Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

Eljött az igazság pillanata az inflációkövető állampapíroknál: január 20-án rögtön a legnagyobb állományú és legalacsonyabb kamatra váltó sorozattal kezdődik a kamatfordulók sora. A kincstári értékpapírszámlát vezetők már pénteken megkapták az üzenetet a kamatfizetésről - írja a Bank360.hu. Napokon belül kiderülhet, hogy mit tesznek a csaknem 18 százalékos hozamukkal, és mennyien válnak meg ettől a PMÁP-juktól más befektetésre vagy más állampapírra váltva.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

Az inflációkövető állampapír sorozatai közül többnek már januárban kamatfordulója lesz, amikor kifizetik az elmúlt egy év kamatát, és onnantól új, jóval alacsonyabb kamatra váltanak. Az új kamat 3,95 és 5,2 százalékos lesz, ami sok befektetőt arra ösztönözhet, hogy jobb hozamú helyet keressen a pénzének.

A sorban az első a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) 2033/1 sorozata, amelynek befektetői legkésőbb a kamatforduló napján, január 20-án megkapják a kamatukat, és hétfőtől új kamatperiódus indul. A kincstárnál számlát vezető ügyfelek azonban már péntek este értesítést kaptak a kamatok jóváírásáról. A jelenlegi éves kamat még 17,85 százalékos, az új viszont csak 3,95 százalékos lesz ennél a sorozatnál. Tekintettel arra, hogy nincs olyan lakossági vagy intézményi forintos állampapír, amelyik ennél szerényebb kamatot fizet, a befektetőknek nemcsak a kamatot, hanem a tőkét is érdemes másba átforgatni, még az 1 százalékos visszaváltási költség figyelembevételével is. 

Érdemes mindent átváltani, ezt a kincstár sem nehezíti meg

A 2033/I-ben 722 milliárd forint fölötti összeg volt december közepén az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapja szerint, kérdés, amivel ez számított a legnagyobb állományú PMÁP sorozatnak. Így a legnagyobb összegű és legalacsonyabb kamatú PMÁP-ról derülhet ki legelőször, hogy mennyit váltanak vissza belőle, és tesznek be vonzóbb állampapírba, vagy viszik el a pénzt más befektetésekre. A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője..

A Magyar Államkincstárnál készülnek erre a helyzetre, és nem is nehezítik meg az ügyfelek dolgát, hanem inkább új lehetőségekkel igyekeznek arra bírni őket, hogy váltás esetén más állampapírban tegyék a pénzüket. A Webkincstárban és a Mobilkincstárban bevezették az állampapírcsere funkciót, amivel lehetővé teszik az állampapírok eladását és az ebből származó pénzből újabb állampapír vásárlását egy megbízáson belül. Amennyiben az eladott állampapírok vételára meghaladja a vásároltak vételárát, a különbözet jóváírják ügyfélszámlán. Ezen felül most már az állampapírok kamatfizetését megelőző két kereskedési napon is biztosítják az állampapírok visszaváltását, és a még értékesített állampapírok vásárlását.

Folyamatosan jönnek a kamatok és a lejáratok

Az államkincstári számlát vezető ügyfelek sms-ben vagy push üzenetben értesítést kapnak arról, amikor kamatfizetés történik, vagy lejár az állampapírjuk. A máshol számlát vezető ügyfeleknek viszont nem minden esetben jelzi a szolgáltató, hogy megérkezett a kamat a kincstártól, ezért érdemes fejben tartani, hogy mikor van az állampapírjuk kamatfordulója. A Bank360.hu táblázata összefoglalja, melyik PMÁP mikor fizet kamatot, és azt is, mennyi lesz az új kamatperiódusban a kamat. 

Arra is lehet számítani, hogy sok visszaváltó PMÁP tulajdonos nem más értékpapírba vagy bankbetétbe teszi a pénzét, hanem lakáscélra használja fel a kapott pénzt. Akik szabad felhasználású jelzáloghitelből vásároltak PMÁP-ot, minden bizonnyal előtörlesztésre fordítják majd az állampapírjaikért kapott pénzt, miközben a kamatkülönbözetet megtartják. Az eddig jól kamatozó kötvényekből a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felmérése szerint a befektetők 19 százaléka tervez valamilyen nagyobb beruházást, például lakásvásárlást finanszírozni. 

Vannak olyan gazdag ügyfelek, akiknek akár önállóan is elég lehet ez a pénz az ingatlanvásárláshoz, míg kisebb, de azért több milliós összeg esetén lakáshitel mellé önerőként használhatják az eddig állampapírban lévő megtakarításukat és annak a most kézhez kapott kiemelkedő kamatát. 

A kockázatot kerülő, biztos kamatot akaró befektetők kereshetnek másik állampapírt befektetésnek, de akár magasabb kamatot kínáló lekötött betétben is elhelyezhetik a pénzüket. Utóbbi kamatából 15 százalékos kamatadót és 13 százalékos szociális hozzájárulási adót vonnak le, ahogy a kisbefektetők körében kedvelt befektetési alapok hozamának többségéből is. Kivéve, ha tartós befektetési számlán (TBSZ) vagy nyugdíj előtakarékossági számlán (NYESZ) tartják a megtakarítást. 

A szakértők arra is számítanak, hogy a magasabb kockázatot is vállaló befektetők a részvénypiacra is visznek majd a pénzből, hiszen sokan csak azért szálltak be 2022-2023-ban ez inflációt követő állampapírba, hogy kockázatmentesen megkapják a kétszámjegyű hozamot, amiről viszont ezután sem szeretnének lemondani.

Belgium súlyos bűncselekményeknél megvonhatja az állampolgárságot

A belga szövetségi kormány és a képviselőház pénteken jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a belga állampolgárság megvonását azok esetében, akiket súlyos bűncselekmények - például emberölés, szexuális erőszak vagy szervezett bűnözés - miatt ítélnek el.
2026. 01. 31. 12:00
Megosztás:

Hiába duplázódik holnaptól az ingyenes készpénzfelvétel, sokan mégis elbukhatják!

Holnapról akár 340 000 forint készpénzt is fel lehet venni ingyen a magyarországi bankszámlákról, köszönhetően egy hatályba lépő jogszabályi változásnak. Mégis sokan fizetnek a készpénzfelvételért, aminek a BiztosDöntés.hu szakértői szerint számos oka lehet. Mindeközben a bankok maguk is számos kedvezményt kínálnak, ezek egy része ráadásul nem csak idehaza, hanem akár külföldön is ingyenes pénzfelvételt biztosít.
2026. 01. 31. 10:00
Megosztás:

Elhunyt Fenyő Miklós

Életének 79. évében elhunyt Fenyő Miklós énekes, dalszerző - közölték szombaton a zenész hivatalos Facebook-oldalán.
2026. 01. 31. 09:00
Megosztás:

Beköszöntött a mesterséges intelligencia által vezérelt zsarolóvírusok korszaka

Beköszöntött a mesterséges intelligencia által vezérelt zsarolóvírusok korszaka, az NFC-alapú (Near Field Communication - rövid hatótávolságú vezeték nélküli technológia) mobilos támadások száma 87 százalékkal nőtt, a zsarolóvírus-támadások áldozatainak száma pedig már 2025 vége előtt meghaladta a teljes 2024-es értéket, mintegy 40 százalékos éves szintű emelkedéssel - derült ki az ESET legújabb kiberfenyegetettségi jelentéséből (Threat Report H2 2025).
2026. 01. 31. 08:10
Megosztás:

2,8 százalékra csökkenti az Otthon Start kamatát az egyik pénzintézet

Fokozódik a bankok közötti verseny az otthon startos fiatalokért: az egyik nagy bankban már 2,8 százalék az új kamat, és érkeznek a további kedvezmények is - hívta fel a figyelmet a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára pénteken a Facebook-oldalán.
2026. 01. 31. 07:00
Megosztás:

Energiatárolási beruházásokról állapodott meg az ALTEO az STS Group tagvállalatával

Energiatároló beruházásokról állapodott meg az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. az STS Group tagvállalatával, a győri SMEGSolar Kft.-vel - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
2026. 01. 31. 06:00
Megosztás:

Kína feloldotta a brit parlamenti képviselők elleni szankciókat

Kína feloldotta a brit parlamenti képviselőkre öt évvel ezelőtt kirótt szankciókat - közölte pénteken Keir Starmer brit miniszterelnök. Az érintettek ugyanakkor közös közleményben tudatták, hogy nem veszik tudomásul a kínai döntést, és továbbra is kiállnak a kínai emberi jogi helyzetet bíráló álláspontjuk mellett, amely miatt Peking a szankciókat bevezette velük szemben.
2026. 01. 31. 05:00
Megosztás:

Több mint 25 milliárd forintnyi sikeres sima pénzkérést indítottak az OTP Bank ügyfelei

A qvik-szabványra épülő, NFC-vel vagy QR-kóddal működő, a lakossági ügyfelek részére elérhető szolgáltatást 2025 októberében vezette be az OTP Bank Magyarországon elsőként. A Pénzkérés simán célja egy régóta fennálló hétköznapi probléma kezelése volt: a pénzkérés sokak számára még ma is nehézkes, feszengéssel járó helyzet. A fejlesztésnek köszönhetően az ügyfelek gyorsan, egyszerűen és számlaszám vagy kedvezményezett nevének begépelése nélkül tudnak pénzt kérni.
2026. 01. 31. 04:00
Megosztás:

2026 – az az év, amikor a devizakockázat meghatározza a magyar KKV-k árrését

A magyar kis- és középvállalatok (KKV-k) új évbe lépnek különösen ingadozó EUR/HUF és USD/HUF árfolyamok mellett. 2025-ben a forint körülbelül 7%-kal erősödött az euróval, míg a dollárral szemben több mint 17%-kal, ami jól mutatta, hogy a fedezetlen szerződések még viszonylag kis árfolyam-ingadozások esetén is veszíthetnek értékükből HUF-ban. Gyakorlatban az EUR/HUF párnál a 10–20 forintos különbségek nagy exportvolumenek esetén jelentősen csökkenthetik a haszonkulcsot, ezért 2026-ban az aktív devizakockázat-kezelés már nem választás, hanem kötelezettség. A vállalkozók egyre világosabban látják, hogy a devizastratégiák hiánya valós veszélyt jelent az árrésre, miközben a régióbeli függőségek is egyre jelentősebbek. 2026 a magyar KKV-k számára a pénzügyi ellenálló képesség próbája lesz. Bár a gazdaság mérsékelt növekedést tart fenn, a vállalatok olyan környezetbe lépnek, ahol növekvő árfolyam-ingadozás, költségnyomás és nemzetközi kereskedelmi bizonytalanság jellemzi a piacot. Ebben a kontextusban a devizakockázat-kezelési döntések kulcsfontosságúvá válnak.
2026. 01. 31. 03:00
Megosztás:

Óraállítás 2026 tavasz - ennek a hírnek sokan nem fognak örülni!

Tavaszi óraállítás 2026-ban – Megint elvesznek tőlünk egy órát! De vajon meddig tart még ez az őrület?
2026. 01. 31. 02:00
Megosztás:

Lebuktatjuk a lottó-titkot - emiatt nem nyersz sose az 5-ös vagy a 6-os lottón!

A hatalmas – magyar és természetesen nemzetközi – lottóüzlet valójában egy nagyon egyszerű elvre épül: minél több szelvényt adnak el, annál nagyobb haszonra tesznek szert azok, akik ebben az üzletben érintettek. És hidd el, ez a nyereség nem a Kedves Olvasó zsebébe vándorol. Cikkünkben feltárjuk a hazai lottóipar működésének hátterét, és arra is ösztönzünk, hogy egy kicsit számolj utána a dolgoknak…
2026. 01. 31. 01:00
Megosztás:

Derült égből csap le az infarktus? Nem! Ma már előre jelezhető

Stressz és 24/7 túlterhelés: amit a rutin szűrések nem mutatnak ki – de az egyéni rizikótérkép felfedhet.
2026. 01. 31. 00:10
Megosztás:

Növelte bevételét a tavalyi, kihívásokkal teli üzleti évben a Bosch

Kismértékben növelte bevételét a tavalyi, kihívásokkal teli üzleti évben a Robert Bosch GmbH, a technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója - tájékoztatta a vállalat pénteken az MTI-t.
2026. 01. 30. 23:00
Megosztás:

Az eMAG megint megtévesztette a magyarokat, 235 milliós bírságot fizet

Több jogsértést is elkövetett az eMAG Magyarország Kft. – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A romániai központú e-kereskedelmi cég több szempontból is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott és nem megfelelően tájékoztatta a magyar vásárlókat. A GVH Versenytanácsa ezért 235 millió forint bírságot szabott ki a webáruházat működtető vállalkozásra. A cég elismerte a jogsértéseket és lemondott a jogorvoslati jogáról, így a kiszabott bírság biztosan befolyik a magyar központi költségvetésbe. Az eMAG nem először került a GVH látókörébe, a magyar nemzeti versenyhatóság korábban – árfeltüntetéssel kapcsolatos jogsértések miatt – már több alkalommal is megbírságolta a céget, illetve jogelődjeit.
2026. 01. 30. 22:00
Megosztás:

Solana árfolyam-előrejelzés: Kitörés küszöbén? A Dogecoin gyengül, miközben a Digitap előretör az új befizetési funkcióval

A közelmúltban a kereskedők a SOL esetleges árfolyam-kitörésére fókuszálnak, míg a Dogecoin árfolyama volatilitást mutatott. Yuna influenszer szerint a SOL akár 300 dollárig is emelkedhet, míg a BitGuru optimista a DOGE növekedési lehetőségeit illetően. Bár sokakat izgatnak ezek a „legjobb altcoin-vásárlási lehetőségek”, sokan más projektek felé is fordulnak.
2026. 01. 30. 21:00
Megosztás:

A paksi atomerőmű több mint 16 ezer gigawattóra áramot termelt 2025-ben

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2025-ben 16 097,9 gigawattóra áramot termelt, amely - az év során végrehajtott négy főjavítás mellett is - az erőmű történetének második legmagasabb termelési eredménye - közölte az atomerőmű pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 20:00
Megosztás:

Bitcoin ár összeomlás után lép a porondra a Binance – Új tervvel csillapítanák a piaci pánikot

2026. január 29-én a kriptovaluta-piac ismét megmutatta, milyen gyorsan fordulhat a hangulat az eufóriából a félelembe. A Bitcoin árfolyama drámai zuhanásba kezdett, magával rántva a teljes piacot. A befektetők még fel sem ocsúdtak a történtekből, amikor a legnagyobb kriptotőzsde, a Binance váratlan bejelentéssel állt elő: új stratégiát hirdetett a Bitcoin volatilitásának kezelésére.
2026. 01. 30. 19:00
Megosztás:

A Mol stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával

A Mol-csoport stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával (National Oil Corporation, NOC), a Budapesten aláírt szándéknyilatkozat a két társaság szénhidrogén-kutatási, nyersolaj-kereskedelmi és technológiai-innovációs együttműködését alapozza meg - közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 18:00
Megosztás:

Megszületett a bérmegállapodás a Magyar Postánál

Megszületett a megállapodás a 2026. évi bérfejlesztésről a Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között, a kétéves bérmegállapodásban a 2026. évre eredetileg rögzített 7 százalékos bérfejlesztési mérték 10 százalékra emelkedik, és növekszik a béren kívüli juttatások keretösszege bruttó 420 000 forintra - közölte a Magyar Posta pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 17:00
Megosztás:

Ingyenes egészségügyi továbbképzés indult bölcsődei dolgozóknak

A Kulturális és Innovációs Minisztérium a Bethesda Gyermekkórházzal és a Magyar Bölcsődék Egyesületével közösen ingyenes egészségügyi továbbképzést indított bölcsődei dolgozóknak - jelentette be a tárca családokért felelős államtitkára pénteken Miskolcon, az első képzés helyszínén.
2026. 01. 30. 16:30
Megosztás: