Már lehet licitálni az EM-nél

Új tőzsdén lehet kereskedni, még februárban lezajlott az energiamegtakarítások első aukciója - jelentette be pénteki közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Már lehet licitálni az EM-nél

Kiemelték: a szervezett piac indulása új korszakot nyit a hitelesített energiamegtakarítások adásvételében, közvetlen ösztönzőként szolgál a hazai energiahatékonyság fejlesztéséhez és a klímasemleges jövő megalapozásához. Hasznos szerepet vállal az energiaátmenetben, hiszen átlátható keretek között teremt kereskedési lehetőséget az energiahatékonysági beruházásokat végrehajtó minden piaci szereplő számára.

Az EM közölte: a hazai földgáz-piacához hasonlóan anonim kereskedést biztosító felületet és klíring rendszert a CEEGEX Zrt. alakította ki. A negyedéves rendszerességgel esedékes aukciók közül a legelsőt 2024. február 27-én tartották meg.

Tőzsdei tagságot 23 szereplő váltott ki, összesen több mint 800 millió forint vevői biztosítékot helyeztek el. Az első aukción végül mintegy 13 ezer gigajoule (GJ) megtakarítás cserélt gazdát, a rövid élettartamú megtakarítások (pl. szemléletformálás) esetén gigajouleonként 10 000 forintos, a legalább 3 éves élettartamú megtakarításoknál (pl. fűtéskorszerűsítés, épületszigetelés) 12 850 forintos áron.

A minisztérium emlékeztetett arra, hogy az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) 2021. eleje óta ösztönzi az energiamegtakarítások piaci alapú létrehozását az energiaszolgáltatókon, a villamos energiát, földgázt és közlekedési célú üzemanyagot értékesítő kereskedőkön keresztül. Mostanáig 3860 intézkedés megvalósítását segítette elő, az általuk elért összes energiamegtakarítás a várakozásokat felülmúlva több mint 5,6 petajoule.

A beruházások, szemléletformálás révén a végfogyasztóknál jelentkező megtakarítást a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által névjegyzékbe vett szereplővel hitelesíttetni kell. A hitelesített energiamegtakarítás korlátozottan forgalomképes vagyoni értékű jogként értékesíthető a másodlagos piacon. A tanúsítvány megvásárlásával a vevő energiamegtakarítási projekteket támogat, kiválthatja vagy csökkentheti saját kötelezettségét - ismertette közleményében az EM.

Az új tőzsde az eddig megkötött kétoldalú ügyleteknél kiterjedtebb kereskedési lehetőséget kínál, ugyanakkor árjelző funkciót is ellát, előmozdítja a legolcsóbb megtakarítások megtalálását. A szervezett piacon összetalálkozik a kereslet és a kínálat, működése ezzel csökkenti az érintettek adminisztrációs, pénzügyi terheit, magasabb kötelezettség mellett is kordában tarthatja a megtakarítások árait - részletezte a minisztérium közleménye.

A CEEGEX megkezdte a felkészülést a májusra tervezett következő negyedéves aukcióra. A tőzsdéhez a cég honlapján keresztül folyamatosan csatlakozhatnak az érdeklődők. Hosszabb távon akár magánszemélyek is megjelenhetnek majd megtakarításaikkal a szervezett piacon - jelezte az EM.


A kereseti adatok településszinten is elérhetőek a KSH térképes interaktív felületén

Frissült június 1-jén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felülete (TIMEA), a legfontosabb újdonság, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2019 és 2025 közötti, éves bruttó és nettó átlagkeresete már a munkavállalók lakcíme szerinti települési szintű bontásban is elérhető - közölte a KSH hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 21:30
Megosztás:

Új taggal bővült a KiberPajzs program: a One Magyarország elsőként csatlakozott a telekommunikációs vállalatok közül

A One Magyarország csatlakozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részvételével megvalósuló KiberPajzs programhoz, hogy aktívan hozzájáruljon az online csalások elleni fellépéshez és erősítse a digitális tudatosságot. Az internetes és telefonos visszaélések a telekommunikációs szektorban is egyre nagyobb kihívást jelentenek, ezért az iparág szerepvállalása és az edukáció kiemelt jelentőségű. Az együttműködés részeként a vállalat országos edukációs kampányt indít, amely ismert szereplők bevonásával hívja fel a figyelmet a csalások felismerhető jeleire.
2026. 06. 01. 21:00
Megosztás:

Szerbia ismét meghosszabbította az üzemanyag-export tilalmát

A szerb kormány rendkívüli ülésén egy hónappal, július 2-ig meghosszabbította a kőolaj és a kőolajszármazékok kivitelének ideiglenes tilalmát - közölte hétfőn a kabinet.
2026. 06. 01. 20:30
Megosztás:

Az öregedő budapesti irodaállomány megújítása stratégiai kérdéssé vált

A fővárosi irodaállomány bár európai összevetésben fiatalnak mondható, kulcsfontosságú az öregedő irodaházak piaci szerepének újragondolása a technológia gyors fejlődése, a bérlői preferenciák változása és az energiahatékonysági elvárások szigorodása miatt – hangzott el az EY‑Parthenon üzleti eseményén. Az ingatlanpiaci szakértők szerint a következő évek nyertesei azok a tulajdonosok lehetnek, akik időben döntenek a felújításról, az átalakításról vagy akár a funkcióváltásról.
2026. 06. 01. 20:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 01. 19:30
Megosztás:

Budapest bisztróvilágának gasztronómiai felfedezése

Budapest, amely élénk kulturális életéről és lenyűgöző történelmi építészetéről ismert, egyben virágzó gasztronómiai központ is. A város tele van bisztrókkal, kávézókkal és éttermekkel, amelyek a legkülönfélébb ízléseknek is megfelelnek. Akár elegáns vacsorára, akár egy hangulatos brunchhelyre vágyik valaki, Budapest bőséges választékot kínál.
2026. 06. 01. 19:20
Megosztás:

Eltűnt 1,2 milliárd dollárnyi USDT: mit jelez a hirtelen stabilcoin-visszaváltási hullám?

Egyetlen nap alatt több mint 1,2 milliárd dollárral csökkent az USDT piaci kapitalizációja, ami azonnal találgatásokat indított el a kriptopiacon. Pánikra azonban önmagában nincs ok: a Tether stabilcoin kínálatának mozgása gyakran nem összeomlást, hanem likviditási átrendeződést, intézményi pozícióváltást és rövid távú kockázatkerülést jelez.
2026. 06. 01. 19:00
Megosztás:

A magas árak miatt már az Otthon Start sem tudja élénkíteni a lakáspiaci forgalmat

2026 májusában országosan 8 892 lakóingatlan-adásvétel köttetett, a lakáscélú jelzáloghitelek szerződéses összege pedig elérte a 253 milliárd forintot a Duna House havi tranzakciószám-becslése és jelzáloghitel-előrejelzése szerint.
2026. 06. 01. 18:30
Megosztás:

Kazahsztán mellett Görögország felé veszi az irányt az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport

Idén május végére újabb mérföldkőhöz érkezett hazánk piacvezető takarmánygyártó és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportjának kazahsztáni beruházása, amellyel párhuzamosan az UBM Csoport a görög piacra is beléphet. Ennek köszönhetően a cégcsoport teljes gyártási kapacitása immár meghaladhatja az évi 1 millió tonnás szintet.
2026. 06. 01. 18:00
Megosztás:

MNB: bővített programmal támogatja a zöld ágazatokat a jegybank

A banki portfóliók nagyobb része továbbra is magas üvegházhatású gázkibocsátással járó tevékenységeket finanszíroz. A banki portfóliókban a zöld ágazatok előtérbe helyezését, és ezáltal a klíma- és környezeti kockázatok mérséklését, az MNB bővített, újabb egy évvel meghosszabbított Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény (TKK) programja immár még szélesebb körben támogatja - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn megjelent friss Zöld pénzügyi jelentése.
2026. 06. 01. 17:30
Megosztás:

Gyorsult Svájc GDP növekedése az első negyedévben negyedéves összevetésben

Svájc bruttó hazai terméke (GDP) gyorsuló ütemben nőtt az idei első negyedévben negyedéves összevetésben a svájci gazdasági államtitkárság (SECO) hétfőn közzétett végleges adatai szerint.
2026. 06. 01. 17:00
Megosztás:

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás - közölte a katasztrófavédelem hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 16:30
Megosztás:

Tavaly is a Lidl bruttó forgalma volt a legnagyobb, a Spar és a CBA is dobogós

A forgalmi adatok alapján ismét a Lidl lett az első a napi fogyasztási cikkeket forgalmazó kereskedelmi láncok közül, a második helyen a Spar, a harmadikon pedig a CBA végzett - tette közzé a Trade magazin hétfőn a 2025-ös adatok összesítését.
2026. 06. 01. 16:00
Megosztás:

Varsóban hatályba lép az éjszakai szesztilalom

Varsóban hétfőtől hatályba lép a részleges éjszakai alkoholárusítási tilalom, melynek értelmében 22.00 és 6.00 óra között tilos szeszes italokat értékesíteni a boltokban és a benzinkutakon.
2026. 06. 01. 15:30
Megosztás:

Csökken a benzin és a gázolaj ára Horvátországban

A horvát kormány hétfőn új rendeletet fogadott el az üzemanyagok legmagasabb kiskereskedelmi áráról: a benzin, a gázolaj, a kék dízel és a cseppfolyós gáz ára is csökken. Az új árak keddtől két hétig lesznek érvényben.
2026. 06. 01. 15:00
Megosztás:

Súlyos stabilcoin-válságot hozhat Európában a MiCA szigorítása

Az európai kriptoszektor új korszakba lép: a MiCA szabályozás teljes élesedése nemcsak a tőzsdéket és kibocsátókat, hanem a stabilcoinokat használó befektetőket is komoly döntések elé állíthatja. Mike Belshe, a BitGo vezérigazgatója szerint a legnagyobb kockázat nem önmagában a szabályozás, hanem az, hogy a piac túl gyorsan, megfelelő likviditási háttér nélkül kényszerülhet átállásra.
2026. 06. 01. 14:30
Megosztás:

Több mint százezer ember segítette adománnyal a Tisza Pártot 2025-ben

A Tisza Párt működését és a rendszerváltást több mint százezer, hazájáért tenni akaró magánszemély segítette egyszeri vagy rendszeres adományával 2025-ben, és több százezer ember vett tevékenyen részt önkéntesként, szakértőként a munkában - közölte a miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán. A teljes támogatás összege 3 112 349 000 forint volt, amihez hozzáadódik még a webshop 9 787 118 forint összegű bevétele, így a Tisza teljes bevétele 2025-ben 3 210 136 118 forint volt.
2026. 06. 01. 14:30
Megosztás:

Éjfélkor jár le a társasági adók bevallási határideje

A NAV éjfélig mintegy 400 ezer cégtől vár társasági adó (tao), és több mint 100 ezer társaságtól kisvállalati adó (kiva) bevallást. A bevallások mellett az adót is június 1-jéig kell megfizetni - figyelmeztetett hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 06. 01. 14:00
Megosztás:

Szakemberhiány a tetőépítésben? A szeglemezes technológia megoldja a problémát

Nem véletlenül mondják, hogy ha egy párkapcsolat kibír egy építkezést, akkor mindent kibír. Az építkezés ugyanis stresszes folyamat, tele váratlan és kiszámíthatatlan eseményekkel, megoldandó problémákkal és kétségekkel. Az építőipar egyik legnagyobb kihívása, hogy nincs elegendő szakember, aki valóban precízen és megbízhatóan dolgozna. A jelenség a tetőépítést is érinti. A jó hír az, hogy a szeglemezes rácsostartó technológia a legtöbb esetben megoldást jelent. Mutatjuk, hogyan.
2026. 06. 01. 13:30
Megosztás:

Magyar Péter: módosítjuk az alaptörvényt a köztársasági elnök leváltása érdekében

Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt - mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatón. Hozzátette, az alaptörvény szerint több lehetőség van a köztársasági elnök leváltására, ezek között van a megfosztási eljárás, de a Tisza Párt "a köztársasági elnöki hivatal védelme, megmaradt tekintélye érdekében" nem ezt, hanem az alaptörvény módosítását választja.
2026. 06. 01. 13:00
Megosztás: