Folytatódik a Balaton kotrása

Novembertől folytatódik a Balaton mederkotrása, a térség vízellátórendszere felújításra és fejlesztésre szorul - hangzott el a Balaton Fejlesztési Tanács online megtartott pénteki ülésén.

Folytatódik a Balaton kotrása

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vezetője elmondta, hogy a Balaton kotrását novembertől folytatni fogják a vízminőség védelme érdekében. Az első ütemre, 100 ezer köbméternyi iszap eltávolítására a forrás rendelkezésre áll. A tervek szerint a kortársi munkák a következő években is hasonló nagyságrendben folytatódnak majd - tette hozzá a főigazgató.
    
Mint arról az MTI korábban beszámolt, a 2019-es algavirágzás kiváltó okainak megszüntetéséért tavaly III. fokú vízminőség-védelmi beavatkozást rendelt el a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, és sok évnyi kihagyás után ismét kotorni kezdték a Balatont. Mintegy 14 hektárnyi területéről csaknem 90 ezer köbméternyi mederiszapot távolítottak el.
    
A főigazgató beszélt arról is, hogy befejeződött a Balaton és a Kis-Balaton teljes geodéziai térképezése, ehhez kapcsolódóan az új partvonal-szabályozási tervek is elkészültek. Ezek alapján dönt majd a Balaton jogi partvonalának kijelöléséről a Miniszterelnökség - jegyezte meg.
    
Czipri András, a Dunántúli Regionális Vízmű projektirányítási csoportvezetője arról beszélt, hogy bár a vízellátórendszer a balatoni térség jelenlegi igényeit még a nyári csúcsszezonban is ki tudta elégíteni, felmerültek és felmerülhetnek helyenként műszaki gondok. Jelenleg a térség ivóvízellátásának 60 százalékát hat Balatonra telepített felszíni vízkivételi és -tisztítómű, 40 százalékát a nyirádi karsztvízbázisra telepített kutak biztosítják.
    
Az üdülőrégió növekvő vízigényének kielégítéséhez komoly felújításra, korszerűsítésre szorulnak a felszíni vízművek - fogalmazott. További problémaként nevezte meg, hogy az elavult technológiák már nem alkalmasak a tó vízminőség-változásainak követésére, például algásodás esetén, a Balatonból történő ivóvízellátás költségei pedig igen magasak.
    
Kifejtette, komplex vízellátórendszer-fejlesztésre van szükség, amely hosszú távon megoldhatja a térség vízellátását, alkalmazkodva a környezeti változásokhoz is. A tervek arról szólnak, hogy a két meglévő karsztvízbázis (Kincsesbánya és Nyirád) mellett további közeli karsztvízbázisokat is bekapcsolnának az ellátórendszerbe. A fejlesztési koncepció a Nyirád és kiegészítő Halimba vízbázis, Rákhegy és kiegészítő Inota vízbázis, valamint murai vízbázis igénybevételére alapoz. A megvalósítás forrásigénye az előzetes becslések szerint 146,3 milliárd forint. Jelenleg a fejlesztés az előkészítési szakaszban van, a tervezésre kiírtak egy feltételes közbeszerzési eljárást, amelynek bírálata még zajlik - mondta Czipri András.
    
Nagy Gábor, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. horgászati ágazatvezetője arról számolt be, hogy az üdülőrégióban nőtt a horgászat jelenléte és jelentősége az elmúlt években. Míg 2013-ban - a szelektív balatoni halászat leállításának évében - 61 967 horgászjegyet értékesítettek 516,1 millió forint bevétellel, tavaly már 93 741 horgászjegyeladásból 965,7 millió forintos bevétele származott a társaságnak. A haltelepítésekkel, tógazdasági haltermeléssel, halőrzéssel és horgászati szolgáltatásokkal is foglalkozó nonprofit társaság tavalyi bevétele 1,161 milliárd forint volt, az évet 127 millió forintos eredménnyel zárták.
    
Az ágazatvezető a jövőbeni feladatok közt említette a balatoni horgászhelyek csökkenésének megállítását, illetve bővítését. Ez utóbbi ügyben a következő hónapokban írásbeli megállapodásokat szeretnének kötni tóparti önkormányzatokkal egyebek közt a strandok fürdési szezonon kívüli használatáról. Az ágazatvezető fontos feladatnak nevezte csónakkikötők létesítését, és a meglévő, nem legális csónakkikötők helyzetének rendezését, engedélyeztetését, fejlesztését. Kitért arra is, hogy szükség lenne a Balatonon minden vízparti településen legalább egy, bárki számára hozzáférhető sólyahely kialakítása, ahol a horgászok a csónakjaikat vízre tehetik.

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 39. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 09. 25. 22:30
Megosztás:

A Proof of Reserve jelentése, értelmezése és gazdasági jelentősége a kriptovaluta világában

A kriptovaluta piac az elmúlt években robbanásszerű növekedésen ment keresztül – egyre többen fektetnek digitális eszközökbe, és egyre több kriptotőzsde és pénzügyi szolgáltató kínál kriptoalapú megtakarítási, kereskedési és letétkezelési lehetőségeket. De felmerül egy nagyon fontos kérdés: vajon tényleg ott van a pénzünk, ahol azt ígérik?
2025. 09. 25. 22:05
Megosztás:

Háromszoros évfordulót ünnepel az Aggteleki Nemzeti Park

Különleges, ritkán adódó, háromszoros jubileumot hozott 2025 az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság számára: 200 éve tárta fel Vass Imre, Magyarország első igazi barlangi felfedezője a Baradla-barlang főágának folytatását, idén ünnepli fennállásának 40. évfordulóját az Aggteleki Nemzeti Park, 30 éve pedig az Aggteleki és Szlovák-karszt barlangjai felkerültek az UNESCO Világörökségi listára egyetlen természeti világörökségként - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint Rácz András, a tárca természetvédelemért felelős államtitkára az Aggteleki Nemzeti Park jubileumi évének emlékülésén az Edelényi Kastélysziget dísztermében.
2025. 09. 25. 21:30
Megosztás:

Rendkívüli támogatásban részesülnek az aszállyal sújtott kukoricatermelők

Megérkezett a pénzügyi segítség a tavalyi súlyos aszályhelyzet miatt nehéz helyzetbe került a kisebb, gazdasági szempontból kiszolgáltatottabb kukoricatermelők számára. A júliusban benyújtott kérelmek alapján a Magyar Államkincstár megkezdte a hektáronként több mint 16 ezer forint utalását, így szeptember utolsó előtti hetében már 6,43 milliárd forintot folyósított is - tájékoztatott az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára.
2025. 09. 25. 21:00
Megosztás:

MOHU Budapest: elindult a fővárosi szemétszállítás

Elindult a fővárosi szemétszállítás, zajlanak a tárgyalások a munkavállalókkal, több pontban megállapodás született - közölte a MOHU Budapest csütörtökön az MTI-vel.
2025. 09. 25. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 09. 25. 20:00
Megosztás:

Miért torpant meg a Bitcoin? – Az USA kincstári lépései újraírják a likviditási térképet

Miért nem követi a Bitcoin az eddig bevált likviditási trendeket? Míg az arany és a technológiai részvények új csúcsokat döntenek, a kriptopiac stagnál. Raoul Pal, makrogazdasági szakértő szerint a rejtély kulcsa az Egyesült Államok Kincstári Főszámlájában (TGA) keresendő – egy olyan likviditáselszívó hatásban, amely láthatatlanul bénította meg a kriptoeszközöket.
2025. 09. 25. 19:30
Megosztás:

Még kedvezőbbé válnak a fix lakossági állampapírok

Októbertől egyszerűbb, kiszámíthatóbb és még vonzóbb lesz a fix lakossági állampapír-paletta - írta a közösségi oldalán csütörtökön a nemzetgazdasági miniszter.
2025. 09. 25. 19:00
Megosztás:

Szeptember 25-től indul a klaszterminősítési felhívás harmadik szakasza

A Magyar Klaszterfejlesztési Stratégia célja, hogy a klaszterjellegű együttműködések erősítésével növelje a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességét és innovációs képességét. A Stratégia egyik első eleme a klaszterminősítési rendszer működtetése, amely a valós együttműködési, nemzetközi piacra lépési és innovációs potenciállal rendelkező klasztereket ismeri el.
2025. 09. 25. 18:30
Megosztás:

Zuhanó kriptovaluta árfolyamok – Kormányzati leállástól tartanak az USA-ban

Újabb politikai vihar kavarja fel a kriptopiacot: a befektetők egyre inkább egy közelgő amerikai kormányzati leállás veszélyére fókuszálnak. Az Ether árfolyama ismét 4000 dollár alá süllyedt, a Bitcoin és más vezető tokenek is gyengélkednek. De mi áll a háttérben? És mire számíthatunk a következő hetekben?
2025. 09. 25. 18:00
Megosztás:

Mostantól a boltban is fizethetünk Barionnal

A Barion eddig főként az online vásárlásoknál volt jelen, most azonban új fejezet kezdődik a vállalat életében: a magyar fizetési szolgáltató belép az offline világba is. Az Okoskassza (PSC CEE Kft.) és a Barion együttesen több mint húszezer kereskedőt szolgálnak ki a közép-kelet-európai régióban, számukra válik hamarosan elérhetővé az integrált online és offline terminálos fizetési megoldás egy szolgáltatón keresztül, egyszerűbb, átlátható folyamatokkal.
2025. 09. 25. 17:30
Megosztás:

Energiafüggetlenség felé: hónapok óta csökken az áramimport aránya

Már öt hónapja 15 százalék alatt van Magyarországon a villamosenergia-import - mondta az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Pest Vármegyei Fóton.
2025. 09. 25. 17:00
Megosztás:

Milliárdos villák a célkeresztben: budai panoráma és kulcsrakész luxus kell a vevőknek

A magyarországi luxusingatlan-piacon a prémium felszereltségű, örökpanorámás, kulcsrakész villák iránt van a legnagyobb kereslet, elsősorban a budai villanegyedekben, a belépési küszöb 300 millió forinttól indul, de az "igazi luxus" inkább az 1 milliárd forint feletti ingatlanoknál kezdődik - ismerteti a Duna House az MTI-hez csütörtökön eljuttatott elemzésében.
2025. 09. 25. 16:30
Megosztás:

Szijjártó: Magyarország részesedése az orosz olajból elenyésző

Magyarország részesedése a teljes orosz kőolajexportból 2,2 százalék, ami azt jelenti, hogy a maradék 97,8 százalékot más vásárolja meg, ami rávilágít a nyugat-európai országok képmutatására is - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helyi idő szerint szerdán New Yorkban.
2025. 09. 25. 16:00
Megosztás:

A szingapúri befektetők igényt tartanak a kriptóra

A hagyományos bankok kezében van a kulcs a digitális eszközök következő hullámának elindításához – derül ki egy tanulmányból.
2025. 09. 25. 15:30
Megosztás:

Kettéválik a WHC ügyvezetése: októbertől Göltl Viktor a magyarországi ügyvezető

2025. október 1-től Göltl Viktor irányítja a WHC csoport magyarországi operációját, egyszemélyi ügyvezetői pozícióban. A korábbi társügyvezetői modellt felváltó struktúrában Berta Péter a teljes WHC Csoport nemzetközi terjeszkedésére és a külföldi leányvállalatok vezetésére fog fókuszálni. A változás célja, hogy a vállalatcsoport még hatékonyabban tudja menedzselni a hazai piacon elért kiemelkedő növekedését és a nemzetközi expanziót.
2025. 09. 25. 15:00
Megosztás:

NIS2: A magyar cégek többsége lemaradt a felkészülésben

Lesújtó képet fest a hazai vállalkozások felkészültsége a NIS2 irányelv teljes körű alkalmazására nézve. Magyarország egyik vezető szerverpiaci szereplőjének friss kutatása szerint, bár vészesen közeleg az Európai Unió kiberbiztonsági direktívájának kötelező auditja, és a 2025. december 31-i határidő is régóta ismert, a magyar cégek jelentős része nem áll készen az indulásra.
2025. 09. 25. 14:30
Megosztás:

Így segíthetik az eladók az Otthon Startos vevőket a sikeres hiteligénylésben

Az Otthon Start program új lendületet hozott a lakáspiacon, amire nemcsak a vevőknek, az eladóknak is érdemes felkészülniük. A támogatott hitel feltételei, a banki értékbecslés és az ingatlan jogi státusza mind olyan tényezők, amelyek könnyen megakaszthatják az ügyletet. A money.hu szakértői ennek kapcsán gyűjtötték össze, mire érdemes eladóként figyelni, ha Otthon Start hitelből vagy más támogatott hitellel való kombinációjából finanszíroz a vevő.
2025. 09. 25. 14:00
Megosztás:

Hét éve nem léptek be ennyien az önkéntes nyugdíjpénztárakba

Csaknem másfélszer annyian léptek be az önkéntes nyugdíjpénztárakba az idei év első felében, mint 2024. első hat hónapjában: ennek is köszönhető, hogy több évnyi lassú csökkenés után ismét nőni kezdett a taglétszám a kasszáknál – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel együtt a pénztárak változatlanul nagy figyelmet fordítanak a tagtoborzásra.
2025. 09. 25. 13:30
Megosztás:

Tömegtüntetések után blokklánccal lép fel a korrupció ellen a Fülöp-szigetek

A Fülöp-szigetek új, blokklánc-alapú átláthatósági rendszert vezetett be a Közmunkák és Autópályák Minisztériumánál (DPWH), miután tömeges tüntetések robbantak ki a korrupcióval vádolt árvízvédelmi projektek miatt.
2025. 09. 25. 13:00
Megosztás: