Hogyan lehet technológiai lemaradásból modernizációs versenyelőny?

Tech Trends sorozatunk évről-évre követi a technológia gyorsuló átalakulását és prognózist ad az elkövetkező 18-24 hónap meghatározó trendjeire. A tavalyi Tech Trends 2023 tanulmányunk vonatkozó fejezete a még működő mainframe-ek jövőbeli lehetőségeinek bemutatására irányult, és hangsúlyozta az új technológiákkal való integrációban rejlő potenciált.

Hogyan lehet technológiai lemaradásból modernizációs versenyelőny?

Idén tágabb perspektívából vizsgáltuk a core-rendszerek modernizációját: olyan kihívásokra összpontosítottunk, mint az elöregedő hálózatok, a generatív MI adatkezelésre gyakorolt hatásai, az ERP rendszerek megújítása, valamint az utóbbi idők Software-as-a Service (SaaS) implementációinak jövőállósága. Mindezen technológiai kérdéseken túl figyelmet érdemel a szervezeti aspektus mérlegelése is azoknak, akik nem szeretnének lemaradni a piaci versenyben. 

A core-rendszerek felülvizsgálatához, a technológiai fejlesztések irányításához, valamint a technológiai adósság ledolgozásához kapcsolódó költségek megismeréséhez holisztikus megközelítésre van szükség. A lemaradás-szempontú megközelítés helyett, érdemes olyan keretrendszert kialakítani, amely mentén a vállalat technológiai állapotfelmérése évente elvégezhető annak érdekében, hogy naprakészen ismerjük a területeket, melyeken sürgető fejlesztés és modernizáció szükséges.

Tegnap forradalmi, ma akadály?

„A korábbi nagyívű fejlesztések célpontjai, például az adatközpontok vagy ERP rendszerek, az időközben elhanyagolt karbantartás és modernizáció miatt komoly gátjává válhatnak a fejlődésnek. A technológiai vezetők 70%-a úgy véli, hogy az így képződő technológiai lemaradás akadályozza a szervezetük innovációs képességét, rontja a termelékenységet és végső soron bevételkiesést eredményez. Ez leginkább a szoftverfejlesztők napi feladatain érhető tetten, akik a mérések alapján munkaidejük 33%-át az elavult technológiákból fakadó karbantartási és fejlesztési feladatokra kell, hogy fordítsák, ami a hatékonysági mutatók mellett kihat a morálra és az elkötelezettségükre is” – mondta Szathmáry András, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának igazgatója.

A technológia gyors fejlődése miatt a vállalatoknak folyamatosan egyensúlyozniuk kell a jövőbeli üzleti célok eléréséhez szükséges transzformációk és fejlesztések, illetve a meglévő infrastruktúra elemek, az IT biztonság és a munkaerő jövőállóságához elengedhetetlen fenntartó típusú beruházások között. Ez gyakran kényszerű lépéseket szül, és a technológiai adósságspirál továbbgyűrűzését eredményezi, amit alátámaszt, hogy az amerikai IT vezetők ugyan költségvetésük 10-20%-át a lemaradás ledolgozására allokálják, ennek éves mértéke mégsem csökken, sőt, 2022-ben már elérte az 1500 milliárd dollárt!

Sok vállalat a könnyű sikerrel kecsegtető egydimenziós transzformációk irányába indul, melyek végül ritkán teljesítik az ígéreteket. Ahelyett, hogy a gyors eredményekre fókuszálnának, az IT vezetőknek fel kell ismerniük a szervezet gyengeségeit, és mielőbb meg kell találniuk a fejlődéshez vezető utat, amire aztán érdemes lesz időt és energiát szánni: okosan modernizálni. Ennek kulcsterületeit górcső alá véve szisztematikusan fel kell tárni a meglévő erősségeket, gyengeségeket, szükségleteket és kapcsolódó költségeket, majd valós üzleti kontextus alapján hosszútávú koncepcióba ültetni a jövőre vonatkozó elképzeléseket.

A strukturált, rendszeres felülvizsgálat megoldást jelenthet

Részletes analízis hiányában általában nem egyértelmű, hogy egy elavult technológiai portfólió mely elemei képezik a problémák forrását. Gyakori a félrepriorizálás, mivel egy nagyvállalat többszáz alkalmazása és rendszere közül valójában csak tucatnyi az, amely lényegileg befolyásolja a technológiai képességeket. A technológiai adósság felhalmozásából fakadó költségtípusok és kockázataik:

Ahhoz, hogy ezek a költségek minimalizálhatóak, valamint a kockázatok felszámolhatóak legyenek a modernizáció vizsgálatához rendszeres felmérésre van szükség, amely figyelembe veszi a vállalat igényeit, erősségeit, költségvetését és modernizációs törekvéseit a kulcsfontosságú területeken. A lemaradás azonosítása után a technológiai vezetők az aktuális igényekre szabott stratégia mentén tudnak priorizálni, majd ebből kiindulva javítani az ökoszisztéma állapotán. A vizsgálat során 5 kulcsterület figyelembevétele elengedhetetlen:

-Az infrastruktúra a legtágabb kategória, és gyakran a legköltségesebb is. A mainframe-ek, szerverek, végfelhasználói eszközök felhősítése mellett a fizikai hálózati eszközök, telekommunikációs csatornák korszerűsítése hozhat látványos eredményt, akár már 1-2 éves távlatban is. 

-Az adatok vizsgálatának tekintetében az adatéletciklus (beleértve az adattisztítást, adatmanipulációt és adatmenedzsmentet) valamint az adattárolás állnak fókuszban. A technológiai fejlettség előrehaladásával egyre fontosabbá válik a valós idejű adatok megléte, és azokból megbízható információk előállítása az adatelemzési képességek kihasználásával.

-Az alkalmazások vizsgálata során az akár már több modernizáción átesett egyedi rendszereket éppúgy ellenőrizni kell, mint a folyamatos szállítói fejlesztéseket és frissítéseket igénylő ERP-t és SaaS alkalmazásokat. Ezeken kívül az OT alkalmazások vagy az ügyfelek számára kínált beágyazott termékek, digitális megoldások digitális megoldások monitorozása is ide sorolandó.

-A munkaerőben rejlő lehetőségek kiaknázásához ismerni kell, hogy a belső csapat és a külsős partnerek képességei egyáltalán megfelelőek-e modernizációs törekvések támogatására? Az új munkaerő bevonzása és a meglévő értékek megtartása befektetéseket tehet szükségessé a tooling, a folyamatok vagy a kultúra területén, hogy megteremtsük a „modern mérnöki élményt” kollégáink számára.

-A Kiberbiztonság állapotfelmérését a biztonság és titokkezelés, szabályozási megfelelőség, valamint etikai és morális szempontok alapján érdemes elvégezni. Az első kettő akár automatizált eszközök segítségével is történhet, de az etikai kérdések cizelláltabb megközelítést igényelnek, és fontos, hogy ne csak az IT, hanem az üzleti oldali is tisztában legyen a technológiának a közösségre gyakorolt potenciális veszélyeivel.

„Felmérésünk alapján, azok a technológiai vezetők, akik aktívan monitorozzák és kezelik cégük technológiai lemaradását, 50%-kal gyorsabban tudnak reagálni új üzleti igényekre, fejlesztőik az elavult technológiából származó problémák foltozása helyett, bevételt és hatékonyságot növelő fejlesztésekre tudnak összpontosítani. Azok a vállalatok, akik nem a folyamatosan változó piaci trendeket próbálják követni, hanem saját igényeik mentén, priorizálva haladnak egy modernizált technológiai ökoszisztéma megvalósítása felé, azaz okosan modernizálnak, versenyelőnyhöz jutnak” – mondta Szathmáry András.

A következő lépés az öngyógyítás?

A következő évtized jelentős paradigmaváltás hozhat, a technológiai ökoszisztéma képessé válhat emberi beavatkozás nélkül, önmagát modernizálni. A gondolat a biomimetika jelenségén alapszik, ami természet által inspirált tervezést takar. Az utóbbi időben egyre gyakoribb ennek felhasználása, jó példákat látunk rá a robotizációban vagy az adaptív MI területén is. A Deloitte felmérése alapján a vállalatok mintegy 60%-a már használ mesterséges intelligenciát kód optimalizálására és hibaazonosításra, míg 50%-uk a kódkörnyezetek kezelésére is.

A core platformok rendszeres és strukturált felülvizsgálata, a biomimetika és az adaptív MI további fejlődésével lehetőség nyílhat már a kialakulófélben levő technológiai lemaradás gépi diagnosztizálására, a hiányosságok azonosítására és emberi beavatkozás nélküli kezelésére is. Ezen erőfeszítések révén megnyújthatóvá válik a technológiai platformok és eszközök élettartalma, de ehhez elengedhetetlen az analízis, a modernizáció szükségességét még a lemaradást megelőzően tanácsod felismerni.

Ivartalanítással csökkentenék a kóbormacskák számát Magyarországon

Magyarországon közel 3 millió kóbormacska él, számuk pedig folyamatosan nő - közölte a Magyar Macskavédő Alapítvány (MAVED).
2025. 03. 16. 07:00
Megosztás:

Tovább drágulhatnak az ingatlanok Magyarországon 2025 végéig

Folyamatosan emelkednek az ingatlanárak Magyarországon, a vásárlói kereslet és a szűk kínálat miatt.
2025. 03. 16. 05:00
Megosztás:

Országszerte a legnagyobb rendben zajlottak a rendezvények

A nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzshöz napközben beérkezett információk alapján elmondható, hogy országszerte rendkívüli esemény nélkül, a legnagyobb rendben zajlottak a március 15-i rendezvények - közölte a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szombaton a Facebook-oldalán.
2025. 03. 16. 04:00
Megosztás:

Nem kell többet diktálni az óraállást a villamos energia fogyasztásnál

Az okosmérők terjedésével, illetve az okosmérős felhasználási helyeken januártól bevezetett idősoros elszámolással a jövőben jobban tervezhetővé válik a hazai villamosenergia-hálózat terhelése, a megújuló energiatermeléshez igazodó felhasználás segíti a rendszer egyensúlyban tartását, és hosszú távon a költségek racionalizálását.
2025. 03. 16. 02:00
Megosztás:

Átalánydíjas villanyszámlát fizetsz? Akkor készülj, mert a zsebedbe kell nyúlnod

Az elmúlt időszakban sok magyar háztartás szembesült a megnövekedett energiaköltségek következményeivel, különösen azok, akik havi fix díjat fizetnek az áramszámlájukban. Bár az átalánydíjas rendszer elsőre kényelmes megoldásnak tűnhet, valójában több pénzügyi kockázatot és bizonytalanságot rejt magában, amelyeket érdemes figyelembe venni.
2025. 03. 16. 01:00
Megosztás:

A kisnyugdíjas, aki legyőzte a bolti árakat egy ügyes trükkel

Sz. Etelka néni esete, avagy hogyan verte át az inflációt egy vidéki nagyi?
2025. 03. 16. 00:01
Megosztás:

Országos operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

Országos operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház, az esemény célja az operaénekesek utánpótlásának biztosítása, felügyelete és segítése - tájékoztatta az intézmény pénteken az MTI-t.
2025. 03. 15. 21:00
Megosztás:

Vlagyimir Putyinnak előbb-utóbb tárgyalóasztalhoz kell ülnie

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Vlagyimir Putyin orosz államfőnek előbb-utóbb tárgyalnia kell az ukrajnai békéről. Hozzátette: elkezdődik az ukrajnai békefenntartás előkészítésének "műveleti szakasza".
2025. 03. 15. 19:00
Megosztás:

Negatívra rontotta Románia államadós-osztályzatának kilátását a Moodys

Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Románia államadós-osztályzatának kilátását a Moody's Ratings, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy további költségvetési konszolidációs lépések nélkül a következő években jelentősen gyengülhet a román államháztartás helyzete.
2025. 03. 15. 18:00
Megosztás:

Trump kriptovaluta terve: Mely szektorok pörögnek és melyek vesztettek fényükből?

2025 komoly ígéretekkel indult a kriptovaluta piac számára. Donald Trump kriptoterve szerint az Egyesült Államok „a világ kriptófővárosává” válik, amely deregularizációt, a blokklánc technológia pénzügyi piacokon való elterjedését és Bitcoin-nagyhatalmi státuszt jelent.
2025. 03. 15. 17:00
Megosztás:

Stratégiai Bitcoin Tartalék: Megugrik az árfolyam vagy csak politikai játszma?

A nemrég bejelentett USA Stratégiai Bitcoin Tartalék (Strategic Bitcoin Reserve) első hallásra hatalmas lökést adhatna a Bitcoin árfolyamának, hiszen az Egyesült Államok kormányának támogatásával a világ legismertebb kriptovalutája szárnyalhatna. Mégis, a bejelentést követően a Bitcoin árfolyama esett. Mi állhat a háttérben, és valóban számíthatunk-e hosszú távú pozitív hatásra?
2025. 03. 15. 15:00
Megosztás:

A félelem bére, avagy épül az örökség

Most, hogy az S&P500 megérkezett a medve tartományba azzal, hogy a február közepi történelmi csúcsról 10,2 százalékot esett, sokakban felmerül a kérdés: Hogyan tovább?
2025. 03. 15. 14:00
Megosztás:

Nagy a baj? Visszaesőben a BMW eredménye

A BMW éves árbevétele 8,4%-kal 142,38 milliárd euróra csökkent év/év alapon, az EBIT pedig 37,7%-kal 11,51 milliárd euróra esett vissza. A profit is ehhez hasonló mértékben, 36,9%-kal 7,68 milliárd euróra csökkent.
2025. 03. 15. 13:00
Megosztás:

5% alatti kamatozású lakáshitellel vehetnek takarékos lakást a fiatalok

Új, lakáscélú zöldhitellel jelenik meg a piacon a K&H áprilistól – közölte a pénzintézet. A kedvezményekkel együtt akár 5 százalék alatt, akár 4,7 százalékos lehet a kamat, ami egy 25 millió forintos, 20 éves futamidejű hitel esetében kezdetben 161 ezer forintos havi törlesztést jelentene.
2025. 03. 15. 12:00
Megosztás:

Rekordszámú szerző kapott jogdíjat, rekordszámú új dal született

2024-ben több mint 13,5 milliárd jogdíjat fizetett ki a dalok, zeneművek szerzőinek az Artisjus, ami reálértékben elérte a pandémia előtti szintet. Ennek az összegnek minden korábbinál nagyobb része járt a magyar szerzőknek.
2025. 03. 15. 11:00
Megosztás:

Úgy tűnik, ismét elkerüli a leállást az Egyesült Államok

A Demokrata Párt szenátusi vezetője, Chuck Schumer bejelentette, hogy megszavazza a republikánusok törvényjavaslatát, mely a következő hat hónapra megoldja a kormányzat finanszírozását.
2025. 03. 15. 10:00
Megosztás:

A BTC emelkedik a BlackRock hírére – mégis az FXGuys előértékesítése a legnagyobb dobás!

A Bitcoin ára ismét emelkedett, mivel a piacon megjelentek hírek a BlackRock új kriptoprojektjéről. Az intézményi támogatás reményt ad a Bitcoin számára; a BTC továbbra is a középpontban áll, miközben az FXGuys egyre nagyobb figyelmet kap, mint egy ígéretes alternatív érme, amely jelentős potenciállal bír.
2025. 03. 15. 09:00
Megosztás:

Tud Segíteni a ChatGPT Az Online Fogadásban És A Szerencsejátékokban?

A mesterséges intelligencia népszerűsége rohamos módon terjed, melynek egyik várható következménye az volt, hogy sokan akkor is megpróbálnak a mesterséges intelligenciára hagyatkozni, amikor nem kéne.
2025. 03. 15. 08:30
Megosztás:

Érdemes idén ingatlanba fektetni?

A javuló gazdasági helyzet, az idén is elérhető állami támogatások, az állampapírhozam-kifizetések mind az otthonteremtési lakásvásárlásra, mind a befektetési célú vételekre pozitív hatást gyakorolhatnak 2025-ben.
2025. 03. 15. 07:00
Megosztás:

Fenntarthatóság szempontjából a világ vezető vállalatai közé sorolta az S&P Global a Zyxel Group-ot

A Zyxel Networks, a biztonságos, mesterséges intelligencia alapú felhőalapú hálózati megoldások terén vezető szerepet betöltő vállalat bejelentette, hogy a Zyxel Group ismét jelesre vizsgázott a fenntarthatóság iránt tanúsított szemléletével az S&P Global Sustainability Yearbook 2025 alapján. A világszerte több mint 7690 vállalat közül kiemelkedve a Zyxel Group iparágának legjobb 5%-ában végzett, ezzel is bizonyítva a fenntartható gyakorlatok iránti erős elkötelezettségét.
2025. 03. 15. 05:00
Megosztás: