Hasznos tippek a villanypásztorok telepítéséhez
Gondoskodni kell a villanypásztor működtetéséről
Már a készülék kiválasztásánál is fontos szempont, hogy van-e hálózati áramforráshoz való csatlakoztatási lehetőség az adott helyszínen. Ha nincs, akkor szóba jöhet a szárazelemmel történő üzemeltetés, de választhatunk akkumulátorról működő villanypásztor trafót is. Ez utóbbit hetente tölteni kell.
Léteznek duo készülékek is, amelyek esetén az alapgép 12 V-os, amit egy adapter segítségével lehet csatlakoztatni a 230 V-hoz. A villanypásztorokhoz olyan munka akkut kell használni, ami hosszú ideig képes működtetni a rendszert, kis teljesítménnyel. Kellően napos helyen az akkumulátor napelemmel való töltése is megoldható, amit töltésvezérlő felügyel.
Sok múlik a személyes igényeken
Ahhoz, hogy tudjuk, mennyi vezetékre lesz szükség, le kell mérni pontosan a bekeríteni kívánt terület nagyságát. Tudnunk kell azt is, hogy hány sorban lesznek vezetékek. Ha például két sorban gondolkodunk, akkor a kerület kétszeresét kell venni, ha három sorban, akkor pedig értelemszerűen a háromszorosát.
Fontos, hogy az akkumulátort és a készüléket tartsuk tárolódobozban a mechanikai sérülések elkerülése végett. Érdemes tudni, hogy nagy teljesítménnyel bíró villanypásztorok teljesítménye lefelezhető. Erre akkor lehet szükség, ha időszakosan kisebb területen használjuk, vagy ha az állatok már megszokták, hogy nem érdemes az elektromos kerítés közelébe menniük.
A digitális kijelzésű pásztorok jelzik, ha szálszakadás történik, és GSM adapter segítségével valós időben tudják jelezni a meghibásodást egy okostelefonra.
További tudnivalók a villanypásztor telepítése kapcsán
A villanypásztor rendszerhez szükség van földelő szondára is, amit nagyjából egy méter mélyen kell a talajba szúrni. A berendezés “földelés” kimenetelét, valamint a szondát össze kell kapcsolni egy összekötő vezeték segítségével. A villanypásztor “feszültség” kimenetét egy másik összekötő vezetékkel szükséges csatlakoztatni az elektromos kerítés vezetékéhez. Lovak esetében vezeték helyett szalagot szokás használni a láthatóság miatt.
Amennyiben több sor is van, akkor a felsőhöz, a többi sorban lévő vezetékeket pedig speciális összekötő vezetékkel párhuzamosan kell összekötni. Fontos megjegyezni, hogy a vezetéket nem kell újra visszakötni a készülékhez. A vezetékek végeit összekötő idomokkal, nem pedig csomózással csatlakoztatjuk. Kapu is beiktatható a karámba, erre való a komplett kapuszett.
Ha fix helyre telepítjük a pásztort, faoszlopokat szokás használni. A műanyag tartóoszlopok előnye, hogy könnyen áthelyezhetők. A készülék megóvása érdekében mindenképp javasolt villámhárítót is beiktatni.