Pánik a támogatott lakáshitelek piacán

Miközben a piaci lakáshitel kamatok drágulását a bankok már nem tudják tompítani, a támogatott hitelek esetében még akciózásra is van lehetőség. Itt a gondot a keretek kimerülése jelentheti: március 29-től a legtöbb bank felfüggesztette a Zöld Otthon Hitel folyósítását – hívja fel a figyelmet a Money.hukamattükre.

Pánik a támogatott lakáshitelek piacán

Támogatott hitelek: akcióra is futja

Miközben a piaci lakáshitelek kamataiban jól érezhetően elfogyott a bankok eddig alkalmazott kamatfelár puffer, amely eddig tompította a jegybanki kamatemelések hatását, addig a money.hu szakértői szerint támogatott konstrukciók esetében a bankoknak egyre nagyobb tér nyílik, hiszen itt az állami támogatásnak köszönhetően nem csak az ügyfelek által fizetendő kamat, de a hitelhez tartozó kamatfelár is a fixnek mondható. Azaz, amíg a piaci hiteleknél már nem nagyon van miből engedni, a támogatott hiteleket igénylőkért folyó verseny komoly akciókat tartogat.

Aligha véletlen, hogy a jövő héttől egységesen MKB logó alatt működő korábbi MKB és Budapest Bank fiókjaiban június 30-áig a legalább 9 millió forint értékű Babavárót igénylő ügyfelek a sikeres igénylést követően 130 000 forintos jóváírást kapnak a számlájukra.

Zöld hitel: kimerülő keret, leálló bankok

A támogatott hitelek ugyanakkor komolyan torzítják a piacot, ráadásul kínálatuk külső tényezőtől – a támogatás fennmaradásától függ. E tekintetben figyelmeztető, hogy az elmúlt hónapok húzótermékének bizonyuló NHP Zöld Otthon Program (ZOP) lakáshitelei esetében egyre több bank húzza be a féket. Mint ismert, a Magyar Nemzeti Bank a múlt év őszén 200 milliárd forintos refinanszírozási összeggel indította útnak a konstrukciót, amely az ügyfélnek maximum 2,5 százalékos hitelkamatot kínált. A piaci kamatszintek emelkedése miatt az érdeklődés egyre komolyabb mértékben fordul a termék irányába.

Bár február végéig mindössze 77 milliárd forint értékű szerződéskötés történt az MNB adatai szerint, fontos tudni, hogy a jegybank 120 milliárdig bárkitől bármekkora összegű kölcsönt befogad, ám utána a korábbi teljesítmény alapján kerül szétosztásra a maradék összeg. Mivel a ZOP kölcsönöknek – amelyeket csak új lakásépítésre lehet igényelni – az átfutási ideje hosszabb, épp ezért a bankok jó része a fennmaradó 80 milliárdos forrás felosztásáig nem fogad be ZOP kölcsön igénylést. Így tett az K&H, az Erste, UniCredit Bank és az Oberbank. A Raiffeisen Bank egyelőre figyelmeztetést adott ki, amely szerint a refinanszírozási keret kimerülése esetén a kedvezményes hitelt akkor sem tudja folyósítani, ha a hiteligény esetleg befogadásra került.

Az MNB a money.hu-nak küldött, januári jelzésében erre figyelmeztetett: a jegybanki forrás csak a már aláírt hitelszerződések mögé vehető fel – a money.hu szakértői ezt a felhívást már egyértelműen annak jeleként értékelték, hogy az MNB nem tervezi az olcsó forrás keretének megnövelését – már csak azért sem, mert a jogszabályok szerint 2022. júliusától minden új építésű lakásnak a korábban csak az MNB ZOP-ban meghatározott legalább BB-energiatanúsítvánnyal kell rendelkeznie.

Piaci kamatok: fel fékek nélkül

A money.hu Kamattükre szerint március 29-én emeli az Unicredit Bank a jelzáloghitelek kamatait. Az 5 éves kamatperiódussal futó Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) esetében 59 bázispontos emelést majd végre a bank. Az ennél hosszabb, 6-8 évre fixált lakáshitelek a korábbinál 44 bázisponttal magasabb kamatszint mellett érhetőek el a banknál keddtől. Az ennél hosszabb időre előre kiszámítható törlesztést ígérő kamatperiódussal bíró hiteleknél 0,3 százalékpontos emelést történt. Mindennek köszönhetően az 5 és 10 éves kamatperiódusú MFL lakáshitelek között az utóbbinál már csak négy bázisponttal magasabb a kamat.

A legjobban pedig az ajánlat szerint akkor járunk, ha 11-13 éves futamidőre vállalunk végig fix törlesztést hiszen ekkor 6,38 százalékos kamaton kapunk hitelt. Mindez top prémium aktív kedvezménnyel 5,53 százalékra lecsökkenthető, amelyből az előre megjelölt kereskedelmi partnereken keresztül további 30-50 bázispontos kamatkedvezmény érhető el. Utóbbi z esetében - ha a hitelösszeg meghaladja a 20 millió forintot és az ügyfél vállalja minimum 400 ezer forintos jövedelem UniCredithez utalását, valamint egy Generali hitelfedezeti biztosítás megkötését, a továbbiakban is 5 százalék alatt lehet a kamat.

Április 1 től nagyot emel a CIB Bank is: miközben márciusban csak 15 bázisponttal emelte a pénzintézet a januártól érvényes lakáshitel kamatait, addig április elsejétől az ötéves kamatperiódussal rendelkező MFL lakáshitel 97 bázisponttal lesz drágább. A standard 7,09 százalékos kamat magnifica csomagban 6,05 százalékra csökkenthető. A tízéves fixálás ennél kisebb mértékben, ám így is erőteljesen, 77 bázisponttal drágult. Itt az új kamatszint 6,94 százalék és a legnagyobb kedvezmény kategóriában elérhető kamat 5 bázisponttal marad már csak a 6 százalékos szint alatt. A végig fix lakáshitelek esetében 0,5 százalékpontos emelés történt csak, ennek köszönhetően a standard kamat 7,63 százalék. Ennél a konstrukciónál a money.hu korábbi várakozásai igazolódnak vissza abban, hogy magnifica kedvezménycsomag igénybevétele esetén ugyanúgy 5,95 százalékos kamat mellett vehetünk fel végig fix hitelt 20 évre, mint amennyit a 10 éves kamatperiódusú hitel esetében kell fizetnünk a banknak.

Kisebb kölcsönnél nagy drágulás

A személyi hiteleknél az Unicredit március 29-étől újabb kemény kamatemelés mellett finomítja az egy hónappal ezelőtti kamatemelést követő kondíciókat. A 6 millió forint feletti hitelt igénylők esetében ez a legtöbb kedvezmény kategóriában még névleges, 1 bázispontos kamatcsökkenéssel is jár, a többség számára – főleg a kisebb hitelösszeget igénylők esetében – ugyanakkor újabb, méretes emelkedés jön. Az aktív és az aktív plusz kedvezményeknél 91-125 bázispontos emelés is látható, míg még a prémium kedvezmény csomagokban 50-81 bázispontos kamatemelésről született döntés a banknál.

Újra lehet és érdemes is alkudni a lakásokra

A 2025-ös keresleti hullámot követően egyre több túlárazott ingatlan szorul korrekcióra, miközben a reálisan árazott lakások gyorsan és kis engedménnyel kelnek el. A Duna House friss tranzakciós adatai szerint országos szinten ismét nőtt az alku szerepe, elsősorban azoknál az ingatlanoknál, amelyek ára elszakadt a piaci realitásoktól.
2026. 04. 09. 12:00
Megosztás:

WLFI árfolyamzuhanás: partnerségi botrány és likviditási feszültségek rengették meg a piacot

Komoly nyomás alá került a World Liberty Financial tokenje, a WLFI, miután árfolyama közel 10%-ot zuhant, miközben egymást követték a partnerségi aggályok és a nagyszabású treasury-mozgások. A befektetők figyelme most a háttérben zajló on-chain aktivitásra és a projekt stabilitására összpontosul, miközben a DeFi-szektorban is nő a bizonytalanság.
2026. 04. 09. 11:30
Megosztás:

286 millió dolláros USDT-mozgás rázta meg a piacot: bálna utalhatott ki az OKX-ről

Hatalmas, közel 286 millió USDT értékű stablecoin-transzfer kavarta fel a kriptopiacot, miután egy óriási összeg távozott az OKX tőzsdéről egy ismeretlen tárcába. Az ilyen méretű mozgások rendszerint azonnal beindítják a találgatásokat: intézményi átrendeződés, OTC-ügylet, DeFi-fedezetáthelyezés vagy egy nagyobb piaci lépés előszobája? Bár egyetlen tranzakcióból még nem lehet biztos következtetést levonni, a mostani ügylet ismét ráirányította a figyelmet arra, mennyire fontosak a bálnamozgások, a stablecoin-likviditás és az on-chain transzparencia a digitális eszközpiac működésében.
2026. 04. 09. 11:00
Megosztás:

Gyengültek a kamatemelési várakozások, estek a hosszú hozamok

A tűzszünet hatására érdemben csökkentek a kamatemelési várakozások és estek a kötvényhozamok, de igazaból csak Európában. Az USA-ban továbbra is a 2026 végéig változatlan kamatszint a legvalószínűbb forgatókönyv. Európában viszont a korábban várt három-négy helyett már csak két 25 bázispontos emelést vár a piac. A tíz éves amerikai hozamszint vegül 4,3%-on stagnált, a német viszont 15 bázisponttal 2,9%környékére csökkent, a francia és az olasz hosszú hozamok 20-30 bázisponttal zuhantak. A javuló hangulatban ismét jelentősen gyengült a dollár, az EURUSD 0,6%-os emelkedéssel meghaladta az 1,165-ös szintet.
2026. 04. 09. 10:30
Megosztás:

A tűzszünettel kapcsolatos hírekre a tengerentúli piacok is nagyot mentek

Az USA-Iráni tűzszünet bejelentése után tegnap a tengerentúli piacok is jelentősen emelkedtek.
2026. 04. 09. 10:00
Megosztás:

XRP-címek szabadesésben: 41%-os zuhanás után jöhet a mélypont vagy csak most kezdődik a fájdalom?

Látványosan gyengül az XRP hálózati aktivitása, miközben az on-chain mutatók egyre komorabb képet festenek a piaci hangulatról. A Santiment adatai szerint az aktív XRP-tárcacímek száma egy év alatt 41%-kal esett vissza, az MVRV mutató pedig olyan mélypontra süllyedt, amire utoljára az FTX összeomlása után volt példa. A kérdés most az, hogy ez egy újabb gyengeségi hullám kezdete, vagy éppen egy klasszikus kapitulációs zóna, ahonnan az árfolyam később újra erőre kaphat.
2026. 04. 09. 09:30
Megosztás:

Kilőttek az európai tőzsdék az amerikai–iráni tűzszüneti megállapodás után

Donald Trump amerikai elnök és Irán Pakisztán közvetítésével ideiglenes, két hétre szóló tűzszünetben állapodtak meg, amely érdemben csillapította a globális energiapiaci sokktól való félelmeket. A geopolitikai kockázatok enyhülése miatt az olaj- és gázárak 15% körüli mértékben zuhantak, csökkentek a kamatemelési aggodalmak és a kötvényhozamok, megugrott a kockázatosabb eszközök iránti étvágy és meredeken emelkedtek a részvénypiacok. Európa „félelemindexe”, a STOXX volatilitásindex több mint három hét után először 25 pont alá csökkent.
2026. 04. 09. 09:00
Megosztás:

Több mint 300 millió forintból fejlesztik az utakat Tótkomlóson

Csaknem 320 millió forint uniós támogatásból fejlesztik a belterületi utakat a Békés vármegyei Tótkomlóson – közölte az önkormányzat.
2026. 04. 09. 08:30
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 09. 08:00
Megosztás:

Sürgetik a kriptovaluta törvényt: szűkül az időablak az amerikai „Clarity Act” előtt

Röviden: új lendületet kapott az amerikai kriptoszabályozás körüli vita, miután Scott Bessent pénzügyminiszter nyíltan felszólította a Kongresszust a Digital Asset Market Clarity Act elfogadására. A törvényjavaslat célja, hogy végre egyértelműen kijelölje, melyik hatóság felügyeli a digitális eszközök piacát az Egyesült Államokban.
2026. 04. 09. 07:30
Megosztás:

Országszerte megszépülnek az iskolák

Országszerte 800 iskola jelentkezett a Szépítsük együtt a magyar köznevelést! programra, a tavaszi szünetben 200 iskola vesz részt a munkában - mondta Balatoni Katalin miniszterelnöki biztos szerdán Kazáron, az Aba Sámuel Általános Iskolában.
2026. 04. 09. 07:00
Megosztás:

Nem mindenhol jó az erdő: a homoki fásítás kiszáríthatja a tájat

A száraz homokhátsági tájakon az erdők nem feltétlenül javítják, hanem akár ronthatják is a vízháztartást. Tölgyesi Csaba, a Szegedi Tudományegyetem kutatója szerint a Kiskunság és a Nyírség erdőtelepítései hozzájárulhatnak a táj szárazodásához, mert a zárt erdők csökkentik a csapadék talajba szivárgását, miközben a fák jelentős mennyiségű vizet párologtatnak el. A megoldás nem feltétlenül több erdő, hanem a táj adottságaihoz igazodó tájhasználat: a száraz homoki területeken a nyílt gyepek területe nőhetne, a vízjárta ártereken viszont kifejezetten kedvező lehet az erdők terjeszkedése. Így egyszerre javulhat a vízgazdálkodás, a biodiverzitás, és összességében erdeink területe sem csökken.
2026. 04. 09. 06:30
Megosztás:

Vezetői magabiztosság kontra dolgozói bizonytalanság: ki hidalja át a 2026-os AI-szakadékot?

A mesterséges intelligencia szintet lépett: 2026-ra az egyszerű chatbotokat felváltották az önálló munkavégzésre képes AI-ágensek, ám ez új feszültséget szült a munkahelyeken. A Microsoft Work Trend Index adatai szerint a vezetők 67%-a már magabiztosan delegál feladatokat AI-ágenseknek, miközben a munkavállalóknak csupán 40%-a érzi úgy, hogy rendelkezik a technológia irányításához szükséges ismeretekkel. Ez a „bizalmi szakadék” (Trust Gap) alapjaiban rengeti meg a szervezeti hatékonyságot.
2026. 04. 09. 05:00
Megosztás:

Folyamatosan érkeznek a kedvezményt tartalmazó áramszámlák

Április második hetétől folyamatosan érkeznek a januári rezsistopban biztosított kedvezményt tartalmazó villanyszámlák is, a kedvezményt az áramszámlákon a ’Támogatás’ soron kell keresni, a számla harmadik oldalán, a számlarészletezőben - közölte az MVM kedden az MTI-vel.
2026. 04. 09. 04:30
Megosztás:

Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 1,8 százalékkal haladták meg az előző év azonos hónapi értékeket

2026. márciusban a fogyasztói árak átlagosan 1,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak - jelentette szerdána a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 04. 09. 04:00
Megosztás:

Miért támogatják világszerte a kormányok a Z generációt az MI korszakában?

Sokszor hangzik el, hogy a Z generáció nem alkalmas, hogy megfeleljen a mai munkakörnyezet elvárásainak: nem elég ambiciózus, nem elég elkötelezett, és nem hajlandó kellő időt fordítani a munkára. Ez a viszonylag leegyszerűsített állítás azonban téves következtetésen alapul, hiszen a valóság ennél jóval árnyaltabb. A Z generáció alapvetően szorgalmas, vállalkozó szellemű, és a globális munkaerőpiac, valamint a gazdaság jövőjének egyik meghatározó pillére. Nem a motivációjuk hiányzik. A mai fiataloknak az elmúlt évtizedek egyik legnehezebb munkaerőpiacán kell helytállniuk.
2026. 04. 09. 03:30
Megosztás:

Donald Trump 50 százalékos büntetővámot jelentett be

Donald Trump amerikai elnök azonnali hatállyal 50 százalékos büntetővámot jelentett be az Iránnak fegyvereket szállító országokra szerdán, miközben vám- és szankciókönnyítést ígért Irán számára.
2026. 04. 09. 03:00
Megosztás:

Mikrózott étel: káros vagy sem? Itt a tudományos válasz

A mikrohullámú sütőről évtizedek óta keringenek rémisztő állítások. Sokan ma is úgy gondolják, hogy a mikró „szétroncsolja” az ételt, elpusztít minden értékes tápanyagot, sőt egyesek odáig mennek, hogy szerintük a rendszeresen mikrózott étel hosszú távon az egészségre is veszélyes lehet. A valóság azonban jóval árnyaltabb – és tudományos szemmel nézve sokkal kevésbé drámai, mint ahogy az internetes legendák sugallják.
2026. 04. 09. 03:00
Megosztás:

Saját tollal menjünk szavazni? Ezért terjed futótűzként a figyelmeztetés a magyar választások előtt

A magyar választások közeledtével újra és újra felbukkan ugyanaz a tanács a közösségi médiában: „vigyél magaddal saját tollat, és azzal ikszelj!” Sokak fejében ilyenkor azonnal beindul a gyanú: vajon tényleg meg lehet „piszkálni” a szavazólapokat, ha a szavazóhelyiségben lévő tollat használjuk? A rövid válasz: nem ez a legvalószínűbb veszély, de van rá magyarázat, miért ragaszkodnak mégis ennyien a saját tollhoz.
2026. 04. 09. 02:00
Megosztás:

Alapvető gyógyszerek akár 75 %-kal is drágulhatnak

Az Európai Unió új szennyvíztisztítási szabályozása alapján a gyógyszer- és kozmetikai cégeknek kellene állniuk a tisztítási költségek jelentős hányadát. Ennek következményeként egyes termékek ára jelentősen, akár 75 százalékkal is emelkedhet, miközben a szabályozott árú piacokon gyógyszerhiány is kialakulhat. Nézzük a részleteket!
2026. 04. 09. 01:00
Megosztás: