Kell az unió segítsége az iparnak

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részt vett az Európai Beruházási Bank (EIB) éves fórumán Luxemburgban. A fórum keretében megbeszélést folytatott és egyben személyesen is gratulált a bank nemrég kinevezett elnökének, Nadia Calvinónak - közölte az MTI-vel csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Kell az unió segítsége az iparnak

A találkozón a tárcavezető üdvözölte a bank 2023-as magyarországi aktivitását, hiszen az Európai Beruházási Bank közel 675 millió eurónyi hitelt nyújtott, amely az elmúlt évek egyik legmagasabb folyósított összegét jelenti.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy az EIB-nek még nagyobb szerepet kell vállalnia a zöldenergia-beruházások, az infrastruktúra fejlesztés és a kkv finanszírozás területén.
Kormányzati cél, hogy ezen prioritások mentén az EIB aktivitása Magyarországon éves szinten elérje az 1 milliárd eurót. Hozzátette, Magyarország gazdasági találkozási pontot jelent a nyugati és keleti tőke, illetve technológia számára, így hazánk egyaránt támaszkodni kíván a nyugati (CEB, EIB és EBRD) és a keleti fejlesztési bankokra (AIIB, CDB).

A nemzetgazdasági miniszter részt vett a fórum keretében megrendezett kerekasztalbeszélgetésen is, ahol kifejtette, hogy az EU versenyképességének javítása kritikus fontosságú. Miközben az Egyesült Államok és Kína jelentős költségvetési forrásokat fordít a saját iparának támogatására, addig az EU ebben lemaradt, amellyel veszélyezteti a globális gazdaságban betöltött pozícióját. Nagy Márton felhívta a figyelmet, hogy az új gazdasági kormányzás, ami visszatérést jelent a nagyon szigorú maastrichti fiskális szabályokhoz, olyan alapvető béklyót tesz az európai gazdaságokra, ami miatt a gazdaságfejlesztési források kerete limitált és erősen korlátozott. Ez alapvető versenyképességi problémát jelent, amelynek feloldása szükségszerű annak érdekében, hogy az Európai Unió felvehesse a versenyt mind az Egyesült Államokkal, mind pedig Ázsiával szemben.

Nagy Márton mindemellett rávilágított, hogy az EU-nak megfelelő válaszokat szükséges kialakítania az amerikai IRA (Inflation Reduction Act) vonatkozásában is. A tárcavezető összegzésképp megállapította, hogy a versenyképességet segítő lépések következtében a Net Zero Industry Act-nek is célzottabbnak kell lennie és több forrást szükséges biztosítania a stratégiai célok elérése érdekében, miközben meg kell erősíteni az európai és köztük a magyar kkv szektort. Ebbe az is beletartozik, hogy tükörszerű válaszlépéseket kell adni az Egyesült Államokban elindult állami támogatási programokra, azaz ugyanazt és ugyanolyan mértékben kell az uniónak is támogatnia, mint a tengerentúlon. A támogatásokat az új iparágak felé kell koncentrálni, mint az elektromos autózás, a mesterséges intelligencia vagy az informatika. Fontos, hogy az EU-ban ne leépüljön, hanem újjáépüljön az ipar.


Rekordösszegű adó-visszatérítés érkezett az OTP Pénztárak tagjaihoz

Lezárult az idei adóbevallási időszak, és megérkeztek a végleges számok: az OTP Egészségpénztár és az OTP Nyugdíjpénztár tagjainak egyéni számláira idén összesen több mint 13,6 milliárd forint adó-visszatérítés érkezett a 2025-ös évi befizetéseik után. Ez csaknem 19%-kal haladja meg a tavalyi összeget, ami azt mutatja, hogy egyre többen és egyre tudatosabban élnek az önkéntes pénztári tagság előnyeivel.
2026. 07. 16. 23:00
Megosztás:

Csak egy megyeszékhelyen elég az átlagbér, hogy házat vegyél

Egy átlagos keresetből már gyakorlatilag elérhetetlenné vált egy átlagos méretű családi ház megvásárlása a magyar megyeszékhelyeken. A Bankmonitor számítása alapján a vizsgált 19 nagyváros közül mindössze Salgótarjánban férhet bele a szükséges lakáshitel egyetlen helyi átlagkeresetből. Két hasonló fizetésből már mindenhol teljesíthető lehet a jövedelmi feltétel, de több városban így is a család nettó bevételének több mint 40 százalékát felemésztené a törlesztőrészlet.
2026. 07. 16. 22:00
Megosztás:

A Z generáció digitális tudását elismerik, a munkához való hozzáállásukat már eltérően látják az idősebbek

A különböző korcsoportba tartozó munkavállalók számos kérdésben hasonlóan látják saját generációjukat, mint ahogyan a többiek látják őket, bizonyos témákban azonban jelentős eltérések mutatkoznak. A legtöbb félreértés és véleménykülönbség a Z generáció megítélése körül van, viszont mégsem nekik adódik a legtöbb nézeteltérésük: a harmincas-negyvenes korosztály tagjai számoltak be a legtöbb munkahelyi konfliktusról – derül ki a Profession.hu reprezentatív kutatásából.
2026. 07. 16. 21:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 16. 20:00
Megosztás:

Üres vezetőfülkék, növekvő kockázatok: munkaerőhiány szorításában a logisztika

A logisztikai vállalatok előtt álló legnagyobb kihívás ma már nem az, hogy van-e elegendő fuvarfeladat vagy raktárkapacitás. A valódi kérdés: lesz-e, aki holnap elvégzi a munkát? Európában közel félmillió betöltetlen tehergépjárművezetői állás figyelmeztet arra, hogy a munkaerőhiány tartós strukturális problémává vált. A megoldás ezért nem egy újabb toborzási kampányban rejlik. Olyan szemléletre van szükség, amely az utánpótlás-építést, a munkavállalók megtartását, a digitalizációt és a sikeres integrációt nem különálló HR-feladatokként, hanem egyetlen stratégia egymásra épülő elemeiként kezeli. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, és milyen válaszokat adhatnak a vállalatok a munkaerőpiaci kihívásokra, arról Kőszegi Boglárkával, a Trans-Sped HR igazgatójával beszélgettünk.
2026. 07. 16. 19:00
Megosztás:

NAVIGATOR: Jelentősen nőtt a rendelésállomány a BÉT ipari-tech csoportjánál

A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett NAVIGATOR Investments Nyrt. csoportszintű nyitott rendelésállománya 2026 második negyedévének végére elérte a 2,29 milliárd forintot. Az előző negyedévben publikált 1 305 millió forintos értékhez képest ez 76 százalékos emelkedést jelent, és egyben a Csoport 2022-es tőzsdei bevezetése óta mért legmagasabb negyedéves érték.
2026. 07. 16. 18:00
Megosztás:

Visszatért a körbetartozás szelleme

Az Atradius legfrissebb, 2026-os Fizetési Szokások Barométer jelentésének adataiból kirajzolódik, hogy a magyarországi vállalati szférában (B2B) ismét megjelent a körbetartozás jelensége. „A tartósan magas kamatkörnyezet, a kulcsfontosságú állami támogatások (mint a Széchenyi Hitel program) kamatainak megduplázódása, valamint a makrogazdasági lassulás együtt olyan gazdasági környezetet eredményeztek, amely különösen érzékenyen érinti a leginkább kitett ágazatokat – köztük az építőipart, a logisztikát és a kiskereskedelmet” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius magyarországi országigazgatója.
2026. 07. 16. 17:00
Megosztás:

80 ezer kriptós tűnt el a magyar piacról

Látványosan átalakult a magyar kriptopiac az elmúlt egy évben: a PwC 2026 júniusában elvégzett felmérése szerint az aktív felhasználók száma mintegy 80 ezer fővel csökkent, ezzel az aktív felhasználói kör 38%-kal szűkült. A változások hátterében leginkább hazai sajátosságok állnak, köztük a szigorodó szabályozási környezet és a Revolut hazai kriptoszolgáltatásainak megszűnése. A megmaradó felhasználói kör tapasztaltabb és tőkeerősebb, de továbbra is óvatosan mozog.
2026. 07. 16. 16:00
Megosztás:

A megfelelő olajválasztás jelentősége a kerti gépek esetén

Amikor a kert karbantartásáról esik szó, az egyik legalapvetőbb tényező a gépeink megfelelő kenése. A motorolajok és különféle kenőanyagok kulcsszerepet játszanak abban, hogy a gépeink zökkenőmentesen működjenek, így biztosítva a hosszú távú teljesítőképességüket.
2026. 07. 16. 15:00
Megosztás:

Óriási gócpontok a tőzsdén, Magyarország bizonyíthat

A magyar részvények 2026 első fél évében 26,6 százalékos hozamot értek el, miközben a feltörekvő piaci részvények 23,8 százalékkal, a nyersanyagok pedig 11,8 százalékkal emelkedtek. Az olajpiaci kockázatok, a mesterséges intelligencia által hajtott technológiai rali és a befektetői tőkeáramlások átrendeződése továbbra is meghatározzák a globális piacok mozgását. Eközben Magyarországon a mérséklődő infláció, a csökkenő hozamkörnyezet és az eurózónához való közeledés adhat okot a befektetői optimizmusra – hangzott el az MBH Befektetési Bank Piaci Pulzus című sajtóreggelijén.
2026. 07. 16. 14:00
Megosztás:

Rekordszámú hibridautó került piacra júniusban

Fellendülést és minőségi javulást hozott a nyár első hónapja a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, júniusi közös statisztikái szerint. Éves összevetésben közel 19 ezerrel nőtt az érdeklődések* száma, miközben a kínálatban szereplő autók átlagos futásteljesítménye és átlagéletkora is csökkent. Az üzemanyagtípusok versenyében az alternatív hajtásláncok mellett a benzines modellek is kimagasló hónapot zártak, miközben a dízel fokozatosan veszít korábbi pozíciójából.
2026. 07. 16. 13:00
Megosztás:

Átalakul a hazai fagylaltpiac: megállt a drágulás, változnak a vásárlói szokások

A hazai fagylaltpiac az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül. A magas infláció különösen érzékenyen érintette az ágazatot: egyszerre drágultak az alapanyagok, az energia, a munkaerő, a csomagolás és a szállítás. Mindez tartósan magasabb költségszintet alakított ki, amelyhez a gyártóknak és a vendéglátóhelyeknek is alkalmazkodniuk kellett.
2026. 07. 16. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a mértékadó tengerentúli indexek; kedvező számokat hozott a gyorsjelentési szezon

A Wall Streeten az erős vállalati gyorsjelentések és a kedvező inflációs adatok elmosták a közel-keleti konfliktus miatti aggodalmat. A fogyasztói után a termelői árindex is a vártnál alacsonyabb lett júniusban, havi összevetésben 0,3%-kal mérséklődött.
2026. 07. 16. 10:00
Megosztás:

Kriptovaluta a mindennapi magyar fizetésben

Egyre több magyar felhasználó szokott hozzá ahhoz, hogy a mindennapi pénzügyeit ne csak a bankszámláján, hanem egy digitális tárcában is intézze.
2026. 07. 16. 09:25
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai indexek; esett a BUX és a hazai nagypapírok

Vegyesen zártak szerdán a mértékadó európai részvényindexek, amikor a pozitív vállalati hírek nem tudták teljesen ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus lezárásának kilátástalansága miatti aggodalmat.
2026. 07. 16. 09:00
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 16. 08:00
Megosztás:

Közel 78%-kal nőtt a TBSZ-nyitások száma, a számlaadatok szerint egészen másként fektetnek be a magyarok

A Lightyear befektetési platform friss adatai szerint a TBSZ népszerűsége Magyarországon tovább növekszik. A számlaszintű adatok ugyanakkor ennél is érdekesebb képet mutatnak: a TBSZ-t használó befektetők egészen másképp építik fel portfóliójukat, mint a normál befektetési számlát használók.
2026. 07. 16. 07:00
Megosztás:

A kilométeróra-manipuláció súlyos összegekbe kerül a magyar autóvásárlóknak: több mint ötödével fizetnek többet az autó valós értékénél

Bár a kilométeróra-manipulációról gyakran esik szó a médiában, ez a csalási forma továbbra is elterjedt. Aki manipulált futásteljesítményű autót vásárol, nemcsak jelentősen többet fizethet a jármű valós értékénél, hanem később gyakoribb meghibásodásokkal és magasabb javítási költségekkel is számolhat.
2026. 07. 16. 06:00
Megosztás:

Főszervezőt vált, új korszakot nyit az Ecommerce Expo

A jövőben Káli György felel az Ecommerce Expo szervezési munkálataiért. Az új főszervező ambíciózus változásokat tervez.
2026. 07. 16. 05:00
Megosztás:

Praktikus megoldások a lakáshitel törlesztéséhez

A magyar lakáshitel-állomány egy év alatt ötödével bővült, miközben a hitelfelvétel szerepe is tovább nőtt a lakásvásárlásokban. Ebben a helyzetben egyre fontosabbá válnak azok a megoldások, amelyek további eladósodás nélkül könnyíthetik a meglévő kölcsönök törlesztését. Ilyen a Prémium Egészségpénztár OtthonKassza szolgáltatása is. A felhasználók körében végzett friss kutatás szerint tízből nyolcan egészségpénztári megtakarításukból is törlesztik lakáshitelüket, 85 százalékuk pedig emelné az erre elszámolható havi keretet.
2026. 07. 16. 04:00
Megosztás: