Fontosak a magyar-olasz kapcsolatok

Biztonsági és gazdasági téren már jelenleg is rendkívül lényeges a Magyarország és Olaszország közötti együttműködés, az energetikai együttműködés fejlesztése pedig a kapcsolatok újabb dimenzióját fogja jelenteni - közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Rómában.

Fontosak a magyar-olasz kapcsolatok

A tárcavezető az olasz kollégájával, Antonio Tajanival való tárgyalása kapcsán leszögezte, hogy Olaszország még soha nem játszott olyan fontos szerepet a magyar gazdaság szempontjából, mint ma, az ország tavaly hazánk exportjának második legfontosabb célpontja volt Németország után.

Szavai szerint ráadásul 2023-ban meghaladta a nyolcmilliárd eurót, s ezzel rekordot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke, így mindenképp rendkívül eredményes évet zárhattak a felek.

Arra is kitért, hogy Olaszország mára bekerült a tíz legnagyobb beruházó közé Magyarországon, az olasz cégek a tizedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják, s ami még újdonság, hogy a védelmi iparban is egyre fokozódik az együttműködés, egyre több közös beruházás indul.

"A NATO-n belüli biztonsági együttműködésünk is új szintet ért el, ugyanis a Magyarországon települő előretolt többnemzetiségű zászlóaljcsoportban az olaszok adják a legnagyobb külföldi hozzájárulást, több mint 250 katonával, és folyamatos a tárgyalás arról, hogy hogyan bővítsük tovább az ezen a téren való biztonsági együttműködést a NATO-n belül" - tudatta.

Illetve rámutatott, hogy eközben a Nyugat-Balkán stabilitásáért is közös felelősséget vállal a két ország, ugyanis az Európai Unió bosznia-hercegovinai EUFOR Althea műveletének parancsnoka magyar, míg a helyettese olasz.

"Tehát van egy kiemelt magyar-olasz felelősség Bosznia Hercegovina, s ezen keresztül a Nyugat-Balkán stabilitása érdekében is" - fogalmazott.

Szijjártó Péter közölte, hogy a kapcsolatok új dimenzióját fogja jelenteni az energetikai együttműködés fejlesztése is, miután nemrég megállapodás született Szlovéniával a földgázvezetékek összekötéséről, ami utat nyit egy magyar-szlovén-olasz földgázszállítási folyosó létrehozása felé, azaz már középtávon számolni lehet az olaszországi LNG-kikötőkbe érkező cseppfolyósított földgázzal a hazai ellátásban.

Érintette az idei magyar EU-elnökséget is, amelynek során a kormány határozottan fel kíván majd lépni az illegális bevándorlással szemben, mivel Magyarország "elképesztő nyomással" néz szembe a nyugat-balkáni útvonalon, Olaszország pedig a Földközi-tengeren keresztül.

"A tavalyi esztendőben mintegy 50 százalékkal nőtt az Olaszországba érkező illegális migránsok száma, így érdekegybeesés van abból a szempontból, hogy Európa külső határait megvédjük, és a migrációt kiváltó okokat végre enyhítsük, csökkentsük" - jelentette ki.

"Közös érdekünk, hogy Brüsszel változtasson a migrációs politikáján, és ne inspiráljon újabb és újabb migrációs hullámokat Európa felé, mert annak levét elsősorban a külső határokon fekvő országok isszák meg, függetlenül attól, hogy tengeri vagy szárazföldi határt védenek" - fűzte hozzá.

Valamint közös érdeknek nevezte a kontinens versenyképességének javítását is, amit elősegíthet az is, hogy Olaszország az egyik legerősebb európai gazdaság, tagja a G7-országcsoportnak.

A miniszter az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) ügyvezető igazgatójával folytatott tárgyalása kapcsán emlékeztetett, hogy az elmúlt években újabb válságok ütötték fel a fejüket a világon, s ezeknek egyenes következményeként jelentősen nőtt az éhezők száma globálisan, akik között gyerekek is nagy számban vannak.

Aláhúzta, hogy ilyenkor különösen felértékelődik a humanitárius segítségnyújtás jelentősége, és ezáltal a WFP működése is, amely szervezet emberek millióit látja el a túlélésükhöz szükséges élelmiszerrel.

"Magyarország szerepe a Világélelmezési Program működésében rendkívüli mértékben megnőtt, mivel egy tavalyi megállapodás értelmében a szervezet globális szolgáltatóközpontja Budapestre költözött" - mondta.

Ezzel összefüggésben tudatta, hogy pár héten belül le is zárul a költözés az új irodaházba, ahol nyolcvan ember fog dolgozni egy nemzetközi csapatban. A WFP működéséhez szükséges pénzügyi műveletek 70 százalékát központosított módon, Budapestről fogják végezni, évente több százezer fizetési műveletet kell majd végrehajtani - tájékoztatott.

"A helyzet az, hogy innentől kezdve Magyarország, Budapest a Világélelmezési Program működésének egyik fő központja lesz. Májusban el is kezdi a működését a globális szolgáltatóközpont Budapesten" - összegzett.


Itt az szja-bevallási határidő, ne hagyjuk veszni a milliárdokat

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 14. 19:30
Megosztás:

A vízügy országosan összehangolja a vízhiány elleni munkát

A vízügyi igazgatóságok vízhiány elleni feladatainak koordinációja érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) elrendelte a vízhiány elleni központi védekezést, és megkezdte a működését az Országos Vízügyi Koordinációs Központ - közölte az OVF csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 19:00
Megosztás:

Trump: fokozni kell az amerikai-kínai együttműködést

Az amerikai-kínai kapcsolat a mai világ legfontosabb kétoldalú kapcsolata, ezért a két országnak fokoznia kell az együttműködést egy jobb jövő megteremtése érdekében - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Pekingben, a tiszteletére adott díszvacsorán.
2026. 05. 14. 18:30
Megosztás:

Súlyos költségvetési helyzetről beszélt Kármán András

Az államháztartással kapcsolatban ismert tények és a költségvetési tervezés korábbi bizonytalanságai önmagukban is azonnali cselekvést tesznek szükségessé - írta Kármán András pénzügyminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 05. 14. 18:00
Megosztás:

Javultak a lakossági várakozások májusban

Jelentős mértékben javultak a lakossági várakozások májusban, a GKI Gazdaságkutató utoljára 2019-ben mért ennél magasabb bizalmi indexet - közölte a GKI csütörtökön közleményben az MTI-vel.
2026. 05. 14. 17:30
Megosztás:

2026 a változások éve a mezőgazdaságban!

Dinamikusan indult az idei év a magyar mezőgazdaság számára, hiszen a globális geopolitikai feszültségek árnyékában a szektornak egyszerre kell reagálnia a piaci igények változására és a szélsőséges időjárási körülmények okozta kihívásokra. Miközben a tej- és sertéságazat a változó világpiaci árak mentén keresi az új egyensúlyi pontokat, a pályázati források lehetőséget kínálnak a technológiai felzárkózásra. A 2026-os év olyan stratégiai fordulópontot hozhat, amely évtizedekre meghatározhatja a hazai agrárium versenyképességét.
2026. 05. 14. 17:00
Megosztás:

Nőtt a Waberer's árbevétele és nyeresége az első negyedévben

A Waberer's csoport 207,9 millió euró konszolidált árbevételt ért el az idei első negyedévben, 6,9 százalékkal többet az előző év azonos időszakához képest, a konszolidált adózott eredménye 7,7 millió euróra emelkedett az előző évi 7,5 millió után - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 16:30
Megosztás:

Új piaci szegmenst hódít meg az idén 40 éves 77 Elektronika

Új termékpárossal bővíti automatizált laboratóriumi portfólióját a 77 Elektronika: az UriSed smart és LabUMat smart rendszerek a vállalat prémium kategóriás vizeletdiagnosztikai technológiáját teszik elérhetővé kisebb és közepes laboratóriumok számára is. Az új fejlesztés egyszerre kínál költséghatékony és teljesen automatizált megoldást a vizeletkémiai és üledékvizsgálatok területén, miközben megtartja a nagyobb rendszereknél már bizonyított mérési pontosságot és technológiai színvonalat. A bevezetés különösen fontos mérföldkő a 77 Elektronika Kft. számára, amely idén ünnepli alapításának 40. évfordulóját.
2026. 05. 14. 16:00
Megosztás:

Külföldi kiküldetésre vágynak a dolgozók, de a vállalatok nincsenek felkészülve

A külföldi kiküldetés lojálisabbá teszi a munkavállalókat, miközben az üzleti működés szempontjából is egyre fontosabbá válik, hogy a cégek gyorsan tudják mozgatni szakembereiket az egyes országok között. A vállalatok azonban sok esetben nehezen tartanak lépést a nemzetközi munkavállalás egyre összetettebb szabályaival – derül ki az EY világszerte több mint 1000 HR-szakértő és nemzetközi munkatapasztalatot szerzett munkavállaló bevonásával készült felméréséből. Az egyre komplexebb feladatok megoldását a cégek a mesterséges intelligenciától várják.
2026. 05. 14. 15:30
Megosztás:

Látogatási tilalmat rendeltek el a borsodi kórházakban

Látogatási tilalmat rendelt el a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal népegészségügyi főosztálya a Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház valamennyi fekvőbeteg szakellátást végző szervezeti egységénél - ezt az intézmény közölte csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 05. 14. 15:00
Megosztás:

A szorongás generációja: a fiatalok kétharmadát nyomasztja az anyagi helyzete

Az OTP Pénztárak megbízásából készült friss kutatás rávilágít: a 18-35 éves magyar fiatalok kétharmadát legalább közepes mértékű pénzügyi stressz terheli. Minél kevesebb pénzügyi alapot kapott valaki gyermekkorában, annál súlyosabb ez a szorongása. A felmérés rámutat bizonyos összefüggésekre a pénzügyi szocializáció és a felnőttkori öngondoskodás között.
2026. 05. 14. 14:30
Megosztás:

NKFH-razzia: Folytatódik a fellépés az illegális gyümölcsárusokkal szemben

Ismét illegális gyümölcsárusokat értek tetten a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) ellenőrei más hatóságokkal együttműködve a rendőrség által biztosított összehangolt ellenőrzési akció során, ezúttal egy soroksári bevásárlóközpont parkolójában. Az ellenőrzések célja az illegális közterületi zöldség- és gyümölcsárusítás visszaszorítása, valamint a fogyasztók egészségének és a tisztességes piaci szereplők érdekeinek védelme volt.
2026. 05. 14. 14:00
Megosztás:

Tovább bővül a magyar újlakás-kínálat – Lesz elég kereslet is?

Majdnem négyéves csúcsra emelkedett a kiadott új építési engedélyek száma az első negyedévben, és ha ebben az ütemben folytatódik a felfutás, akkor idén a 2018 óta nem látott bűvös határ is elérhetőnek tűnik – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. Úgy tűnik tehát, hogy az újlakás-kínálattal nem lesz probléma a piacon, a nagyobb kérdés inkább az, lesz-e ezekre fizetőképes kereslet, ehhez a kulcs részben az Otthon Start program lehet – mutat rá elemzésében az OTP Ingatlanpont.
2026. 05. 14. 13:30
Megosztás:

Az ipari sátrak alapozásának módjai

A <a href="https://raktarsator.info/termekunk" target="_blank">GEGE raktársátor</a> alapozás kiválasztása a projekt egyik legfontosabb műszaki kérdése. Az alapozás típusa nemcsak a szerkezet stabilitását befolyásolja, hanem a kivitelezési költségeket, az építési időt és a későbbi használhatóságot is.
2026. 05. 14. 13:00
Megosztás:

Négy év után megszűnik a háborús veszélyhelyzet

A mai nappal, négy év után megszűnik az orbáni háborús veszélyhelyzet - közölte a miniszterelnök csütörtök reggel a Facebookon-oldalán.
2026. 05. 14. 12:30
Megosztás:

Nem elég a munkaerő – kell a tudás is: merre tart Szeged és a régió munkaerőpiaca a nagyberuházási boomban?

A régió munkaerőpiaca egyszerre küzd demográfiai szűküléssel, globális versennyel és technológiai átrendeződéssel – derült ki a Prohuman Szegedi Regionális Gazdasági Fórumán.
2026. 05. 14. 12:00
Megosztás:

Egyedül Magyarországon nem érhető el a kriptokereskedés a Lightyear-nél

A Lightyear a legtöbb EU-s piacon közvetlen hozzáférést kínál 12 kriptovalutához, a Bitcoinhoz, az Ethereumhoz, a Solanához és még 9 másikhoz. Magyarországon 2025-ben bevezetésre került a kriptotranzakciókra vonatkozó kötelező validálási rendszer, amely nem egyeztethető össze az EU-s MiCA-rendelettel, ráadásul büntetőjogi szankciókat is kilátásba helyez – az Európai Bizottság ezzel kapcsolatban kötelezettségszegési eljárást indított. A magyar felhasználók így is szerezhetnek közvetlen Bitcoin-kitettséget a WisdomTree Physical Bitcoin ETN-en keresztül, amely már elérhető a Lightyear felületén.
2026. 05. 14. 11:30
Megosztás:

Épületek 3D lézerszkennelése – egy modern felmérési technológia

Az építészeti tervezés és minden építőipari kivitelezés legfontosabb alapmozzanata a helyszín pontos felmérése. Minél részletesebb és megbízhatóbb adatok állnak rendelkezésre, annál kisebb a súlyos pénzügyi következménnyel járó hibák esélye. A hagyományos mérési módszerek hosszú ideig meghatározóak voltak, azonban ezek gyakran időigényesek, és számtalan emberi hibára hagynak lehetőséget.
2026. 05. 14. 11:00
Megosztás:

Vegyesen alakultak a fejlett piaci hosszú hozamok, erősödött a dollár az euróval szemben

Noha a Közel-Keleten nem javult a helyzet és a szoros továbbra is zárva van, de több napi emelkedés után tegnap 1-2%-kal lefelé korrigáltak az olajárak.
2026. 05. 14. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek, a technológiai szektor szerepelt a legjobban, a vártnál jobban nőttek az amerikai termelői árak

Az amerikai indexek vegyesen teljesítettek szerdán, miközben a technológiai szektor erősödése ellensúlyozta a vártnál magasabb termelői inflációról szóló adatokat: Az S&P 500 és a Nasdaq emelkedett, ugyanakkor a Dow Jones csökkent.
2026. 05. 14. 10:00
Megosztás: