Hámlasztó kisokos – mikor, milyet, hogyan használjunk?
A hámlasztó hatású kozmetikumok azonban segítenek a problémán, persze csak akkor ha a megfelelő készítményt a megfelelő módon használjuk. Nézzük is a részleteket.
Az alapok: a hámlasztók típusai
A hámlasztóknak két fő típusa létezik, a fizikai és a kémiai. A fizikaiakat bőrradírnak is hívják, sajátos ismertetőjegyük, hogy apró szemcséket tartalmaznak. Ez alapján lehet őket a legegyszerűbben megkülönböztetni, hiszen a Helia-D webáruházban kapható kémiai hámlasztók például teljesen homogén folyadékok.
A működési mechanizmusuk szintén eltérő: a bőrradírokban lévő szemcsék konkrétan ledörzsölik az elhalt hámsejteket, míg a kémiai hámlasztók olyan savakat tartalmaznak, melyek feloldják őket. Ez utóbbiak tehát sokkal gyengédebbek a bőrhöz, hiszen a radírozás során mikrosérülések keletkezhetnek, ha pedig erősen dörzsöljük, az irritációt okoz.
A kémiai hámlasztókat viszont nem kell dörzsölni, elég csak gyengéden bemasszírozni, és megvárni amíg beszívódik. A bőrradírokkal ellentétben lemosni sem kell őket, néhány percnyi várakozás után folytathatjuk a rutint a szérumokkal, krémekkel.
Milyen fajta kémiai hámlasztók léteznek?
A típuson belül többféle altípust is megkülönböztetünk, attól függően, hogy mi a fő hatóanyag. Háromféle létezik, az AHA, BHA és a PHA sav.
- Az AHA-sav (Alpha Hydroxy Acid) anti-aging hatással bíró összetevő, hiszen halványítja a pigmentfoltokat, javítja a bőr nedvességmegtartó képességét, csökkenti az UV-sugárzás okozta károsodásokat.
- A BHA-savat (Betha Hydroxy Acid) szalicilsav néven is ismerhetjük. Különlegessége, hogy zsírban oldódik, képes behatolni a pórusok belsejébe és ott kifejteni hámlasztó hatását. Emiatt a zsíros, pattanásos bőrrel küzdőknek kiváló választás, hiszen meggátolja a pórusok eltömődését, ezáltal a mitesszerek és aknék képződését. Gyulladáscsökkentő hatású.
- A PHA-sav (Polyhydroxy Acid) hatása nagyon hasonló az AHA-savhoz, viszont sokkal gyengédebb. Ezért a használata főleg azoknak javasolt, akiknek a bőre érzékeny, és az előbbi összetevő irritációt okozott számukra.
Melyiket használjuk?
Mint látható, az egyes hatóanyagok működése eltér egymástól, így a bőrünk igényeihez mérten célszerű választani. Persze azzal sincs gond, ha egyaránt alkalmazunk például AHA és BHA-savas hámlasztót is, csak arra ügyeljünk, hogy felváltva, eltérő napokon használjuk őket.
Érdemes fokozatosan bevezetni a rutinunkba, hogy a bőrünknek legyen ideje hozzászokni. Amennyiben viszont rendszeresen hámlasztunk, fordítsunk kiemelt figyelmet a fényvédelemre (ezt egyébként sem ajánlott elhanyagolni), hogy a friss bőrsejteket megvédjük az UV-sugárzás okozta ártalmaktól.