Holnap rajtol a hazai tőzsdei gyorsjelentési szezon
A négy nagy blue-chip vállalat, melyek együtt a BUX 94 százalékát fedik le, összesen 385 milliárd forintos profitról számolhatnak be előrejelzésünk alapján. Ez 7 százalékos visszaesést jelentene a tavalyi év azonos időszakához képest, és ezzel beleillik az S&P500 valamint az európai STOXX Europe 600 index 8-8 százalékos visszaesésének trendjébe.
A részletek szintjén azonban számos sajátosságot mutat a magyar gyorsjelentési szezon. Az egyik a profitok brutális mértékű koncentrációja, hiszen a profit mintegy háromnegyedét az OTP termelhette meg.
Ehhez egyrészt kell az OTP kiugróan jó, triplázó eredménye, amit egyszeri korrekciós tételek is javítottak. Különösen az üzbég akvizíció kapcsán elszámolt 200 millió eurós badwill járult hozzá a profithoz. Másrészt a nagy koncentrációhoz a többi vállalat, különösen a MOL gyenge eredményére is „szükség van”.
A másik sajátosság a különadók torzító hatása. Különböző módon ugyan, de mind a négy vállalatnál változik a különadók összege.
Az OTP adóvisszatérítésre lesz jogosult, a Magyar Telekom tavaly kénytelen volt két negyedévnyi különadót elszámolni a második negyedévben, ami most normalizálódik, így év/év alapon kedvező a változás. A Richter tavaly az utolsó pillanatban történt adókivetés miatt az év végén könyvelt el minden különadót, míg idén már negyedévente teszi ezt meg, ami év/év alapon lehúzza a második negyedéves eredményt.
A MOL-nál pedig nagymértékben átalakult a különadó számításának módja, így ebben a negyedévben az éves különadó aránytalanul nagy részét kell elszámolnia a társaságnak. Vagyis az adózott eredmények szimpla összehasonlítása nem fog valós képet adni a társaságok tényleges teljesítményéről.