Magyarország az európai űripar fókuszában

Szerdán és csütörtökön a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adott otthont az EU Space Days elnevezésű nagyszabású nemzetközi szakmai konferenciának, amely az Európai Unió űrkutatási és űripari programjainak legfontosabb szakértői és vállalati fóruma - jelentette be csütörtöki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Magyarország az európai űripar fókuszában

Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége alatt megvalósuló kétnapos rendezvényre 13 különböző országból több mint 300 szakértő, köztük a világűr kutatásában és az iparágban meghatározó szakemberek és cégek regisztráltak, hogy a legújabb űrtechnológiai és innovációs trendekről osszák meg gondolataikat.

Az EU Space Days 2024 célja, hogy bemutassa az űrtechnológia legújabb vívmányait, erősítse a nemzetközi együttműködéseket, és hangsúlyozza az innováció jelentőségét az európai űrkutatásban és iparban. Ezáltal az esemény nemcsak Magyarország, hanem egész Európa számára fontos mérföldkövet jelent - emelte ki az NGM.

A rendezvény fókuszában az Európai Unió űrprogramjai álltak, különösen a Galileo, Copernicus és IRIS2 programok, amelyek nemcsak az űrkutatás jövőjét formálják, hanem kulcsszerepet játszanak az európai zöld átmenetben és a digitális fejlődésben is.

Az NGM ismertette: Rodrigo da Costa, az Európai Unió Űrprogramügynökségének ügyvezető igazgatója, valamint Guillaume de la Brosse, az Európai Bizottság űrpolitikáért felelős szervezeti egység vezetője és Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki Egyetem rektora, köszöntőikben a biztonsági és védelmi prioritások, illetve a fenntarthatóság kérdéseit is érintették, és helyezték az esemény középpontjába.

Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára az űripari beszállítói képességek fejlesztése iránti kormányzati elkötelezettséget hangsúlyozta, és a nemzetközi partnerségek jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az NGM idézte az államtitkár szavait, aki kijelentette:

"Magyarország meggyőződése, hogy együttműködés révén jelentős eredményeket érhetünk el a válságálló, és csak Európában már most több mint 230 ezer embernek magas hozzáadott értékű munkát adó űripar területén. Szakértői becslések szerint 2040-ben az űrgazdaság körülbelül 1 billió amerikai dollár értéket tesz ki - amiből sem Európa, sem Magyarország nem maradhat ki. Az EU Space Days is bizonyítja, hogy a közös célok, az innováció és a nemzetközi kapcsolatok erősítése által nemcsak Európában, hanem globálisan is meghatározó szereplővé válhatunk."

A konferencia során szó esett az EU és az ESA (Európai Űrügynökség) jövőbeni prioritásairól is: a versenyképesség növeléséről, a fenntarthatóságról, és az új kutatási programok, például a Horizon Europe és a CASSINI támogatásáról. Mindez hozzájárult a nemzetközi kapcsolatok erősítéséhez és az űripar előtt álló kihívások, mint például az űrszemét problémájának megoldásához, amely területen magyar cégek is aktívan bekapcsolódtak az ESA programjaiba - ismertette az NGM közleménye.

Az EU Space Days során felszólalók kiemelték az Európai Űrügynökséggel és az Európai Unió Űrprogramügynökségével való szoros együttműködés fontosságát, valamint a magyar cégek szerepvállalását a nemzetközi értékláncban.

Bemutatták Magyarország legújabb eredményeit, amelyek tovább erősítik az ország helyét nemzetközi viszonylatban.

Az oktatás területén az UniSpace program keretében 17 magyar egyetem közösen dolgozik az űrtudományi képzések bővítésén, hogy biztosítsa a szakember utánpótlást és erősítse a nemzetközi tudástranszfert.

Ezen felül a magyar kormány egyik kiemelt célkitűzése a nemzeti űrügynökség felállítása, amely hatékonyan képes támogatni a hazai szereplők nemzetközi érvényesülését a drasztikusan fejlődő területen.

Szolnoki Szabolcs, az NGM technológiáért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy Magyarország az utóbbi években kiemelkedő eredményeket ért el az űrkutatás és űrtechnológia területén.

Magyarország első űrtechnológiai tervező- és gyártóközpontjának létrehozása, valamint a HUNOR kutatóűrhajós misszió példái jól mutatják, hogy Magyarország is vezető szerepet kíván vállalni a nemzetközi ökoszisztémában - tette hozzá a helyettes államtitkár a közlemény szerint.

Az NGM arra is felhívta figyelmet, hogy a rendezvény részeként megnyílt a Copernicus Earth Art Kiállítás, amely lehetőséget biztosít a látogatóknak, hogy új szemszögből, az űrből tekintsék meg Magyarország és a világ tájait.

A kiállítás december 13-ig ingyenesen látogatható a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Lágymányosi Campusán.

Érzékelhető az AI-használat üzleti haszna, viszont a cégek fele még mindig lemaradásban van

A hazai cégek érzékelik az AI-ban rejlő üzleti lehetőségeket, a bevezetéshez azonban sok esetben még több eligazodásra és gyakorlati kapaszkodóra van szükség. A még kiváró vállalatok közel harmada úgy véli, hogy nem ismeri eléggé a piacon elérhető, számára releváns AI-megoldásokat - derül ki a Profession.hu friss, céges tapasztalatokat vizsgáló kutatásából.
2026. 04. 05. 13:00
Megosztás:

A Goldman Sachs szerint közel van a Bitcoin árfolyam mélypontja

Az elmúlt hónapok korrekciója alaposan megtépázta a kriptopiac hangulatát, és a Bitcoin árfolyama is komoly nyomás alá került. A befektetők egy része továbbra is kivár, mások viszont már azt figyelik, hogy vajon közel lehet-e a mostani lejtmenet vége.
2026. 04. 05. 12:00
Megosztás:

Stabilcoin-átrendeződés 2026-ban: 315 milliárd dolláron a piac, miközben az USDC egyre közelebb ér az USDT-hez

A stablecoin-piac 2026 első negyedévében új történelmi csúcsra emelkedett, miközben a teljes kriptoszektor összességében inkább visszahúzódó képet mutatott. A felszínen ez egyszerű növekedési sztorinak tűnhet, a számok mögött azonban jóval izgalmasabb folyamat rajzolódik ki: az USDC látványosan zárkózik fel, míg az USDT dominanciája már nem tűnik megkérdőjelezhetetlennek.
2026. 04. 05. 10:00
Megosztás:

1,4 millió SOL ömlött a tőzsdékre: fokozódhat az eladói nyomás a Solana piacán

Az elmúlt 72 órában mintegy 1,4 millió darab Solana (SOL) érkezett kriptotőzsdékre, ami hozzávetőleg 110 millió dollárnyi tokenmozgást jelent. A láncon belüli adatok és a technikai kép együtt arra utalnak, hogy a piac rövid távon fokozott nyomás alá kerülhet, miközben a SOL árfolyama kulcsfontosságú támaszszintek közelében mozog.
2026. 04. 05. 09:00
Megosztás:

Húsvéti produkcióval és körhintával várja a nézőket a Fővárosi Nagycirkusz

Szombattól április 12-éig húsvéti előadással és a cirkusz előtt felállított ingyenes körhintával várja nézőit a Fővárosi Nagycirkusz.
2026. 04. 05. 08:00
Megosztás:

Donald Trump: a "pokol fog Iránra szabadulni"

Donald Trump szerint a "pokol fog Iránra szabadulni", amennyiben két napon belül nem köt megállapodást - az amerikai elnök internetes bejegyzésben szombaton adott ismételt ultimátumot a teheráni vezetésnek.
2026. 04. 05. 07:00
Megosztás:

Már 126 ezer levélszavazatot leadtak a választópolgárok

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat délutáni adatai szerint már 126 ezer levélszavazatot leadtak a választópolgárok az április 12-i parlamenti választásra. 2022-ben az országgyűlési választás előtt egy héttel közel 65 ezer levélszavazatot adtak le a választópolgárok.
2026. 04. 05. 06:00
Megosztás:

Olcsó benzin, dráguló jövő: az árstop visszafogja a klímacélokat

Miközben Magyarország közlekedési szektorának 2050-re legalább 90 százalékkal kellene csökkentenie kibocsátását, a kormány által bevezetett és jelenleg is érvényben lévő üzemanyagárstop épp az ellenkező irányba hat. Sipos Vera, a Green Policy Center klímapolitikai tanácsadója szerint az árak mesterséges lenyomása rövid távon enyhíti a terheket, de közben növeli a fogyasztást, erősíti a fosszilis függőséget, és hátráltatja a fenntartható közlekedési módokra való átállást. A tapasztalatok azt mutatják: amikor az üzemanyag olcsóbbá válik, a kibocsátás nő, a csökkenés pedig inkább kényszerű takarékosságból fakad, nem tudatos zöld fordulatból.
2026. 04. 05. 05:00
Megosztás:

Mi történik, ha több száz kutató ugyanazt az adatot elemzi?

Meglepő tanulsággal szolgált egy, a Nature-ben most megjelent nemzetközi kutatás: közel ötszáz elemző ugyanazt az adatállományt vizsgálva gyakran eltérő következtetésekre jutott. A tanulmány szerint az eredményeket jelentősen befolyásolják az elemzés során hozott módszertani döntések.
2026. 04. 05. 04:00
Megosztás:

Megérkezett a magyar piacra a BAIC kínai autómárka

Megérkezett a magyar piacra a BAIC autómárka, a kínai autóipar egyik meghatározó szereplőjének modelljeit áprilisban kezdik forgalmazni Magyarországon - tájékoztatta a hivatalos magyarországi importőr BAIC Magyarország az MTI-t.
2026. 04. 05. 03:00
Megosztás:

Nyugdíj összeomlás jöhet Magyarországon

Az elmúlt években egyre gyakrabban hangzik el szakértők, közgazdászok és nemzetközi szervezetek részéről a figyelmeztetés: a magyar nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága komoly veszélyben van.
2026. 04. 05. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Kerítésadó minden méter kerítésre

A 2015 óta hatályban lévő jogszabály lehetőséget ad az önkormányzatoknak arra, hogy egyedi települési adókat vezessenek be olyan adótárgyakra, amelyeket nem terhel központi adó, és amelyeket jogszabály sem zár ki az adóztatás lehetőségéből.
2026. 04. 05. 01:00
Megosztás:

16 évesnél idősebb kocsid van? Akkor gondban leszel

A magyar autósok csaknem fele (49 százaléka) legalább 16 évesnél idősebb járművet használ.
2026. 04. 05. 00:05
Megosztás:

Drágultak a nemzetközi élelmiszerárak a közel-keleti konfliktus energiaár-felhajtó hatása miatt

Két hónapja drágulnak az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacokon a közel-keleti konfliktussal összefüggésben – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 04. 04. 23:00
Megosztás:

Az ötös lottót ugyan nem, de a Joker-t elvitték ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 14. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 04. 22:00
Megosztás:

Folytatódott a forgalom erősödése a magyarországi szállodákban

A magyarországi szállodákban folytatódott a forgalom erősödése februárban: a belföldi és külföldi vendégek 1,55 millió vendégéjszakát töltöttek el a hazai szállodákban, ami 8 százalékkal több az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) honlapján közzétett februári Trendriportból.
2026. 04. 04. 20:00
Megosztás:

Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások az érettségizettek átlagkeresetéhez képest

A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek átlagkeresetéhez képest havi szinten egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan 200 000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) 450 000 forintos (mintegy 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet.
2026. 04. 04. 19:00
Megosztás:

Heti három közvetlen légi járatot indít az Asiana Airlines Budapest és Szöul között

A Korean Air után a Dél-Koreai Köztársaság második legjelentősebb légitársasága, az Asiana Airlines is közvetlen járatokat indít Budapest és Szöul között. Az új járatokkal a nyári időszakban már heti hét "közvetlen összeköttetés" áll majd az utasok rendelkezésére a két főváros között - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton.
2026. 04. 04. 18:10
Megosztás:

Újra fellángolt az XRP-vita: David Schwartz tisztázta, mit jelent valójában, hogy az XRP „nem lehet olcsó”

Új lendületet kapott az XRP körüli egyik legrégebbi vita, miután David Schwartz, a Ripple technológiai igazgatója pontosította egy sokat idézett kijelentésének értelmét. A szakember szerint az a megállapítás, hogy az XRP „nem lehet olcsó”, nem a token birtokosainak ígért árfolyam-emelkedésről szólt, hanem kizárólag a fizetési és elszámolási felhasználás logikájáról. A pontosítás ismét reflektorfénybe helyezte az XRP és a stablecoinok közötti versenyt, különösen az intézményi fizetési infrastruktúrák szempontjából.
2026. 04. 04. 17:00
Megosztás:

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók, a külföldi piacok nagyobb exportot is felvennének – mondta a Juh és Kecske Ágazatért Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója az MTI-nek.
2026. 04. 04. 16:00
Megosztás: