Magyar-üzbég innovációs programok indulnak

Magyar-üzbég innovációs és üzletfejlesztési programokat indít a Startup Campus a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) támogatásával, az Üzbég Innovációs és Technológiai Hivatallal partnerségben. Az egy-egy egyetemi, illetve nagyvállalati pilot program kiemelt célja a tudástranszfer mellett, a résztvevő vállalkozások külpiacra segítése és a két ország közötti üzleti kapcsolatok fejlesztése.

Magyar-üzbég innovációs programok indulnak

A szervezők két különálló programot indítanak a KKM által kiírt Magyar-Üzbég Startup és Kutatás-fejlesztési Programhoz kapcsolódóan: a University Startup Accelerator Programba (USAP) azokat az innovatív ötleteket keresik, amelyek globális kihívásokra adnak választ az energetika, az agrárium és az egészségügy területein. A 3 hónapos online akcelerációra a legjobb projektek kerülnek majd be, munkájukat pedig a Startup Campus és a National Office for the Implementation of Innovation and Technology Transfer, Uzbekistan mentorai segítik, hogy ötletből ütőképes üzleti koncepciók jöjjenek létre. Az akceleráció egyetemi partnerei a győri Széchenyi István Egyetem és az üzbég Samarqand Egyetem.

A Corporate Startup Accelerator Programba (CSAP) pedig azokat az innovatív kkv-kat keresik, amelyek magyar és üzbég nagyvállalatok számára nyújtanak jövőtálló technológiákat az energetika, az egészségügy, valamint az agrárium területein. Az ugyancsak 3 hónapos online akcelerációban a cégek feladata, hogy iparági szakemberek és üzletfejlesztési mentorok bevonásával dolgozzanak ki új megoldásokat a megbízó nagyvállalatok számára.

„Kivételes lehetőség, hogy a támogatáson keresztül bővíthetjük a korábban megkezdett üzleti kapcsolatépítést és tudástranszfert a régióban. Az elmúlt években olyan innovációs programokat, szolgáltatásokat dolgoztunk ki, melyek itthon és külföldön is értékesíthetők, mind piaci, mind állami szereplők számára. Az üzbég partnerünkkel közösen két üzletfejlesztési programot valósítunk meg az együttműködés során és ezen keresztül támogatunk innovátorokat, vállalkozásokat. Ez a know-how megmarad, beépül az üzbég partnerünknél, számunkra pedig komoly referencia, hiszen nagyban segíti a későbbi terjeszkedésünket, programjaink értékesítését a régióban” – összegzett Kovács Zsolt, a Startup Campus ügyvezető igazgatója, aki a programok kölcsönös sikeressége érdekében az Üzbég Innovációs és Technológiai Hivatal vezetőjével, Olimjon Tuychievvel írt alá együttműködési megállapodást.

A két, 2023. őszig megvalósuló program nagyban épít a Startup Campus korábbi hazai és nemzetközi üzletfejlesztési szolgáltatásainak tapasztalatára: az ügynökség az itthoni programok mellett Németországban és Nagy-Britanniában is sikerrel működteti irodáit, valamint a közelmúltban például, maláj, indiai és azerbajdzsáni partnerekkel is sikeres innovációs projekteket fejlesztett.

Az együttműködés keretében 2022. április 11-14. között Magyarországra látogatott az Üzbég Innovációs és Technológiai Hivatal kirendeltségében egy 3 fős delegáció, akik a Mathias  Corvinus Collegium, a Tungsram, az Express Innovation Agency, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az Albitech vállalkozás képviselőivel találkoztak.

A létrejövő innovációs szolgáltatások és képzések megvalósulását a Magyar-Üzbég Startup és Kutatás-fejlesztési Program támogatja. A kiválasztott startup vállalkozások és innovatív KKV-k a Taskent városában lévő, nemrégiben átadott INNO Technopark Uzbekistan területén folytathatják a közép-ázsiai régióra fókuszáló üzletfejlesztési tevékenységüket.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium által kiírt Program keretében a KKM 2021. június 15-én 1 millió eurónak megfelelő forintösszegű felhívást tett közzé a hazai mikro-, kis és középvállalkozások külpiaci tevékenysége és nemzetközi versenyképessége előmozdítása érdekében. Részletek: http://exporthungary.gov.hu/magyar-uzbeg-startup-es-kutatas-fejlesztesi-program

Innováció nyomás alatt: hogyan marad versenyképes a bankszektor 2026-ban?

A bankolás egyszerre kell, hogy stabil, szabályozott és élményszerű legyen egy olyan környezetben, ahol a neobankok, fintech szereplők és a mesterséges intelligencia új elvárásokat teremtenek. Miközben az ügyfelek 0–24-ben, mobilon intéznék pénzügyeiket, a nagy nyelvi modellek és az AI-alapú megoldások új versenyhelyzetet nyitnak a pénzügyi döntések terében. Ma már nem az a tét, hogy megjelenik-e a mesterséges intelligencia a bankolásban, hanem az, hogy a pénzintézetek képesek-e megőrizni központi szerepüket a digitális pénzügyi élményben – a K&H ezen a területen élen jár, saját AI-alapú megoldásaival és ügyfélközpontú digitális fejlesztéseivel.
2026. 02. 07. 03:00
Megosztás:

Özvegyi nyugdíj 2026 – Kinek jár, mennyi, mikor és meddig? VIDEÓ

Az özvegyi nyugdíj sokak számára nehezen átlátható juttatás, pedig egy élethelyzetben döntő fontosságú anyagi biztonságot jelenthet.
2026. 02. 07. 02:00
Megosztás:

Eladtad az autódat? Vigyázz, nehogy veled fizettessék meg a súlyadót!

Eladott gépjármű és gépjárműadó: mikortól szűnik meg az adófizetési kötelezettség?
2026. 02. 07. 01:01
Megosztás:

Sokkoló igazság a kutyák életkoráról: lehet, hogy a kutyád már „nyugdíjas”, csak nem tudsz róla?

A legtöbb gazdi úgy gondolja, hogy pontosan tudja, hány éves a kutyája. De biztos benne, hogy azt is tudja, ez mit jelent emberi léptékben? Könnyen lehet, hogy egy vidám, játszós eb valójában már a „középkor” végén jár – vagy épp ellenkezőleg: még messze nem számít idősnek, hiába tűnik annak első pillantásra.
2026. 02. 07. 00:01
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói

Jelentős emelkedéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói, a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe történelme során most először lépte át az 50 ezer pontot.
2026. 02. 06. 23:00
Megosztás:

Zárul a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második üteme

A Demján Sándor Program keretében megvalósuló „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második üteme a rendelkezésre álló források kimerülése miatt 2026. február 6-án 18 órakor lezárul.
2026. 02. 06. 22:00
Megosztás:

150 darab legalább milliós nyereményt kínál az új, Varázsvilág sorsjegycsalád

A farsangi időszakra időzítve jelenik meg az év első háromtagú sorsjegycsaládja: a Varázskamra, Varázsrengeteg és Varázsvilág. A sorsjegyek mágikus külsővel, egyszerű, ám dinamikus játékmenetekkel és több tízmilliós főnyereményekkel várják a játékosokat.
2026. 02. 06. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntekre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 06. 20:00
Megosztás:

A Strategy 2,4 milliárd dolláros veszteséget jelentett, miután a Bitcoin árfolyama 60 000 dollár alá esett

Megbillent a Bitcoin-vállalati narratíva: a korábban zászlóshajónak számító Strategy és a BitMine is tízmilliárdos veszteségeket könyvel el. Az intézményi kriptobefektetések nyereségígérete úgy tűnik, pillanatok alatt elolvadt.
2026. 02. 06. 19:00
Megosztás:

A szólás- és sajtószabadsággal foglalkozó podcastsorozatot indít az NMHH

A médiarendszer kétosztatúságának gyökerei a rendszerváltozásig nyúlnak vissza, és a közéletben ma már mindenki a saját közönségéhez beszél - ez is elhangzott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új podcastsorozatában, amely a szólás- és sajtószabadság átfogó, sokoldalú megközelítését mutatja be közérthető formában. Az első adásban Koltay András, az NMHH és a médiatanács elnöke Lampé Ágnes újságíróval és Exterde Tibor műsorvezetővel vitatja meg a szólásszabadság örök és éppen aktuális kérdéseit - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 18:30
Megosztás:

Naponta ezer kátyút javítanak a fővárosban

Naponta ezer kátyút javítanak meg, és még tovább emelik a kátyúzási kapacitást; hétvégén és éjszaka is dolgoznak a szakemberek, mivel az időjárás végre lehetővé teszi a tartós megoldást jelentő technológiát - közölte a főpolgármester pénteken a Facebook-oldalán.
2026. 02. 06. 17:30
Megosztás:

Itt az új transzferár-dokumentációs rendelet!

Több ponton módosította a kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek dokumentálására vonatkozó hazai szabályokat a tavaly decemberben kihirdetett transzferár-nyilvántartásról és a transzferár-adatszolgáltatásról szóló új rendelet. A jogalkotói cél az adminisztratív terhek csökkentése és az ellenőrizhetőség javítása, ugyanakkor az ICT Business Advisory Zrt. vezető adótanácsadója figyelmeztet, hogy a szabályozás számos területen szigorúbb, részletesebb indoklást vár el a vállalkozásoktól.
2026. 02. 06. 17:00
Megosztás:

Félelem a Bitcoin bányász-eladási hullámtól - A MARA 1318 BTC-t mozgatott

A Marathon Digital 10 óra alatt mozgatott 1 318 BTC-t: zuhan a Bitcoin árfolyama, a bányászok pedig mozogni kezdtek: a Marathon Digital (MARA) 86,9 millió dollárnyi BTC-t utalt át – a piaci szereplők szerint ez újabb eladási nyomás előjele lehet. A bányászok nehéz időszakon mennek keresztül, és a részvénypiac is büntet.
2026. 02. 06. 16:30
Megosztás:

Így repülnek ki súlyos milliók az ablakon egy rossz építési terv miatt

Az építkezések költségtúllépései és csúszásai nem a kivitelezésnél, hanem már a tervezőasztalon kezdődnek – állítja Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője. A faipari mérnök szerint a magyar gyakorlatban gyakori tévhit, hogy a terv csak engedélyezési papírmunka, holott valójában a beruházás végső ára már az első döntéseknél eldől. A hiányos mérnöki kontroll, a késői módosítások és a gyenge kommunikáció milliós többletköltségeket okozhatnak.
2026. 02. 06. 16:00
Megosztás:

Öt hónapja csökkenésben a FAO élelmiszerár-indexe

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) pénteken kiadta legfrissebb jelentését az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatójáról, amely szerint januárban ötödik hónapja csökkentek az élelmiszerárak, elsősorban a tejtermékek, a cukor és a húsfélék nemzetközi jegyzéseinek mérséklődése miatt.
2026. 02. 06. 15:30
Megosztás:

A piacépítés a legfontosabb a bormarketingért felelős kormánybiztos szerint

A bormarketingért felelős kormánybiztos szerint minden erőforrással piacot kell építeni a magyar bornak - közölte a Magyar Bormarketing Ügynökség pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 15:00
Megosztás:

Több mint hétszázzal több ügyet zártak le a békéltető testületek

Az országban működő nyolc regionális békéltető testület 2025-ben összesen 11 574 fogyasztói jogvitát zárt le sikeresen, ez 704 üggyel több, mint az előző évben, a hat százalékos növekedés jól mutatja a fogyasztói jogvitákban eljáró alternatív vitarendezési fórum iránti növekvő bizalmat és igényt - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 14:00
Megosztás:

Országos közúti ellenőrzést tart a rendőrség

A rendőrség február 9. és 15. között Magyarország teljes területén közúti ellenőrzést tart - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata pénteken a police.hu oldalon.
2026. 02. 06. 13:30
Megosztás:

Stabilcoinok özöne az eladási hullám közepette – 98 milliárd dolláros beáramlás jelzi a piac ébredését?

Miközben a kriptopiac gyenge lábakon áll és az árfolyamok esnek, a stabilcoinok beáramlása váratlanul felfutott – ez akár a fordulat jele is lehet? Nézzük, mit mutatnak az adatok.
2026. 02. 06. 13:00
Megosztás:

Magyarország ipari termelési adatok - elemzés

A tavaly decemberi ipari termelési adatok érkeztek ma reggel. A KSH közleménye szerint 2025 decemberében az ipari termelés volumene munkanaphatástól megtisztítva 1 százalékkal maradt el a 2024 decemberitől, ami némileg kedvezőbb lett az általunk várt 1,5 százalékos visszaeséstől.
2026. 02. 06. 12:30
Megosztás: