Így választhatjuk ki a számunkra tökéletes klímát

A tapasztalatok szerint nagy általánosságban elmondható, hogy a lakosság a leendő klímaberendezés kiválasztása során a klímás szakember javaslatára hagyatkozik, ugyanakkor a döntés előtt érdemes néhány dologgal a laikusoknak is tisztában lenni. Antal Mihály, a Gree Magyarország műszaki szakértője elmondása szerint a klímák repertoárja rendkívül széles skálán mozog, de bizonyos szabványos mutatók alapján nagyon egyszerűen összehasonlíthatók. A két legfontosabb dolog, melyeken már a legelején el kell gondolkodni, hogy csak hűtésre vagy fűtésre is használnánk az eszközt, illetve hogy mekkora teljesítményű berendezést válasszunk.

Így választhatjuk ki a számunkra tökéletes klímát

Otthonunk korszerűsítésénél kulcsfontosságú a megfelelő klíma kiválasztása, ám az emberek többsége érthető módon egyáltalán nem szakértője a témának, az ügyfelek szinte vakon megbíznak a klímaszerelőkben, és az ő javaslatuk alapján hoznak jó vagy szerencsétlen esetben rossz döntést.

Antal Mihály, a Gree Magyarország műszaki szakértője elmondta, jellemző probléma szokott lenni, hogy a szerelő nem pontosan ismeri a végfelhasználók igényeit, éppen ezért a kiválasztási folyamatot egy átfogó konzultációnak kell megelőznie. Előfordul, hogy egy család eredetileg csak hűtésre szeretné használni a klímát a nyári hőségben, de később hiába gondolja meg magát, az általa megvásárolt eszköz állandó fűtésre nem lesz alkalmas télen.

„Sok hasonló esettel lehetett találkozni az energiaválság kirobbanása óta, hiszen szerencsére egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a hagyományos gázfűtésekkel szemben költséghatékonyabb hőszivattyús klímával fűteni. Éppen az ilyen kellemetlen szituációk miatt kell első lépésben felmérni, hogy hosszú távon mire lehet szüksége az ügyfélnek” – tette hozzá a Gree lakossági klímákért felelős műszaki vezetője.

Ma már minden klíma képes fűteni is a hőszivattyú elvet kihasználva. Ezért ezeket a berendezéseket levegő-levegő hőszivattyúnak is nevezik. Azonban csak a téliesített vagy kifejezetten fűtésre optimalizált klímákat érdemes folyamatos fűtésre használni a hideg hónapokban. Egyes klímák kiegészítő fűtésnek tökéletesen megfelelnek ősszel és tavasszal például a gázkazán kiegészítésére, de arra nem alkalmasak, hogy állandóan csak azokkal fűtsük fel a lakást. Ezek használata rövidtávon a berendezés meghibásodását is okozhatják, de hosszú távon bizonyosan megrövidítik a klíma élettartamát.

Ezek lehetnek a döntő szempontok

A Gree Magyarország képviselője úgy folytatta, a nagyon egyszerűtől a sokfunkciós eszközökig számtalan opció áll már rendelkezésre a piacon. Fontos eldönteni, hogy a számos funkció közül melyekre lehet szükségünk. A pontos típus meghatározásához érdemes sorba venni, hogy mely szempontok a legfontosabbak. Ezek lehetnek az energiahatékonyság, a zajszint, vagy egyéb felszereltsége a berendezésnek.

„A hatékonyság szempontjából könnyű a berendezések összehasonlítása, az úgynevezett SCOP és SEER szezonális hatékonysági mutatók alapján nagyon pontosan össze lehet hasonlítani két eszközt. A gyártók folyamatosan versenyeznek, hogy egyre jobb hatékonysági mutatókkal büszkélkedhessenek. Ezt európai szabványok alapján tesztelik, és kötelező a berendezések energiacímkéjén is megjeleníteni. Minél magasabb ez a mutató, annál magasabb energiaosztályba sorolják a berendezést, és az üzemeltetés során annál kisebb lesz a felhasznált energia, ezáltal az üzemeltetés költsége. A nagyobb gyártók honlapján, így a Gree termékek dokumentumai között a berendezés energiacímkéje is elérhető” – magyarázta.

A zajszint vizsgálata szintén fontos lehet, ha a berendezés például hálószobába kerül, ahol esetleg éjszaka is üzemeltetni szeretnék. Ugyanis nem feltétlenül a leghatékonyabb vagy a legdrágább modell a legcsendesebb is. Hozzátette, ezeken felül rengeteg további tulajdonság lehet döntő szempont, akár a kinézet, akár a Wi-Fi funkció, amely segítségével bárhonnan vezérelhetővé válik a berendezés. Egyes modellek pedig kiemelten magas szintű levegőszűrő rendszerekkel vannak ellátva.

Az alul- és felülméretezés is kínos lehet

A Gree szakembere közölte, hogy az utolsó és a legfontosabb kiválasztási szempont, hogy mekkora teljesítményű berendezést válasszunk. Akár háromszoros értékbeli különbség is lehet egy rosszul szigetelt és egy mai szabványoknak megfelelő szigetelésű otthon között, egy-egy berendezés pedig teljesen másként funkcionál ezekben a különböző helyzetekben. Ebben az adott épület hővesztesége a meghatározó. Újépítésű ingatlanok esetén ezt már tervezéskor megállapítják. Régebbi ingatlan esetén érdemes erről szakemberrel konzultálni, amiben a Gree kiterjedt partnerhálózata is a segítségünkre van.

Az alul- és a felülméretezés egyaránt komoly problémákat okozhat a családok számára. Ma már minden klímaberendezés inverteres szabályzással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy nem csak ki- vagy bekapcsolnak, hanem a beállított igényeknek megfelelően pontosan szabályozzák a leadott teljesítményt. Ha alulméretezzük a klímát, akkor pont az inverter technológia előnyei nem érvényesülnek, állandóan túlterhelt állapotban lesz, és nem fogja felfűteni az ingatlant a kívánt hőmérsékletre. Felülméretezés esetén pedig pont ennek az ellenkezője történik: a gép nem tudja felvenni azt az üzemállapotot, ahol hatékonyan tudna dolgozni, emiatt folyamatosan be- és kikapcsol, így energiát pazarol és a lakás hőmérséklete nem lesz állandó.

Antal Mihály azzal zárta gondolatait: amennyiben biztosra szeretnénk menni, érdemes felkeresni a Gree Magyarország partnereit, ahol részletes tájékoztatást tudnak adni a különböző modellekről és az igényekhez igazítva tudják kiválasztani az érdeklődők számára a legmegfelelőbb berendezést.

2019 óta nem pörgött így a használtautó behozatal

Márciusban a DataHouse adatai szerint 13 648 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami a valaha mért harmadik legnagyobb havi érték, és több mint 30 százalékos bővülést jelent a tavaly márciusi 10 491-es mennyiséghez képest. Hasonló mértékű behozatalra utoljára 2019 októberében volt példa, azóta a regisztrált import használt autók száma jelentősen visszaesett: a mélypontot a 2023–24-es időszak jelentette, amikor havonta jellemzően 10 ezer alatt maradt a darabszám.
2026. 04. 08. 04:00
Megosztás:

Otthon Start: ha fix 3%, akkor mit jelent az ötéves kamatváltozás?

Bár az Otthon Start Program mára a lakáshitelpiac meghatározó konstrukciójává vált, működésének egyik kulcseleme továbbra is félreértések forrása. A money.hu elemzése szerint sokan tévesen gondolják, hogy az ötévente módosítható kamat a hitelfelvevők törlesztőrészletét is érintheti, miközben a valóságban a változás elsősorban az állami támogatás mértékét befolyásolja.
2026. 04. 08. 03:30
Megosztás:

A MATE fejlesztése során 50 milliárd forinttal léptünk előre

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) fejlesztése során 50 milliárd forinttal léptünk előre és a kormány azt szeretné, hogy 2030-ra az intézmény Európa legszebb egyeteme legyen és kerüljön be a világ legjobb 10 agráregyeteme közé - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője kedden, Gödöllőn.
2026. 04. 08. 03:00
Megosztás:

A brit kormány megtagadta a beutazási engedélyt Kanye West rappertől

A brit kormány megtagadta a beutazási engedélyt Kanye West amerikai rappertől, aki antiszemita megnyilvánulásaival, illetve Adolf Hitler egykori náci diktátort és a nácizmust dicsőítő számaival hosszú évek óta súlyos botrányokat kavar. Az intézkedés keddi bejelentése után törölték azt a londoni zenei fesztivált, amelyen az énekes fellépett volna.
2026. 04. 08. 02:30
Megosztás:

Mennyi áramot fogyaszt egy átlagos család egy hónapban és az mennyibe kerül?

Sok család pontosan ugyanazt tapasztalja hónapról hónapra: nem érzik úgy, hogy pazarolnának, mégis újra és újra meglepően magasnak tűnik a villanyszámla. Nem égnek egész este a lámpák, nincs szauna a fürdőszobában, és a legtöbben nem is fűtenek teljesen árammal — mégis valahogy egyre több pénz folyik el az otthonokból. A kérdés ezért ma már nem pusztán az, hogy „mennyit fogyasztunk?”, hanem az is, hogy mi számít egyáltalán normálisnak Magyarországon 2026-ban.
2026. 04. 08. 02:00
Megosztás:

475.000 család kap vissza pénzt az áramszolgáltatótól

Április második hetétől kezdve folyamatosan postázzák azokat a villanyszámlákat is, amelyek már tartalmazzák a januárban bevezetett rezsistophoz kapcsolódó kedvezményt.
2026. 04. 08. 01:30
Megosztás:

Vérvétel – ez a szám jelzi, meddig élhetsz!

Sokan úgy gondolják, hogy egy vérvétel csak azt mutatja meg, éppen betegek vagyunk-e vagy sem. A valóság azonban ennél sokkal izgalmasabb – és egyben nyugtalanítóbb is. A laboreredmények között ugyanis vannak olyan számok, amelyek nemcsak a jelenlegi állapotunkról, hanem a szervezetünk „kopásáról”, gyulladásszintjéről, anyagcseréjéről és így a hosszú távú túlélési esélyeinkről is árulkodhatnak.
2026. 04. 08. 01:00
Megosztás:

Éjféltől emelkednek az üzemanyagárak Szlovéniában

Kedd éjféltől emelkednek a szabályozott üzemanyagárak Szlovéniában az autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli benzinkutakon - közölte kedden a környezetvédelmi, klíma- és energiaügyi minisztérium.
2026. 04. 08. 00:05
Megosztás:

Solana védelem: elindult a STRIDE a DeFi-biztonság megerősítésére

A Solana Foundation új biztonsági programot indított STRIDE néven, amellyel a teljes Solana-alapú DeFi-ökoszisztéma védelmét emelné magasabb szintre. A kezdeményezés időzítése aligha véletlen: néhány nappal egy súlyos, 286 millió dolláros exploit után érkezett, amely ismét rámutatott arra, hogy a DeFi-szektorban a technológiai innováció sokszor gyorsabban fejlődik, mint a mögötte álló biztonsági infrastruktúra.
2026. 04. 07. 23:30
Megosztás:

A mikroműanyagok és a gyógyszerhatóanyagok kölcsönhatásait vizsgálják a HUN-REN CSFK-ban

Százhuszonötmillió forintos támogatást nyert a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Földrajztudományi Intézete a mikroműanyagok és gyógyszerhatóanyagok talajbeli kölcsönhatásainak vizsgálatára - tájékoztatta a kutatóintézet az MTI-t kedden.
2026. 04. 07. 23:00
Megosztás:

4iG: az amerikai Northrop Grumman szállítja Magyarország első geostacionárius műholdját

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) stratégiai megállapodást kötött a világ egyik vezető űripari vállalatával, amely szerint az amerikai Northrop Grumman cég szállítja a HUSAT program részeként Magyarország első geostacionárius kommunikációs műholdját - jelentette be Sárhegyi István, a 4iG SDT elnök-vezérigazgatója kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 04. 07. 22:30
Megosztás:

Mozgolódik a Marathon Bitcoin-tárcája: eladási hullám jöhet a piacon?

Újra a reflektorfénybe került a Marathon Digital, miután a vállalat 200 BTC-t mozgatott meg egy olyan tárca irányába, amelyet a blokkláncelemzők gyakran eladási aktivitással hoznak összefüggésbe. Bár egy ilyen tranzakció önmagában még nem jelent biztos piaci dumpot, a lépés elég volt ahhoz, hogy a kereskedők és elemzők ismét fokozott figyelemmel kezdjék követni a nagy bányászvállalat on-chain mozgásait.
2026. 04. 07. 22:00
Megosztás:

Donald Trump szerint egy teljes civilizáció pusztulhat el

Donald Trump "egy teljes civilizáció elpusztulásával" fenyegette meg Iránt kedden, amivel a megegyezésre szabott határidő lejártára figyelmeztette a teheráni vezetést.
2026. 04. 07. 20:30
Megosztás:

CME újabb kriptotermékekkel bővít: érkeznek az AVAX- és SUI-határidős ügyletek

A Chicago Mercantile Exchange (CME) tovább mélyíti jelenlétét a kriptoderivatívák piacán: a tőzsde bejelentette, hogy az Avalanche (AVAX) és a Sui (SUI) tokenekhez kötött határidős kontraktusok elindítását tervezi. A lépés jól mutatja, hogy az intézményi szereplők egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a feltörekvő digitális eszközök iránt – méghozzá szabályozott, hagyományos pénzügyi keretek között.
2026. 04. 07. 20:00
Megosztás:

A cseh kormány korlátozta az üzemanyagok maximális árát

Szerdán Csehországban legfeljebb 49,59 korona (793,44 forint) lehet a gázolaj és 43,15 korona (690,40 forint) a benzin literének ára – közölte Alena Schillerová pénzügyminiszter kedden Prágában.
2026. 04. 07. 19:30
Megosztás:

Erősödött a forint kedd estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 04. 07. 19:00
Megosztás:

Folytatódik a balatoni vasútállomások megújítása

A balatoni vasútállomások felújítása érdekében indított közbeszerzési eljáráson hét állomás, illetve megállóhely esetében történt eredményhirdetés kedden. A programban összesen 26 balatoni állomás épülete és közvetlen környezete újulhat meg, így az utasok kényelmesebb, korszerűbb és akadálymentes állomásokat vehetnek igénybe - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) kedden az MTI-vel.
2026. 04. 07. 18:30
Megosztás:

Magyar vállalkozók hazaköltözése Dubajból az adótanácsadó szemével

Mint ismert, február 28-án az Egyesült Államok és Izrael közös katonai műveletet indított Iránnal szemben. Válaszlépésként Irán a környező államokra mért légi- és rakétacsapásokat. A konfliktus miatt több millió ember került veszélybe. Sajtóértesülések szerint csak az Egyesült Arab Emírségekben („UAE”) több mint 2500-an regisztráltak konzuli védelemre, azonban becsléseink szerint ennél jelentősen több turista, átutazó vagy éppen kint élő vállalkozó érezheti magát veszélyben. Dr. Horváth Balázs, az SQN Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági tagja szerint a kérdés így már hetek óta nem csupán az, hogy Dubaj vonzó célpont-e, hanem az is, hogy szükség esetén milyen áron lehet onnan hazatérni.
2026. 04. 07. 18:00
Megosztás:

A Hormuzi-szoros lezárása még az online rendeléseket is drágíthatja

Az iráni háborús feszültség és az ebből adódó energiaár-növekedés jelentős hatással van a globális ellátási láncokra. Az olcsó távol-keleti import, különösen a kisebb, gyakran rendelt csomagok kerülhetnek nehezebb helyzetbe. Rövid távon ez inflációt idézhet elő, de közben felértékelheti a hazai e-kereskedők szerepét a piacon.
2026. 04. 07. 17:30
Megosztás:

Új diagnosztikai berendezések érkeztek a szentesi kórházba

Új diagnosztikai berendezésekkel, egy korszerű, 128 szeletes CT-vel és egy csúcstechnológiás digitális mammográffal bővült a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centruma - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény kedden az MTI-t.
2026. 04. 07. 16:00
Megosztás: