Kaszinóból Múzeumba: Így Lettek A Játékgépekből Művészeti Alkotások

Az online kaszinó oldalakon ráadásul a nyereménykifizetés is nagyon gyors, például a Verde casino belépés révén a játékosok könnyedén hozzáférhetnek a bónuszokhoz és gyorsan élvezhetik a nyereményeket. Nem csoda hát, hogy a nyerőgépekre elsőre kevesen gondolnak úgy, mint múzeumba való tárgyakra.
Pedig rengeteg, az internetkorszak előtti nyerőgép muzeális értékű, nem csupán a kinézete miatt, vagy a géphez kötődő történetek miatt, hanem a gép által alkalmazott technológiai megoldások miatt is. Sokan elfelejtik, hogy a modern digitális eszközök nem álltak mindig rendelkezésre, és volt olyan időszak, amikor egy új megoldásokat alkalmazó nyerőgép is komoly technológiai áttörésnek számított a szórakoztatóiparban. Ha tovább olvasol, akkor betekintést nyerhetsz a nyerőgépek világának egy kevésbé ismert szegletébe is.
A Mechanikus Játékgépek
Az első mechanikus játékgépek még az 1800-as évek vége felé kezdtek el megjelenni és kívülről nézve igencsak kezdetlegesek voltak. Jellemzően csupán 3 tárcsát használtak, a tárcsákon pedig egyszerre 3 sornyi szimbólum volt látható. Az egyetlen nyerővonal középen volt, a győzelemhez pedig a legtöbbször az kellett, hogy a középső sorban lévő mindhárom szimbólum azonos legyen. Amilyen együgyűnek és unalmasnak tűnik egy ilyen játék a mai szemmel nézve, annyira szenzációsnak számított a maga idejében.
Ezeknek a korai nyerőgépeknek azonban nem csupán azért van művészeti és muzeális értékük, mert a történelem egy darabját jelentik. Ahhoz, hogy ezek a kezdetleges nyerőgépek áram és mindenféle digitalizáció nélkül, pusztán mechanikus úton működni tudjanak, hihetetlen komplexitású belső szerkezettel kellett rendelkezniük. A mechanikus órákat, különösképpen a múlt évszázadokban gyártott mechanikus órákat csoda övezi a belső szerkezetük elképesztő kifinomultsága miatt, azonban a mechanikus nyerőgépek belseje még ennél is jóval komplexebb szerkezeteket rejt. Egy mechanikus nyerőgép helyreállítása vagy javítása még a szakértőknek is évekig tart. Az 1800-as évek végén megjelent első, hagyományos anyagokból, leginkább fából és fémből készült játékgépek önmagukban is igazi mérnöki műremekeknek számítanak.
Minél Színesebb, Annál Jobb
A 20. század elején az áram elterjedése jelentősen leegyszerűsítette a nyerőgépek belsejében található szerkezeteket, azonban fontos megjegyezni, hogy továbbra sem digitális, hanem egyszerű analóg technológiáról beszélünk, tehát minden egyes slot játékot külön-külön gondosan meg kellett tervezni, oly módon, hogy a nyerőgép belső kialakítását és külső megjelenését már a tervezési szakasz elejétől kezdve úgy kellett kialakítani, hogy a kívánt játékmenet elérhető legyen. Az évszázad közepétől az új anyagok, mint például a műanyag, és az új ipari eljárások megjelenésével a játékgépek külseje és látványvilága egyre kidolgozottabbá tudott válni.
Az, hogy mi tekinthető művészetnek mindig is nagyon széleskörűen értelmezhető kérdésnek számított. A művészetet nem csak a klasszikus művészet jelenti, mint például a klasszikus festészet. A modern értelmezés az, hogy tulajdonképpen minden művészetnek tekinthető, amely hatást tud gyakorolni az emberekre. Az eredeti állapotukban fennmaradt, színes, díszes nyerőgépek nem csak a történelem egy darabját jelentik, de az adott korszakba is bepillantást engednek. Megnézve őket megelevenedik az adott évtized ízlés és hangulatvilága. Ilyen szempontból a nyerőgépek egyértelműen muzeális értékű tárgynak tekinthetőek, ahhoz hasonlóan, ahogy különleges járművek, bútorok, hangszerek, sőt még bélyegek, órák és egyéb eszközök is muzeális értékűek lehetnek.
A Történelem Leghíresebb Játékgépei
A téma körbejárása után érdemes bemutatni néhány konkrét olyan nyerőgépet is, amely valóban a történelem egy darabját képezi. Könnyen lehet, hogy te is meg fogsz lepődni azon, hogy ezekhez a játékgépekhez milyen érdekes történetek kapcsolódnak, illetve milyen komoly jelentőségük volt az adott korban.
Liberty Bell
A Liberty Bell az első teljesen és hibátlanul működőképes, a mai napig fennmaradt mechanikus játékgép. A gépet 1895-ben alkotta meg egy Charles Fey nevű szerelő San Francisco városában. A gép 3 tárcsát, de mindössze 1 sort használ, a győztes pörgetéshez pedig az szükséges, hogy mind a 3 megjelenő szimbólum azonos legyen. Nyertes pörgetés esetén a gép 50 centet, mai árfolyamon, az inflációt is beleszámolva körülbelül 7000 forintot fizetett. Az eredeti állapotában fennmaradt játékgép a Liberty Belle szalonban került kiállítása az amerikai Nevada államban.
Fortune Coin
Az 1975-ben piacra került Fortune Coin, vagyis magyarul “szerencseérme” névre keresztelt nyerőgép volt az első digitális játékgép. A nyerőgép azonnal tömegeket mozgatott meg, akik közül sokan nem is nyerni akartak, hanem csak megcsodálni az új technológiát. Bár a nyerőgép külseje még hagyományos fa volt, a tárcsák helyén egy 50 centi átmérőjű, színes képernyő kapott helyett. A Fortune Coin legfontosabb technológiai újítása az volt, hogy a fizikai tárcsák lecserélésével gyakorlatilag bármilyen sorrendben kipörgethetővé váltak a szimbólumok a digitális algoritmus utasításainak megfelelően, ami jóval komplexebb és izgalmasabb játékmenetet tett lehetővé.
Megabucks
Ez az 1980-as években bemutatott, már teljesen digitális nyerőgép volt az első, amely elkezdett különféle bónuszfunkciókat beemelni a nyerőgépek világába. A játék véletlenszerűen ingyenes pörgetéses köröket és nyereményszorzókat oszt ki a játékosoknak, de ettől eltekintve egyébként egy szokatlanul egyszerű, csupán 3 tárcsát és 1 nyerővonalat használó digitális slotról van szó. A nyerőgépek szubkultúrájának kialakulását jól jellemzi, hogy ezen a sloton nyerő szimbólumként megjelenik a sas, mint a szabadság jelképe, sőt, maga az amerikai zászló is.