Így fog minket segíteni a mesterséges intelligencia a következő 10 évben

Jelentős változásokra és jobb életminőségre számíthatunk a következő 10 évben hazánkban a mesterséges intelligenciának és az automatizációnak köszönhetően. Gulyás László, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) MI Szakosztályának elnöke és az ELTE MI Tanszékének docense szerint mindennapos látványnak számítanak majd az önvezető autók, a csomagszállító drónok, illetve a mesterséges intelligencia elsősorban nem humanoid robotok formájában lesz jelen az életünkben. Az egészségügy sem marad ki a fejlődési hullámból, bár a szakember szerint a páciensek számára nem lesz látványos a változás, annak előnyeit mégis élvezni fogják.

Így fog minket segíteni a mesterséges intelligencia a következő 10 évben

Máhr Tamás, az ABBYY magyarországi vezetője és az NJSZT MI Szakosztályának alelnöke szerint az elkövetkező évtizedben a társadalom a már meglévő technológiák elterjedését fogja nagyobbrészt megtapasztalni. A mindennapi életünkre a legnagyobb hatással a munka területén lesz az új technológia. Munkahelyeinken egyre gyakrabban szembesülünk majd a mesterséges intelligencia által hajtott automatizáció eredményeivel.

Ezt a jelenséget felerősítheti Magyarország 2020-ban elkészült Mesterséges Intelligencia Stratégiája, amely három szintből áll. A kormányzat és a Mesterséges Intelligencia Koalíció először egy széleskörű, az MI alkalmazásához szükséges feltételrendszert akar megteremteni. Ezután szektor- és technológia-specifikus fejlesztésekre lehet számítani, majd a polgárok mindennapi életminőségét javító fejlesztések és intézkedések várhatók.

Gulyás László és Máhr Tamás szerint a stratégia ambíciózus céljai nagyon fontosak Magyarország számára, melynek megvalósításában az oktatás különböző szintjeinek is fontos szerepe lesz.

Milyen lesz egy napunk 2035-ben?

Sokan fel sem ismerik, hogy a mesterséges intelligencia már ma is része az életüknek, ha mondjuk okostelefont használnak, interneteznek, vagy navigáció segítségével közlekednek. Ez a jövőben még jobban fel fog erősödni és ki fog egészülni további automatizációs megoldásokkal. Gulyás László szerint sokan használják majd a járművek különböző önvezető funkcióit, és az sem lesz meglepő, ha drón szállítja ki a megrendelt ételt vagy terméket.

A bevásárlás is megváltozhat. A boltokban elhelyezett kamerák és szenzorok segítségével automatikusan fizethetünk majd, ha kilépünk a kapun (erre már léteznek példák), illetve a komolyabb vásárlásokat nem PIN-kóddal, hanem az arcunkkal, vagy más biometrikus adatunkkal erősíthetjük majd meg.

Az egészségügyben elképzelhető, hogy diagnosztikai szoftverek a számítógépes látás segítségével automatikusan ismernek majd fel betegségeket, elváltozásokat és adnak ajánlást az orvosoknak diagnózisra, kezelésre – az viszont biztos, hogy a végleges döntést még nagyon sokáig a szakemberek fogják meghozni. Az automatizáció minden bizonnyal fel fogja gyorsítani a folyamatokat.

A bizalmon múlik az elterjedés sebessége

Az, hogy milyen mértékben terjed el az automatizáció, azon fog múlni, hogy a kutatók és a társadalom mekkora bizalmat szavaznak neki. Gulyás László szerint először az alacsony kockázatú és hatású folyamatok automatizálása várható, mint amilyenek például a már elterjedt navigációs, vagy útvonal-ajánló rendszerek is.

„Az emberek szeretik a kényelmet és a hatékonyságot, így várhatóan elfogadják majd az automatizált megoldásokat, legyen szó közlekedésről, kiszállításról, de akár az egészségükről vagy a befektetéseikről is. A technológiák fejlődésének története azt mutatja, hogy néhány költséges baleset valószínűleg elkerülhetetlen, de mindenki ezek minimalizálására törekszik, addig is, amíg a megfelelő szabályozás és sztenderdek ki nem alakulnak.” – tette hozzá Gulyás László.

Máhr Tamás elmondta, hogy „egy kis ellenállás várható, lesznek olyan emberek, akik kétkednek az intelligens automatizációban. Azok viszont még többen lesznek, akiknek komolyan megkönnyíti majd az életét, munkáját a technológia. Főleg a munka területén lesz ez érzékelhető a közeljövőben, mert ebben a környezetben inkább döntünk racionális, érzelmektől mentes érvek alapján. A cégek körében az elfogadottság már most is magas, ez az érték pedig tovább fog növekedni a jövőben.”

Nemzetközi helyzet

A két szakember egyetértett abban, hogy jelenleg komoly versenyt vív Kína és az Egyesült Államok, céljuk a mesterséges intelligencia és automatizáció gyors és széleskörű meghonosítása és további fejlesztése. Ennek a versenynek nagy a tétje: az rendelkezik majd jobb gyártási technológiával és nagyobb gazdasági és politikai befolyással, aki gyorsabban teszi elérhetővé és használhatóvá a legújabb informatikai és automatizációs megoldásokat. Nagyon fontos Európa pozíciója is ebben a versenyben: jelenleg a szabályozás kereteinek kialakításában jár élen az EU.

Kit kellene követnie Magyarországnak?

A szakértők szerint Litvánia és Észtország jó példát nyújthatnak a politikai döntéshozók és cégek számára. Litvánia például világelső a digitális és technológiai képességekben és negyedik a kommunikációs technológiák terén. Észtországnak pedig világszerte ismert digitális lakossági ügyintéző portálja van és a Digitális Egészség Index első, a Globális Kiberbiztonsági Index harmadik helyét foglalja el és az első állam, amely valaha blokklánc-technológiát használt fel a hálózatok, rendszerek és adatok kompromisszummentességének biztosítása érdekében.

Az oktatás tekintetében nagyon fontos a mesterségesintelligencia-mérnökök képzése, ami már több magyar egyetemen megindult, például az ELTÉ-n, a BMÉ-n és a Szegedi Egyetemen is. Viszont legalább ennyire fontos a leendő felhasználók felkészítése is. Ez egyrészt az általános és középiskolákban kell megtörténjen a megfelelő tantárgyi keretek között. Az idősebb korosztályt azonban így már nem lehet elérni. Ezért is üdvözlendők az MI Kihíváshoz hasonló, szélesebb társadalmi kört megcélzó kezdeményezések.

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2025. 05. 13. 05:00
Megosztás:

Az orosz gáz betiltása három és félszeresére növelné a magyar családok fűtési költségeit

Az orosz gáz betiltása három és félszeresére növelné a magyar családok fűtési költségeit a Századvég becslése szerint.
2025. 05. 13. 04:30
Megosztás:

Melyek a leggyakoribb stresszforrások a magyar otthonokban?

A magyarok 42%-a küzd rendszeresen stresszel, legtöbb aggodalmuk pedig a pénzügyekhez és a munkához kötődik, míg a háztartással kapcsolatos félelmek is sokszor komoly feszültséggel járnak – derül ki a VELUX Cégcsoport legfrissebb kutatásából. A nyitva felejtett ablak, a megkésett számlabefizetés vagy a bezáratlan ajtó csak néhány azon stresszforrások közül, melyek sokaknak nyugtalan pillanatokat okoznak.
2025. 05. 13. 04:00
Megosztás:

Önálló alapítványként működik a jövőben a ZalaZONE

Kiválik a jelenleg a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tulajdonában lévő zalaegerszegi Autóipari Próbapálya Zala Kft., és a jövőben új, önálló közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány jön létre a ZalaZONE járműipari innovációs ökoszisztéma működtetésére ZalaZone Alapítvány névvel - tájékoztatta a zalaegerszegi önkormányzat hétfőn az MTI-t.
2025. 05. 13. 03:30
Megosztás:

Több időt kaptak a cégek az ESG folyamatok kiépítésére

Az Európai Tanács a Stop-the-Clock (STC) irányelv keretében elhalasztotta a fenntarthatósági kötelezettségek teljesítésének kezdetét, ami több időt ad a cégeknek az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) folyamatok kiépítésére - közölte az EY hétfőn az MTI-vel.
2025. 05. 13. 03:00
Megosztás:

Pisilj okos WC-be! Kielemzi a vizeletedet

A Covid-19 járvány alatt a gyorstesztek berobbanása alapjaiban változtatta meg az egészségügyi önellenőrzés kultúráját. Bár a világjárvány lecsengett, a kérdés adott, vajon tartósan megélénkült-e a gyorstesztek piaca? Jobban ellenőrizzük-e magunkat otthon vagy visszatértünk a Covid előtti életformához?
2025. 05. 13. 02:00
Megosztás:

Ha 1996-2006 között született nő vagy, akkor pénzügyileg rossz hírünk van számodra!

Sok fiatalnak a szűkös anyagi lehetőségek miatt nem jut pénze spórolásra, a K&H ifjúsági index szerint ezért a 19-29 évesek 26 százaléka nem tud félretenni.
2025. 05. 13. 01:00
Megosztás:

Saját képzési központot indított útjára a Ganz

Oktatási központot hozott létre a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. a Ceglédi Szakképzési Centrummal együttműködésben. A tápiószelei gyárban működő Ganz Oktatási Központ Magyarországon is egyedülállónak számító, a transzformátor- és villamos forgógépgyártáshoz kapcsolódó tudásközpontot indít útjára, elősegítve a dinamikusan fejlődő iparvállalat szakember-utánpótlását.
2025. 05. 13. 00:30
Megosztás:

Hamisítják a fogyókúrás szerét a legnagyobb piaci szereplőnek!

A Novo Nordisk idei első negyedéves árbevétele dollárban 16%-kal, üzemi nyeresége pedig 18%-kal növekedett az előző év azonos időszakához képest a Bloomberg adatai szerint.
2025. 05. 13. 00:01
Megosztás:

Elindult a pályázat az állatbetegségek hatékonyabb kezelésére

Megjelent az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelmet szolgáló pályázat, amely jelentős segítség az állattenyésztőknek az állatbetegségek hatékonyabb kezelésében és megelőzésében - jelentette be az Agrárminisztérium (AM) hétfői közleménye szerint Viski József agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkár.
2025. 05. 12. 23:00
Megosztás:

Forgalomlassító tiltakozás kezdődött a Dorohusk-Rava Ruska lengyel-ukrán határátkelőn

Forgalomlassító tiltakozás kezdődött hétfőn a Dorohusk-Rava Ruska lengyel-ukrán határátkelő térségében, a lengyel fuvarozók az ukrán kollégáikhoz hasonló versenyszabályokat követelnek - közölte a Polskie Radio Lublin közszolgálati regionális csatorna.
2025. 05. 12. 22:30
Megosztás:

Melyik közösségi média felület a legnépszerűbb a fiatalok körében?

Az Instagram a favorit a 14-25 éves korosztálynál: innen tájékozódnak leggyakrabban a világ dolgairól, ehhez a platformhoz ragaszkodnának a leginkább, ha csak egyet kellene választaniuk, és 10-ből 8-an naponta használják. A mesterséges intelligenciával is kezdenek összebarátkozni, több mint 80%-uk igénybe vette már a házi feladat elkészítéséhez. És bár a megkérdezett tinik több mint harmada szeretne influenszer lenni, alulbecsülik azt, hogy vajon mennyit kereshet havonta egy már befutott tartalomgyártó.
2025. 05. 12. 22:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 05. 12. 21:00
Megosztás:

MÁV: ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a Volán-flotta

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás - közölte a MÁV hétfőn az MTI-vel.
2025. 05. 12. 20:30
Megosztás:

Az építőipar gyengülő teljesítménye miatt csökkent a Leier adózott eredménye 2024-ben

A jelenleg is családi vállalkozásként működő Leier Hungária Építőanyaggyártó Kft. tavaly 1,8 milliárd forint adózott eredménnyel zárt, míg egy évvel korábban a nyeresége 5,05 milliárd forint volt, a cég teljesítménye az építőipar gyengülésével és ezen belül a magas kamatkörnyezettel magyarázható - közölte a fennállásának 40. évfordulóját ünneplő társaság az MTI-vel.
2025. 05. 12. 20:00
Megosztás:

A családok védelme érdekében a kormány minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben – a biztosítók önként vállalták a lakásbiztosítási díjak korlátozását!

A kormány az élelmiszerek, a háztartási cikkek, a banki számladíjak és a telekommunikációs szolgáltatások díjai esetében is fellépett az igazságtalan áremelésekkel szemben. A cél világos, meg kell védeni és meg kell erősíteni a magyar lakosság, a családok anyagi biztonságát. A kormány minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok és telekommunikációs cégek után a biztosítók is önkéntesen korlátozzák, befagyasztják a lakásbiztosítások díját.
2025. 05. 12. 19:00
Megosztás:

A tervezetnek megfelelően alakulnak a magyar költségvetés bevételei

Áprilisban – az előző év azonos időszakához viszonyítva – a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 10,9 százalékkal magasabban alakultak. Ezen belül továbbra is kiemelten teljesültek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók: itt az előző év azonos időszakához viszonyított növekmény mintegy 13 százalék.
2025. 05. 12. 18:30
Megosztás:

Zajlanak a tárgyalások, csökkennek a gyógyszerárak?

Ma többet megtudhattunk az amerikai-kínai vámtarifákról. A felek produktívnak ítélték a genfi tárgyalásokat, és ma reggel a kereskedelmi megállapodás részleteit is ismertették. Ennek megörültek az ázsiai és amerikai piacok, ugyanakkor a potenciális amerikai gyógyszerárcsökkentések kapcsán a gyógyszergyártók árfolyama beesett.
2025. 05. 12. 18:00
Megosztás:

Folytatódnak a tárgyalások az USA és Kína között

Miután kiderült, hogy az Egyesült Államok és Kína képviselőinek sikerült megállapodniuk a vámok átmeneti mérsékléséről, az amerikai pénzügyminiszter jelezte, hogy várhatóan a következő hetekben újabb találkozóra kerülhet sor a kereskedelmi tárgyalások folytatása érdekében.
2025. 05. 12. 17:30
Megosztás:

Egyre távolabb épülnek a CSOK-os házak Budapesttől

Továbbra sem élénkül az építési kedv, a 2025 első negyedévi KSH-adatok szerint az új lakások száma 2,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az új ingatlanok fele családi ház, jellemzően egyre távolabb Budapesttől.
2025. 05. 12. 17:00
Megosztás: