógépek, mobiltelefonok, nyomtatók, hálózati berendezések, szoftverek vagy felhőszolgáltatások beszerzésére, weboldal vagy webshop elkészítésére - hívta fel a figyelmet keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2026. 03. 31. 12:30
Megosztás:

Húsvétkor is sokat lehet spórolni az online árfigyelővel

Pénzt és időt spórolhatnak a családok a húsvéti nagy bevásárlások során az online árfigyelő használatával – erre hívja fel a figyelmet keddi közleményében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).
2026. 03. 31. 12:00
Megosztás:

A szlovén kormány feloldotta a tankolható üzemanyag mennyiségi korlátozását

A szlovén kormány hétfőn visszavonta az egy benzinkúton naponta értékesíthető üzemanyag mennyiségének korlátozásáról szóló rendeletet, miután a piac és az ellátás stabilizálódott - közölte a kormány kommunikációs hivatala.
2026. 03. 31. 11:30
Megosztás:

Ennyi volt januárban a bruttó átlagkereset

2026 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 840 600, a nettó átlagkereset 585 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 26,3, a nettó átlagkereset 28,0, a reálkereset pedig 25,4 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 31. 11:00
Megosztás:

A kockázatkerülő hangulatban estek a hosszú kötvényhozamok, erősödött a dollár

Tovább emelkedtek az energiahordozók árai, WTI közel 5%-kal 105, a Brent 1,5%-kal 115 dollár környékére került, a holland tőzsdei gázár elérte az 55 Eurót.
2026. 03. 31. 10:30
Megosztás:

Többnyire csökkenéssel zártak hétfőn a főbb Wall Street-i részvényindexek

Számottevő napon belüli ingadozást követően vegyesen zártak a tengerentúli részvényindexek: az S&P500 és a Nasdaq Composite 0,4, illetve 0,7%-ot gyengültek, a Russell2000 1,5%-ot esett, míg a Dow 0,1% -os pluszban zárta a napot.
2026. 03. 31. 10:00
Megosztás:

Rossz hangulatban indult a hétfői kereskedés, azonban később megfordultak az indexek

Csökkenéssel indult a hétfői kereskedés az európai tőzsdéken azt követően, hogy Ázsiában eladási hullám söpört végig, miközben a befektetők egy elhúzódó öbölbeli konfliktusra készülnek.
2026. 03. 31. 09:30
Megosztás:

Így alakultak az ipari termelői árak februárban

2026 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 3,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál - jelentette kedden a Központi Staosztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 31. 09:00
Megosztás:

Harminc százalékkal növeli budapesti kapacitásait nyáron a wizz air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága minden eddiginél több járatot üzemeltet a nyári menetrendi időszakban Budapestről. A légitársaság nyári kapacitása 30 százalékkal haladja meg a tavalyi évit: két új repülőgép érkezik a budapesti bázisra, amelyekkel a népszerű déli nyaraló városok mellett egyre több északi célállomás is karnyújtásnyira kerül.
2026. 03. 31. 08:00
Megosztás:

Új időszámítás a szerencsejátékok történetében – megérkezett a Lutri!

Nemzetközi szinten is egyedi játékmenettel rendelkező játékot vezet be március végétől a Szerencsejáték Zrt. A Lutri alapjaiban értelmezi újra a klasszikus lottóélményt. A játék egyik különlegessége, hogy akár négy napig is eltarthat, miközben naponta kerülnek döntési helyzetbe a játékosok, akik – eltérően az eddig megszokottól -akkor örülhetnek igazán, ha nem találják el a kihúzott számokat. A tét pedig 400 millió forint, ráadásul minden nap.
2026. 03. 31. 06:30
Megosztás:

Tízből hat döntéshozó szerint már nem az ár a legfontosabb a céges utazásoknál

Az időmegtakarítás és a rugalmasság felülírta a puszta költségcsökkentést a hazai vállalatok utazási döntéseinél. A Bolt for Business magyar vállalkozások körében végzett 2026-os felmérése rávilágít: a hibrid munkavégzés elterjedésével a céges utak hossza ugyan jelentősen csökkent, de a személyes találkozók szerepe viszont felértékelődött, így az utak mennyisége összességében növekedett. A megkérdezett döntéshozók mintegy kétharmada szerint az üzleti mobilitás ma már a munkáltatói márkaépítés szerves része.
2026. 03. 31. 06:00
Megosztás: