Lendületesen növekszik Vietnám gazdasági teljesítménye

Lendületesen nőtt a harmadik negyedévben Vietnám bruttó hazai terméke (GDP) és szeptemberi ipari termelése az országot szeptember elején sújtó tájfun ellenére is a statisztikai hivatal jelentése alapján.

Lendületesen növekszik Vietnám gazdasági teljesítménye

Vietnám bruttó hazai terméke 7,40 százalékkal bővült éves bázison az idei harmadik negyedévben, ami gyorsulást jelent a második negyedévi 7,09 százalékos felfelé módosított növekedéshez képest, és 2022 harmadik negyedéve óta a legmeredekebb éves növekedés.

Az idei harmadik negyedévi már sorban a 12. egymást követő negyedévi éves növekedés volt. Mindez annak ellenére, hogy az országot szeptemberben hét évtizede a legsúlyosabb tájfun számos gazdasági ágazatot megbénított.

Az év első három negyedévében a gazdaság 6,82 százalékkal bővült. A kormány az idei évre 6,8-7,0 százalék körüli gazdasági növekedést tűzött ki célul.

Vietnám ipari termelése szeptemberben 10,8 százalékkal nőtt éves szinten, ami meredekebb az előző havi, lefelé módosított 8,4 százalékos növekedésnél. Ez volt a hetedik egymást követő hónap, amikor az ipari termelés bővült, annak ellenére, hogy az ország egyes részein súlyos tájfun okozott károkat.

A termelés gyorsabban nőtt a feldolgozóiparban, 13,1 százalékkal, szemben az augusztusi 10,6 százalékkal. Ugyanakkor a villamosenergia- és gázellátás növekedési üteme 6,4 százalékra lassult az előző havi 8,9 százalékról. Az év első kilenc hónapjában az ipari termelés 8,6 százalékkal nőtt.

Vietnámban a kiskereskedelmi forgalom 7,6 százalékkal nőtt szeptemberben éves bázison az előző hónap 7,9 százalékos növekedését követően. A kiskereskedelmi forgalom 34. egymást követő hónapja növekedett szeptemberben, de 2023 októbere óta a leggyengébb ütemben, ami az országot a hónap elején sújtó tájfun hatását tükrözi. A januártól szeptemberig tartó időszakban a kiskereskedelmi forgalom 8,8 százalékkal nőtt.

Az éves inflációs ráta Vietnámban szeptemberben 2,63 százalékra csökkent az augusztusi 3,45 százalékról, ami 2023 júliusa óta a legalacsonyabb szint. Az éves maginfláció, amely nem tartalmazza a volatilis tételeket, viszonylag stabil maradt, 2,54 százalékon, a 24 hónapja a legalacsonyabb augusztusi 2,53 százalék után. Az előző havihoz képest a fogyasztóiár-index szeptemberben 0,29 százalékkal emelkedett, az augusztusi zéró után.

Vietnám áruforgalmi többlete szeptemberben 2,29 milliárd dollárra nőtt az előző év azonos hónapjának 2,20 milliárd dollárjáról, ami a negyedik egymást követő hónapban jelent áruforgalmi többletet. Az export 10,7 százalékkal 34,05 milliárd dollárra nőtt az előző évhez képest, míg a behozatal 11,1 százalékkal 31,76 milliárd dollárra emelkedett.

Az év első kilenc hónapjában a külkereskedelmi többlet az előző év azonos időszakának 22,1 milliárd dollárjáról 20,79 milliárd dollárra csökkent, az export 15,4 százalékkal, az import pedig 17,2 százalékkal nőtt.

Vietnám legnagyobb exportpiaca az Egyesült Államok 89,5 milliárd dolláros forgalommal, Kína pedig a legnagyobb importforrása, megközelítőleg 105 milliárd dollár értékkel.

Miért dönt ma a munkavállaló az iroda minősége alapján?

Ma már nem rutin a reggeli bejárás, hanem döntés kérdése: a közép-európai vállalatok 96 százaléka hibrid működésben dolgozik, miközben a cégek közel 90 százaléka átalakította vagy újragondolta irodai kialakítását, derült ki a ThinkCo és a Skanska Futureproof riportjából. A kutatás szerint a koncentrációt támogató környezet, a rugalmas térhasználat és a fenntarthatósági szempontok egyre nagyobb szerepet játszanak a munkavállalói döntésekben: a zajszint mérhető hatással van a teljesítményre, miközben a Z-generáció több mint fele klímavédelmi lépéseket vár el munkaadójától.
2026. 03. 26. 05:30
Megosztás:

Újra a gázra léphet a magyar autóipar

A magyar gazdaság egyik hosszú időn át meghatározó húzóágazata az autóipar volt, amely a 2010-es évektől egészen 2023-ig dinamikusan bővült. Az ágazatban egyszerre van jelen az erős beágyazottság a német és nyugat-európai termelési láncokba, valamint az egyre erősödő ázsiai járműipar felé is nyitott. A trend azonban, több külső ok együttállása miatt, 2023 után megtört, és a 2024–2025-ös időszakot már a visszaesés, a gyenge rendelésállomány és az átfogó iparági bizonytalanság jellemezte. Jelenleg biztatóak a jelek arra, hogy idén megtörténhet a fordulat, és távolabbra tekintve az évtized végére akár 1 millióig is felfuthat az itthon gyártott személygépjárművek száma - olvashatjuk az MBH Bank friss elemzésében.
2026. 03. 26. 05:00
Megosztás:

Jelentősen romlott a bankszektor eredménye 2026 elején

Jelentősen nőtt a magyar bankszektor vesztesége 2026 első két hónapjában: a hitelintézetek összesített adózás utáni vesztesége az egy évvel korábbi 123,8 milliárd forintról 268,5 milliárd forintra ugrott az MBH Elemzési Centrumának havi ágazati elemzése szerint.
2026. 03. 26. 04:30
Megosztás:

A közel-keleti konfliktus rendezésén dolgozik Kína

Kína továbbra is aktív és konstruktív szerepet kíván betölteni a közel-keleti konfliktus lezárásának előmozdításában - közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán.
2026. 03. 26. 04:00
Megosztás:

Először áll női vallási vezető az anglikán egyház élén

Először áll női vallási vezető az anglikán egyház élén Sarah Mullally, London korábbi anglikán püspöke személyében, akit szerdán Canterbury székesegyházban hagyományos szertartással avattak Canterbury érsekévé és így a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió vallási főméltóságává.
2026. 03. 26. 03:30
Megosztás:

Digitális fedélzeti szolgáltatásokat vezet be a Wizz Air

A Wizz Air, Európa egyik legmegbízhatóbb légitársasága* az Immfly és a gateretail együttműködésében új digitális fedélzeti szolgáltatást vezet be, hogy még kényelmesebb utazást biztosítson ügyfeleinek, miközben optimalizálja az üzemeltetést.
2026. 03. 26. 03:00
Megosztás:

Indul az idei útfelújítás az MKIF Zrt. hálózatán

Megkezdődnek március 26-án, csütörtökön az idei útfelújítások az MKIF Zrt. által kezelt utakon - közölte az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 26. 02:30
Megosztás:

3 durva hiba, ami miatt vissza kell fizetni a családi pótlékot

A családi pótlék alapvetően alanyi jogon jár, azonban csak addig az időszakig, amit a jogszabályok meghatároznak.
2026. 03. 26. 02:00
Megosztás:

Magyar kisvállalkozásoknak kínál kiugrási lehetőséget az Auchan és a Magyar Termék

Tovább erősíti együttműködését az Auchan Magyarország és a Magyar Termék Nonprofit Kft. a hazai beszállítók piacra jutásának támogatásában; "A környék legjava" országos beszállítói program célja, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásoknak valós lehetőséget teremtsen a modern kiskereskedelembe való belépésre - tájékoztatta az áruházlánc és a Magyar Termék védjegyrendszert 2006 óta működtető nonprofit társaság szerdán az MTI-t.
2026. 03. 26. 01:30
Megosztás:

Mennyi lesz a nyugdíjad 40 ledolgozott év után? És 30 év esetén?

A magyar nyugdíjrendszerben az öregségi nyugdíj mértékét több tényező együttesen határozza meg. Nemcsak az számít, hány évet dolgozott valaki, hanem az is, hogy milyen jövedelmet szerzett az aktív évei alatt, illetve mennyi szolgálati időt tudnak hivatalosan elismerni.
2026. 03. 26. 01:00
Megosztás:

Logisztikai és kamion terminál alapkövét helyezték el Debrecenben

Kétszázhatvan kamion parkolására alkalmas logisztikai és kamion terminál épül Debrecen észak-nyugati gazdasági övezetében; a beruházás 4,7 milliárd forintos költségéből 2,3 milliárdot európai uniós és hazai költségvetési forrásból biztosítanak - hangzott el szerdán a helyszínen, a terminál alapkövének elhelyezésekor.
2026. 03. 26. 00:30
Megosztás:

Digitális pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal

Mesterséges intelligencián (MI) alapuló pedagógiai rendszert fejlesztett ki az Oktatási Hivatal (OH) - jelentette be a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
2026. 03. 26. 00:05
Megosztás:

Új stratégia az erdőtüzek megelőzésénel érdekében

Az Európai Bizottság új, integrált stratégiát mutatott be az egyre gyakoribb és pusztítóbb erdőtüzek kockázatának kezelésére - közölte a brüsszeli testület szerdán.
2026. 03. 25. 23:30
Megosztás:

Az ANY Biztonsági Nyomda 503 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. igazgatósága részvényenként 503 forint osztalék fizetését javasolja a 2025. évi tevékenység után – derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett közgyűlési előterjesztésből.
2026. 03. 25. 23:00
Megosztás:

Rekord árbevételt és nyereséget ért el a Xiaomi 2025-ben

Nyilvánosságra hozta auditált, konszolidált pénzügyi jelentését a Xiaomi a december 31-ével végződött 2025-ös pénzügyi évre. Az adatok azt mutatják, hogy az árbevétel 25 százalékkal rekord nagyságúra, 457,2 milliárd jüanra nőtt, ebből 76,8 százalékot az okostelefon és AIoT üzletág tett ki, a Smart EV, AI és egyéb termékekből származó bevétel pedig 23,2 százalék volt.
2026. 03. 25. 22:30
Megosztás:

Visszaesett az EU-ban igényelt menedékkérelmek száma 2025-ben

Az előző év adataihoz képest 2025-ben 27 százalékkal kevesebb, mintegy 669 400 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán.
2026. 03. 25. 22:00
Megosztás:

A Google volt európai elnöke lett a BBC új vezérigazgatója

Matt Brittin, a Google globális technológiai vállalatcsoport volt európai elnöke lett a BBC új vezérigazgatója.
2026. 03. 25. 21:30
Megosztás:

Az ország nyugati felén másfél havi csapadék eshet péntek estig

Péntek estig az ország nyugati felén akár másfél havi csapadék is eshet - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szerdán.
2026. 03. 25. 21:00
Megosztás:

Varga Mihály: az élelmiszeripar fejlesztése erősíti az ország stabilitását

Az élelmiszergyártás terén végrehajtott minden beruházás Magyarország egészének szuverenitását és stabilitását erősíti - jelentette ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerdán Karcagon, a Kun-Malom Grain Kft. hántoló-és őrlőüzemének átadó ünnepségén.
2026. 03. 25. 20:30
Megosztás:

Új vezérigazgató-helyettes az ALTEO-nál

Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (székhely: 1117 Budapest, Dombóvári út 25.; cégjegyzékszám: Cg.01-10-045985; a továbbiakban: „ALTEO” vagy „Társaság”), a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény, valamint a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet alapján fennálló rendkívüli tájékoztatási kötelezettségének az alábbiakban tesz eleget:
2026. 03. 25. 20:00
Megosztás: