Kiveszőben vannak a magyar csárdák

Egyre kevesebb a csárda Magyarországon, ám mint minden rosszban, ebben is akad valami jó: Bálint Zoltán csárdagazda szerint ugyanis azokat a csárdákat, amelyek minőségi ételek készítenek, ügyelnek a kiszolgálásra, és nem felejtik el a hagyományos technikákat, nem fenyegeti a kényszerbezárás.

Kiveszőben vannak a magyar csárdák

Néhány évvel ezelőtt még özönlöttek Ausztriából a buszos turisták egy kis hazai ízvilágért a magyar csárdákba, ma már azonban kiveszőben van a csárda turizmus. Megfigyelhető tendencia, hogy egyre kevesebb csárdával találkozunk. Bálint Zoltán és Simándi Roland csárdagazda szerint a jelenséggel együtt egyfajta minőségjavulás is észlelhető.

„Tény, hogy egyre kevesebb a csárda, de mint minden jó vendéglátóhely esetében, a csárdáknál is észrevehető, hogy akik minőségi ételeket kínálnak, odafigyelnek a kiszolgálásra, a vendégek igényeire, nem gondolkodnak a bezáráson. A csárda hungarikum, ami nagyon fontos a hazai ízvilágban. A hagyományos ízek mellett pedig az sem elhanyagolható szempont, hogy a külföldiek általában egy csárdában ismerkednek a magyar ételekkel” - fejtette ki Bálint Zoltán, a Fészek Csárda üzletvezetője.

Ragaszkodnak a hagyományokhoz

A csárdagazda szerint noha haladni kell a korral és ők is alkalmaznak egy-egy népszerű, modern technikát, egy igazi csárda esetében nagyon fontos a hagyományokhoz való ragaszkodás.

„A szarvas nyakból készült vadas esetében például mi is alkalmazzuk a szuvidálás technikáját, de egy marhapörköltet vagy egy gulyást a hagyományos módon készítjük és úgy is tálaljuk. Persze a látványvilága is figyelünk, a gulyást például bográcsban, alatta égőpasztával szolgáljuk fel, ilyenkor pedig mindig előkerülnek a telefonok a vendégek zsebéből. A séfünk, Pajer Máté pedig egyszerűen nem ismer lehetetlent, bármit elkészít, a személyes kedvencem azonban a madártej, szerintem ha létezne madártej-világbajnokság, biztosan nyernénk vele" – tette hozzá büszkén a csárdagazda.

A hagyományos csárda étlapjáról nem hiányozhat a gulyás, a marhapofa-pörkölt- amit a Fészek Csárdában vasi dödöllével szolgálnak fel –, az ököruszály leves, a ropogós malac hasaalja vagy épp a velős pirítós, hogy csak néhány példát említsünk, de az étlapon mindenki megtalálja a számára megfelelő ételt.

„Természetesen a rosé kacsamell vagy a kecskesajt is szerepel az étlapon, a desszertek közül pedig a már említett madártej, a somlói, a túrógombóc és a Gundel palacsinta a slágerek. Az utóbbival kapcsolatban sok helyen látom, hogy háromszögbe hajtják, mi azonban tekerjük a Gundel palacsintát is, mert eredetileg bizony így kell" – árulta el Bálint Zoltán.

Malaccal kérték ki a Fülöp-szigeteki menyasszonyt

Természetesen a mostani gazdasági helyzetben az sem mindegy, milyen áron kínálják az ételeket a csárdák és noha a helyzet megkívánta volna, itt nem emelkedtek az árak.

„Egy éve nem emeltünk árat, pontosan azért, mert az átlagembereknek ma már szinte luxusnak számít, hogy étterembe menjenek. Abból szintén nem engedünk, hogy hétvégente élő cigányzene szóljon, mert ez is egy jó csárda ismérve” - tette hozzá a csárdagazda. Bálint Zoltánék egy-egy extrémebb kéréstől sem riadnak vissza, előfordult például, hogy egy Fülöp-szigeteki menyasszony kikérésére kellett nem mindennapi módon készülniük.

„A vőlegény magyar volt, a menyasszony pedig Fülöp-szigeteki, és azt kérték, hogy egy ottani szokás szerint nyársra húzott sült malacot vigyen a vőlegény, amikor kikéri a menyasszonyt az édesapjától. Természetesen ezt a kérést is teljesítettük, bár ez azért nem fordul elő gyakran” - tette hozzá Bálint Zoltán.

Geopolitikai feszültségek hatására emelkedtek a kötvényhozamok

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni offenzívája, illetve az iráni válaszcsapások – a Hormuzi-szoros lezárása és a régiós energia-infrastruktúra ellenti támadások – a múlt hétvégén jelentős sokkot okoztak a nyersanyag- és a részvénypiacok mellett a kötvény- és a devizapiacokon is. Miután az olajárak pénteken 10, egy hét alatt 50%-kal, az európai gázárak pedig pénteken 4, egy hét alatt 70%-kal ugrottak, újból elhatalmasodtak az inflációs félelmek.
2026. 03. 09. 12:30
Megosztás:

Nagyot ugrott az év elején a személyi kölcsönök átlagos összege

Folytatódik az átlagos hitelösszeg emelkedése a személyi hiteleknél, a januárban megkötött szerződések alapján már meghaladta a 3,4 millió forintot – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedést – teszi hozzá – az igényelhető maximális hitelösszegek növekedése, és a kamatok fokozatos csökkenése is elősegítheti.
2026. 03. 09. 12:00
Megosztás:

Olajár-sokk és inflációs adatok rázkódtathatják meg a kriptopiacot ezen a héten

Mozgalmas és idegőrlő hét vár a kriptobefektetőkre: a globális piacok figyelme most egyszerre irányul az elszabaduló olajárakra és az Egyesült Államok kulcsfontosságú inflációs adataira. Miközben az energiaárak új csúcsokra emelkednek, a kriptopiac ismét eséssel kezdte a hetet, ami azt jelzi, hogy a geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági hírek egyre erősebben hatnak a digitális eszközök árfolyamára.
2026. 03. 09. 11:30
Megosztás:

A hétvégén is folytatódott a háború, új vezetőt választottak Iránban

A hétvége folyamán több iráni forrás is jelezte, hogy előrehaladott állapotban van az utódlás. A jelölést vezető Hosseinali Eshkevari vallási vezető például videóüzenetben utalt arra, hogy Khamenei ajatollah utódjául fiát, Mojtabát választhatják, és ezt hétfő reggelre hivatalosan meg is erősítették.
2026. 03. 09. 11:00
Megosztás:

Jelentős indexveszteség az európai tőzsdék nyitásakor

Nagy indexveszteséggel indult a kereskedés hétfőn a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olajár megugrott, az arany ára pedig a dollár erősödését tükrözve csökkent.
2026. 03. 09. 10:30
Megosztás:

Jelentősen csökkentek a részvények a Wall Streeten, tovább emelkedett az olaj ára

A Wall Street három fő indexe eséssel zárt pénteken, miután hirtelen romlás mutatkozott az amerikai munkaerőpiacon, és az Egyesült Államokban az olajárak jelentősen megugrottak a közel-keleti konfliktus eszkalálódása miatt. A Dow 0,9%-kal, az S&P 500 1,3%-kal, a NASDAQ 1,6%-kal csökkent, ezzel mindhárom index jelentős negatívban zárta a hetet, a Dow 3%-kal, az S&P 2%-kal, a Nasdaq pedig 1,2%-kal zárt alacsonyabban a hét egészét tekintve. A bankszektor 2,0%-ot esett, melyhez hozzájárult a BlackRock 7,1%-os esése, miután a vagyonkezelő korlátozta a pénzkiutalásokat.
2026. 03. 09. 10:00
Megosztás:

Régóta az egyik legrosszabb hetüket zárták az európai indexek

Egy százalékos pénteki esését követően a STOXX 600 index közel egy éve nem látott heti esést produkált pénteken, miután 5,5%-kal csökkent a hét egészében, köszönhetően a fokozódó közel-keleti bizonytalanságnak, illetve a negatív meglepetésnek az amerikai foglalkoztatottsági adatokban, mely árnyalja a Fed kamatpályáját. Pénteken a DAX 0,9%-kal, a CAC 40 0,7%-kal, az FTSE 100 1,2%-kal csökkent.
2026. 03. 09. 09:30
Megosztás:

Elérte a 300 000 felhasználót a Wordy, a magyar fejlesztésű nyelvtanuló app

Wordy alkalmazás 300 000 felhasználót ért el világszerte – a magyar startup filmek és sorozatok klipjeivel tanít idegen szavakat, és 2026 végére egymillió felhasználót céloz meg.
2026. 03. 09. 08:30
Megosztás:

Beindult a fagylaltturizmus

Ahogy kisüt a nap, éled a természet és a Balaton, lassan ébrednek téli álmukból a fagylaltozók is. Sokakat várnak a március 15-i hétvégére a tó környékére, és hogy az első tavaszi napsugaraknak legyen mit felolvasztani, lássuk, milyen jeges édességekkel készülnek a cukrászmesterek!
2026. 03. 09. 08:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 09. 07:30
Megosztás:

Gyakorlatilag megállt a horvát orvosok külföldre vándorlása

Gyakorlatilag megállt a horvát orvosok külföldre vándorlása, miután az utóbbi években közel kiegyenlítődött a távozók és a hazatérők száma - írta vasárnap a Vecernji List című horvát napilap a Horvát Orvosi Kamara (HLK) adataira hivatkozva.
2026. 03. 09. 06:00
Megosztás:

Hol lehet a Bitcoin 2036-ban?

A Bitcoin árfolyama jelenleg nyomás alatt áll: a 2025 októberi csúcs óta közel 46%-ot esett. A rövid távú mozgások azonban nem feltétlenül tükrözik a hosszabb távú trendeket. Az elmúlt tíz évben a Bitcoin értéke több mint 16 000%-kal nőtt, ami jól mutatja, milyen erős növekedést produkált a digitális eszköz.
2026. 03. 09. 05:00
Megosztás:

Az orosz külügyminiszter szerint össze kell hívni az ENSZ BT állandó tagjainak csúcstalálkozóját

Legfőbb ideje összehívni az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt tagjának csúcstalálkozóját - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml. Putyin vasárnapi magazinműsorában.
2026. 03. 09. 04:00
Megosztás:

Telefonon egyeztetett a brit kormányfő és az amerikai elnök az elmúlt napok vitái után

Telefonon egyeztetett vasárnap Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke az iráni hadműveletekről. Ez volt a két vezető közötti első közvetlen kapcsolatfelvétel az elmúlt napok ismétlődő, nem egyszer éles hangvételű személyes vitái után.
2026. 03. 09. 03:00
Megosztás:

8200 ajánlóívet nem vittek vissza a jelöltek, jelölőszervezetek

Országosan több mint 8200 ajánlóívet nem vittek vissza a jelöltek, jelölőszervezetek az áprilisi országgyűlési választásra szóló ajánlásgyűjtés után - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) tájékoztatásából.
2026. 03. 09. 02:00
Megosztás:

Megérkezett Brüsszelbe a Közel-Keletről hazatérőket szállító első repülőjárat

Vasárnap reggel a Brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren landolt az első repülőjárat, amely belgákat és más uniós országok állampolgárait szállította a Közel-Keletről. Amszterdamban péntek éjjel érkezett a hazatérőket szállító első járat a régióból.
2026. 03. 09. 01:00
Megosztás:

Egy váratlan csomag érkezése is lehet internetes csalás

Az internetes bűnözők egyre többször csalnak váratlan csomagokkal, s bár először szerencsés véletlennek is tűnhet egy meg nem rendelt csomag érkezése, a háttérben gyakran kifinomult online csalás, az úgynevezett brushing scam állhat - figyelmeztetnek az ESET kiberbiztonsági szakértői.
2026. 03. 08. 23:00
Megosztás:

Olaszországban általános sztrájk lesz hétfőn

A közlekedés kivételével minden állami és magán ágazatot érint az olasz szakszervezetek által hétfőre meghirdetett általános sztrájk, amelyet a nemzetközi nőnap alkalmával a nemek közötti egyenlőségért tartanak.
2026. 03. 08. 22:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 10. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 08. 21:00
Megosztás:

Új fejlesztésekkel bővült a Gondosóra applikáció

Új fejlesztésekkel bővült az ingyenes Gondosóra applikáció - közölte Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 03. 08. 20:00
Megosztás: