Ismét drágulás várható a lakóingatlanok piacán

Az alacsonyabb kamatkörnyezet, a felszabaduló lakossági megtakarítások és a lakáspiacon elérhető jelentős támogatások hatására idén várhatóan többen vághatnak bele lakásvásárlásba – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett lakóingatlanpiaci elemzésből.

Ismét drágulás várható a lakóingatlanok piacán

2024-ben összességében csökkent a lakásépítési volumen Magyarországon, Budapesten ugyanakkor már rekordszámú lakás értékesítése kezdődött meg az utolsó negyedévben. A szakértők rámutattak: a kínálat várhatóan idén sem lesz képes lépést tartani a növekvő keresleti igénnyel, így az árak jelentős emelkedésére lehet majd számítani.

A tavalyi átlagot is meghaladó, akár 14-17 százalékos áremelkedés várható 2025-ben: A drágulás egyaránt érintheti Budapestet és a vidéket, utóbbi tekintetében különösen a jó munkaerőpiaci adottságokkal rendelkező helyszínek lehetnek előnyben.

A szakértők szerint 2025-ben az elérhető támogatások, az újlakásvásárlást ösztönző programok és a felszabaduló lakossági megtakarítások révén várhatóan élénkülni fog a lakáspiaci kereslet. Tavalyhoz képest az idei évet alacsonyabb, átlagosan valamivel 7 százalék feletti kamatkörnyezetben kezdi a hazai lakáspiac, így az első negyedévben a lakáshitelezés bővülésére lehet számítani. 

Ezt a tendenciát támogatja továbbá, hogy január 1-től enyhültek a zöld ingatlant vásárlók hitelfelvételi körülményei: a szükséges önerő 10 százalékra csökkent, illetve a 600 ezer forint alatti jövedelmeknél a törlesztőrészlet aránya 60 százalékra nőtt.

Az otthonteremtést segítő programok tovább fűtik a keresletet

Az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója Soós Csaba a keresletet élénkítő okokat sorolva ismertette: „Továbbra is elérhetők a korábban meghirdetett otthonteremtési támogatások, a babaváróhitel, a CSOK plusz vagy a falusi CSOK, azonban idén új támogatások is segítik a lakásvásárlás előtt állókat.

Az év egyik újdonsága a január 1-től bevezetett munkáshitel, amely a 17 és 26 év közötti fiatalok számára kínál legfeljebb 4 millió forintos kamatmentes, szabadfelhasználású kölcsönt. Szintén idén indul a vidéki otthonfelújítási program, amelynek keretében legfeljebb 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek a jogosultak, amennyiben az igénylő ezt az összeget további 3 millió forint önerővel egészíti ki.”

„Támogathatja a fiatalok lakásvásárlási lehetőségeit az idei évtől nyújtható munkáltatói támogatás vagy akár a SZÉP-kártya felhasználási szabályainak módosítása is: mostantól bútorvásárlásra és lakásfelújításhoz szükséges eszközök beszerzésére is költhetnek belőle a munkavállalók. A fiatalokat segítheti továbbá a Magyar Bankszövetség novemberi javaslata, amely 35 év alattiaknak kínálna kedvezményes, 5 százalék alatti kamatozású lakáshiteleket első, zöld otthonuk megvásárlásához” – mondta Soós Csaba. 

A lakáspiaci kereslet szempontjából kedvező tényező, hogy a tavalyi 4,7-4,9 százalékos bővülést követően idén ismét tovább emelkedhet a lakossági reáljövedelem. A várható növekedés a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint 3,7-4,4 százalék között lesz.

Tovább élénkítheti a keresletet a 2025-ben várható nagy tőkebeáramlás is, amelynek egyik forrása az idén lejáró állampapírokban tartott lakossági megtakarítások lehetnek, ha a befektetők megújítás helyett ingatlanbefektetésekbe csoportosítják át a felszabaduló összegeket. Másrészt ide sorolható még az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások adómentes lakáscélú felhasználásának lehetősége is, amely szintén kedvezően alakíthatja a keresletet.

„Habár az elemzésből kiderül, hogy a befektetési céllal vásárlók aránya 2024 első felében visszaesett a vásárlók között, az év második felére már aktívabbá váltak a befektetők. Az erősödés pedig 2025-ben folytatódhat, hiszen azállampapírokban tartott lakossági megtakarítások egy részét az idén számos tényező miatt kedvezőbbé váló környezet miatt ingatlanba is fektethetik. Összességében az idei évben a lakáspiaci kereslet jelentős élénkülése várható, a tranzakciószámok várhatóan magasabbak lesznek, mint 2024-ben, akár a 2021 előtti vagy a koronavírus-világjárvány előtt mért adatokat is megközelíthetik” – mondta Dr. Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója az MBH Index lakáspiaci prognózisával kapcsolatban.

Továbbra is visszafogottság jellemző a lakáspiac kínálati oldalán

2024-ben csökkent a lakásépítési volumen Magyarországon, az első 9 hónap adatai szerint 2023 azonos időszakához képest 19 százalékkal kevesebb lakást adtak át, a felépült lakások száma nem érte el a kilencezret. Emellett a tervezett beruházások számában sem látszott élénkülés. A kiadott építési engedélyek száma az év első három negyedévében nem érte el a 15 ezret, ami 2,3 százalékos csökkenést jelentett a 2023 első három negyedévében mért, egyébként is alacsony számhoz képest. 

A visszaesés azonban nem érintette egyformán az ország minden részét. Budapesten 34 százalékkal csökkent a kiadott engedélyek száma 2024 első három negyedévében az előző év azonos időszakához képest, a Dél-Alföldön 14 százalékkal, míg a Közép-Dunántúlon 12 százalékkal. Ezzel szemben a Dél-Dunántúlon és az Észak-Alföldön is 50 százalék feletti bővülés volt mérhető, míg a Nyugat-Dunántúlon 15 százalékkal nőtt a kiadott építési engedélyek száma.

Az eddig bejelentett és értékesítés alatt álló projektek adatai alapján idén valamivel több mint 6500 társasházi lakás készülhet el a fővárosban. 2026-ra eddig kevesebb mint 5200, míg a 2027-2028-as időszakra további 2300 lakás várható átadását jelentették be. A vidéki piacot azonban idén is az óvatosság jellemzi, akárcsak tavaly. Ezt jól mutatja az is, hogy 2024 harmadik negyedévében még nem adtak el olyan lakásokat, amelyek átadását 2027-re tervezik.

Akár 14-17 százalékos áremelkedés is jöhet 2025-ben

Az ingatlanárak a 2023-as átmeneti év után ismét növekedésnek indultak tavaly. A lakásárak így 2024 első negyedévében több mint 6,5 százalékkal emelkedtek 2023 utolsó negyedévéhez képest, míg a második negyedévet 2 százalékos növekedés jellemezte az előzetes adatok alapján. 

Összességében tehát 12 százalékos volt a lakáspiaci drágulás 2023 második és 2024 második negyedéve között, míg az árak reálértéke 7,9 százalékos emelkedést mutatott. Bár hivatalos adatok még nem állnak rendelkezésre a teljes évre, a tranzakciószámok alapján az év második felét is élénkülő kereslet jellemezte, aminek következtében az árak tovább emelkedhettek – mutattak rá az MBH Index szakértői.

Az elérhető támogatásoknak és lakásvásárlást segítő programoknak, valamint a saját és a befektetési célú vásárlók aktivitásának köszönhető keresleti többlettel a szűkösebb kínálat várhatóan továbbra sem tud majd lépést tartani, ami az árak nagyobb mértékű növekedését hozhatja, így a drágulás a 2024-et jellemzőt is felülmúlhatja. 

Összességében a szakértők úgy vélik, hogy 2025-ben az országos lakásárak várhatóan 14-17 százalékkal haladják majd meg a 2024-es átlagot. Az áremelkedés Budapesten és vidéken egyaránt érezhető lesz, utóbbi esetben különösen a kedvező munkaerőpiaccal rendelkező települések lehetnek majd előnyben.

A fővárosi újlakáspiac az elmúlt évtized legnagyobb növekedését érte el 2025-ben

Az elmúlt évtized legnagyobb növekedését érte el 2025-ben a fővárosi újlakáspiac: a beruházók 11 400 lakást hirdettek meg, ami éves összevetésben 55 százalékos növekedés - közölte a Cordia, Magyarország meghatározó lakóingatlan-fejlesztője az MTI-vel.
2026. 03. 26. 08:00
Megosztás:

Erősödött csütörtök reggelre a forint

Erősödött csütörtök reggelre a forint az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 26. 07:35
Megosztás:

83 új gyógyszer kerül be a tb-támogatásba Magyarországon

A kormány döntése alapján 38 milliárd forint értékben 83 új, innovatív gyógyszer társadalombiztosítási (tb) befogadása történik meg – tudatta a közösségi oldalán szerdán a Belügyminisztérium (BM) egészségügyi államtitkára.
2026. 03. 26. 07:00
Megosztás:

Növelte akkumulátorgyártó kapacitását a Skoda

A Skoda 205 millió eurós (csaknem 80 milliárd forint értékű) beruházással jelentősen növelte akkumulátorgyártó kapacitását csehországi központjában, Mladá Boleslavban - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 26. 06:00
Megosztás:

Miért dönt ma a munkavállaló az iroda minősége alapján?

Ma már nem rutin a reggeli bejárás, hanem döntés kérdése: a közép-európai vállalatok 96 százaléka hibrid működésben dolgozik, miközben a cégek közel 90 százaléka átalakította vagy újragondolta irodai kialakítását, derült ki a ThinkCo és a Skanska Futureproof riportjából. A kutatás szerint a koncentrációt támogató környezet, a rugalmas térhasználat és a fenntarthatósági szempontok egyre nagyobb szerepet játszanak a munkavállalói döntésekben: a zajszint mérhető hatással van a teljesítményre, miközben a Z-generáció több mint fele klímavédelmi lépéseket vár el munkaadójától.
2026. 03. 26. 05:30
Megosztás:

Újra a gázra léphet a magyar autóipar

A magyar gazdaság egyik hosszú időn át meghatározó húzóágazata az autóipar volt, amely a 2010-es évektől egészen 2023-ig dinamikusan bővült. Az ágazatban egyszerre van jelen az erős beágyazottság a német és nyugat-európai termelési láncokba, valamint az egyre erősödő ázsiai járműipar felé is nyitott. A trend azonban, több külső ok együttállása miatt, 2023 után megtört, és a 2024–2025-ös időszakot már a visszaesés, a gyenge rendelésállomány és az átfogó iparági bizonytalanság jellemezte. Jelenleg biztatóak a jelek arra, hogy idén megtörténhet a fordulat, és távolabbra tekintve az évtized végére akár 1 millióig is felfuthat az itthon gyártott személygépjárművek száma - olvashatjuk az MBH Bank friss elemzésében.
2026. 03. 26. 05:00
Megosztás:

Jelentősen romlott a bankszektor eredménye 2026 elején

Jelentősen nőtt a magyar bankszektor vesztesége 2026 első két hónapjában: a hitelintézetek összesített adózás utáni vesztesége az egy évvel korábbi 123,8 milliárd forintról 268,5 milliárd forintra ugrott az MBH Elemzési Centrumának havi ágazati elemzése szerint.
2026. 03. 26. 04:30
Megosztás:

A közel-keleti konfliktus rendezésén dolgozik Kína

Kína továbbra is aktív és konstruktív szerepet kíván betölteni a közel-keleti konfliktus lezárásának előmozdításában - közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán.
2026. 03. 26. 04:00
Megosztás:

Először áll női vallási vezető az anglikán egyház élén

Először áll női vallási vezető az anglikán egyház élén Sarah Mullally, London korábbi anglikán püspöke személyében, akit szerdán Canterbury székesegyházban hagyományos szertartással avattak Canterbury érsekévé és így a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió vallási főméltóságává.
2026. 03. 26. 03:30
Megosztás:

Digitális fedélzeti szolgáltatásokat vezet be a Wizz Air

A Wizz Air, Európa egyik legmegbízhatóbb légitársasága* az Immfly és a gateretail együttműködésében új digitális fedélzeti szolgáltatást vezet be, hogy még kényelmesebb utazást biztosítson ügyfeleinek, miközben optimalizálja az üzemeltetést.
2026. 03. 26. 03:00
Megosztás:

Indul az idei útfelújítás az MKIF Zrt. hálózatán

Megkezdődnek március 26-án, csütörtökön az idei útfelújítások az MKIF Zrt. által kezelt utakon - közölte az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 26. 02:30
Megosztás:

3 durva hiba, ami miatt vissza kell fizetni a családi pótlékot

A családi pótlék alapvetően alanyi jogon jár, azonban csak addig az időszakig, amit a jogszabályok meghatároznak.
2026. 03. 26. 02:00
Megosztás:

Magyar kisvállalkozásoknak kínál kiugrási lehetőséget az Auchan és a Magyar Termék

Tovább erősíti együttműködését az Auchan Magyarország és a Magyar Termék Nonprofit Kft. a hazai beszállítók piacra jutásának támogatásában; "A környék legjava" országos beszállítói program célja, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásoknak valós lehetőséget teremtsen a modern kiskereskedelembe való belépésre - tájékoztatta az áruházlánc és a Magyar Termék védjegyrendszert 2006 óta működtető nonprofit társaság szerdán az MTI-t.
2026. 03. 26. 01:30
Megosztás:

Mennyi lesz a nyugdíjad 40 ledolgozott év után? És 30 év esetén?

A magyar nyugdíjrendszerben az öregségi nyugdíj mértékét több tényező együttesen határozza meg. Nemcsak az számít, hány évet dolgozott valaki, hanem az is, hogy milyen jövedelmet szerzett az aktív évei alatt, illetve mennyi szolgálati időt tudnak hivatalosan elismerni.
2026. 03. 26. 01:00
Megosztás:

Logisztikai és kamion terminál alapkövét helyezték el Debrecenben

Kétszázhatvan kamion parkolására alkalmas logisztikai és kamion terminál épül Debrecen észak-nyugati gazdasági övezetében; a beruházás 4,7 milliárd forintos költségéből 2,3 milliárdot európai uniós és hazai költségvetési forrásból biztosítanak - hangzott el szerdán a helyszínen, a terminál alapkövének elhelyezésekor.
2026. 03. 26. 00:30
Megosztás:

Digitális pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal

Mesterséges intelligencián (MI) alapuló pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal (OH) - jelentette be a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
2026. 03. 26. 00:05
Megosztás:

Új stratégia az erdőtüzek megelőzésénel érdekében

Az Európai Bizottság új, integrált stratégiát mutatott be az egyre gyakoribb és pusztítóbb erdőtüzek kockázatának kezelésére - közölte a brüsszeli testület szerdán.
2026. 03. 25. 23:30
Megosztás:

Az ANY Biztonsági Nyomda 503 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. igazgatósága részvényenként 503 forint osztalék fizetését javasolja a 2025. évi tevékenység után – derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett közgyűlési előterjesztésből.
2026. 03. 25. 23:00
Megosztás:

Rekord árbevételt és nyereséget ért el a Xiaomi 2025-ben

Nyilvánosságra hozta auditált, konszolidált pénzügyi jelentését a Xiaomi a december 31-ével végződött 2025-ös pénzügyi évre. Az adatok azt mutatják, hogy az árbevétel 25 százalékkal rekord nagyságúra, 457,2 milliárd jüanra nőtt, ebből 76,8 százalékot az okostelefon és AIoT üzletág tett ki, a Smart EV, AI és egyéb termékekből származó bevétel pedig 23,2 százalék volt.
2026. 03. 25. 22:30
Megosztás:

Visszaesett az EU-ban igényelt menedékkérelmek száma 2025-ben

Az előző év adataihoz képest 2025-ben 27 százalékkal kevesebb, mintegy 669 400 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán.
2026. 03. 25. 22:00
Megosztás: