Hektikus pénteki kereskedést követően a jegybanki üzeneteknek köszönhetően pluszban zártak a Wall Street-i indexek

Az irányadó indexek mínuszba kerültek azt követően, hogy a Michigan fogyasztói bizalmi index áprilisi előzetes értéke a vártnál jóval nagyobb mértékű romlást mutatott, és 2022 júniusa óta nem látott szintre süllyedt. Az index immár negyedik hónapja megszakítás nélkül csökken és az egyes részindexei már recesszióra figyelmeztető jeleket tükröznek: az üzleti környezetre, a személyes pénzügyekre, a keresetekre, az inflációra és a munkapiacra vonatkozó értékelések mind tovább romlottak áprilisban.
A jelenlegi helyzetre vonatkozó értékelés 1980 májusa óta a legalacsonyabb szintre esett, míg az egy évre előretekintő inflációs várakozások 6,7%-ra kúsztak, ami 1981 óta a legmagasabb és egyben 1981 novembere óta a legmeredekebb egyhavi emelkedés.
Az amerikai nagybankok pénteken megjelent első negyedéves beszámolói – melyekkel kezdetét vette a jelentési szezon – azonban kedvező képet festettek, a JPMorgan, a Wells Fargo, a Morgan Stanley és a BlackRock egyaránt a várakozásoknál magasabb negyedéves eredményről számolt be, továbbá a JPMorgan és a Morgan Stanley a bevételek tekintetében is felülmúlta a várakozásokat. Két területi jegybanki vezető nyilatkozata is javított a hangulaton: Susan Collins, a Boston Fed elnöke arról biztosított, hogy ha szükséges, a Fed mindent megtesz a pénzügyi piacok működése érdekében. Collins megnyugtató nyilatkozatai mellett John Williams, a New York-i Fed elnöke úgy nyilatkozott, hogy az amerikai gazdaság nem lép be a magas infláció és az alacsony növekedés időszakába, és az amerikai jegybank lépéseket fog tenni a stagfláció kordában tartására. Végül a Dow 1,6, az S&P500 1,8, a Nasdaq Composite pedig 2,1%-os pluszban zárt pénteken, heti összevetésben 5-7%kal kerültek feljebb a részvényindexek, ami az S&P esetében a legnagyobb egyheti emelkedés 2023 novembere óta.
Az S&P szektorindexeinek mindegyike számottevően emelkedett, a legnagyobb nyereségnek az alapanyag-, az energia- és a technológiai szektor örvendhetett. A chipgyártók közül a Broadcom és az AMD bő 5%-ot rallizott, az Nvidia 3, a Qualcom közel 4%-os pluszt könyvelhetett el. Az USA és Kína közötti eszkalálódó vámháború ellenére az Apple 4%-kal került feljebb pénteken, a Microsoft, az Amazon és az Alphabet 2-3%- os pluszban zárt. A JPMorgan 4%-os rallyval búcsúzott pénteken, a BlackRock 2,3, a Morgan Stanley 1,5%-ot emelkedett, míg a szintén jelentő Wells Fargo 1%-ot veszített értékéből.
Az alapanyag-termelők közül az aranybányákat is működtető Newmont 8, a rézbányászattal foglalkozó Freeport-McMoran 6%-ot rallizott, miközben az arany unciánkénti ára – részben a gyengülő dollárnak is köszönhetően – új rekordra, 3250 dollár fölé szökött. Az arany ára pénteken 1,5, egy hét alatt 6,5%-ot emelkedett. A réz ára pénteken 4%-ot ugrott, miután a kínálattal kapcsolatos aggodalmak meghaladták a recessziós félelmeket.
A Citigroup arra számít, hogy az S&P 500 az év végére eléri az 5800-as szintet, szemben a korábbi 6500-as céllal. A bank a vámokra és a gazdaság lassulásának jeleire hivatkozott.
Pénteken bő 2%-ot ugrott a nyersolaj ára ezzel a heti veszteség jelentős részét sikerült legyőzni. Az emelkedés hátterében az amerikai energiaügyi miniszter jelzése állt, mely szerint az USA kész blokkolni az iráni olajexportot annak érdekében, hogy az USA és Irán között létrejöhessen a nukleáris megállapodás. Eközben az EIA mérsékelte a globális olajkeresletre vonatkozó előrejelzését, arra figyelmeztetve, hogy az elhúzódó kereskedelmi feszültségek visszafoghatják a fogyasztást. Az OPEC+ pedig azzal lepte meg a piacokat, hogy felgyorsította a kitermelés növelésére vonatkozó terveit, ami fokozta a héten a túlkínálattól való félelmet. Számos amerikai olajvállalat 3-4%-os pluszban zárt pénteken.
(Forrás: OTP Ébresztő)