Itt a nagy kínai gazdaságélénkítő csomag!
Ezek a következők:
-A hét napos fordított repo kamatát 1,7-ről 1,5 százalékra csökkentették.
-Az egy éves hitelezési rátát 2,3-ról 2 százalékra csökkentették, amely a történetének legnagyobb lépése volt.
-A bankok tartalékrátáját 0,5 százalékponttal 6,6 százalékra csökkentették, ami 1.000 milliárd jüant (142 milliárd dollárt) szabadít fel a bankoknál hitelezésre.
-Az önerőt 25-ről 15 százalékra csökkentették a második lakás vásárlásnál.
-Állami cégek 100 százalékban hitelből vásárolhatnak el nem adott ingatlanokat, a korábbi 60 százalékkal szemben.
-Csereügyletek keretében a jegybank minimum 71 milliárd dollárt, de maximum ennek háromszorosát biztosítja értékpapír cégeknek részvényvásárlásra.
-Minimum 43 milliárd, maximum 130 milliárd dollár hitelt biztosítanak a részvényeseknek hitel formájában részesedés növelésre.
-Részvény stabilizációs alap létrehozását tervezik.
-5.300 milliárd jüan hitel kamatát csökkentették, amely évi 150 milliárd jüan (cirka 21 milliárd dollár) megtakarítást jelenthet a háztartásoknak.
-A főbb bankokba 142 milliárd dollárnyi friss tőkét kívánnak pumpálni, annak ellenére is, hogy a tőkehelyzetük megfelelő. Ezért a várható hígulás miatt a bankok árfolyama csökkent.
Ez összeségében 400-500 milliárd dollárnyi valamilyen fajta élénkítést jelent, ami a GDP 0,2-0,3 százalékára rúghat. Persze ha például a tőzsdei élénkítésre adott hiteleket megháromszorozzák, akkor még további 0,1 százalékponttal növekszik a stimulus mértéke. A piaci várakozások szerint akár további piacélénkítő lépések is jöhetnek a közeljövőben, ha szükséges. Márpedig az iparvállalatok augusztusi profittömegének 17,8 százalékos év per év alapú csökkenése, amivel az év első nyolc hónapjában csak 0,5 százalékkal bővült az iparvállatok összprofitja, azt sugallja, hogy szükség lehet még egyéb segítségre is.
Na, hát erre a nagy elszántságra emelkedett a szétadott kínai piac az elmúlt négy napban 15 százalékot.
Sanghaji CSI300 index
Forrás: Bloomberg
A mai emelkedéssel az index egy dupla fenék formáció felső éléhez ért. Ha ezt a szintet áttöri, akkor további 550 pont emelkedés jöhet a technicista álmoskönyvek szerint (az gyakorlatilag még egyszer 15 százalék emelkedés). Ezzel a CSI300 már meghaladná az előremutató 10 éves átlagos P/E értéket (13.6), hiszen 14,8-ra emelkedne a mutató a jelenlegi 12,9-ről.
S akkor milyen tanulságot vonhatunk le ebből az egészből? Azt, hogy a Fed mellé felzárkóztak a kínai döntéshozók is. Lépéseket tesznek a gazdaságok, a világ két legnagyobb gazdaságának élénkítésére. Kína nagyjából 18.000 milliárd dollárt, az USA 29.000 milliárdot (EMU 16.000 milliárd) szán erre. Ez pedig a világ GDP-jének mintegy 45 százaléka. (Az EMU-val együtt 60 százalék.)
Tehát a világ gazdaságának gyakorlatilag többségében megvan a szándék, és lépéseket is tesznek a gazdaságok élénkítésére. Ez pedig pozitív a feltörekvő piacok számára. Ilyen például Magyarország is, amelynek a részvénypiaca az egyik legolcsóbb a világon. Így már talán nem is annyira meglepő, hogy az elmúlt napokban jelentős forgalommal tudott emelkedni a BUX, ahogy a kínai események hatására a befektetők megtalálták ezt a piacot is. A magyar indexet pedig a két elégé olcsónak tűnő részvény, az OTP és a Richter húzta (forrás: ERSTE)