Idén karácsonykor is lesz elég hal

A rendkívüli aszály, valamint a takarmány- és energiaárak drasztikus emelkedése újfajta kihívások elé állította idén a haltermelő ágazatot, ennek ellenére lesz elég tógazdasági hal a horgászat számára szükséges haltelepítéshez és a lakosság karácsonyi igényeinek kielégítésére is a szakmai szervezetek szerint.

Idén karácsonykor is lesz elég hal

A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL), a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) és a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN) szerdán Keszthelyen tartott közös sajtótájékoztatóján Németh István, a MA-HAL elnöke elmondta, a 26 ezer hektáros összterületű magyarországi tógazdaságokban idén komoly gondot okozott a 121 éve nem látott óriási aszály, amely legsúlyosabban a dunántúli völgyzárógátas halastavakat érintette. Többszáz hektárnyi tófelület kiszáradt, illetve több ezer hektáron csak a felét tudták biztosítani az üzemi vízszintnek. A sekély vizekben könnyen prédává vált halállományt kormoránok, gémek, kócsagok, sirályok pusztították - tette hozzá.

Becsléseik szerint a Dunántúlon mintegy 15-20 százalékkal kisebb lesz a termés idén, és miután a haltermelésre három éves ciklus a jellemző, a későbbiekben a 30 százalékot is elérheti a visszaesés a térségben - közölte az elnök. Az Alföldön, ahol körtöltéses tavakban folyik a termelés, szerencsésebb a helyzet, mert bár jelentős villamos energia felhasználással, de ezeket a tógazdaságokat el tudták látni vízzel - tette hozzá. A költségek emelkedése miatt karácsonykor akár 1800-2000 forintba is kerülhet  egy kiló ponty - prognosztizálta a MA-HAL elnöke. Az MTI kérdéseire válaszolva elmondta, míg a korábbi években a magyar haltermelés 18-22 százalékát exportálták, idén várhatóan ez az arány 10 százalék alá csökken a hazai ellátás zavartalanságáért, pedig mint megjegyezte, keresett a jó minőségű magyar hal a környező országokban.

Németh István arról is beszélt, hogy az ágazat 18 milliárd forintos támogatást remél a jövőre induló Magyar halgazdálkodási operatív program pluszban. A 60   százalékos intenzitású támogatás segítségével a termelők jelentős technikai fejlesztéseket tudnának végrehajtani, amivel elkerülhetővé válnának az ideihez hasonó traumák - vélekedett a MA-HAL elnöke. Hozzátette, bízik abban, hogy talpon marad az ágazat és nem csökken jelentősen a tógazdaságok területe az országban. Megjegyezte, hogy a tavaszi halellátás alakulása még nem látható előre, az több mindentől függ.

Szűcs Lajos, a MOHOSZ elnöke arról tájékoztatott, hogy idén 800 ezer fölé emelkedett a regisztrált horgászok létszáma Magyarországon. A természetes vizek nagy részét, több mint 60 ezer hektárt a MOHOSZ kezeli, ahová több mint 5 milliárd forintból mintegy 4800 tonna halat telepítettek. Az elkövetkező időszak feladatának nevezte a szolgáltatások színvonalának megtartását, benne a haltelepítésekkel, és a több mint ezer fős halőri létszám ellátását megfelelő eszközökkel.

Szári Zsolt, a BHN vezérigazgatója elmondta, hogy a Balaton vízszintjéből az elmúlt hetek esőzései ellenére még mindig hiányzik 50 centiméter. A tavalyi év végén kezdődő aszály idén tavaszra olyan mértéket öltött, hogy a társaság tógazdasági területeiből 55 hektárt fel se tudtak tölteni, és több száz hektáron csak félig, vagy csökkentett vízmennyiséggel tudtak gazdálkodni. Nyár végére több tógazdaságukban komoly vízhiány alakult ki, ami miatt több helyen történt elhullás, és szükségessé vált a rendkívüli halászat.

A társaság a nehézségek ellenére teljesíteni tudja a Balatonba történő haltelepítési kötelezettségeit mind mennyiségben, mind minőségben - közölte. Beszámolt arról is, hogy nyár elején megindult a balatonboglári központú Halker Kft.-vel közösen a tavaly uniós eredtvédelmet kapott balatoni ponty vágása, feldolgozása a vendéglősök számára. A termelési kapacitás bővítésével a lakossági igényeket is ki szeretnék elégíteni a jövőben - fűzte hozzá. Az MTI kérdéseire válaszolva a vezérigazgató elmondta, szeptember végéig 78 ezer horgászjegyet értékesített a BHN, ezerrel kevesebbet, mint a tavalyi év hasonló időszakában, viszont 15 millió forinttal több lett a bevételük, mivel a megvásárolt engedélyekben több volt az éves, mint az időszakos jegy.

Bhután és a Sei összefog: blokkláncvalidátor node indul 2026-ban

Bhután, a Himalája egyik leginnovatívabb királysága, újabb mérföldkőhöz érkezett digitális stratégiájában: partnerségre lépett a Sei Development Foundationnel egy blokkláncvalidátor node telepítése érdekében. A projekt célja nem csupán a technológiai fejlődés, hanem a nemzeti szintű adómonetizáció, fintech-innováció és digitális önrendelkezés megerősítése is. A kezdeményezés azt jelzi, hogy a blokklánc technológia immár nem csupán kísérleti eszköz, hanem állami stratégiák része lehet Délkelet-Ázsiában.
2026. 01. 21. 17:30
Megosztás:

Az online piacterek kockázataira figyelmeztet az NMHH

Egyre nagyobb arányban jelennek meg hamisított vagy rossz minőségű termékek az online piactereken – mutat rá egy, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából készült friss kutatás. A szakértők átfogó nemzetközi másodelemzéssel és 200 próbavásárlással vizsgálták az online piacterek megbízhatóságát, és az esetek mintegy ötödénél, összesen 37 esetben találtak valamilyen visszásságot. A tanulmány azt is megállapította, hogy hosszú távon elsősorban a gyors, átlátható és korrekt panaszkezelés alapozza meg az online piacterekbe vetett vásárlói bizalmat.
2026. 01. 21. 17:00
Megosztás:

A kínai UBTECH megállapodást kötött az Airbusszal

A kínai UBTECH humanoid robotokat fejlesztő vállalat megállapodást kötött az Airbus európai repülőgépgyártóval ipari robotok szállításáról - közölte szerdán a dél-kínai Sencsen városában működő technológiai cég.
2026. 01. 21. 16:30
Megosztás:

Stabilcoinok veszik át a globális elszámolás szerepét – Mi lesz így az XRP-vel?

A Ripple elnöke, Monica Long szerint 2026-ban új korszak kezdődik a kriptovaluták történetében: a stabilcoinok lesznek a globális pénzügyi elszámolás alaprétegei. Ezzel párhuzamosan a piac erőteljes intézményesedésen megy keresztül, a vállalati kincstárak pedig fokozatosan lépnek az on-chain térbe. De vajon milyen szerep jut ebben az új világban az XRP-nek, amelyet eredetileg épp globális elszámolási eszköznek szántak?
2026. 01. 21. 15:30
Megosztás:

Ipari méretű droglaboratóriumokat számoltak fel több európai országban

Ipari méretű, összesen 24 droglaboratóriumot számoltak Hollandiában, Belgiumban, Németországban és Lengyelországban, 85 embert előállítottak - közölte az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete (Europol) szerdán.
2026. 01. 21. 15:00
Megosztás:

Tavaly 4 százalékkal nőtt a nemzetközi turisták száma tavaly

A nemzetközi turisták száma 4 százalékkal nőtt 2025-ben. Mintegy 1,52 milliárd ember utazott világszerte tavaly, közel 60 millióval több, mint 2024-ben az ENSZ madridi székhelyű idegenforgalmi szervezetének (UNWTO) keddi jelentése szerint.
2026. 01. 21. 14:30
Megosztás:

A Bitcoin beköltözött a nyugdíjasok és nyugdíjak világába is

A kriptopiac újabb mérföldkőhöz érkezett: a Delaware Life biztosítótársaság bejelentette, hogy Bitcoin-kitettséget kínál fix indexált nyugdíjbiztosítási termékeiben. A lépés mögött a BlackRock által menedzselt, szabályozott index áll, amely újabb jele annak, hogy a hagyományos pénzügyi szektor fokozatosan integrálja a digitális eszközöket. De mit jelent mindez a befektetők és a piac jövője szempontjából?
2026. 01. 21. 14:00
Megosztás:

Európa válaszút előtt: radikális vállalati lépések nélkül elmaradhat a gazdasági fordulat

Európa gazdasági jövője kritikus ponthoz érkezett. Bár az uniós intézmények és a tagállamok az elmúlt években példátlan reform- és beruházási programokat indítottak el, a kontinens versenyképességi lemaradása továbbra is jelentős az Egyesült Államokhoz és Kínához képest. Egy friss, nemzetközi figyelmet kapó tanulmány szerint a fordulat kulcsa nem kizárólag az állami intézkedésekben, hanem mindenekelőtt a nagy európai vállalatok bátor, stratégiai beruházási döntéseiben rejlik - vélekednek a McKinsey elemzői friss tanulmányukban.
2026. 01. 21. 13:30
Megosztás:

Megnőtt az érdeklődés az új építésű lakások iránt januárban

Az új építésű lakások iránti érdeklődés többéves csúcsra emelkedett 2026 elején, míg a használt lakások kereslete jelentősen visszaesett az előző év azonos időszakához képest - közölte az ingatlan.com az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 21. 13:00
Megosztás:

Lengyelország 700 tonnára növeli aranytartalékát

A lengyel jegybanki tanács úgy döntött, hogy 700 tonnára növeli az ország aranytartalékát, aminek révén Lengyelország a legnagyobb aranykészlettel rendelkező tíz állam közé kerül - írta szerdán a Rzeczpospolita napilap.
2026. 01. 21. 12:30
Megosztás:

Az átlagnál jóval kevesebb csapadék hullott a Balaton vízgyűjtő területén tavaly

A sokévi átlagnál 23 százalékkal kevesebb csapadék hullott a Balaton vízgyűjtő területére tavaly - derül ki a tó vízháztartásáról készített előzetes értékelésben.
2026. 01. 21. 12:00
Megosztás:

Folytatódott a hozamemelkedés a fejlett piacokon

Hétfőt követően kedden ismét érdemben emelkedtek a hozamok a fejlett piacokon. Ehhez a Grönland körüli geopolitikai feszültség és az újabb vámfenyegetések mellett hozzájárult a japán állampapírpiacon folytatódó eladási hullám is, aminek az élelmiszerekre kivetett forgalmi adó eltörlése és a kiírt időközi választás adott újabb löketet.
2026. 01. 21. 11:30
Megosztás:

Vaskos mínuszokkal indult a hét a hosszú hétvége után a Wall Streeten

A hétfői szünnap után a Wall Streetre is elért a Grönland miatti feszültség szele, így 2% körüli mínuszokkal indították a hetet a mértékadó indexek. Az S&P szektorindexei között az alapvető fogyasztási cikkeké kivételével minden pirosba fordult; a legnagyobb, közel 3%-os esés a technológia és a ciklikus fogyasztási cikkek könyvelhették el. A technológiai szektor nagyágyúi, mint a Microsoft, az Nvidia, vagy az Apple is vaskos mínuszokkal zártak, de nagyot esett a Meta, a Google, a Tesla és az Amazon is. A félelemindexként is ismert VIX, amely a várható piaci volatilitást méri, tavaly november óta nem látott szintre, 20 pont fölé emelkedett.
2026. 01. 21. 11:00
Megosztás:

Fokozódik a feszültség az Egyesült Államok Grönland megvásárlásával kapcsolatos tervei miatt

2026 eddig a geopolitikai feszültségek felerősödésének árnyékában telik és jelenleg éppen Grönland felett csapnak össze a hullámok. Ez a téma az uralkodó az idei Davosi Világgazdasági Találkozón, ahol több vezető európai és azon kívüli NATO-tagország politikusa szólalt fel az amerikai ambíciók ellen.
2026. 01. 21. 10:30
Megosztás:

Kedden folytatódott az esés a vezető nyugat-európai tőzsdéken

A mértékadó nyugat-európai tőzsdék hétfőt követően kedden tovább estek a vámfenyegetések miatt. Trump már szombaton kilátásba helyezte, hogy február 1-től nyolc európai ország esetében (Dánia, Norvégia, Svédország, Franciaország, Németország, Hollandia, Finnország, Egyesült Királyság) további 10%-os importvámok lépnek hatályba a már meglévők mellé, amely vámok június 1-jén 25%-ra emelkednek és addig maradnak érvényben, amíg nem engednek Grönland kérdésében. Trump tegnap újabb, ezúttal a francia borokra és pezsgőkre kivetett 200%-os vám bevezetésével fenyegetett azt követően, hogy Emmanuel Macron francia elnök állítólag nem volt hajlandó csatlakozni a Gázával foglalkozó „Béketanácsához”.
2026. 01. 21. 10:00
Megosztás:

Hiába a történelmi csúcsok, csökkent a Bitcoin iránti érdeklődés 2025-ben – Mi állhat a háttérben?

Miközben a Bitcoin 2025-ben új történelmi magasságokat ért el, az online keresések és a közösségi médiás aktivitás meglepő módon visszaesett. A közösségi hangulat továbbra is nyomott 2026-ban, hiába a növekvő árfolyam. Vajon mi magyarázza ezt a különös ellentmondást, és mit jelezhet ez a piac jövőjére nézve?
2026. 01. 21. 09:30
Megosztás:

A NAV nevében adathalászok küldenek csaló e-maileket

A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. 01. 21. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 21. 08:30
Megosztás:

Nagyszabású beruházást indít a Vajda-Papír Csoport Dunaföldváron - Új üzem, automatizált magasraktár és kapacitásbővítés 70,8 milliárd forint értékben

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében 2026. január 20-án helyezték el a Vajda-Papír Csoport harmadik fejlesztési ütemében megvalósuló új üzem és automata raktár alapkövét Dunaföldváron. Az eseményen a magyar tulajdonú Vajda-Papír Csoport négy fejlesztési projektet magában foglaló, nagyszabású bővítési programját jelentették be, amely kiterjed a vállalat kapacitásbővítő beruházására, a hozzá kapcsolódó képzési projektre, a megújuló energiatermelést célzó fejlesztésre, valamint a profitrepatriálás keretében megvalósuló kapacitás bővítő beruházásra.
2026. 01. 21. 08:00
Megosztás:

A SEC biztosának őszinte szavai a kriptopiac jövőjéről

A kriptopiac továbbra is szabályozási útkeresésben van, de az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) egyik legismertebb arca, Hester Peirce biztató, mégis kritikus képet festett a jelenlegi helyzetről. Peirce részletesen beszélt a tokenizált értékpapírokról, a SEC és a CFTC közötti hatáskörharcról, valamint a szabályozás jövőjéről — és nem félt kimondani azt sem, ha valami nem működik jól.
2026. 01. 21. 07:30
Megosztás: