Jövőre élénkülés várható az ingatlanpiacon

Az ingatlanpiac idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak, a szektor 2024-ben elérte a mélypontot, de megkezdődött a visszarendeződés, 2025-ben már élénkülés várható - ismertette Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke a november 20-i, XII. Ingatlanfejlesztés napja alkalmából készített szerdai közleményében.

Jövőre élénkülés várható az ingatlanpiacon

A legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő egyesület elnöke hozzátette: a folyamatos külföldi működőtőke beáramlás jelzi az ország iránti erős bizalmat, és tükrözi a kedvező befektetési lehetőségeket valamennyi ingatlanszegmensben.

Takács Ernő kifejtette: az ingatlanbefektetések megtorpanása nem magyar jelenség, globálisan is a kivárás jellemezte a befektetőket. A negyedik negyedév Közép-Európában az ukrajnai háború kitörése óta a legjobb negyedév lehet, és erre "a vonatra mi is fel tudunk ülni jövőre" - közölte. A szakember a 2025-ös évet a piaci helyreállás és a növekvő beruházások évének prognosztizálja, ami a stratégiai ipari fejlesztésekre és a lakáspiac élénkülésére épülhet.

A világ vezető ingatlantanácsadó vállalata, a CBRE adatai alapján ismertette, hogy 2024-ben 400 millió euró körül lehet a befektetési forgalom. Jelezte ugyanakkor, hogy jelentős fejlesztések vannak előkészítés alatt vagy induló fázisban, így jövőre a piac akár 800 millió euróra bővülhet, 2026-ra pedig már felpattanást várnak.

Kitért arra, hogy Magyarország elhelyezkedése és infrastruktúrája szinte tökéletes az ipari fejlesztésekhez, de azokat megakasztotta a vártnál lassabb kilábalás az ukrajnai háború, az energiakrízis és a magas infláció okozta recessziós sokkból. A felépülés nagyobb kihívás, mint korábban várható volt, elsősorban a külpiacok, különösen az autóipar gyengélkedése, ezen belül az elektromosautó-kereslet visszaesése miatt - tette hozzá.

Úgy vélte, közép- és hosszú távon a kilátások kedvezőek, a negyedik negyedévben már élénkült a kereslet az elektromos hajtású autók iránt, a külpiacok izmosodnak, így a magyar kilátások is egyértelműen javulnak. Eddig a belföldi fogyasztás sem vezérelte a bővülést, ám a gazdasági növekedés megindulása, a visszaeső infláció, a reálbérnövekedés és a fogyasztást támogató kormányzati döntések az utolsó negyedévtől már látványos eredményre vezethetnek - fejtette ki Takács Ernő.

Jelezte, hogy a beruházási ráta továbbra is magas, és nagyipari közvetlen külföldi befektetési projektek jönnek Magyarországra, összességében az új külföldi működőtőke-beruházások (FDI) 2024-ben meghaladhatják az előző évi 13 milliárd eurós rekordot.

Az IFK elnöke kedvezőnek tartja, hogy a BYD autógyártó Szegedet választotta első európai gyára helyszínéül, a BMW Debrecenben épít gyárat, a Mercedes pedig Kecskeméten terjeszkedik. Hosszú távon az elektromos járművek jelentik a jövőt, így az autógyártók bővítik kapacitásaikat, ami óriási lökést ad az ipariingatlan-fejlesztéseknek ezekben a térségekben - jelezte.

Az egyesület elnöke a lakáspiacról elmondta, hogy a reálbérnövekedés jelentősen javította a háztartások pénzügyi helyzetét, de ez nem a fogyasztást, hanem a megtakarítási hajlandóságot erősítette. Ennek hatása megjelent a lakásfejlesztések első félévi teljesítményében, ám a hitelkamatok csökkenése, az önkéntes banki THM, a lejáró PÁM állampapírok kamatainak megjelenése a piacon, az önkéntes nyugdíjcélú megtakarítások egy részének becsatornázása a lakáspiacra, vagy a 21 pontos gazdasági akcióterv építőipart támogató intézkedései tovább erősítik jövőre az idei második fél évben már megindult élénkülést.

Példaként említette, hogy 2023-ban a budapesti újlakáspiacon 3000 tranzakció történt, ezt a nagyságrendet már 2024 első hat hónapjában elérték, és a harmadik negyedévben is megmaradt a lendület. Az év végéhez közeledve az eladási sebesség tovább nőtt, köszönhetően a kormány keresleti oldalt élénkítő intézkedéseinek.

Közölte, az építés alatt álló 500 000 négyzetméter irodaterület 3 százalékkal magasabb, mint egy éve, jövőre pedig további 177 500 négyzetméter új irodaterület jöhet létre, amelynek 62 százalékát már előre bérbe adták.

Takács Ernő az egyik sikerágazatként említette az ipariingatlan-fejlesztéseket, ezen a piacon ugyanis töretlen a bővülés: az idén várhatóan a tavalyinál 30 százalékkal több fejlesztés zárul le. Magyarország teljes modern ipari állománya 2024 szeptemberére elérte az 5 millió 292 ezer 700 négyzetmétert. Vidéken van most a legnagyobb mozgás, elsősorban folyamatban lévő kelet-magyarországi és hamarosan várható dél-magyarországi ipari fejlesztések miatt - tette hozzá.

Az IFK elnöke kiemelte, hogy most a szektor legizgalmasabb "lába" a hotelszegmens, amelynek erősödését a turizmus robusztus fejlődése támogatja és alapozza meg.

Megerősítette, 2024 a felkészülés és a visszaépülés éve volt az ingatlanbefektetési piacon, az év első felében érkezett 160 millió eurós ingatlanbefektetés ugyan elmaradt a tavalyitól, de figyelembe véve az előkészítés alatt álló 400-500 millió eurónyi további tranzakciót, az idei eredmények 10-15 százalékkal is túlszárnyalhatják a tavalyit.


Szombaton is folytatódott az IKEA-dolgozók sztrákja

Szombaton délután is folytatódott az IKEA-dolgozók sztrájkja, a munkabeszüntetés várhatóan 13:30 órától 15:30-ig tart - tájékoztatta Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke az MTI-t szombaton.
2026. 07. 11. 21:00
Megosztás:

Trump megtiltja a CBDC-t - nyertesek a stabilcoinok

Donald Trump amerikai elnök nem írta alá a lakhatási törvénycsomagot, az mégis automatikusan hatályba lépett. A jogszabály egyik, lakáspolitikához nem kapcsolódó rendelkezése 2030 végéig megtiltja a Federal Reserve számára egy amerikai jegybanki digitális pénz, vagyis digitális dollár kibocsátását. A döntés komoly győzelem a kriptoipar és a privát stabilcoinok számára, ugyanakkor Trump politikai konfliktusa veszélybe sodorhatja az Egyesült Államok eddigi legfontosabb kriptopiaci törvényét.
2026. 07. 11. 20:06
Megosztás:

Magyar Péter: hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását

Hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását. A köztársasági elnöknek öt napja lesz, hogy aláírja azt. Ha nem teszi meg, akkor megindítható ellene a megfosztási eljárás – írta szombaton Facebook-oldalán Magyar Péter miniszterelnök.
2026. 07. 11. 19:05
Megosztás:

MiCA-hatás: rekordot döntött a Circle EURC aktivitása

Látványosan megugrott az érdeklődés a Circle euróhoz kötött stabilcoinja iránt. Az EURC napi aktív címeinek száma júliusban történelmi csúcsra emelkedett, miközben az Európai Unió új kriptopiaci szabályozása alaposan átrendezte a stabilcoinok versenyét. A jelek szerint a MiCA-megfelelés már nem egyszerű jogi kötelezettség, hanem komoly piaci előny is lehet.
2026. 07. 11. 18:00
Megosztás:

Szövetségi banki felügyelet alá kerül az USDC: zöld utat kapott a Circle trust bankja

Új szintre emelheti az USDC szabályozási hátterét a Circle legújabb engedélye. Az amerikai pénzügyi hatóság jóváhagyásával létrejöhet a Circle National Trust, amely közvetlen szövetségi felügyelet mellett kezelheti a világ egyik legnagyobb stabilcoinjának tartalékait. A változás nemcsak az USDC átláthatóságát és biztonságát erősítheti, hanem az intézményi kriptoelfogadás előtt is új lehetőségeket nyithat.
2026. 07. 11. 15:00
Megosztás:

Újabb 821 millió forintot biztosít a kormány a Dunai Vasmű területén a környezetkárosodás megelőzésére

Újabb 821 millió forintot biztosít a kormány a Dunai Vasmű területén a környezetkárosodás megelőzésére - az erről szóló kormányhatározat pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.
2026. 07. 11. 14:00
Megosztás:

Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez

Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez, miután az Európai Bizottság pénteken elfogadta az erről szóló határozatot.
2026. 07. 11. 13:00
Megosztás:

Egyre több fogyasztó fordul a Békéltető Testületekhez

Egyre több fogyasztó fordul a kamarai hálózat által működtetett Békéltető Testületekhez, amelyek az idén az első fél évben 6102 ügyet zártak le, a tavalyinál 6 százalékkal többet. A fogyasztók leggyakrabban a lábbelik, valamint a közlekedés miatt kezdeményeztek eljárást az idén - írta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2026. 07. 11. 12:00
Megosztás:

Hetven százalékos foglaltsággal működött első évében az ibis Styles Debrecen Airport szálloda

A debreceni repülőtér mellett található ibis Styles Debrecen Airport szálloda átlagosan 70 százalékos foglaltsággal működött az elmúlt egy évben - tudatta Kövesdi Barnabás, a hotel ügyvezető igazgatója az MTI-vel pénteken.
2026. 07. 11. 11:00
Megosztás:

Meghatározták az ajánlott építőipari rezsióradíj mértékét

Az építőipari rezsióradíj általános forgalmi adó (áfa) nélküli legkisebb mértéke 7830 forint óránként - a közlekedési és beruházási miniszter erről szóló rendelete pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.
2026. 07. 11. 10:00
Megosztás:

A Meta termékeinek függőséget elősegítő kialakítása sértheti az uniós szabályokat

Az Európai Bizottság előzetes megállapítása szerint a Meta amerikai technológiai óriásvállalat megsérthette a digitális szolgáltatásokról szóló uniós rendeletet (DSA), mivel a Facebook és az Instagram platformok kialakítása függőséget elősegítő elemeket tartalmaz, amelyek veszélyeztethetik a felhasználók - különösen a kiskorúak és a sérülékeny csoportok - mentális és fizikai jólétét.
2026. 07. 11. 09:00
Megosztás:

Az első félévben 12,7 százalékkal csökkent az autóipari termelés Romániában

Az első félévben 12,7 százalékkal csökkent az autóipari termelés Romániában - írja az economica.net az ágazati munkáltói egyesület (ACAROM) adatai alapján.
2026. 07. 11. 08:00
Megosztás:

2025-ben is a bevándorlás következtében nőtt EU népessége

A koronavírus-járvány hatása miatt 2020-ban és 2021-ben bekövetkezett csökkenés után az Európai Unió népessége immár az ötödik egymást követő évben nőtt, de ez főként a bevándorlásnak tudható be - derült ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken közreadott jelentéséből.
2026. 07. 11. 07:00
Megosztás:

UniCredit: idén 1,3 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Idén a magyar GDP-növekedése 1,3 százalékos lehet, majd jövőre a beruházások fellendülésével 2,5 százalékra javul - ismertette Mauro Giorgio Marrano, az UniCredit Közép- és Kelet-Európát elemző szenior közgazdásza a bank legfrissebb negyedéves makrogazdasági előrejelzését pénteken.
2026. 07. 11. 06:00
Megosztás:

Stratégiai együttműködést kötött a BME és az OTP Bank a kiberbiztonsági képzés és kutatás fejlesztésére

A megállapodás célja, hogy a BME műszaki, informatikai és kutatás-fejlesztési tudásbázisa, valamint az OTP Bank gyakorlati, nagyvállalati és pénzügyi szektorból származó kiberbiztonsági tapasztalata egymást erősítve járuljon hozzá a hazai kibervédelmi képességek fejlesztéséhez. Az együttműködés az oktatás, a kutatás, az innováció, a tehetséggondozás és a tudományos ismeretterjesztés területére is kiterjed.
2026. 07. 11. 05:00
Megosztás:

Eltűntek a jó szakmunkások, minden második cég ugyanazért a néhány jelöltért versenyez

A magyarországi vállalatok továbbra is komoly kihívásokkal szembesülnek a fizikai munkavállalók toborzásában. Bár a jelentkezők felkutatása önmagában is nehéz feladat, a legnagyobb veszteség sok esetben a kiválasztási folyamat végén jelentkezik. Az alkalmasnak minősített jelöltek közül sokan egyszerűen nem állnak munkába. A Jobtain HR Szolgáltató országos Kékgalléros Benchmark kutatása szerint a cégek számára a megbízhatóság messze a legfontosabb kiválasztási szemponttá vált. Eközben a szakmunkásokért zajló verseny tovább erősödött, miközben a gyorsaság, a jelöltélmény és a toborzási folyamat hatékonysága minden korábbinál nagyobb szerepet kap.
2026. 07. 11. 04:00
Megosztás:

Tovább hűl a lakáspiac: felére csökkent a budapesti kereslet

Júniusban tovább hűlt az ingatlanpiaci kereslet. Májushoz képest 5 százalékkal kevesebb érdeklődést mért a zenga.hu a lakások és házak iránt, a tavalyi év havi átlagához viszonyítva pedig 24 százalékos a visszaesés. Miközben a fővárosi piac látványosan lassult, egyes megyékben élénkülés tapasztalható.
2026. 07. 11. 03:00
Megosztás:

Új törvény a kerti kutakra! Aki hibázik, ráfázik: 300.000 Ft bírság jöhet

Sokan még mindig úgy tudják, hogy minden kerti kutat be kell jelenteni, mások pedig azt hiszik, hogy a saját telken bárhol és bármilyen mélyre szabad kutat fúrni. Mindkét állítás téves. A 2026. július 10-én hatályos szabályozás több szempont alapján különbözteti meg a kutakat, egy rossz döntés pedig akár több százezer forintos bírsághoz, illetve a kút átalakításához vagy megszüntetéséhez is vezethet.
2026. 07. 11. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Ezért kell a nyugdíjhoz bejelentett munkaviszony

A borítékban kapott fizetés ára: ezért számít minden bejelentett év és forint a nyugdíjnál.
2026. 07. 11. 01:00
Megosztás:

A balatonfüredi Kisfaludy Strand a Balaton legjobb strandja

A balatonfüredi Kisfaludy Strand nyerte el a Balaton Legjobb Strandja 2026. címet, az elismerést pénteken Fonyódon adták át a Balatoni Szövetség (BSZ) Kék Hullám Zászló díjkiosztó rendezvényén.
2026. 07. 11. 00:05
Megosztás: