Mától indulnak az 5 %-os lakáshitelek

Több banknál már biztosan el lehet érni április elejétől az 5 százalékos kamatú lakáshitelt, amit fiatalok kaphatnak az első energiatakarékos otthonuk megvásárlásához. A kedvezményes kamat azonban csak az első öt évre jár, és a szigorú feltételeknek megfelelő ingatlant sem lesz könnyű találni - írja a Bank360.hu.

Mától indulnak az 5 %-os lakáshitelek

Három bank, az MBH, a K&H és az MBH is bejelentette már, hogy április 1-től elindítja az 5 százalékos kamatú lakáshitelét. Az OTP Banknál szintén elérhető lesz áprilistól ez a kedvezményes lakáskölcsön, a Gránit Bank április 15-ére ígéri az indulást, az UniCredit pedig még a második negyedévben szeretne előrukkolni a konstrukcióval - derült ki a Bank360.hu körkérdésére adott válaszokból.

A piaci kamatúaknál jóval kedvezőbb jelzálogkölcsönöket önkéntes kamatplafon vállalásával kínálják a pénzintézetek a 35 év alatti fiataloknak első saját otthonuk megvásárlásához. Ezzel egyben eleget tesznek a kormány gazdasági akciótervében is szereplő elvárásnak.

Legutóbb, hétfőn az MBH Bank tette közzé, hogy keddtől elérhetővé teszi a kedvezményes kamatozású lakáshitelét. A konstrukciót 10 százalékos önerővel is igényelhetik a fiatalok. Kombinálható az állami kamattámogatású lakáshitelekkel ugyanazon ingatlan esetében, így még kedvezőbb feltételekkel finanszírozható a lakásvásárlás. 

Csak öt évre szól a kamatkedvezmény

A kedvezményes 5 százalékos kamat a futamidő első 5 évében érvényes. Ezt követően a kedvezmény nélküli kamat mértéke megegyezik a bank jelenlegi standard, 10 éves kamatperiódusú piaci lakáshitel kamatszintjével.

Ez most legalább 700 ezer forint rendszeres jóváírás vállalása és legalább 30 millió forintos hitelösszeg esetén 6,99 százalék, míg ennél alacsonyabb hitelösszegnél 7,29 százalék. Ez azt jelenti, hogy egy 20 évre felvett 20 millió forint összegű hitel esetében 132 ezer forintos induló törlesztőrészlettel lehet kalkulálni. 

Az MBH-n kívül már a K&H és az Erste Bank is közölte, hogy április 1-től megjelenik a kínálatukban az 5 százalékos kamatú lakáshitel. A K&H-nál a kedvezményekkel együtt akár 5 százalék alatt, akár 4,7 százalékos lehet a kamat, ami egy 25 millió forintos, 20 éves futamidejű hitel esetében kezdetben 161 ezer forintos havi törlesztést jelentene.

Az 5 százalékos kamat viszont a K&H-nál is csak öt évre szól, utána piaci kamatozásúvá válik a kölcsön. Az Ersténél is hasonló a helyzet, egyelőre az első öt évre vállalják a kedvezményes kamatot. 

Főleg vidéken jöhet szóba a zöldhitel

A zöldhitelt a 35 év alatti fiatalok igényelhetik energiatakarékos – legfeljebb 68 kWh/nm/év primerenergia-igényű és minimum A+ energetikai besorolású – lakás megvásárlásához. További feltétel a lakóingatlan esetében, hogy legfeljebb 60 négyzetméter alapterületű lehet és a négyzetméterenkénti ár nem haladhatja meg az 1,2 millió forintot. 

Az árra vonatkozó feltételnek a fővárosban viszonylag kevés lakóingatlan felel meg, ezért inkább a vidéki településeken, városokban jelent majd jó lehetőséget a fiataloknak a zöldhitel - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

Nem véletlen, hogy a bankok ilyen szigorú feltételeket szabtak, hiszen az emelkedő bankközi kamatok miatt a lakáshitelek kamatának csökkentésére nem maradt mozgásterük. A hosszú kamatperiódusú hitelek jellemző referenciakamata, a BIRS már hónapok óta folyamatosan emelkedik, a tízéves BIRS jelenleg 7 százalékos, a húszéves pedig 7,19 százalékon áll, ami 17 hónapos rekord.

Tekintettel viszont arra, hogy nagyon kevés fiatal felel meg a feltételeknek, és még annál is kevesebb lakást lehet találni, amelyik hitelezhető, a bankok nem vállalnak extrém nagy kockázatot, ha felveszik a termékkörbe ezt a hitelt legalább a kormánnyal való jobb kapcsolat érdekében - írja a Bank360.hu.


Indul a szélerőmű-kapacitások országos felmérése

Elérhető a szélerőmű-kapacitások létesítésére, bővítésére irányuló piaci elképzeléseket felmérő online kérdőív, amelynek kitöltésével az érintettek július 8-ig ismertethetik tervezett projektjeik részleteit a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallal (MEKH).
2026. 06. 22. 23:00
Megosztás:

Egynapos bezárással tiltakoznak a kisbenzinkutak

Egynapos figyelmeztető bezárásra szólítja fel a kisbenzinkutakat a Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület (FBSZ), mert a Tisza-kormány nem hajtja végre a korábbi árrendszer okozta károk enyhítésére indított támogatási programot - közölte az FBSZ hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 22. 22:30
Megosztás:

A Strategy 520 Bitcoint vett, miközben 1,4 milliárd dollárra növelte készpénztartalékát

A Strategy újabb 520 Bitcoinnal bővítette vállalati kriptovagyonát, a társaság legfrissebb pénzügyi lépéseinek középpontjában azonban ezúttal nem kizárólag a BTC-felhalmozás állt. A vállalat 300 millió dollárral növelte készpénztartalékát, miközben a befektetők egyre nagyobb figyelmet fordítanak az STRC értékpapírok támogatására és a jövőbeli tőkeallokációra.
2026. 06. 22. 22:02
Megosztás:

Eltörli a stabilcoin-birtoklási korlátot a Bank of England

Jelentősen enyhített a brit stabilcoin-szabályokon a Bank of England. A jegybank végleges szakpolitikai kerete már nem korlátozza, hogy egy magánszemély mennyi fontalapú stabilcoint (angolul: stablecoin) tarthat, miközben az egyes tokenek teljes kibocsátását kezdetben 40 milliárd fontban maximálja. A tartalékkezelési előírásokat szintén lazították, miután a kriptoipar arra figyelmeztetett, hogy a korábbi tervek ellehetetleníthetik a sterlinghez kötött digitális pénzek széles körű elterjedését.
2026. 06. 22. 20:30
Megosztás:

Pontosabban céloz a NAV: kevesebb vizsgálat, nagyobb adómegállapítások

Kevesebb vizsgálatot folytatott le 2025-ben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), mint egy évvel korábban, az utólagos adóellenőrzések eredményessége azonban határozottan javult. A napokban megjelent éves összefoglaló alapján az adóhatóság egyre pontosabban választja ki a kockázatos ügyeket, miközben továbbra is az áfa, a kiemelt adózói kör, a transzferárak, az építőipar és az e-kereskedelem tartozik a legfontosabb ellenőrzési területek közé – hívja fel a figyelmet az EY.
2026. 06. 22. 19:30
Megosztás:

Tokaji bort is a világ legjobbjai közé választottak Londonban

Bekerült a mindössze ötven Best in Show bor közé az Oremus Pincészet 6 puttonyos 2016-os tokaji aszúja a világ egyik legtekintélyesebb borversenyeként számon tartott Decanter World Wine Awards (DWWA) idei kiadásán.
2026. 06. 22. 19:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés – fordulat vagy újabb esés jön?

A Bitcoin árfolyama a meredek júniusi visszaesés után 60 000 dollár közeléből próbál talpra állni, de a technikai kép továbbra is ellentmondásos. A MACD és a rövid távú momentum már javulást jelez, miközben a fontosabb mozgóátlagok, az Awesome Oscillator és a kialakult trendstruktúra még mindig az eladók fölényét mutatja. Az elemzés alapján jelenleg nem az agresszív vétel, hanem a tartás és a megerősítésre várás tűnik a legjobb stratégiának.
2026. 06. 22. 18:30
Megosztás:

Elkezdődtek a nyári Erzsébet-táborok

Elkezdődtek hétfőn a nyári Erzsébet-táborok, augusztus 28-ig több mint 40 ezren kapcsolódhatnak ki négy helyszínen - közölte a szervező Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány (Erzsébet alapítvány) az MTI-vel.
2026. 06. 22. 18:00
Megosztás:

Szlovéniában 40 százalékkal nőtt az illegális határátlépések száma az első öt hónapban

Szlovéniában az év első öt hónapjában 12 089 illegális határátlépést regisztráltak, ami 40 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest - közölte hétfőn a szlovén rendőrség.
2026. 06. 22. 17:30
Megosztás:

Mennyi pénz van a magyaroknál?

A magyar felnőtt lakosság 81 százaléka rendelkezik megtakarítással, a megtakarítók 93 százaléka pedig havi rendszerességgel is félre tud tenni - derül ki az MBH Befektetési Bank reprezentatív kutatásából.
2026. 06. 22. 17:00
Megosztás:

Drágábbak a minilakások, de egyre népszerűbbek

Minél kisebb egy lakás, jellemzően annál magasabb négyzetméteráron kel el a magyarországi ingatlanpiacon, a rövid távú lakáskiadás szigorodó szabályozása azonban kezdi átrendezni a keresletet - derül ki a Duna House friss ingatlanpiaci elemzéséből.
2026. 06. 22. 16:30
Megosztás:

Véget vethet a CLARITY Act a kriptofejlesztők büntetőjogi üldözésének

Cynthia Lummis amerikai szenátor szerint egy szoftverfejlesztőnek nem kellene ügyvédeket alkalmaznia ahhoz, hogy eldöntse, legális-e az általa megírt programkód. A politikus úgy véli, a digitális eszközök piacát szabályozó CLARITY Act egyértelmű jogi védelmet teremthet a nem letétkezelő kriptoszoftverek, blokklánccsomópontok és decentralizált infrastruktúrák fejlesztői számára.
2026. 06. 22. 16:00
Megosztás:

Az aratás végéig fokozott figyelemre inti a gépjárművezetőket az agrárkamara

Országszerte elkezdődött az aratás, a gépjárművezetőknek fokozottan figyelniük kell az utakon a mezőgazdasági munkagépekre és vontatókra – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétőfn az MTI-vel.
2026. 06. 22. 15:30
Megosztás:

Fokozódik a harc az autósokért - csökkent a kötelező biztosítások átlagdíja

Jelentősen nőtt az autókra kötött kötelező felelősségbiztosítások száma: a Netrisknél 2026 első félévében 23 százalékkal több szerződést kötöttek az autósok éves szinten. Közben az átlagdíjak 9 százalékkal közel 49 ezer forintra mérséklődtek. A legtöbb kgfb-t egyébként Volkswagen, Opel és Ford márkájú autókra kötötték az idei első félévben. A cascobiztosítások száma is nőtt, az átlagdíj pedig alig változott.
2026. 06. 22. 15:00
Megosztás:

Hiába fogadná el szinte minden bolt: 4,4%-nál tetőzhet a won-stabilcoin használata

A dél-koreai kereskedők 90 százaléka is elfogadhatná a wonhoz kötött stabilcoint, a vásárlók túlnyomó többsége mégsem fizetne vele rendszeresen. Egy új pénzügyi elemzés szerint az infrastruktúra kiépítése önmagában kevés: a valódi áttöréshez a fogyasztók bizalmát és mindennapi fizetési szokásait is meg kell változtatni.
2026. 06. 22. 14:30
Megosztás:

Fékezőben a termőföldpiac - Mennyibe kerül most egy hektár föld?

A 2024. évi 2,236 millió forintról tavaly 2,264 millióra, mindössze 1,3%-kal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára a NAV – egyelőre nem teljeskörű, szűrt – adatai alapján. A legjobban (21%) Zala megyében emelkedtek az árak, majd jócskán lemaradva Heves következik 14%-os drágulással. A lista másik végén Pest és Veszprém vannak 13-14% közötti csökkenéssel. (Az adatok értékelését némileg nehezíti a földhivataloknál tavaly bevezetett elektronikus ingatlannyilvántartási rendszerre való átállás okozta ügymenet-lassulás és adathiány, mely vélhetően Pest megyét érinti leginkább.)
2026. 06. 22. 14:00
Megosztás:

A magyar kkv-k használják, de még nem építették be a működésükbe a mesterséges intelligenciát

Jóllehet már tömegesen jelen van Magyarországon a mesterséges intelligencia, a rendszeres és tudatos használat még korántsem általános – derül ki az első AI Index Magyarország kutatásból. A Joint Venture Szövetség (JVSZ), a Code Intelligence és a Peak együttműködésében megvalósult felmérés mostantól rendszeresen ad majd visszajelzést a mesterséges intelligencia hazai használatáról, elfogadottságáról és gazdasági hatásairól.
2026. 06. 22. 13:30
Megosztás:

A Web3 jövője veszélyben? A tehetségek megvannak, az állások hiányoznak

A <a href="https://www.bitget.com/promotion/blockchain4youth?channelCode=regd&vipCode=6zld" target="_blank">Bitget Blockchain4Youth (B4Y)</a> kezdeményezése keretében elkészített Web3 Next-Gen Talent Intelligence Report jelentés szerint az iparág egyik legnagyobb munkaerőpiaci kihívása nem a tehetségek hiánya, hanem a felvételi akadályok jelenléte. A kutatás több régióból származó pályakezdő és karrierjük elején járó szakembereket kérdezett meg, és arra jutott, hogy bár a Web3 továbbra is magasan képzett tehetségeket vonz, sok jelentkező mégsem tudja megszerezni első állását a szektorban.
2026. 06. 22. 13:00
Megosztás:

Egyharmados forradalom a fizetésekben: a mobilokba tett kártyák átlépték az álomhatárt

Néhány év alatt huszonötszörösére növekedett a mobilokba digitalizált magyar bankkártyákkal végrehajtott vásárlások összege. Az elmúlt 12 hónap akkora emelkedést hozott, hogy a mobiltárcás vásárlások száma először haladta meg az összes kártyás vásárlás egyharmadát – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lendület csökkenésének nyoma sincs, a mobilokba digitalizált kártyák száma már átlépte a 3 milliót.
2026. 06. 22. 12:30
Megosztás:

Andy Burnham fordulatot hozhat a brit kriptopolitikában

Andy Burnham látványos időközi választási győzelme nemcsak a brit Munkáspárt vezetését rendezheti át, hanem az Egyesült Királyság kriptovaluta-szabályozására is komoly hatással lehet. Manchester polgármestere nyíltan támogatja a Web3-szektort, miközben a jelenlegi kormány az elmúlt hónapokban szigorúbb irányt vett a digitális eszközökkel szemben.
2026. 06. 22. 12:00
Megosztás: