Idén az építőiparban ismét nőtt a szakemberhiány

Idén ismét nőtt a szakemberhiány az építőiparban: Magyarországon egy kivitelezőre átlagosan 56 napot kell várni, ami három nappal több mint egy évvel korábban - közölte országos kutatása alapján a Mapei Kft. kedden az MTI-vel.

Idén az építőiparban ismét nőtt a szakemberhiány

A vállalat idei februári felmérésében 1900 építőipari szakembert kérdeztek meg.

A közlemény idézte Markovich Bélát, a Mapei Kft. ügyvezetőjét, aki elmondta, hogy bár a várakozási idő három nappal nőtt, az 56 napos átlag még mindig elfogadható. A szakemberhiány azonban jelentősen eltér az ország egyes részei között, amit elsősorban a beruházások területi koncentrációja és az egyes térségek munkaerő-kínálata magyaráz.

Példaként említették, hogy a Dél-Alföldön átlagosan 65, a Dél-Dunántúlon 60, Észak-Magyarországon pedig átlagosan 47 nap telik el a szakember megkeresése és a munkakezdés között.

A szakmacsoportok közül jelenleg a generálkivitelezőkre, burkolókra, kőművesekre és az épületszigetelőkre kell a legtöbbet várni: 63, 60, 59, illetve 57 napot.

Kitértek arra is, hogy a szakipari munkák átlagos díja 2026 februárjában négyzetméterenként 9596 forint volt, ami éves szinten 1 százalékos növekedés.

Markovich Béla a közleményben megjegyezte, a regionális adatok szerint több mint 3500 forintos a különbség az ország legdrágább és legolcsóbb vármegyéje között. A különbségek hátterében elsősorban a gazdasági fejlettség, a beruházások koncentrációja és a fizetőképes kereslet eltérései állnak: azokban a régiókban, ahol több építési projekt zajlik és nagyobb a kereslet a kivitelezők iránt, a munkadíjak is jellemzően magasabb szinten alakulnak.

A legmagasabb átlagos munkadíj a Közép-Dunántúlon jellemző, ahol négyzetméterenként 10 402 forint az átlagos kivitelezési díj. Budapesten és Közép-Magyarországon is az országos átlag felett alakulnak az árak. A legalacsonyabb árak az Alföldön jellemzők: Észak-Alföldön 8532 Dél-Alföldön 8824 forint az átlagos munkadíj négyzetméterenként.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy a kivitelezők 56 százaléka tervez áremelést, amelynek az átlagos tervezett mértéke 10 százalék körül alakul.

Az áremelések mögött elsősorban a költségek növekedése áll: a szakemberek 38 százaléka az inflációt és az általános megélhetési drágulást jelölte meg fő okként. Emellett a vállalkozási költségek emelkedése és az építőanyagok drágulása is szerepet játszik a munkadíjak emelésében.

Markovich Béla a közleményben rámutatott, a kutatás szerint a kivitelezők 58 százaléka az elmúlt hat hónapban kapott olyan megrendelést, amelynél a megrendelő valamilyen állami támogatást vett igénybe.

A szakemberek várakozásai szerint a következő egy évben a legtöbben a Vidéki otthonfelújítási programtól és az energetikai Otthonfelújítási programtól várnak munkát. Ugyanakkor a megkérdezettek 43 százaléka úgy látja, egyik támogatási program sem hoz számára érdemi többletmunkát a következő évben.

Markovich Béla az építőipar jelenlegi helyzetéről elmondta, az iráni háború és az ebből fakadó alapanyagár-emelkedések új kockázatokat hoztak a piacra. Ezek rövid távon elsősorban a költségeken és a beruházási döntéseken keresztül hatnak és bizonytalanságot erősítenek a szereplőkben. A további irányt, legyen az növekedés vagy visszaesés, nagyban befolyásolja a gazdasági és geopolitikai környezet alakulása.

A Mapei Kft. az építőipari segédanyaggyártás és -forgalmazás jelentős piaci szereplője Magyarországon. 1991-ben jött létre az osztrák Mapei GmbH alapításában, a Mapei S.p.A. leányvállalataként. A vállalat 264 embert foglalkoztat.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Mapei Kft. nettó árbevétele 2024-ben 33,9 milliárd forint, egy évvel korábban 34,1 milliárd forint volt. A társaság 2024-ben 4,1 milliárd forint nyereséggel zárt, míg 2023-ban 3,5 milliárd forintot tett ki az adózott eredménye.


Nem kell vagyonokat költeni, ha különleges élményre vágyunk

Amikor új kikapcsolódási formát keresünk, és szeretnénk valami kevésbé hétköznapi dolgot csinálni, sokszor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak a költséges lehetőségek jöhetnek szóba. Ha nem elégszünk meg egy könyv elolvasásával a kanapén, rögtön egy drága wellness hétvégére vagy egy külföldi utazásra gondolunk, pedig van más opciónk is.
2026. 06. 21. 10:00
Megosztás:

Kamatdöntő ülést tart a jegybank a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB), megjelenik az államháztartás május végi helyzetéről szóló részletes tájékoztató, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig foglalkoztatottsági és munkanélküliségi, valamint turisztikai adatokat közöl.
2026. 06. 21. 09:00
Megosztás:

Szeptember elején állhat fel a vagyonvisszaszerzési hivatal

Mégsem terjeszti be a kormány a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -Védelmi Hivatalról szóló javaslatot a jövő héten, először társadalmi egyeztetésre bocsátják - mondta a miniszterelnök az RTL Híradónak szombaton.
2026. 06. 21. 08:00
Megosztás:

Fusarium a Nébih fókuszában: országos monitoring a biztonságos gabonatermésért

A 2025-ös adatok szerint az országos Fusarium-fertőzöttség 3,9% volt, ami kedvező eredménynek számít. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a vármegyei kormányhivatalok szakembereinek közreműködésével vizsgálja az őszi búzatételek belső Fusarium fertőzöttségét. A rendszeres monitoring célja, hogy időben feltárja a termés mennyiségét és minőségét veszélyeztető kórokozók jelenlétét, valamint hozzájáruljon az élelmiszer- és takarmánybiztonság fenntartásához.
2026. 06. 21. 07:00
Megosztás:

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.
2026. 06. 21. 06:00
Megosztás:

2026-ban már a telekvásárlásnál eldőlhet, mennyibe kerül az építkezés

A mobil- és modulházak népszerűsége robbanásszerűen nőtt az elmúlt években, a piac fejlődésével párhuzamosan pedig a szabályozási környezet is egyre letisztultabbá válik. 2026-tól az új TÉKA (Településrendezési és Építési Követelmények alapszabályzata) hatálybalépésével és az egyszerű bejelentés intézményének finomhangolásával új, professzionális korszak kezdődik a hazai építészetben. A rendezetlen, átgondolatlan megoldások helyét végérvényesen átveszi a tudatos, biztonságos és hosszú távon is értékálló otthonteremtés, mely minden építkezőtől alaposabb előkészületet kíván.
2026. 06. 21. 05:00
Megosztás:

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: megugró kárkifizetés, tovább eső díjak

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja közel 5 százalékkal csökkent idén március végén az előző év azonos időszakával összevetve. Eközben a károkra majdnem 12 százalékkal többet fizettek a biztosítók, amely a piaci verseny éleződését mutatja.
2026. 06. 21. 04:00
Megosztás:

Miért gondolja a kriptovilág két legnagyobb milliárdosa, hogy a Bitcoin már elérte a mélypontját?

A bitcoin (BTC) 2026 nagy részében nehéz időszakon megy keresztül.
2026. 06. 21. 03:00
Megosztás:

Figyelmeztetés jött! A gondosóra viselők figyelmét hívják fel

A Gondosóra sok idős ember és hozzátartozó számára ad megnyugtató biztonságérzetet, ám egy lényeges dolgot újra és újra ki kell emelni: az eszköz csak akkor tud segítséget nyújtani, ha ténylegesen használatban van. Nem elegendő csupán átvenni, otthon tárolni pedig különösen nem szerencsés, ha végül a fiókban, az éjjeliszekrényen vagy a táskában marad.
2026. 06. 21. 02:00
Megosztás:

7 fontos szabály minden nyugdíjasnak: ezen múlhat a teljes nyugdíj

Sokan csak akkor kezdenek el komolyan foglalkozni a nyugdíjjal, amikor már közeledik a korhatár, pedig a jogosultság évekkel korábban eldőlhet. Nem mindegy, hány év szolgálati idő gyűlt össze, melyik évben született az igénylő, és az sem, hogy teljes vagy résznyugdíjról van-e szó.
2026. 06. 21. 01:00
Megosztás:

JD Vance: Az amerikai delegáció Genfben várja a tárgyalások megkezdését

Az amerikai kormányzat tárgyalódelegációja már Genfben van, és bizonyos technikai részleteken dolgozik az iráni féllel tervezett tárgyalások megkezdéséhez - jelentette ki JD Vance amerikai alelnök szombaton.
2026. 06. 21. 00:05
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 25. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 20. 23:00
Megosztás:

Sulyok Tamás harcolni fog a maradásáért

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére, melynek révén nagyobb abszolút hatalma lenne, mint Orbán Viktor előző miniszterelnöknek volt. A köztársasági elnök a Politico című brüsszeli hírportálnak adott, szombaton megjelent interjúban beszélt erről.
2026. 06. 20. 21:00
Megosztás:

Irán bejelentette a Hormuzi-szoros lezárását

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől - számolt be a Mehr iráni állami hírügynökség.
2026. 06. 20. 20:00
Megosztás:

Nigéria rátalált a dollártokenekre: a stabilcoinok letörhetik a drága hazautalások költségeit

Nigériában egyre többen fordulnak dollárhoz kötött stabilcoinokhoz, amikor külföldről szeretnének pénzt hazaküldeni, családot támogatni, beszállítókat fizetni vagy védekezni a helyi deviza ingadozása ellen. A képlet egyszerű: a hagyományos pénzküldési csatornák sokszor drágák és lassúak, miközben a stabilcoinok 24/7 elérhető, gyors és gyakran olcsóbb alternatívát kínálnak.
2026. 06. 20. 19:00
Megosztás:

EUIPO: a formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének

A formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének: becslések szerint a divat- és ruházati ágazatban évente 12 milliárd euró, a kézitáskák és az ékszerek esetében 2,7 milliárd euró veszteség keletkezik hamisítás miatt; csak Magyarországon a hamisítványok több mint 160 millió eurós veszteséget okoznak ezeken a területeken - közölte az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 20. 18:00
Megosztás:

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár, a napforduló 10 óra 24 perckor lesz - írta a HungaroMet Zrt. szombaton a honlapján.
2026. 06. 20. 17:00
Megosztás:

A termesztett növények számára a nagy meleg komoly stresszt jelent

A termesztett növények számára a hőség komoly stresszt jelent, ami általánosságban hatással van mind a termés mennyiségére, mind a minőségére; ráadásul a helyzetet tovább súlyosbítja, ha az éjszakai lehűlés elmarad, mert 18-20 Celsius fok feletti éjszakai hőmérsékletnél a növény nem tud regenerálódni és a felhalmozott tartalékait éli fel a légzéssel - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI kérdésére válaszolva.
2026. 06. 20. 16:00
Megosztás:

MÁV: Június 20-án indul a nyári főszezoni menetrend

Kétszer annyi vonat közlekedik a Balatonhoz június 20-án induló nyári főszezonban mint eddig, az ülőhelyek száma pedig megháromszorozódik a nyári csúcsforgalomban - tudatta az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2026. 06. 20. 15:00
Megosztás:

Nem a legjobb pályázó nyer

Az Európai Bizottsággal létrejött megállapodást követően hamarosan újra jelentős uniós fejlesztési források nyílhatnak meg a magyar vállalkozások előtt. A Niveus és az IBSH szakértői szerint azonban nem azok kerülnek előnybe, akik a pályázati kiírások megjelenése után kezdenek kapkodni. A nyertes cégek már most évekre előre terveznek, előkészítik beruházásaikat, biztosítják a szükséges önerőt, rendezik pénzügyi és jogi hátterüket, és azt vizsgálják, hogy a várható támogatások miként illeszthetők a vállalkozás hosszú távú stratégiájába.
2026. 06. 20. 14:00
Megosztás: