Magánnyomozók és poligráf az üzleti életben

Az üzleti életben is meglepően hasznosak lehetnek egyes olyan egzotikusabb bizonyítási eszközök, amelyeket jellemzően csak a filmekben vagy súlyos büntetőügyekben tudunk elképzelni. Pedig a mindennapi életben is komoly kellemetlenségeket előzhetünk meg egy magánnyomozó időben történő megbízásával, vagy éppen egy jól irányzott hazugságvizsgálattal. Egy biztonsági cég és egy ügyvédi iroda munkatársai segítettek elmélyedni a témában.

Magánnyomozók és poligráf az üzleti életben

Manapság az érdeklődés homlokterébe kerültek a különféle megfigyelési módszerek, amelyeknek a bűnüldözésben vagy éppen a titkosszolgálati munkában már több évtizedes múltjuk van. Mégis aránylag kevesen gondolnak arra, hogy a hasonló szolgáltatások sokszor a mindennapi üzleti-, vagy éppen magánéletben is jól hasznosíthatók.

A magánnyomozók köztünk járnak

„Akár hisszük, akár nem, a magánnyomozók bizony köztünk járnak és meglehetősen változatos eszköztárral rendelkeznek ahhoz, hogy olyan információkat tudjanak meg, amelyeket nem feltétlenül szerettünk volna megosztani velük” – avat be Bodnár Zsolt, a Hori-Zone Biztonsági Iroda munkatársa.

Az egyik ilyen az OSINT, vagyis a nyílt forrású hírszerzés, ahol azokat a nyilvánosan elérhető információkat vizsgálják, rendszerezik, amit sokszor önként és dalolva osztunk meg a nagyvilággal.

Ám egy jól felvértezett magánnyomozói csapat ennél sokkal mélyebb információgyűjtésre képes. Ide tartozik valakinek a nyilvános helyeken történő megfigyelése, követése, valamint az ismerőseitől, akár családtagoktól származó információk aktív begyűjtése. Ennek eszköze a „legenda”, vagyis az a fedősztori, amivel a kellő kapcsolatteremtési képességgel rendelkező nyomozó még a legbizalmatlanabb szomszédtól is értékes információkat tudhat meg.

Nyomozás az üzleti életben

„A magánnyomozók szolgáltatásait sokszor az üzleti életben is használjuk” – mondja Fehér Tamás, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda partnere. Rosszabb esetben olyan időpontban merül fel ez a lehetőség, amikor már megtörtént a baj. Egy üzleti partnerünk felszívódott, nem fizet, és döntenünk kell: belefogunk-e egy hosszas jogi eljárásba a tulajdonos vagy az ügyvezető ellen?

Ehhez lehet hasznos az úgynevezett vagyonkutatás, amivel a csalárd tulajdonos vagy ügyvezető személyes és vagyoni körülményeit lehet feltérképezni. Ebből megtudhatjuk például, hogy van-e értelme olyan eljárást indítani ellene, amelynek a végén egy végrehajtás sikerrel kecsegtethet.

Ennél egy fokkal előrébb mutató, amikor már a szerződéskötést megelőzően mérjük fel leendő üzleti partnerünk körülményeit, élettörténetét, annak érdekében, hogy lássuk: megbízható-e az illető, érdemes-e vele üzleti kapcsolatba lépnünk?

Egy magánnyomozati környezettanulmány akkor is nagyon hasznos lehet, ha fontos, vagy éppen bizalmi pozícióba kívánunk valakit felvenni. Ezt a szolgáltatást nem utolsó sorban olyan külföldi vállalkozások szokták igénybe venni, akik biztosak szeretnének lenni abban, hogy a magyarországi ügyeiket majd egy megbízható képviselő fogja vinni. Ez a lehetőség ugyanakkor fordítva is adott: külföldi piacra lépés előtt megnyugtató lehet tudni, hogy jó emberre bíztuk a külföldi irodánkat.

Hazudj, ha tudsz

A hazugságvizsgálóval is főként kémfilmekben szoktunk találkozni, pedig hazánkban büntetőügyekben is viszonylag gyakran alkalmazzák. Az azonban kevésbé ismert, hogy értő kezekben a poligráf a civil, illetve üzleti életben is jól használható eszköz.

Ilyen lehet az, amikor egy belső átvilágítás csalássorozatot fed fel egy cégnél, és a tulajdonos szempontjából sem mindegy az, hogy rájöjjön: ki volt benne, ki tudott és ki nem tudott az adott cselekményekről. „Hasznos lehet ugyanakkor hatósági eljárásokban is, például ha valaki ezzel is szeretné bizonyítani, hogy ő nem tudott az adócsalásról, vagy éppen a kartellezésről” – mondja a Jalsovszky ügyvédje.

„Itt egyrészt alapkövetelmény az önkéntesség, azaz senkit nem lehet arra kötelezni, hogy poligráfos vizsgálatnak vesse alá magát” – magyarázza dr. Balla Béla, a Hori-Zone Biztonsági Iroda munkatársa. „Másrészt, a szakma maga sem titkolja, hogy megosztott a témában. Van, aki hisz abban, hogy a megfelelő szakértő kezeiben a poligráfos vizsgálat megalapozott eredményt ad, és vannak, akik fenntartásokkal kezelik ezt az eszközt. Az azonban látszik, hogy sokkal kevesebbszer jut eszünkbe a poligráf használata, mint ahányszor az tényleges hozzáadott értéket adhatna az ügyünkben.”

Mit tesz a whiskyvel az óceán? Világkörüli úton tesztelik az ital érlelésének új módszerét

Egy amerikai lepárló és egy hajótársaság közös kísérletben vizsgálja, miként befolyásolja az óceáni környezet a whisky érlelését. Egy 2019-ben töltött bourbonhordó 2026 márciusában indul világkörüli útra, amely során 188 nap alatt 37 országot érint. A projektben ugyanabból a tételből négy hordót érlelnek párhuzamosan, eltérő helyszíneken, hogy összehasonlíthatóvá váljanak a környezeti hatások. Az eredményeket 2027-ben mutatják be, a tengeren érlelt változatból korlátozott mennyiség lesz elérhető.
2026. 04. 01. 08:00
Megosztás:

Önkormányzati épületeket korszerűsítettek Szeghalmon

Csaknem százmillió forint uniós támogatásból korszerűsítettek két önkormányzati épületet energetikailag a Békés vármegyei Szeghalmon – közölte az önkormányzat.
2026. 04. 01. 07:30
Megosztás:

Egyre népszerűbbek a könnyűszerkezetes házak: már minden ötödik új családi ház így épül

Ötszörösére nőtt a könnyűszerkezetes családi házak aránya az új építéseken belül: míg 2021-ben még 3% körül alakult, 2026-ra már meghaladta a 20%-ot. A keresletet a növekvő építési költségek és az energiahatékony megoldások iránti igény hajtja. A trend erősödésére reagálva a Duna House a kivitelezési oldalon is bővítette partneri együttműködéseit.
2026. 04. 01. 06:30
Megosztás:

Illegális vape-válság: Európa a kínai színes-szagos e-cigarettákban fürdik

Egyre súlyosabb problémával néz szembe a vape-ek európai piaca: a termékek csaknem felét a szürke- vagy feketekereskedelem adja – derült ki a Fraunhofer IIS tanulmányából, amely első ízben vizsgálta átfogóan a piaci struktúrákat, az ellátási láncokat és a származási országokat. A szabályozatlan termékek forgalma már most meghaladja a 6,6 milliárd eurót (2558 milliárd forintot), becslések szerint 2030-ra a 10,8 milliárd eurót is elérheti.
2026. 04. 01. 06:00
Megosztás:

Növelte a nyereségét a Kometa 2025-ben

A Kometa az előző évihez viszonyítva kisebb bevétellel, de nagyobb nyereséggel zárt 2025-ben - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden közzétett beszámolóban.
2026. 04. 01. 05:30
Megosztás:

Mindjárt itt a húsvét, sokat lehet spórolni az online Árfigyelővel

Pénzt és időt spórolhatnak a családok a húsvéti nagybevásárlások során az online Árfigyelő használatával – erre hívja fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH által működtetett rendszerben már több mint 5000 különböző élelmiszer-, illetve háztartási termék napi szinten frissülő ára követhető nyomon, országszerte több mint 1800 boltban. Az Árfigyelő kényelmi funkcióit használva, tudatos tervezéssel több ezer forintot spórolhatnak meg a magyar családok húsvétra készülődve.
2026. 04. 01. 05:00
Megosztás:

Különleges megoldással üzennek hadat a CO2-kibocsátásnak a szegedi egyetem tudósai

Elkerülni, hogy az ipari létesítményekből a légkörbe kerüljön a szén-dioxid és közben a vegyipar számára hasznos alapanyagokat előállítani – ezt, a bolygónk jövője szempontjából kiemelten fontos és üzletileg is ígéretes célt tűzték ki maguk elé a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói. A projektben – amely elnyerte az SZTE innovációs díját is – a rendkívül drága és kis mennyiségben rendelkezésre álló irídium helyett sikerrel alkalmaztak kobalt-oxidot anód katalizátorként a CO2 elektrolízise során, most pedig már azon dolgoznak, hogy átmeneti fémekkel még hatékonyabbá tegyék az eljárást.
2026. 04. 01. 04:30
Megosztás:

A politikai rendszer átalakulása: új korszak küszöbén a 2026-os választások előtt?

A Magyarországon 30 éve jelen lévő Grayling Hungary kommunikációs ügynökség Public Affairs csapata bemutatta legfrissebb, angol nyelvű politikai elemzését „From Dominance to Duel: Grayling Hungary’s 2026 Election Outlook” címmel. A jelentés átfogó képet ad a magyar politikai rendszer átalakulásáról, a közvélemény-kutatásokról, a kampánydinamikákról és a választások lehetséges kimeneteleiről. A jelentés szerint a 2026-os választás nem csupán egy újabb politikai verseny, hanem rendszerszintű fordulópont is lehet Magyarország számára.
2026. 04. 01. 04:00
Megosztás:

Akadálymentes, befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt.

Befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt. Csongrádon, az új közösségi tér lehetőséget teremt arra, hogy a fogyatékossággal élő és az ép gyermekek együtt, akadályok nélkül élhessék át a közös játék örömét - tájékoztatta a vállalat kedden az MTI-t.
2026. 04. 01. 03:30
Megosztás:

Elkészült a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont

Befejeződött a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont átalakítása, a beruházással a vállalt határidő előtt 77 nappal végzett a kivitelező - jelentette be az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) út-és vasútépítésért felelős helyettes államtitkára kedden a helyszínen sajtótájáékoztatón.
2026. 04. 01. 03:00
Megosztás:

Újabb magyar rendőri kontingens segíti a nyugat-balkáni államok határvédelmét

Újabb magyar rendőri egységek indultak Szerbiába és Bulgáriába, hogy támogassák a nyugat-balkáni államok határvédelmi tevékenységét - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata a police.hu oldalon kedden.
2026. 04. 01. 02:30
Megosztás:

Kiemelt veszély – allergének és biotermékek a raktárakban

Az élelmiszer-raktárak speciális területek, ahol a frissesség fenntartása és a minőség megőrzése, valamint a pazarlás elkerülése szigorú szabályok szerinti működést igényel. Két árutípus azonban még ezeken túl is különleges elbánásban részesül.
2026. 04. 01. 02:00
Megosztás:

Miért kerül ennyibe a tojás? Itt az érthető magyarázat

Mérsékelt marad a tojás drágulása – húsvétkor és a következő években is. A magyar tojásfogyasztó nemzet, többet eszünk a világátlagnál, a hazai termelés azonban lépést tud tartani az igényekkel.
2026. 04. 01. 01:00
Megosztás:

Itt az új nyugdíj-ötlet! Kriptovalutát vegyünk a nyugdíjasok pénzéből

Komoly fordulat körvonalazódik a nyugdíjpiacon: a Munkaügyi Minisztérium új szabálytervezete megnyithatja a 401(k) nyugdíjszámlákat a kriptovaluták és más alternatív eszközök előtt.
2026. 04. 01. 00:30
Megosztás:

Több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken

Az első nap több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu kedd délutáni adataiból.
2026. 03. 31. 23:30
Megosztás:

Stabilak a magyar torma piacai

Továbbra is stabilak a magyar torma piacai, kiemelkedő minősége miatt külföldön is népszerű – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 23:00
Megosztás:

A kampány végéhez értünk, már csak éjfélig lehet cselekedni

Végéhez ért az idei lakásbiztosítási kampány, amely egy teljes hónapon keresztül lehetőséget biztosított az ügyfelek számára, hogy meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül felmondják biztosításukat és kedvezőbb ajánlatra váltsanak. Aki váltana, de még nem tette meg a felmondást, annak ma éjfélig van ideje ezt tudatni a biztosítójával - írja a Bank360.
2026. 03. 31. 22:30
Megosztás:

Bankkártya-terminál üzemeltető cégek a GVH célkeresztjében

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Fizetési Pont Terminál Üzemeltető Kft.-vel (Fizetési Pont) és az O.F.SZ. Országos Fizetési Szolgáltató Zrt.-vel (O.F.SZ.) szemben. Az elmúlt időszakban jelentős számú panasz érkezett a versenyhatósághoz, melyek alapján a vállalkozások vélhetően megtévesztik üzletfeleiket egyes díjtételek és szerződéses feltételek tekintetében, valamint számottevően korlátozhatják üzletfeleik döntési szabadságát. A Fizetési Pont és az O.F.SZ. már nem először kerültek a GVH látókörébe.
2026. 03. 31. 22:00
Megosztás:

BKK: szerdától sűrűbben indul a 100E Repülőtéri Expressz

Sűrűbben indítja a 100E repülőtéri járatokat szerdától a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros között éjjel-nappal közlekedő autóbuszok az utasforgalom várható növekedése miatt járnak majd gyakrabban - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 21:30
Megosztás:

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal, beleértve azt, hogy Prága milyen információkat oszt meg Budapesttel - jelentette ki Petr Pavel cseh államfő kedden a közszolgálati Cseh Hírtelevízióban (CT24).
2026. 03. 31. 21:00
Megosztás: