Mennyivel kaphatunk több hitelt a kedvezőbb jövedelmi korlát miatt?

Az MNB szigorúan szabályozza, hogy egy ingatlan értékéhez képest mennyi lakáshitelt lehet felvenni. Illetve arra is vannak előírások, hogy az igénylők jövedelmének hány százalékát teheti ki a kölcsön havi törlesztőrészlete. A jegybank azonban lazít az előírásokon az energiahatékony, zöld lakások vásárlása esetén. Emiatt akár 20 százalékkal több kölcsönt vehetnek fel az érdeklődők.

Mennyivel kaphatunk több hitelt a kedvezőbb jövedelmi korlát miatt?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szigorúan szabályozza azt, hogy a hiteligénylők milyen mértékben adósodhatnak el. Ezen előírásokat szokás adósságfék szabályoknak is nevezni.

Két szempont alapján korlátozza a jegybank a hiteligénylést:

-Az igazolt nettó jövedelemnek csak egy meghatározott részét teheti ki a kölcsön havi törlesztőrészlete. Itt az új hitel mellett a már meglévő kölcsönök törlesztőrészletét is figyelembe veszik. Sőt, a meglévő hitelkereteknek az 5%-át is törlesztőrészletnek tekintik függetlenül attól, hogy mennyi van kihasználva éppen a keretből.

-Ingatlanfedezet mellett nyújtott kölcsönöknél meghatározza a jegybank, hogy az ingatlan értékének hány százalékát teheti ki a jelzáloghitel.

Mindkét pont esetében könnyítéseket tervez bevezetni 2025. január elsejétől a jegybank az energiatakarékos, zöld ingatlanok vásárlása, építésére, felújítására igényelt kölcsönök esetében.

Jövőre a vételárnak akár a 90%-át is kiteheti a kölcsön összege

Jelenleg általános szabály forint lakáshitelek esetén, hogy a kölcsön összege nem haladhatja meg a vételár, ingatlan értékének a 80%-át. Forint pénzügyi lízingszerződés esetén pedig az összeg nem haladhatja meg a lakás értékének 85%-át.

Ez alól jelenleg a fiatal, első lakásvásárlók kapnak könnyítést, náluk ugyanis a kölcsönösszeg, lízingösszeg a lakás árának 90%-át teheti ki. 
2025. január elsejétől a 90%-os körhöz csatlakozhatnak azok is, akik zöld ingatlant vásárolnának, építenének, illetve hatékonyságot javító felújítást végeznének és a kölcsön legalább 10 évig fix kamatozású.

Nézzünk egy példát a módosuló hitelfedezeti mutatóra

A Bankmonitor példájában egy család 80 millió forintért vásárolna egy energiatakarékos ingatlant. A vevők nem felelnek meg az első közös ingatlanra vonatkozó előírásoknak, vagyis jelenleg minimum 20% önerőre van szükségük a vásárláshoz. Ez legalább 16 millió forintot tesz ki, a kölcsön összege legfeljebb 64 millió forint.
64 millió Ft lakáshitelnel havi törlesztőrészlete 20 éves futamidő és 6,5%-os kamatszint esetén 477 166 Ft.

A jövő évtől a család már akár 8 millió forint önerő mellett is megvehetné az ingatlant. Vagyis 72 millió forint lakáshitelt is igényelhetne a család. A 72 millió forint kölcsönösszegnek a havi törlesztőrészlete 20 éves futamidő és 6,5%-os kamatszint mellett 536 813 Ft.

Vagyis érdemben kisebb önerő mellett lehetne megvenni a lakást, ugyanakkor a havi részlet emelkedne. Ez a lehetőség azok számára lenne előnyös, akik igen magas jövedelemmel rendelkeznek, de megtakarításuk relatív csekély. 

A jövedelem 60%-át teheti ki a törlesztőrészlet jövőre zöld lakáscél esetén

A jelenleg az igénylők jövedelme és a kamatfixálás hossza alapján határozzák meg azt, hogy az adós jövedelmének mekkora részét lehet a kölcsön törlesztésére fordítani. A jövő évtől viszont a zöld lakáscél is bekerül a szempontok közé.

600 ezer forint alatti igazolt nettó jövedelem esetén

Ha a kamatfixálás ideje kevesebb, mint 5 év, akkor a jövedelem 25%-a fordítható hiteltörlesztésre.
Legalább 5 évig fix, de kevesebb, mint 10 évig fix kamatozású kölcsönök esetén a fizetés 35%-a fordítható törlesztésre.
Legalább 10 évig, illetve végig fix kamatozás esetén a jövedelem 50%-a fordítható hiteltörlesztésre. (2025. januárjától zöld lakáscél esetén a fizetés 60%-át lehetne hiteltörlesztésre fordítani.)

600 ezer Ft-ot elérő igazolt nettó jövedelem esetén

Ha a kamatfixálás ideje kevesebb, mint 5 év, akkor a jövedelem 30%-a fordítható hiteltörlesztésre.
Legalább 5 évig fix, de kevesebb, mint 10 évig fix kamatozású kölcsönök esetén a fizetés 40%-a fordítható törlesztésre.
Legalább 10 évig, illetve végig fix kamatozás esetén a jövedelem 60%-a fordítható hiteltörlesztésre.

Vagyis jövőre az alacsonyabb – 600 ezer Ft alatti - igazolt jövedelemmel rendelkezők kapnak kedvezőbb jövedelemkorlát mellett legalább 10 évig fix kamatozású kölcsönt.

Mennyivel kaphatunk több hitelt a kedvezőbb jövedelmi korlát miatt?

Tételezzük fel, hogy egy pár nettó 500 ezer Ft jövedelemmel rendelkezik, szeretnének vásárolni egy energiahatékony ingatlant, melyhez kölcsönre van szükségük. Az általuk elérhető legkedvezőbb ajánlat kamata 6,5%. Jelenleg a fizetésük felét, 250 ezer forintot fordíthatnak törlesztésre, amely jelenleg 33,5 millió Ft, 20 éves futamidejű lakáshitel havi részletét fedezné.

Jövőre a család a fizetésének 60%-át, azaz 300 ezer forintot fordíthatna a törlesztőrészletek fizetésére. Ha a kamat nem változik – 6,5% marad -, akkor ez az összeg 40,2 millió Ft, 20 éves futamidejű kölcsön havi törlesztésére lenne elegendő. Vagyis 6,7 millió forinttal – mintegy 20 százalékkal - emelkedhet az igényelhető összeg az adott esetben.

A zöld ingatlanok jellemzően drágábbak is

Nagyon fontos kérdés, hogy mi fog megfelelni a zöld feltételeknek. Erre vonatkozóan az MNB közleménye nem tartalmazott részleteket. Jellemzően előírás szokott lenni az épület energetikai tanúsítvány szerinti besorolásával kapcsolatban. Illetve az épület primer energiafelhasználására vonatkozóan is szoktak felső limitet megállapítani.

Nagyon lényeges kérdés lehet, hogy ezekkel kapcsolatban pontosan milyen szabályok lépnek életbe.

Ami azonban biztosan kijelenthető, hogy egy korszerű, energiatakarékos épület jellemzően drágább, mint egy átlagos használt lakás. Kérdés, hogy a kedvezőbb adósságfék szabályok tudják-e bármilyen mértékben ellensúlyozni ezt az árkülönbséget egy vásárlás esetén.

Azt is ki kell hangsúlyozni, hogy az MNB előírásai felső korlátot jelentenek, ettől a bankok szigorúbb irányba eltérhetnek. Az új szabályok életbe lépése tehát nem jelenti azt, hogy január elsejétől minden banknál a zöld lakásokra ténylegesen az új korlátokat fogják alkalmazni. Lehet olyan bank, aki nem is indul ezzel a könnyítéssel, míg mások még további egyedi feltételeket, előírásokat kapcsolhatnak az MNB tényleges feltételeihez.

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 23. 07:15
Megosztás:

Milyen várost szeretnének a bringázók? Több ezer ember teker Budapest jövőjéért április 18-án

2026-ban új helyszínről, Óbudáról indul az ország legnagyobb kerékpáros felvonulása, az I Bike Budapest. Április 18-án több ezer bringázó foglalja el a főváros utcáit, hogy közösen mutassák meg, milyen Budapestet szeretnének: egy biztonságosabb, élhetőbb, kerékpározható várost.
2026. 03. 23. 06:00
Megosztás:

Az Agrárminisztérium megkezdte egy új állami eredettanúsító védjegy elkészítését

Az Agrárminisztérium a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) bevonásával megkezdte egy új állami eredettanúsító védjegy elkészítését - jelentette be az agrárminiszter szombaton Gelejen, az első Dél-Borsodi Agrárkiállítás és Vásár megnyitóján.
2026. 03. 23. 05:00
Megosztás:

A Barion alapítóinak új startupja megmenti a Bubi bringákat

A sikeres II. kerületi teszt után a napokban elindul a Manfred szolgáltatása Budapesten. Néhány helyen már megjelentek a kerékpárok, ami annak köszönhető, hogy a Manfred partnerséget kötött a Csepel Zrt.-vel, amely franchise partnerként csatlakozott a szolgáltatáshoz. Ennek eredményeként a Csepel tulajdonában lévő 2000 felújított kerékpár és további 500 vadonatúj e-bike napokon belül elérhető lesz Budapest szinte teljes területén. Ez a lefedettség többszöröse a korábbi Bubi-rendszerének, de még az új Bubi-tender által érintett területnél is nagyobb.
2026. 03. 23. 04:00
Megosztás:

Gombatermesztőket ellenőrzött a Nébih

Gombatermesztőket ellenőriztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei az év elején. A hideg időjárás nem teszi lehetővé a szabadtéri növénytermesztést, ám a fűthető termesztőberendezésekben a munka ilyenkor sem áll meg. A magyar gombatermesztési ágazat élelmiszerbiztonsági szempontokból néhány csekély hiányosság kivételével szabályosan működik. Biztonságos a hazai termesztésű gomba.
2026. 03. 23. 03:00
Megosztás:

Veszélyes a savlekötők szedése – ezt okozzák

A gyomorégés és reflux ma már szinte népbetegségnek számít, ezért sokan automatikusan nyúlnak savlekötőkhöz. Bár ezek a készítmények gyors enyhülést hozhatnak, hosszabb távú vagy nem megfelelő használatuk komoly egészségügyi kockázatokat is rejthet. A háttérben gyakran olyan folyamatok zajlanak, amelyek elsőre nem nyilvánvalók, mégis jelentős hatással lehetnek a szervezet működésére.
2026. 03. 23. 02:00
Megosztás:

Idősotthon vagy otthonápolás? Megmutatjuk, milyen költségekkel kell számolni

Az idősotthon és az otthoni gondozás kérdésében számos érv és ellenérv merül fel, és amikor eljön a döntés ideje, az anyagi szempontokat sem lehet figyelmen kívül hagyni.
2026. 03. 23. 01:00
Megosztás:

NATO-főtitkár: több mint húsz ország csatlakozott a Hormuzi-szoros biztonságáról szóló tervhez

Már több mint húsz ország, többségében NATO-tagországok csatlakoztak a Hormuzi-szoros hajózási biztonságának érdekében szükséges lépések kidolgozásához Donald Trump amerikai elnök sürgetésének hatására - közölte Mark Rutte, a NATO-főtitkára vasárnap amerikai médiumoknak adott interjúkban.
2026. 03. 22. 23:00
Megosztás:

NATO-főtitkár: több mint húsz ország csatlakozott a Hormuzi-szoros biztonságáról szóló tervhez

Már több mint húsz ország, többségében NATO-tagországok csatlakoztak a Hormuzi-szoros hajózási biztonságának érdekében szükséges lépések kidolgozásához Donald Trump amerikai elnök sürgetésének hatására - közölte Mark Rutte, a NATO-főtitkára vasárnap amerikai médiumoknak adott interjúkban.
2026. 03. 22. 23:00
Megosztás:

3 kriptovaluta valódi felhasználással – ezek lehetnek a következő nyertesek?

Több ezer kriptovaluta létezik, de csak néhány rendelkezik valódi, kézzelfogható felhasználással. A spekuláció helyett egyre inkább azok a projektek kerülnek fókuszba, amelyek tényleges szolgáltatásokat nyújtanak. Mutatjuk azt a három kulcsszereplőt, amelyek hosszú távon is értéket teremthetnek.
2026. 03. 22. 22:00
Megosztás:

Kisfilmekkel, közérthető tájékoztatókkal, nyílt napokkal segít a NAV az szja-bevallásban

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) minden eddiginél szélesebb körű támogatást kínál a személyi jövedelemadó bevalláshoz; közérthető útmutatókkal, adókedvezmény érvényesítését bemutató kisfilmmel, valamint speciális nyílt napokkal segítenek a siket, nagyothalló és siketvak ügyfelek számára - tájékoztatta az adóhatóság vasárnap az MTI-t sajtóközleményben.
2026. 03. 22. 21:00
Megosztás:

Horvát miniszterelnök: a kormány új intézkedésekkel mérsékli az energiaárak emelkedését

A horvát kormány új intézkedéscsomaggal mérsékli a Közel-Keleten zajló háború miatt emelkedő energiaárak hatását - közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök vasárnap.
2026. 03. 22. 19:30
Megosztás:

Brazília kivár: elhalasztották a kriptoadó-szabályozást a választások utánra

Bizonytalanság és megkönnyebbülés egyszerre jellemzi a brazil kriptopiacot, miután a kormány úgy döntött, elhalasztja a kriptovaluták adózására vonatkozó döntést. A halasztás hátterében a közelgő 2026-os elnökválasztás áll, amely kulcsszerepet játszhat a jövőbeli szabályozás alakulásában.
2026. 03. 22. 18:00
Megosztás:

Az internetes üzleti kapcsolatépítést is kihasználják a csalók

Az internetes üzleti kapcsolatépítést is kihasználják a bűnözők, az ESET szakértői arra hívták fel a figyelmet, hogy a weben elérhető információk, szervezeti struktúrák, aktuális projektek, üzleti kapcsolatok és az álláskeresés is támogathatja a célzott adathalász és üzleti csalási kampányok előkészítését.
2026. 03. 22. 17:00
Megosztás:

Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a jövő héten

A jövő hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hullhat. A hétvégén már csak 6 és 12 fok között várható a csúcshőmérséklet - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 03. 22. 16:00
Megosztás:

Szlovénia vasárnaptól korlátozza a tankolható üzemanyag mennyiségét

A szlovén kormány vasárnaptól korlátozza a benzinkutakon tankolható üzemanyag mennyiségét a megnövekedett kereslet miatt - jelentette be a kabinet.
2026. 03. 22. 15:00
Megosztás:

A Bitcoin árfolyama esik Trump fenyegetése után

Újabb bizonyíték arra, hogy a kriptopiac már szorosan összefonódik a globális eseményekkel: a Bitcoin árfolyama hirtelen esésbe kezdett, miután Donald Trump kemény ultimátumot intézett Irán felé. A befektetők villámgyorsan reagáltak a növekvő geopolitikai kockázatokra.
2026. 03. 22. 14:00
Megosztás:

Pörögnek az okosfizetések, látványos emelkedés rövid és hosszú távon egyaránt

Tekintélyes mértékben nőtt a kártyás fizetések, ezen belül az okoseszközös tranzakciók összege az elmúlt években a K&H-nál. Az idei év első két hónapjában a számuk 37 százalékkal nőtt éves összevetésben, az elköltött összeg pedig 58 százalékkal emelkedett. A múlt év egészében pedig az éves szintű növekedés a tranzakciószámban 29 százalékos volt, az összeg pedig több mint 60 százalékkal nőtt.
2026. 03. 22. 13:00
Megosztás:

A SEC nyitása kevés volt: a kriptopiac még mindig a Kongresszusra vár

Hiába vált barátságosabbá az amerikai tőzsdefelügyelet hozzáállása 2025-ben, a kriptopiac reakciója meglepően visszafogott maradt. A háttérben azonban nem közöny, hanem egy sokkal mélyebb probléma húzódik: a befektetők tartós, törvényi szintű szabályozást akarnak – nem csupán egyetlen hatóság iránymutatását.
2026. 03. 22. 12:00
Megosztás:

A blockchain gaming halott – kemény üzenetet küldött a Solana vezetője

Lesújtó véleményt fogalmazott meg a kriptoipar egyik prominens szereplője: a Solana Foundation elnöke szerint a blockchain alapú játékok korszaka végleg lezárult. A kijelentés komoly hullámokat vetett a piacon, különösen azok körében, akik még mindig az úgynevezett GameFi szektor feltámadásában bíznak.
2026. 03. 22. 11:00
Megosztás: