Jól teljesített a lízingpiac 2024-ben

Jól teljesített a magyar lízingpiac 2024-ben, a finanszírozott összeg 6,6 százalékkal 969,8 milliárd forintra emelkedett, míg a szerződések száma 16,5 százalékkal 84 282-re nőtt, azonban továbbra is nagy a bizonytalanság a piacon - ismertette a Magyar Lízingszövetség elnöke a szervezet keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

Jól teljesített a lízingpiac 2024-ben

Zs. Nagy István a tavalyi évet értékelve kiemelte: a magas kamatkörnyezet és a vállalati szektor óvatossága mellett az alacsony beruházási hajlandóság jellemezte a piacot.

A teljes kihelyezett portfólió 2024 végére 2374 milliárd forintra emelkedett, ami 10,9 százalékos növekedés az előző évhez képest, a szerződések száma 7 százalékkal 318 993-ra csökkent.

Az európai lízingpiac a közép- és kelet-európai régióban minden eszköztípusban növekedett tavaly, a legnagyobb szegmens a személygépkocsi-kistehergépjármű-motor volt.

A magyarországi 11 százalékos lízingpenetráció elmarad a régiós és európai átlagtól (28 százalék), így továbbra is jelentős tér van a növekedésre - fűzte hozzá.

A finanszírozott összeg megoszlása szerint a lízingszolgáltatók ügyfelei 62 százalékban kis- és középvállalkozások (kkv), 18 százalékban nagyvállalatok, 8,6 százalékban magánszemélyek voltak, a fennmaradó 11,4 százalékot állami, egyéb nem lakossági vállalkozások adták.

A finanszírozott összeg 80 százaléka új, míg 20 százaléka használt eszközökre jutott.

A támogatott finanszírozási programok szerepe továbbra is meghatározó, de a források szűkülése hatással volt a szerződések volumenére - mondta Zs. Nagy István. Ezek a konstrukciók a 2024-es kihelyezések teljes finanszírozott összegének 16 százalékát, 158 milliárd forintot, szerződésszámban 11 százalékát tették ki

- tette hozzá.

A Széchenyi Kártya Program finanszírozott összege 2024-ben az előző évivel azonos szinten, 125 milliárd forinton állt.

Továbbra is a személygépkocsi-kistehergépjármű-motor szegmens a legnagyobb a hazai lízingpiacon 551,4 milliárd forinttal, ami az összes kihelyezés 56,8 százaléka, amely 8,8 százalékpontos emelkedés az előző évhez képest.

A szerződések száma 23 százalékkal, a kihelyezett összeg 24 százalékkal emelkedett 2023-hoz képest.

A flottafinanszírozás nélkül a retail autófinanszírozás 20,9 százalékkal 442,4 milliárd forintra emelkedett, a szerződésszám 26,5 százalékkal 56 414-re nőtt.

A lakossági ügyfelek száma jelentősen emelkedett: 15 631 szerződés született, ami 56,7 százalékkal haladja meg a 2023-as értéket.

A személyautóknál a pénzügyi lízing penetrációja 29 százalék fölé, kishaszongépjárműveknél 30 százalék fölé emelkedett, utóbbi azonban csökkenő trendet mutat az elmúlt évekhez képest

- mutatott rá.

A flottapiacon az új szerződések száma 5,5 százalékkal 11 ezer fölé, a finanszírozás értéke 43 százalékkal 106 milliárd forintra nőtt, elsősorban az emelkedő autóáraknak köszönhetően.

A nagy-haszonjárművek esetében a lízingszektor 58 százalékos részesedéssel van jelen, tavaly a szerződések száma és a finanszírozott összeg 6-6 százalékkal csökkent, ami 7916 szerződést és 214,9 milliárd forintnyi új kihelyezést jelent.

A szegmensben továbbra is az euró alapú finanszírozás dominál, a teljes kihelyezés 82 százaléka történt euróban. A fuvarozói piacon az emelkedő adók és terhek miatt főleg a kisebb szereplők körében a fizetőképesség csökkenése és ezzel párhuzamosan piaci konszolidáció várható - mutatott rá.

A mezőgazdasági gépek lízingpiaca 2010 óta a legdinamikusabban növekvő szegmens, ám a tavalyi évben a finanszírozási összeg 29 százalékkal 84,6 milliárd forintra csökkent, a finanszírozott gépek száma 26 százalékkal, 2616-ra esett vissza, míg a pandémia előtt még 5809 szerződést kötöttek.

A lízingcégek a beruházások felpörgetésében és a kkv-növekedésében fontos szerepet játszanak, így a szektort sújtó pénzügyi terhek, mint a bankadó és extraprofitadó ezeket a célokat veszélyeztetik. Volt olyan jelentős nemzetközi szinten is jegyzett lízingcég, amely veszteségek miatt kivonult a magyar piacról - fogalmazott a Lízingszövetség elnöke.

Elmondta: az építőiparban, a fuvarozói piacon és az agrárszektoron belül, elsősorban a kisebb cégek között nőtt a végelszámolások száma, ami a lízingcégek portfólióminőségét is ronthatja.

Vály Judit alelnök, az Euroleasing Zrt. vezérigazgatója megjegyezte: a szektort sújtó pénzügyi terhek szűkítik a cégek mozgásterét, technológiai- és termékfejlesztési lehetőségeiket, ezen keresztül a biztosított szolgáltatási színvonalat, így a régiós szereplőkhöz képest versenyhátrányba kerülhetnek.

Az idei kilátások kapcsán Zs. Nagy István kifejtette: a kamatkörnyezet alakulása, a kormányzati támogatások, valamint a mezőgazdasági és egyéb gépek piacán megjelenő pályázatok befolyásolják a piacot. Várakozásaik szerint az autópiacon - mind a lakossági, mind a flottapiacon - enyhe növekedés várható.

Elfogadták a törvényt! Kerítésadó minden méter kerítésre

A 2015 óta hatályban lévő jogszabály lehetőséget ad az önkormányzatoknak arra, hogy egyedi települési adókat vezessenek be olyan adótárgyakra, amelyeket nem terhel központi adó, és amelyeket jogszabály sem zár ki az adóztatás lehetőségéből.
2026. 04. 05. 01:00
Megosztás:

16 évesnél idősebb kocsid van? Akkor gondban leszel

A magyar autósok csaknem fele (49 százaléka) legalább 16 évesnél idősebb járművet használ.
2026. 04. 05. 00:05
Megosztás:

Drágultak a nemzetközi élelmiszerárak a közel-keleti konfliktus energiaár-felhajtó hatása miatt

Két hónapja drágulnak az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacokon a közel-keleti konfliktussal összefüggésben – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 04. 04. 23:00
Megosztás:

Az ötös lottót ugyan nem, de a Joker-t elvitték ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 14. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 04. 22:00
Megosztás:

Folytatódott a forgalom erősödése a magyarországi szállodákban

A magyarországi szállodákban folytatódott a forgalom erősödése februárban: a belföldi és külföldi vendégek 1,55 millió vendégéjszakát töltöttek el a hazai szállodákban, ami 8 százalékkal több az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) honlapján közzétett februári Trendriportból.
2026. 04. 04. 20:00
Megosztás:

Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások az érettségizettek átlagkeresetéhez képest

A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek átlagkeresetéhez képest havi szinten egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan 200 000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) 450 000 forintos (mintegy 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet.
2026. 04. 04. 19:00
Megosztás:

Heti három közvetlen légi járatot indít az Asiana Airlines Budapest és Szöul között

A Korean Air után a Dél-Koreai Köztársaság második legjelentősebb légitársasága, az Asiana Airlines is közvetlen járatokat indít Budapest és Szöul között. Az új járatokkal a nyári időszakban már heti hét "közvetlen összeköttetés" áll majd az utasok rendelkezésére a két főváros között - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton.
2026. 04. 04. 18:10
Megosztás:

Újra fellángolt az XRP-vita: David Schwartz tisztázta, mit jelent valójában, hogy az XRP „nem lehet olcsó”

Új lendületet kapott az XRP körüli egyik legrégebbi vita, miután David Schwartz, a Ripple technológiai igazgatója pontosította egy sokat idézett kijelentésének értelmét. A szakember szerint az a megállapítás, hogy az XRP „nem lehet olcsó”, nem a token birtokosainak ígért árfolyam-emelkedésről szólt, hanem kizárólag a fizetési és elszámolási felhasználás logikájáról. A pontosítás ismét reflektorfénybe helyezte az XRP és a stablecoinok közötti versenyt, különösen az intézményi fizetési infrastruktúrák szempontjából.
2026. 04. 04. 17:00
Megosztás:

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók, a külföldi piacok nagyobb exportot is felvennének – mondta a Juh és Kecske Ágazatért Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója az MTI-nek.
2026. 04. 04. 16:00
Megosztás:

Bitcoin Fear & Greed Index: mit üzen valójában a 11 pontos extrém félelem?

A Bitcoinhoz kapcsolódó piaci hangulat ismét a mélybe zuhant: a Fear & Greed Index mindössze 11 ponton áll a 100-ból, ami egyértelműen az extrém félelem zónáját jelzi. Első ránézésre ez pánikhangulatot sugallhat, a valóság azonban ennél összetettebb. A mutató fontos kapaszkodó lehet a kereskedők és befektetők számára, de csak akkor, ha helyesen értelmezik – és nem keverik össze egy konkrét vételi vagy eladási jelzéssel.
2026. 04. 04. 14:00
Megosztás:

Lakásbiztosítás: sokan hagyták a kampány végére a váltást

Véget ért a 2026-os lakásbiztosítási kampány, amely ideje alatt a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek a meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül mondhattak fel a biztosítójuknak. A korábbi évekhez hasonlóan az idei évben is megfigyelhető volt, hogy a kampány végén megnőtt a keresések és a szerződéskötések száma is, sokan az utolsó napokra hagyták a váltással kapcsolatos teendőket. Az előző évhez képest viszont úgy tűnik, megkopott a kampány vonzereje, legalábbis erre utal, hogy 2025-höz képest a keresések és a szerződéskötések száma is megcsappant.
2026. 04. 04. 13:00
Megosztás:

Saylor kontra BlackRock: Tényleg 7-szer több Bitcoint vásárolt a Strategy?

Egy gyorsan terjedő piaci állítás szerint Michael Saylor cége 2025-ben hétszer több Bitcoint vásárolt, mint a BlackRock spot ETF-je. A hivatalos adatok alapján azonban ez a kép messze nem ennyire egyértelmű. A történet jól mutatja, hogyan válhat egy erős narratíva pillanatok alatt piaci beszédtémává, még akkor is, ha a tényleges számok ennél jóval kiegyensúlyozottabb képet festenek.
2026. 04. 04. 12:00
Megosztás:

Iráni konfliktus - Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 04. 11:00
Megosztás:

Szerb elnök: Komoly döntésekre van szükség

Az emberiség a szakadék szélén áll, ezért komoly döntésekre van szükség - ezzel indokolta pénteken Aleksandar Vucic szerb elnök azt, hogy egyenkénti egyeztetésre hívta a politikai pártokat. Ez az egyeztetés három párt, köztük a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) esetében már megtörtént.
2026. 04. 04. 10:00
Megosztás:

Az amerikai kormány rekordösszegű, 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést tervez 2027-re

A washingtoni Fehér Ház 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést javasol az Egyesült Államok számára 2027-re - derül ki az elnöki hivatal által pénteken kiadott tervezetből.
2026. 04. 04. 09:00
Megosztás:

Kiállítás nyílik a régi barcsi földhivatal épületében

Megújul, és Barcs, valamint a Dráva-mente természeti, kulturális örökségét bemutató interaktív kiállításnak ad otthont a régi barcsi földhivatal épülete 2026 augusztusától - tájékoztatta a Somogy Vármegyei Önkormányzat az MTI-t.
2026. 04. 04. 08:00
Megosztás:

Választás 2026 - Az utolsó napon még több ezren jelentkeztek át

A határidő lejártának napján még csaknem 3700-an kérték felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe, és mintegy 14 ezren jelentkeztek át egy másik magyarországi településre az április 12-i országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) péntek reggeli adataiból.
2026. 04. 04. 07:00
Megosztás:

Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 04. 06:00
Megosztás:

Ukrán cég vásárolta fel az ArcelorMittal utolsó romániai üzemét

Ukrán cég vásárolta fel a csőtermékeket gyártó román ArcelorMittal Tubular Products Romant - írta vállalati közlemény alapján a profit.ro.
2026. 04. 04. 05:00
Megosztás:

Jól halad a mohácsi Duna-hídhoz kapcsolódó úthálózat építése

Az épülő mohácsi Duna-híd és a hozzá kapcsolódó csaknem harminc kilométer hosszan létesülő utak kivitelezésével kapcsolatos projekt az ütemterveknek megfelelően halad, és elérte a 35 százalékos készültségi szintet - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium útépítésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Mohácson, sajtótájékoztatón.
2026. 04. 04. 04:00
Megosztás: