Gyengébben teljesített a Mol tavaly

A geopolitikai feszültségek, a hektikus iparági és makrokörnyezet, illetve a kiszámíthatatlan adópolitika és kormányzati elvonások miatt a Mol-csoport adózás előtti eredménye 1,936 milliárd dollár (691,4 milliárd forint) lett 2023-ban, 37 százalékkal csökkent az előző évi eredményhez képest - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.

Gyengébben teljesített a Mol tavaly

A vállalatcsoport 3,1 milliárd dollár (1098,4 milliárd forint) tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA) ért el tavaly, ami 34 százalékos csökkenés 2022-höz képest, de a nehéz külső körülmények ellenére mutatott erős belső teljesítménynek köszönhetően meghaladja a 2,8 milliárd dolláros éves iránymutatást - közölték.

A Mol 2024-ben 1,6 milliárd dollár körüli adózás előtti eredményt és 3 milliárd dollár körüli EBITDA-t vár.

A társaság közleménye idézi Hernádi Zsoltot, a vállalat elnök-vezérigazgatóját, aki az eredményeket kommentálva kiemelte: a rendkívüli és nehéz külső körülmények hatására csökkent az adózás előtti eredmény 2023-ban.

"Ez nem is meglepetés, mert egy geopolitikai, makrogazdasági és iparági feszültségekkel teli évet zárunk, amelyben a szabályozási és az adópolitikai környezet további jelentős nyomást gyakorolt ránk" - fogalmazott.

Az elnök-vezérigazgató szerint ennek ellenére erős évet tudhatnak a hátunk mögött, a várakozásokat meghaladó belső teljesítményt értek el.

Hernádi Zsolt úgy értékelte, hogy a Mol-csoport kiemelkedő operációs és költséghatékonysága, illetve megfontolt beruházási politikája képes volt ellensúlyozni a külső környezet hatásait. Hangsúlyozta, hogy a hulladékgazdálkodás hozzáadása a portfólióhoz tovább erősítette az integrált üzleti modellt, megfelelő alapot és lendületet biztosít a növekedéshez és fejlődéshez.

"Tovább haladunk előre az okos átállás útján, amelynek során egyszerre járulunk hozzá a fenntarthatósághoz és a versenyképességhez. Ígéretes zöld beruházási projektjeink mellett aktívan fejlesztjük régiónk iparát és erősítjük Közép- és Kelet-Európa energiaszuverenitását" - fejtette ki az elnök-vezérigazgató.

A feldolgozás és kereskedelem (downstream) üzletág 1,328 milliárd dollár tisztított EBITDA-t ért el tavaly, ami 41 százalékos csökkenés 2022-höz képest. Ezt a normalizálódó finomítói marzsok és a petrolkémiai környezet gyengesége okozta, amelyet rendkívüli, a magasabb kibocsátási és értékesítési volumen által csak részben ellensúlyozható mértékű adóterhek is sújtottak - jelezte a Mol.

A kutatás és termelés (upstream) üzletág egész éves EBITDA-ja 953 millió dollár lett 2023-ban, 57 százalékkal csökkent az előző évihez viszonyítva az alacsonyabb szénhidrogénárak miatt. A termelési mutatók ugyanakkor meghaladták az előrejelzéseket.

A fogyasztói szolgáltatások EBITDA-ja 695 millió dollárra nőtt tavaly az előző évi 320,3 millió dollárról.

A hulladékgazdálkodás 2023. júliusában kezdte meg működését MOHU néven, a terület EBITDA-ja 37 millió dollárt tett ki tavaly.

A gázszegmens 265 millió dolláros EBITDA-t ért el 2023-ban, ami 62 százalékkal több, mint egy évvel korábban, a növekedést a határkeresztező kapacitások iránti, jelentősen emelkedő kereslet segítette.

A Mol részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír 2942 forinton zárt csütörtökön. Az elmúlt egy évben a részvények legmagasabb árfolyama 3190, a legalacsonyabb 2354 forint volt.


Szerbia erősíteni szeretné az együttműködést Ukrajnával

Szerbia támogatja Ukrajna területi integritását és európai uniós csatlakozását, a két ország pedig a gazdasági, energetikai, mezőgazdasági és infrastrukturális együttműködés erősítésére törekszik - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök szombaton Belgrádban, miután tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel.
2026. 08. 08. 17:00
Megosztás:

Az EU fokozott tényellenőrzést vár el a Metától és a TikToktól

Az Európai Bizottság felszólította a Meta és a TikTok közösségi platformokat, hogy határozottabban lépjenek fel a válsághelyzetekben terjedő dezinformációval szemben, és erősítsék a tényellenőrzőkkel folytatott együttműködést a múlt heti ceutai migrációs hullám után.
2026. 08. 08. 16:00
Megosztás:

Életveszélyes gyalog átkelni a Dunán a Sziget Fesztiválra

Balesetveszélyes és életveszélyes gyalog átkelni a Dunán a Sziget Fesztiválra, a helyszínen a rendőrség kerítést helyezett el és rendőri felügyeletet is biztosít - közölte a kormány a hőségriasztásról közzétett szombati 12 órai gyorsjelentésében a kormany.hu oldalon.
2026. 08. 08. 15:00
Megosztás:

Megelőzte a Tron hálózatát a BNB Chain: új éllovas a stabilcoin-tulajdonosok között

Csendben, de annál látványosabban rendeződnek át az erőviszonyok a stabilcoinpiacon. A BNB Chain már több stabilcoint tartó címmel rendelkezik, mint a hosszú ideje domináns Tron, miközben az USDT-felhasználók száma is gyors ütemben nő a hálózaton. A Tron ettől még messze nem veszítette el vezető szerepét: tranzakciós volumenben továbbra is óriási előnnyel rendelkezik.
2026. 08. 08. 14:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia alkalmazhatóságát vizsgálták személyre szabott daganatellenes terápia kialakítására Szegeden

A mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségét vizsgálták személyre szabott daganatellenes terápia kialakítására a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Szegedi Tudományegyetem munkatársai nemzetközi együttműködésben, eredményeikről a Nature kiadóhoz tartozó Precision Oncology című folyóiratban számoltak be.
2026. 08. 08. 13:00
Megosztás:

Negyedével nőtt a használtautó-import, csökkenőben az itthoni árak

A forint erősödésére reagálva negyedével bővült a használt autók importja Magyarországon az idén, miközben mérséklődik a piaci árszint; a belföldön megvásárolt használt járművek ugyanakkor rendelkeznek azzal az előnnyel, hogy a kocsik előélete ellenőrizhető - állapítja meg a Das WeltAuto az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2026. 08. 08. 12:00
Megosztás:

Az IMF figyelmeztet: a helyi stabilcoinok felgyorsíthatják a dollárosodást

Elsőre logikus védekezésnek tűnhet saját, helyi devizához kötött stabilcoint indítani a dolláralapú digitális tokenek térnyerésével szemben. Az IMF szerint azonban ez könnyen visszafelé sülhet el: a helyi stabilcoinok akár még egyszerűbbé is tehetik a dollárba való menekülést, különösen a feltörekvő piacokon, ahol eleve erős a devizagyengüléstől és inflációtól való félelem.
2026. 08. 08. 11:00
Megosztás:

Kétszázmillió forintos energetikai fejlesztés kezdődött Békésen

Kétszázmillió forint uniós támogatásból digitális energiamenedzsment-rendszert alakítanak ki több közintézményben és egyéb intézményben Békésen - tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.
2026. 08. 08. 10:00
Megosztás:

Kilőtt a kriptokártyás fizetés: már havi 759 millió dollár forog a piacon

Látványosan felpörgött a kriptokártyák használata: a havi fizetési volumen már meghaladja a 759 millió dollárt, miközben a RedotPay vezeti a piacot, és egyre több új szereplő szerez részesedést. A trend azt mutatja, hogy a stabilcoinok egyre inkább kilépnek a kriptotőzsdék világából, és valódi, mindennapi fizetőeszközzé válhatnak.
2026. 08. 08. 09:00
Megosztás:

Tarr Zoltán: folyik a vizsgálat és átvilágítás a közmédiánál

Folyik a vizsgálat és átvilágítás a közmédiánál - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán pénteken közzétett videójában.
2026. 08. 08. 08:00
Megosztás:

Minden korábbinál hamarabb kezdődik a közvetlen agrártámogatások előlegfizetése

Minden korábbinál hamarabb kezdődik a közvetlen agrártámogatások előlegfizetése idén, az utalások már augusztus közepén indulhatnak - jelentette be az agrár- és élelmiszer-gazdasági miniszter videóüzenetben pénteken.
2026. 08. 08. 07:00
Megosztás:

Ebben a megyében már olcsóbbak a lakások, mint tavaly ilyenkor

Míg év elején sokan attól tartottak, hogy idén is jelentős drágulás lesz a lakáspiacon, mostanra egyértelművé vált, hogy az árrobbanás kifulladt, és a piac a fokozatos normalizálódás irányába mozdult el. A vásárlók közül egyre többen kivárnak, alaposabban összehasonlítják a kínálatot, és hosszabb ideig keresik a megfelelő ingatlant – derül ki a legfrissebb Zenga Ingatlan Radarból. Bár 2026 júliusában tovább emelkedtek a lakóingatlanok hirdetési árai, az éves árnövekedés üteme országosan és Budapesten is lassult, sőt van egy megyénk, ahol most olcsóbbak a meghirdetett lakóingatlanok, mint egy évvel ezelőtt.
2026. 08. 08. 06:00
Megosztás:

Enyhén nőtt a FAO élelmiszerár-indexe az időjárási, energiapiaci és geopolitikai aggodalmak közepette

A FAO élelmiszer-alapanyagárainak referenciamutatója enyhén emelkedett júliusban, mivel a közelmúltbeli hőhullámok és az energiapiacon tapasztalható dinamikák felnyomták a gabonafélék, a növényi olajok és a cukor árát – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 08. 08. 05:00
Megosztás:

Megérkezett az eső a Duna vízgyűjtőjére

Megérkezett a rég várt eső a Duna vízgyűjtőjére, a folyó magyarországi szakaszán azonban továbbra is csak pár centiméteres vízszintváltozások jellemzőek - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság sajtóosztálya az MTI-vel pénteken.
2026. 08. 08. 04:00
Megosztás:

Új tudományos tény: A futás mellett az agyadat is futtatni kell

Közismert, hogy a rendszeres mozgás védi a szív- és érrendszert. Kevesebben tudják azonban, hogy a szellemi fittség megőrzéséhez a fizikai edzés önmagában nem mindig elegendő .
2026. 08. 08. 03:00
Megosztás:

A Nők40 nyugdíj után jöhet a Férfiak40 nyugdíj? - 470 milliárdos nyugdíjprogram

A férfiak számára is megnyitott, negyven év jogosultsági idő után igénybe vehető nyugdíj első pillantásra méltányos intézkedésnek tűnhet. A háttérben meghúzódó pénzügyi következmények azonban súlyosak lehetnek: Farkas András nyugdíjszakértő szerint egy ilyen rendszer éves költsége jelenlegi értéken számolva akár a 470 milliárd forintot is meghaladhatná.
2026. 08. 08. 02:00
Megosztás:

Tényleg nem a sörtől van a sörhas? Akkor mitől?

A sörhas elnevezés félrevezetőbb, mint gondolnánk. Nem létezik olyan különleges biológiai kapcsoló, amely felismeri a korsó sört, majd annak energiáját egyenesen a köldök köré csomagolja.
2026. 08. 08. 01:00
Megosztás:

Félretette a Szenátus a CLARITY Actet, a JPMorgan szerint a Wall Street viheti el a tokenizációs boomot

Újabb akadályba ütközött az amerikai kriptoszabályozás: a Szenátus az augusztusi szünet előtt nem vitte szavazásra a CLARITY Actet, miközben a JPMorgan arra figyelmeztet, hogy a jogszabály további csúszása komoly versenyelőnyt adhat a hagyományos pénzügyi rendszernek. A tét nemcsak a kriptovaluták szabályozási környezete, hanem a több ezermilliárd dollárosra növekedő tokenizációs piac jövője is lehet.
2026. 08. 07. 23:59
Megosztás:

Nagy Bitcoin-bányászok álltak be a Stratum V2 mögé

A Bitcoin-bányászati iparág több meghatározó szereplője is csatlakozott a Stratum V2 Working Grouphoz, ami komoly lendületet adhat az új generációs bányászati protokoll elterjedésének.
2026. 08. 07. 23:00
Megosztás:

Évtizedes mélyponton a magyar infláció

A KSH ma reggel a júliusi fogyasztói inflációs adatot tette közzé, melyek szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,1 százalékkal csökkentek. Az éves szintű infláció így tovább lassult: 1,2 százalékra a júniusi 1,7 százalékról. A további inflációcsökkenés borítékolható volt, ennek mértéke azonban meghaladta a vártat. Az 1,2 százalékos tényadat így mind az 1,6 százalékos piaci konszenzusnál, mind a mi – ennél alacsonyabb – 1,4 százalékos várakozásunknál kisebb lett. A maginflációnál már nem volt ilyen mértékű a lassulás, ez a mutató 1,9 százalékon állt júliusban a júniusi 2 százalék után. Összességében a mostani alacsony adat várhatóan megágyaz a további jegybanki kamatcsökkentéseknek az augusztusi, és nagy valószínűséggel a szeptemberi kamatdöntő üléseken.
2026. 08. 07. 22:00
Megosztás: