Krízistámogatás a magyar halgazdálkodóknak

Mintegy 3,1 milliárd forint áll rendelkezésre a takarmányár-növekedés különbözetének kompenzációs támogatására, valamint a halgazdálkodási ágazat versenyképességének megtartására - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.

Krízistámogatás a magyar halgazdálkodóknak

Kiemelték, az augusztus 31-én lezárult kérelembenyújtási időszakban 169 támogatási kérelmet nyújtottak be 3,2 milliárd forint értékben az ágazati szereplők. A kérelmek feldolgozása már meg is kezdődött, hogy mielőbb megszülethessenek a döntések.

Az orosz-ukrán háborús konfliktus nem csupán a világ sebezhetőségére hívta fel a figyelmet gazdasági és társadalmi szempontból, hanem rámutatott a jövőbeli válságok megelőzésének és az azokkal szembeni ellenálló képesség kialakításának szükségességére. Az akvakultúra ágazatot - más ágazatokhoz hasonlóan - negatívan érintették az elhibázott brüsszeli szankciók.

Az akvakultúra termelés inputanyagainak piacán 2022-ben olyan rendkívüli változások történtek, amelyek hátrányosan érintik a magyar gazdálkodókat. A takarmány, az energia (beleértve a villamos energiát és a fosszilis energiahordozókat), az egyéb anyagok, valamint a szolgáltatások árai olyan mértékben emelkedtek, amelyek veszélyeztetik a termelés gazdasági fenntarthatóságát. Az akvakultúra termelés költségszerkezetében az egyes tételek közül a takarmány képviseli a legnagyobb súlyt, amely 30-60 százalékot jelent a termelési rendszertől és a technológiától függően.

Az Európai Tengerügyi és Halászati Alap pénzügyi segítséget nyújthat a halászati és akvakultúra-ágazat szereplőinek az elmaradt bevételükért és azokért a többletköltségekért, amelyek a háború okozta piaci zavar miatt és annak a halászati és akvakultúra-termékek ellátási láncára gyakorolt hatásai következtében merülnek fel. A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Irányító Hatósága a "Krízishelyzetre szóló támogatás" című felhívásában tette elérhetővé a magyar piaci szereplők számára ezt a lehetőséget, amelyben a tógazdasági haltermelés esetében maximum 101 237 forint/hektár, az intenzív üzemi haltermelésnél maximum 138 000 forint/tonna támogatást igényelhettek a halgazdálkodók. A támogatási kérelmek benyújtására 2023. július 23. és augusztus 31. között volt lehetőség - olvasható a minisztérium közleményében.


Júliusban berobbannak a vízszámlák – erre készüljünk!

A nyári meleg nemcsak a hőmérőt, hanem a vízórát is megpörgeti. Júliusban sok családi háznál látványosan megugorhat a vízfogyasztás. Nem feltétlenül azért, mert hirtelen pazarlóbbá válik a háztartás, hanem mert a nyári életmód egyszerűen több vizet kér: gyakoribb zuhanyzás, több mosás, kertöntözés, medencefeltöltés, autómosás, teraszmosás, kerti csap használata.
2026. 05. 28. 02:00
Megosztás:

Modern magyar luxus kerámiákból rendez kiállítást és vásárt a Virág Judit Galéria

Ritka modern porceláncsodák érkeznek a Virág Judit Galériába. A DeForma Csoport tagjainak egyedi, kézzel festett kerámiai mutatkoznak be május 28. és június 27. között a közönségnek. Ezek az alkotások egyszerre műtárgyak és luxus lakberendezési kiegészítők, amelyek a kortárs magyar kézművesipar esszenciáját tárják a látogató elé.
2026. 05. 28. 02:00
Megosztás:

Alkotmánymódosítást sürget az északmacedón ellenzék az EU-csatlakozás felgyorsítása érdekében

Alkotmányozó népszavazás kiírását sürgette szerdán Venko Filipcse, az északmacedón ellenzéki Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) vezetője - közölte a szkopjei Sitel televízió az internetes oldalán.
2026. 05. 28. 01:30
Megosztás:

A diplomata útlevél miben más, mint a „sima” útlevél?

A diplomata-útlevél nem egyszerűen elegánsabb borítójú úti okmány. Jogilag hivatalos útlevél, amelyet az állam meghatározott közjogi tisztségviselőknek, diplomáciai vagy konzuli feladatot ellátóknak, illetve különösen indokolt esetben más személyeknek is kiadhat.
2026. 05. 28. 01:00
Megosztás:

A hollandok többsége igazságtalannak tartja a klímapolitikai terhek megoszlását

A hollandok többsége szerint igazságtalanul oszlanak meg a klímavédelmi politika költségei, a nagy szennyező vállalatok és a tehetősebb háztartások túl kevés terhet viselnek - derül ki a holland kormány társadalompolitikai kutatóintézetének (SCP) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 05. 28. 00:30
Megosztás:

Az alapkamattal versenyeznek a bankok jobb betéti ajánlatai, elmennek 6-8 százalékig is

Nem csak a Magyar Nemzeti Bank tartja az alapkamatát még mindig 6 százalék felett, több pénzintézet is ezt meghaladó vagy ettől ettől alig elmaradó betéti ajánlatokkal igyekszik magához csábítani az ügyfelek megtakarításait a BiztosDöntés.hu összesítése szerint. Hiába azonban az akár 6-8 százalékos kamat, a lekötött betétekért nem kapkodnak, a bankszámlákon lévő pénz 15 százalékát fektette be csak így a lakosság.
2026. 05. 27. 23:30
Megosztás:

Lannert Judit a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivőjével találkozott

Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter szerdán találkozott Nagy Erzsébettel, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivőjével és megállapodtak a párbeszéd folytatásában.
2026. 05. 27. 23:00
Megosztás:

Csökkenő árbevétellel és növekvő veszteséggel zárta az első negyedévet a Rába Nyrt.

A Rába Járműipari Holding Nyrt. 13,341 milliárd forint árbevételt ért el az idei év első negyedévében, ami 8,3 százalékkal marad el 2025 azonos időszakához viszonyítva. Adózott vesztesége 212 millió forint lett, míg 2025 első négy hónapjában még 21,116 millió forintos nyereségről számolt be - tudatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 27. 22:30
Megosztás:

Ajándékok mellett közös élményekkel készülnek a családok a gyereknapra

A REGIO online felmérésében részt vett szülők többsége gyereknapon az ajándékok mellett közös élménnyel, programmal lepi meg gyermekét. Ajándékokra a családok többsége 5 és 10 ezer forintot költ - tájékoztatta a játékkereskedelmi cég szerdán az MTI-t.
2026. 05. 27. 22:00
Megosztás:

IMF-tanulmány: a stabilcoinok már nem kriptós mellékszereplők, hanem a fizetési piac új kihívói

A Nemzetközi Valutaalap friss munkatanulmánya szerint a pénzügyi piacok egyre komolyabban számolnak azzal, hogy a stabilcoinok valódi szereplővé válhatnak a globális fizetési rendszerben. A kutatás nem blokklánc-tranzakciókból, hanem tőzsdei árfolyamreakciókból olvassa ki a piac üzenetét: amikor az amerikai stabilcoin-szabályozás közelebb került a törvényerőre emelkedéshez, a hagyományos fizetési cégek piaci értéke érdemben csökkent.
2026. 05. 27. 21:30
Megosztás:

Idén napi 850 forint lehet a biztonságos nyaralás ára

Az Insura.hu legfrissebb felmérése szerint idén a nyaralni indulók 67 százaléka külföldi utat is tervez, a biztosításközvetítő társaság előrejelzése szerint az utazni vágyók fejenként átlagosan napi 850 forintos utasbiztosítási díjjal számolhatnak.
2026. 05. 27. 20:30
Megosztás:

A Magyar Telekom macedóniai leányvállalata 14,42 milliárd forint osztalékot fizet

A Magyar Telekom macedóniai leányvállalata, a Makedonski Telekom AD - Skopje (MakTel) 14,42 milliárd forint (2,49 milliárd macedón dénár) osztalékot fizet - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett kibocsátói tájékoztatásban.
2026. 05. 27. 20:00
Megosztás:

Vasárnapig jelenthető be a tavaszi fagykár

A fagykár-bejelentéseket vasárnapig tehetik meg a gazdálkodók - közölte az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium (AÉM) szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 27. 19:30
Megosztás:

Ripple az SEC-nél: az XRP kerüljön egy súlycsoportba a Bitcoinnal és az Ethereummal

A Ripple újabb lépést tett azért, hogy a digitális eszközök szabályozása ne elavult címkék, hanem valós piaci funkciók alapján történjen. A vállalat azt szeretné elérni, hogy az XRP, a fizetési célú stabilcoinok és a tokenizált értékpapírok kezelése kiszámíthatóbbá váljon az amerikai szabályozói környezetben. A javaslatok középpontjában a stabilcoinok fedezeti szerepe, a tőkekövetelmények enyhítése, valamint az on-chain nyilvántartások hivatalos elismerése áll.
2026. 05. 27. 19:00
Megosztás:

Felülteljesített a magyar tőzsde a nemzetközi társaihoz képest

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 913,51 pontos, 0,7 százalékos emelkedéssel, 131 829,83 ponton zárt szerdán.
2026. 05. 27. 18:30
Megosztás:

A TikTok harmadik éve a legértékesebb kínai márka

A TikTok idén már a harmadik egymást követő évben volt a legértékesebb márka Kínában a Brand Finance China 500 összeállítása szerint. A TikTok/Douyin közösségi hálózat márkaértéke egy év alatt 45 százalékkal, 153,5 milliárd dollárra nőtt - áll a Brand Finance honlapján.
2026. 05. 27. 18:00
Megosztás:

Miért kell félniük a nemzeti valutáknak a stabilcoinok támasztotta versenytől?

A stabilcoinok eredetileg a kriptotőzsdék praktikus elszámolási eszközeiként indultak, mára azonban a globális pénzügyi rendszer egyik legfontosabb új kihívásává váltak. A dollárhoz kötött digitális tokenek egyre nagyobb szerepet kapnak a fizetésekben, a megtakarításokban és a határokon átnyúló pénzmozgásokban.
2026. 05. 27. 17:30
Megosztás:

Rekordközeli aktivitás – de egyre kevesebb cégnek van mit leadni

A 2025-ös üzleti évre vonatkozó számviteli beszámolók benyújtásának képe tovább árnyalódott: a határidő körüli torlódás oldódik, az IFRS-alkalmazók köre nő, a vállalkozások száma viszont negyedik egymást követő évben csökken.
2026. 05. 27. 17:00
Megosztás:

Mol: elindulhat a helyreállítás a tiszaújvárosi robbanás után

Befejeződött a múlt hét pénteki robbanásban megsérült tiszaújvárosi Olefin-1 üzemben a hatósági helyszínelés, és elhárították a közvetlen balesetveszélyt. Elindulhatnak az üzem helyreállításához szükséges munkálatok, miután a Mol megkapta az ehhez szükséges hatósági engedélyeket, és felállította a munkálatokért felelős szakértői csapatát - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 27. 16:30
Megosztás:

Részvényenként 1550 forint osztalék kifizetését javasolja a Zwack Unicum

A Zwack Unicum Nyrt. igazgatósága összesen 3,154 milliárd forint, részvényenként 1550 forint osztalék kifizetését javasolja a júliusi 2-án tartandó közgyűlésen - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 27. 16:00
Megosztás: