Jön a hétvégi fagy! Elviheti a gyümölcstermést!

A hétvégétől visszatérő fagyok elvihetik az idei gyümölcstermés jelentős részét: 2024-ben az aszálynál és a tavaszi fagynál is nagyobb károkat okozott a jégeső.

Jön a hétvégi fagy! Elviheti a gyümölcstermést!

Már az év első hónapjai is komoly kihívások elé állították a növénytermesztőket. Az aszályos évkezdet után most felhőszakadások okozta károkat jelentenek a gazdák, miközben a hétvégétől várhatóan visszatérő erősebb fagyok is újabb aggodalomra adnak okot.

A Groupama Biztosító tavalyi mezőgazdasági kárkifizetéseinek elemzése jól mutatja az időjárás változékonyságát, kiszámíthatatlanságát. 2024-ben a társaság növénytermesztést érintő összes kárkifizetése között 58 százalékot tett ki a jégeső, 21 százalékot az aszály, 20 százalékot pedig a vihar miatti kár. A maradék 1 százalékért a tavaszi fagy, a felhőszakadás, a tűz és az árvíz okolható.

A növénykultúrák szerinti megoszlás alapján a kifizetések 27 százaléka a kukoricát, 16 százaléka a napraforgót, 14 százaléka a hibrid kukoricát, 10 százaléka pedig az őszi búzát érő károk miatt történt. Az előzőekben felsoroltakhoz képest, kisebb mértékben érintett volt még a repce, a szójabab és a paradicsom is.

Nyilvánvaló, hogy az egyre szélsőségesebb időjárás idehaza is komoly károkat okozhat a termőföldeken, amit már az év első hónapjaiban is megtapasztaltak a növénytermesztők. A 2025-ös év az aszály jegyében indult a gazdálkodók számára: március 1-jétől az ország teljes területére kihirdették a tartósan vízhiányos időszakot.

Az elmúlt heti esőzések nyomán azonban számos, felhőszakadással kapcsolatos kárbejelentés érkezett a társasághoz, elsősorban a Dél-Dunántúli régióból. A hétvégétől visszatérő hajnali fagyok pedig a már virágba borult gyümölcsösökre lehetnek különösen veszélyesek, akár a termés 50 százalékát is elpusztítva, elsősorban a kajszi, a korai szilva vagy a cseresznye esetében.

Fontos megemlíteni, hogy Magyarországon, az agrárium nemzeti össztermékhez való jelentős hozzájárulási arányához képest – a KSH 2023-as adatai szerint hazánkban 5,4%, míg az Európai Unióban 2,6% –, még mindig kevesebben kötnek növénybiztosítást, mint más országokban. A Groupama Biztosító szakértői ugyanakkor arra is felhívják a gazdálkodók figyelmét, hogy érdemes minél előbb megkötniük a teljes termelési évre szóló növénybiztosításokat.

A növénybiztosítások sajátossága, hogy a biztosítási szerződés a teljes termelési évre szól, és a biztosítók az adott növénykultúra és a választott kockázat alapján számolják ki a teljes évre vonatkozó díjat, függetlenül attól, hogy márciusban, vagy akár májusban köti meg a termelő a szerződést. Éppen ezért javasoljuk a növénytermesztőknek, hogy mielőbb gondoskodjanak biztosításukról.

Tapasztalataink szerint miután egyre több az időjárás okozta természeti kihívás, évről-évre egyre többen döntenek a biztosítás mellett” – nyilatkozta Balázs András, a Groupama Biztosító vállalati vagyon-, felelősség- és mezőgazdasági biztosítási vezetője az elmúlt hetekben megnövekedett érdeklődések kapcsán.

Magyarországon természetesen létezik a növénybiztosítási szerződések nyújtotta védelmen kívül az agrárkár-enyhítési rendszer, de ezzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy ez az alap csak abban az esetben fizet kártérítést a termelőknek a rendelkezésre álló forrás erejéig – sok más szabály mellett –, ha a veszteségük eléri a 30 százalékot az adott növénykultúrában.

A biztosítások ezzel szemben kisebb arányú káresemények kapcsán is fedezetet nyújtanak. Fontos szabály, hogy amennyiben a termelő nem rendelkezik mezőgazdasági biztosítással, az agrárkár-enyhítési rendszerből neki járó kártérítésnek csak a felére lesz jogosult. Ugyanakkor a díjtámogatott biztosítások rendszerében részt vevőnövénybiztosítások díjának akár 70 százalékát is megtérítheti az állam a termelőnek.

Újabb jelölőszervezeteket vett nyilvántartásba az NVB

Újabb jelölőszervezeteket vett nyilvántartásba az április 12-ei országgyűlési választásra keddi ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
2026. 02. 11. 03:30
Megosztás:

2040-re 90 százalékos kibocsátáscsökkentést ír elő az uniós klímarendelet módosítása

Az Európai Parlament kedden jóváhagyta az uniós klímarendelet módosításáról a Tanáccsal kötött politikai megállapodást, amely 2040-re az 1990-es szinthez képest 90 százalékos nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátáscsökkentési célt rögzít az Európai Unió számára - közölte a testület.
2026. 02. 11. 03:00
Megosztás:

Ha lakáshiteled van, akkor erre a változásra figyelned kell!

A magyar lakáshitelpiacon 2026-ban is komoly változások zajlanak, amelyek jelentősen befolyásolhatják mindazok helyzetét, akik lakáshitelt fizetnek vagy most tervezik felvenni azt. Itt vannak a legfontosabb és hiteles tények, amelyeket mindenképp érdemes ismerni.
2026. 02. 11. 02:00
Megosztás:

Veszteséges negyedik negyedév, csökkenő éves eladások a Harley-Davidsonnál

Veszteségbe fordult a Harley-Davidson 2025 negyedik negyedévében a csökkenő értékesítési volumenek miatt, éves szinten azonban még nyereséget ért el - derül ki a vállalat kedden közzétett eredménybeszámolójából.
2026. 02. 11. 01:30
Megosztás:

Átalánydíjas villanyszámlát fizetsz? Figyelj, mert a zsebedbe kell nyúlnod

Az utóbbi időszakban számos magyar háztartás tapasztalta meg az emelkedő energiaköltségek hatásait, különösen azok, akik az áramszámlájukat havi átalány formájában rendezik. Noha ez a megoldás első pillantásra kényelmesnek tűnhet, valójában több pénzügyi kockázatot és bizonytalansági tényezőt hordoz, amelyeket érdemes alaposan mérlegelni. De mit is jelent pontosan az átalánydíj?
2026. 02. 11. 01:00
Megosztás:

A közép-kelet-európai üzleti vezetők 76 százaléka optimistán ítéli meg vállalkozása növekedési kilátásait

A közép-kelet-európai (CEE) régióban a cégek egyszerre készülnek növekedésre és fokozódó kockázatokra: az üzleti vezetők 76 százaléka optimistán ítéli meg vállalkozása növekedési kilátásait, ugyanakkor a geopolitikai feszültségek, a szabályozási változások és a technológiai átalakulás jelentős nyomást helyeznek a vállalatokra - derül ki a Grayling tanácsadó cég 2026-os globális trendjelentéséből, amelynek megállapításairól kedden közleményben tájékoztatták az MTI-t.
2026. 02. 11. 00:30
Megosztás:

Átvette és forgalomba állította a 28. új CAF-villamost a BKK

Átvette és forgalomba állította a 28. új CAF-villamost a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), miután a jármű sikeresen teljesítette a futáspróbákat és a hatósági vizsgát - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 02. 11. 00:05
Megosztás:

Az Európai Parlament gyorsítaná a menekültügyi eljárásokat

Az Európai Parlament kedden elfogadta az uniós menekültügyi eljárásról szóló rendelet módosításait, amelyek célja a menedékkérelmek gyorsabb elbírálása, valamint egy uniós szintű lista létrehozása a biztonságos származási országokról.
2026. 02. 10. 23:30
Megosztás:

Bitcoin mint digitális tőke – így épít stratégiát válság idején a Strategy vállalat

Nem spekulál, építkezik: vállalati szemléletmód a kriptopiaci viharban: a 2026 eleji piaci turbulencia közepette a Strategy nevű nyilvánosan jegyzett vállalat vezérigazgatója, Phong Le, részletesen kifejtette, hogyan értelmezi a cég a Bitcoin szerepét vállalati szinten.
2026. 02. 10. 23:00
Megosztás:

Botok uralják a Solana DEX-eket – stratégiai előny vagy illúzió 2026-ban?

2026 a Solana hálózat számára újabb növekedési hullámot hoz: több ezer új token jelenik meg naponta a decentralizált tőzsdéken. A technikai bevezetés ugyan egyszerűsödött, de a legnagyobb kihívás még mindig az: hogyan tűnjön ki egy új token a zajból?
2026. 02. 10. 22:30
Megosztás:

Az EU jogszabállyal szabna gátat az online zaklatásnak

A gyermekek és tinédzserek mentális egészségének védelme érdekében az Európai Bizottság cselekvési tervet mutatott be kedden az online zaklatás felszámolására az Európai Unióban.
2026. 02. 10. 22:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 02. 10. 21:30
Megosztás:

A brit jegybank Chainlinket választotta blokkláncos elszámolási programjához

Lépés a jövő pénzügyi infrastruktúrája felé: Chainlink és a Bank of England összefog. A Chainlink újabb mérföldkőhöz érkezett: bekerült az Egyesült Királyság jegybankjának (Bank of England) Synchronisation Lab nevű kezdeményezésébe, amelynek célja a központi bankpénz és a tokenizált pénzügyi eszközök blokkláncon történő, szinkronizált elszámolásának megvalósítása.
2026. 02. 10. 21:00
Megosztás:

Újra eladási nyomás alá került a Chainlink – figyelmeztető jelek az inflow-adatokban

A spekuláció újra feléledt: nőnek az inflow-ok, s nő a kockázat is. A Chainlink (LINK) árfolyama rövid ideig tartó fellélegzés után ismét lefelé vette az irányt. A CryptoQuant legfrissebb jelentése szerint a tőzsdékre beáramló tokenek mennyiségének meredek növekedése azt sugallja, hogy az eladási nyomás újra felerősödött – nem stabilizálódott.
2026. 02. 10. 20:30
Megosztás:

Mi történt ma az MBH Bank-ban? Itt a hivatalos válasz

Az MBH Bank délután 4 órára befejezte a reggel bejelentett technikai hiba elhárítását.
2026. 02. 10. 20:00
Megosztás:

Tokenizált betétek indulnak Texasban – új korszak kezdete a banki digitalizációban

A kriptopénzek világa a hagyományos bankrendszer küszöbén – most Texas mutat példát. Texas állam új kísérleti programja lehetővé teszi, hogy helyi bankok valódi környezetben teszteljék a tokenizált betéteket. A projekt célja, hogy a kriptoeszközök világában rejlő lehetőségeket a szabályozott pénzügyi szektorba integrálják – óvatosan, de céltudatosan. Az irány egyértelmű: a pénz jövője digitális, a kérdés csak az, ki tud alkalmazkodni időben.
2026. 02. 10. 19:30
Megosztás:

Tavaszig folyamatosan erősödő kereslet jöhet az ingatlanpiacon

Januárban 79 ponton állt a Duna House keresletindexe, ami az elmúlt évtized egyik legalacsonyabb évkezdő értéke. Bár az adatok első ránézésre gyenge érdeklődést mutatnak, január végére már megérkeztek a piaci élénkülés első jelei.
2026. 02. 10. 19:00
Megosztás:

Kakaópiac 2026 elején: árstabilizálódás, de továbbra is kihívások

A kakaó ára stabilizálódni látszik 4 200 dollár/tonna felett, miután az Elefántcsontpart kikötőiben lassult a beérkező szállítmányok üteme. Bár az exportőrök visszafogott keresletét említik, a lassulás a betakarítási nehézségekre is utalhat.
2026. 02. 10. 18:30
Megosztás:

Figyelmeztető sztrájkot tartottak Romániában a községházák alkalmazottai

Kétórás figyelmeztető sztrájkkal tiltakoztak kedden Romániában a községházák alkalmazottai a Bolojan-kormány tervezett közigazgatási reformjában szereplő létszámleépítések ellen.
2026. 02. 10. 18:00
Megosztás:

Visa áttért az Ethereumra – valós stablecoin-tranzakciókat számol el blokkláncon

Egy csendes, de történelmi lépés: a pénzügy jövője már a blokkláncon épül. A világ egyik legnagyobb fizetési hálózata, a Visa, valódi stablecoin-tranzakciókat kezdett elszámolni az Ethereum blokkláncon – nem kísérleti jelleggel, hanem éles, termelési környezetben. Mindezt különösebb felhajtás nélkül, de annál mélyebb jelentőséggel.
2026. 02. 10. 17:30
Megosztás: