Magyarország stratégiai együttműködést épít fel Csáddal

Magyarország a védelem, a gazdaság és az oktatás területét is átfogó stratégiai együttműködést épít fel Csáddal, tovább erősítve az ország stabilizáló szerepét a Száhel-övezetben - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

Magyarország stratégiai együttműködést épít fel Csáddal

A tárcavezető a csádi kollégájával, Abderrahmán Kulamallahhal közös sajtóértekezletén a közép-afrikai ország elnökének látogatását történelmi jelentőségűnek minősítette, kiemelve, hogy ilyenre korábban soha nem volt példa.

"Két olyan országról van szó, amelyek nagyon ügyelnek a szuverenitásuk megtartására, két olyan országról, amelyek egyértelműen kiállnak a béke mellett. Két olyan ország, amely egyértelműen vallja, hogy a háborús konfliktusokat nem fegyverrel, hanem tárgyalásokkal lehet és kell megoldani" - sorolta.

"Két olyan ország, amelynek életében az elmúlt években a háborús konfliktusok nagyon komoly kihívásokat okoztak, két olyan ország, amely elutasít minden olyan lépést a nemzetközi politikában, amely a jelenleg zajló háborús konfliktusok eszkalációjának veszélyét hozza magával" - folytatta.

Majd rámutatott, hogy Európa számos biztonsági kihívással néz szembe napjainkban, s az egyik legfőbb ezek közül az illegális bevándorlás és a terrorfenyegetettség ezzel szorosan összefüggő erősödése.

Szijjártó Péter ennek kapcsán leszögezte, hogy az Európai Unióba irányuló illegális migrációt nem lehet megállítani a Száhel-térséggel való együttműködés nélkül.

"Pontosan tudjuk, hogy Csád milyen fontos stabilizáló szerepet játszik Afrika ezen kritikus térségében, így az Európai Unió soros elnökségét adó országként is vállaljuk a részünket az Európai Unió és a Száhel-térség együttműködésének fejlesztésében, és vállaljuk a részünket az illegális migráció megállításában, ezért egy stratégiai együttműködést építünk fel Csáddal"- jelentette be.

"Az erről szóló stratégiai együttműködési megállapodást alá is írtuk, a védelmi együttműködésről és az állattenyésztés területén folytatott együttműködésről szóló megállapodás mellett. Ez egy olyan átfogó együttműködés, amelynek védelmi, gazdasági és oktatási pillére is van" - tette hozzá.

Tájékoztatása szerint Magyarország készen áll arra, hogy 150-200 millió euró értékű kötött segélyhitel-programot indítson Csád számára, amelynek keretében hazai cégek dolgozhatnak a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor erősítésén, illetve a vízellátás, az oktatás és a digitalizáció fejlesztésén.

Emellett a Hungary Helps egymillió dollárnyi értékben segélyprogramot indít a fertőzések terjedésének megelőzése és az egészségügyi ellátás javítása céljából - tudatta.

A miniszter kitért arra is, hogy a magyar kormány kezdeményezte, hogy az Európai Unió az úgynevezett Európai Békekeretből folyósítson 14 millió eurós támogatást a csádi védelmi kapacitások fejlesztésére. "A magyar javaslatot szeptember 26-ra tűzte napirendre az Európai Unió nagyköveti tanácsa, reméljük, hogy ez az előterjesztés elfogadásra is kerül" - mondta.

Továbbá hangsúlyozta, hogy a védelmi együttműködés keretében arra fog törekedni a két ország, hogy a kölcsönös katonai tudás- és tapasztalatcsere hozzájárulhasson a terrorizmus elleni harc sikeréhez.

"A nemzetközi terrorizmus jelentette fenyegetettség egyre súlyosabb, (…) ez egyre súlyosabb illegális migrációs veszélyt okoz, így e két rendkívül veszélyes jelenség megfékezése érdekében az együttműködésünknek egy védelmi pillérét is közösen felépítjük" - mutatott rá.

Végezetül pedig kitért arra is, hogy évente huszonöt csádi hallgató tanulhat majd ösztöndíjjal a magyar egyetemeken, ami az emberek közötti kapcsolatok fejlődése szempontjából is fontos.

"És annak érdekében, hogy a személyes jelenlétünk is a lehető leghatékonyabb legyen, úgy döntöttünk, hogy a n'djamenai diplomáciai képviseletünket nagykövetséggé fejlesztjük (...) ami segítséget jelent abban, hogy a gazdasági, az oktatási és a katonai együttműködési lábát ennek a stratégiai partnerségnek a lehető leghatékonyabban tudjuk majd fejleszteni"- közölte.

Kapu Tibor bemutatta a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton

A második magyar űrhajós, Kapu Tibor mutatta be hétfőn a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton (Müncheni Űrcsúcstalálkozón).
2026. 03. 24. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacain zöldben állnak az irányadó részvényindexek a kedd reggeli zárás előtt, bepótolva a hétfői korrekciót, mely az európai és amerikai piacokon napközben végbement. Japánban a ma megjelent februári inflációs adatok az áremelkedés lassulását tükrözték, a hó/hó index csökkenést mutatott, az év/év mutató 1,5%-ról 1,3%-ra csökkent, az év/év magárindex pedig 2%-ról 1,6%-ra mérséklődött. A ma megjelent előzetes adatok szerint márciusban romlott a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor BMI-je is.
2026. 03. 24. 10:30
Megosztás:

Hatalmas kilengésekkel indult a hétfő, az EUR/USD először 1,15 alá esett, majd 1,165 közelébe pattant

A Hormuzi-szoros megnyitására vonatkozó amerikai ultimátum, valamint a közel-keleti energiainfrastruktúrát ért támadások és a további csapásokkal történő fenyegetések után emelkedéssel indult a kereskedés az olajpiacon, a Brent hordónkénti ára 115 dollárra ugrott.
2026. 03. 24. 10:00
Megosztás:

Gyors irányváltás a Wall Streeten is Trump elnök bejelentését követően

Bár a részvényindexek hétfői visszaesése az USA-ban, a kereskedés elején nem volt olyan drámai, mint Európában vagy Ázsiában, a gyors felépülés itt is látványos volt, és végül 1% feletti pluszban zárt a Dow, az S&P500 és a Nasdaq Composite is. Trump elnök bejelentette, hogy a Teheránnal folytatott „gyümölcsöző megbeszéléseket” követően utasította a hadsereget, hogy halassza el az iráni erőművek elleni támadásokat.
2026. 03. 24. 09:30
Megosztás:

Volatilis nap után pluszban zárt az európai tőzsdék többsége

Az ázsiai tőzsdék hétfői zuhanását követve csökkenéssel indult a részvénypiaci kereskedés Európában is a hét első napján azután, hogy a hétvégén az USA és Irán részéről egyaránt elhangzó fenyegetések tovább fokozták a közel-keleti konfliktust. Miközben estek az európai részvényindexek, a Brent hordónkénti ára 115 dollár közelébe kúszott, a WTI-é 101 dollár fölé emelkedett, az európai jegyzésű földgáz ára pedig a megawatt-óránkénti 70 euró felé közelített.
2026. 03. 24. 09:05
Megosztás:

Feloldották a horvát határok blokádját a boszniai kamionosok

Feloldották a teherforgalmat érintő határátkelői blokádokat a boszniai fuvarozók, akik az Európai Unióban való tartózkodási szabályokkal kapcsolatos problémák miatt zártak le több teherforgalmi terminált a horvát határon.
2026. 03. 24. 08:30
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 24. 08:00
Megosztás:

Önkénteseket keres a HungaroMet Zrt. a közösségi alapú mérőhálózat létrehozásához

Önkénteseket keres a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. a közösségi alapú meteorológiai mérőhálózat létrehozásához.
2026. 03. 24. 07:30
Megosztás:

Londoni elemzők szerint lassabb globális növekedés és magasabb infláció várható

Londoni pénzügyi elemzők friss előrejelzései szerint a korábban vártnál lassabb világgazdasági növekedés és magasabb infláció valószínűsíthető az idén az iráni konfliktus, mindenekelőtt a Hormuzi-szoros lezárásából eredő energiahordozó-ellátási fennakadások miatt.
2026. 03. 24. 07:05
Megosztás:

Kína ideiglenes intézkedésekkel mérsékli az üzemanyagárak emelkedését

Kína ideiglenes intézkedéseket vezetett be az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére - közölte hétfőn a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC).
2026. 03. 24. 06:30
Megosztás:

Egy hét alatt a negyedik amerikai cég jelent be beruházást Magyarországon

A Flextronics mintegy 35,5 milliárd forint értékben hajt végre kapacitásbővítést Zalaegerszegen, 210 új munkahelyet hozva létre, ami a negyedik amerikai beruházást jelenti Magyarországon egy héten belül - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a helyszínen.
2026. 03. 24. 06:00
Megosztás:

A parkolás okozza a legtöbb feszültséget az autósoknak – új kényelmi funkcióval segít a Simple

A parkolóhely keresése jelenti a legnagyobb stresszt az autósok számára a vezetéssel kapcsolatban – derül ki a Simple felhasználói körében végzett felmérésből. A digitális megoldások ugyanakkor segíthetnek a mindennapi bosszúságok csökkentésében: a Simple új, Android Auto fejlesztésével a parkolás indítás teljes folyamata vagy az e-matrica vásárlás megkezdése már akár az autó kijelzőjén keresztül is intézhető.
2026. 03. 24. 05:30
Megosztás:

Egy papírfecni milliókba kerülhet: így bukhatod a garanciát ablakcserénél

Egyre több szakmailag és jogilag is hiányos ajánlat jelenik meg a nyílászárócsere piacán Magyarországon, ami komoly kockázatot jelenthet a megrendelők számára. Szakértők szerint gyakori, hogy az ügyfelek kézzel írt, műszaki részleteket és cégadatokat nem tartalmazó „árajánlatok” alapján döntenek, amelyek nem nyújtanak megfelelő garanciát sem a kivitelezés minőségére, sem a későbbi jogérvényesítésre.
2026. 03. 24. 05:00
Megosztás:

Eltűnt az ellentmondás: már nem nő az építőipar

Az év eleji adatok szerint az építőipar már nem növekszik: a teljesítmény visszaesett, a cégszám tovább csökkent. A korábbi ellentmondás megszűnt, a piac minden jel szerint gyenge maradt.
2026. 03. 24. 04:30
Megosztás:

Azt hittem, okos döntés várni az áresésre – Így lett a vidéki házam árából egy pénzzabáló pesti albérlet

Egyedülálló anyaként ingázni a vidék és a főváros között embert próbáló feladat. Amikor Anita úgy döntött, hogy eladja a vidéki házukat, és felköltözik kamasz lányával Budapestre, úgy érezte, élete legjobb döntését hozta meg. A zsebében ott volt a ház ára, a cél pedig egy budapesti lakás, közel a munkahelyhez. A történet vége azonban mégsem egy saját otthon, hanem egy drága albérlet lett. Bár meglepően sokan választják ezt a kivárásos stratégiát, egy független hitelszakértő szerint ez az egyik legkockázatosabb lépés a mai piacon.
2026. 03. 24. 04:00
Megosztás:

Megállapodás született a vietnámi atomerőmű megépítéséről Moszkvában

Kormányközi megállapodást írt alá a délkelet-ázsiai országban megépítendő első atomerőműről Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Tran Van Son, a vietnámi kormányhivatal vezetője hétfőn Moszkvában.
2026. 03. 24. 03:30
Megosztás:

Kevesebb idő alatt találunk ma állást, mint egy éve

Számottevően rövidült a munkakeresés kezdetétől az új állás betöltéséig szükséges átlagos idő a Profession.hu friss, reprezentatív felmérése szerint. Míg 2025 első negyedévében átlagosan valamivel több, mint 5 hónapra volt szükségük a magyar munkavállalóknak egy munkahelyváltáshoz, addig mostanra ez az idő 3 hónapra és 22 napra csökkent.
2026. 03. 24. 03:00
Megosztás:

Így igényelhetsz Te is 50.000 Ft-ot az Államkicstártól Április 1-ig

A 2025–2027 közötti bérmegállapodáshoz kapcsolódóan a kormány olyan kompenzációs programot vezetett be, amely a minimálbér emeléséből fakadó munkáltatói többletterhek enyhítését célozza. A konstrukció középpontjában a szociális hozzájárulási adó (szocho) növekményének részbeni átvállalása áll, amely különösen a kisebb, alacsony bérszinten foglalkoztató vállalkozások számára jelenthet érdemi segítséget.
2026. 03. 24. 02:00
Megosztás:

5 forintért adják el az elektromos áramot - ebből van a gond!

Sokan úgy vélik, hogy a napelemes rendszer minden esetben kiváló befektetés, a valóság azonban ennél összetettebb. A jelenlegi szabályozási környezetben a háztartások gyakran mindössze körülbelül 5 forintos áron tudják értékesíteni a megtermelt villamos energiát, ami jelentősen kitolja a beruházás megtérülési idejét.
2026. 03. 24. 01:00
Megosztás:

Áprilistól a cukrászdák is pályázhatnak az 5+5 millió forintos hitel- és támogatási konstrukcióra

A vendéglátóhelyek mától, a cukrászdák pedig április 8-tól igényelhetik az 5 millió forint összegű Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont (KTH) Start hitel mellé az 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást - jelentette be Suhajda-Molnár Anikó, a Kisfaludy Program vezérigazgatója sajtótájékoztatón hétfőn, Budapesten.
2026. 03. 24. 00:30
Megosztás: