Még idén szimatolhat a Puli a Holdon

Aktívan részt vesz a nemzetközi űrkutatásban a magyar Puli Space Technologies, melynek NASA-díjas műszere még idén eljuthat a Holdra.

Még idén szimatolhat a Puli a Holdon

A Holdi Vízszimatoló az égitest felszínén található hidrogénkészlet felmérésére szolgál, potenciálisan segítve az űrhajósok vízellátását és a jövő űrkutatási missziók rakétaüzemanyag-ellátását. Megalakulása óta a Puli Space Technologies már többször bizonyította, hogy nemzetközi szinten elismert projektjeivel élen jár a magyar űrkutatásban.

Legutóbb épp egy hónappal ezelőtt, január 8-án került sor űrtörténelmi eseményre, hiszen ekkor indította útjára az Astrobotic Technology vállalat a Peregrine nevű landolóegységét, hogy fedélzetén több műszert és 90 kg hasznos terhet juttasson a Holdra, köztük a történelem első, teljesen egészében magyar készítésű tárgyát, a Puli Téridő Plakettjét. Bár a Peregrine üzemanyagszivárgás miatt nem érte el a tervezett célját, a Hold távolságát is túlszárnyalva, 389.500 km-re távolodott el a Földtől, majd visszatérve a Csendes-óceán fölött a légkörben megsemmisült.

A tíz napos út során összegyűjtött adatok és a rakományok tesztelése értékes tapasztalatokkal szolgáltak, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek a következő holdraszállási kísérletek sikeressége szempontjából.

„Annak ellenére, hogy az eredeti Téridő Plakett szép tűzhalált halt a Peregrine fedélzetén, örömmel mondhatom, hogy kerámia és alumínium másolata otthonra talál a pittsburghi Moonshot Museumban. Számunkra ez a tárgy nem csupán a történelem egy apró szeletét, hanem a közösségi összefogás erejét is megtestesíti. Bízom benne, hogy általa mindenki, aki ellátogat a múzeumba, megismerheti a kortárs magyar szellemiségben rejlő hihetetlen erőt.” – mondta dr. Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója és vezetője.

A Puli Space Technologies továbbra is elkötelezett szerepet vállal abban, hogy aktívan részt vegyen a nemzetközi űrkutatásban, és elősegítse az emberiség erőfeszítéseit a holdi felszín felfedezése terén. Az Intuitive Machines IM-2 küldetése révén várhatóan már idén megkezdheti munkáját a Puli NASA- díjas Holdi Vízszimatolója, amely rendkívül kis méretű, mindössze 10x10x3,4 cm, és csupán 40 dekagramm tömegű műszer.

Ez a detektor képes felmérni a Hold felszíni rétegében található hidrogénkészletet, amely lehetővé teheti az űrhajósok vízellátásának biztosítását. Emellett a vízből kinyert hidrogén és oxigén potenciálisan rakétaüzemanyagként is szolgálhat a jövő űrkutatási missziói során.

„Büszkék vagyunk arra, hogy a magyar technológia is hozzájárulhat a Hold felszínének felfedezéséhez. Izgatottan várjuk, hogy eredményeink által még több lehetőséget nyissunk meg az emberiség számára az űrkutatás terén." – tette hozzá dr. Pacher Tibor. A magyar fejlesztésű műszer az Európai Űrügynökség (ESA) által indított, alacsony költségvetésű holdi küldetésekhez kiírt pályázatán is jó eséllyel indul. Siker esetén a Puli egyedülálló megoldása tovább erősítheti Magyarország helyét az űrkutatás globális térképén.

Az eredményhirdetésre várhatóan áprilisban kerül sor.


Elmaradt a várakozásoktól az OTP Bank nyeresége a második negyedévben

Az OTP Bank a második negyedévben 256 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, ami 13 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakinál, és 21 százalékkal marad el az előző három hónap eredményétől - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán hajnalban közzétett tájékoztatóban.
2026. 08. 05. 09:00
Megosztás:

Erősödött szerda reggelre a forint

Erősödött szerda reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 05. 08:30
Megosztás:

A dolgozók 94 százaléka fáradtsággal küzd, mégis csak minden hatodik kér munkahelyi segítséget

Egy 2026-os, 6105 fő bevonásával készült nemzetközi felmérés szerint a munkavállalók 94 százaléka tapasztalt fáradtságot vagy alacsony energiaszintet, 77 százalékuk pedig mentális egészségi tünetekről is beszámolt.1 Ennek ellenére mindössze 17 százalék vett igénybe munkahelyi támogatást, minden harmadik dolgozó pedig az egészségügyi segítségkérést is elhalasztotta. A munkavállalók állapotromlása ezért sokszor jóval azelőtt elkezdődik, hogy az a betegszabadságokban vagy a fluktuációban is láthatóvá válna, ez pedig akár több év távlatában is nyomot hagyhat a cég eredményességén.
2026. 08. 05. 07:00
Megosztás:

Védelmi Munkacsoport: hosszabb hőségriasztás, stabil energiaellátás

A kánikula elhúzódik, ezért meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást, a szakemberek megfeszített munkájának köszönhetően egyelőre továbbra is biztonsággal üzemeltethető a Paksi Atomerőmű még működő turbinája - közölték a Védelmi Munkacsoport keddi napi értékelésében, amelyet a kormany.hu oldalon tettek közzé.
2026. 08. 05. 06:00
Megosztás:

Magánforrásból épül új gyalogoshíd az Óbudai-szigetre

Mérföldkőhöz érkezett Óbuda egyik legjelentősebb közösségi célú fejlesztése: Budapest főépítésze jóváhagyta a Speciálterv gyalogoshíd koncepcióját. A szakhatóságokkal és közműszolgáltatókkal egyeztetett dokumentációt akár heteken belül benyújthatják engedélyeztetésre. A 138 méter hosszú, 3,5 méter széles hidat a Biggeorge Property teljes egészében magánforrásból valósítja meg.
2026. 08. 05. 05:00
Megosztás:

Új ügyvezető igazgató az ITAKA Hungary élén

Az ITAKA Csoport két vezetője 2026. augusztus 4-től új pozícióban folytatja munkáját. Az ITAKA Csoporthoz tartozó cseh utazásszervező, a Čedok eddigi vezetője, Stanislav Zeman veszi át az ITAKA Hungary irányítását. A magyarországi vállalatot az elmúlt években irányító Vytautas Kaikaris pedig a Čedok ügyvezető igazgató pozícióját tölti be.
2026. 08. 05. 04:00
Megosztás:

Beperelte a Trump-adminisztrációt az új importvámok miatt a szövetségi államok fele

Pert indított a Trump-adminisztráció ellen a közelmúltban bevezetett széles körű importvámok miatt az Egyesült Államok szövetségi államainak fele.
2026. 08. 05. 03:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjasnak adót kell fizetnie

Sokan úgy gondolják, hogy aki nyugdíjba vonul, az automatikusan minden adó megfizetése alól mentesül. A magyar szabályozás azonban ennél jóval összetettebb. Maga a nyugdíj adómentes, de a nyugdíjas más jövedelmei, vásárlásai, befektetései és vagyoni ügyletei után ugyanúgy keletkezhet adófizetési kötelezettség, mint bármely más magánszemélynél.
2026. 08. 05. 02:00
Megosztás:

Betiltják az air fryer-eket? Minden, amit a PFAS-korlátozásról tudni kell

Alig szoktuk meg, hogy a forró levegős sütő szinte minden második magyar konyhában megjelent, máris nyugtalanító hírek kezdtek terjedni: az Európai Unió állítólag betilthatja az air fryereket.
2026. 08. 05. 01:00
Megosztás:

Kettészakadt Európa az elektromos autózásban: óriási különbségek az elektromos autók elterjedésében

Az ACEA (Európai Gépjárműgyártók Szövetsége) legfrissebb európai személyautó-értékesítési adatai alapján egyre markánsabban rajzolódik ki Európa kétsebességes elektromos átállása[1]. Míg egyes országok már közel járnak a teljes villamosításhoz, más piacokon az elektromos autók részesedése továbbra is egyszámjegyű.
2026. 08. 05. 00:05
Megosztás:

Csökkentett termeléssel működik az Audi Hungaria Zrt.

Csökkentett termeléssel működik augusztusban az Audi Hungaria Zrt., igazodva az európai autóipari működési szokásokhoz - tájékoztatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat kommunikációs osztálya az MTI-t.
2026. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Csökken a Tisza-tó vízszintje

A Tisza-tó Kisköre-felső vízmércén mért vízállása 700 centiméter alá csökkent - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján.
2026. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Biztosított a tűzifaellátás a téli időszakra

A kormány megduplázza a szociális tűzifa program keretében igényelhető mennyiséget és a biztosított keretösszeget a rászoruló családok számára - olvasható az élő környezetért felelős miniszter közösségi oldalának keddi bejegyzésében.
2026. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint kedd estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 04. 20:05
Megosztás:

A Mastercard rekordüzlettel erősít a stabilcoin piacon

A Mastercard lezárta a londoni BVNK felvásárlását, amely akár 1,8 milliárd dolláros értékével minden idők legnagyobb stabilcoin-infrastruktúrához kapcsolódó akvizíciója lehet. Az ügylet azt jelzi, hogy a blokkláncalapú fizetések, a napi 24 órás elszámolás és a hagyományos bankrendszer összekapcsolása már a globális fizetési vállalatok egyik legfontosabb stratégiai céljává vált.
2026. 08. 04. 19:00
Megosztás:

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében, amiben jelentős szerepet játszik az ázsiai értékesítés erősödése, egy ügyfélkompenzáció, a magasabb egyesült államokbeli adójóváírások és a szigorúbb költséggazdálkodás is – jelentette be hétfőn a dél-koreai akkumulátorgyártó.
2026. 08. 04. 18:00
Megosztás:

Erőre kaptak a lakásépítések, de a kilábalás még bizonytalan

A lakásépítési adatok látványos javulását az erősödő piaci és geopolitikai bizonytalanság törheti meg – állapítja meg a Mapei Kft. elemzése.
2026. 08. 04. 17:00
Megosztás:

Gajdos László: átfogó országos ellenőrzés indult az akkucégeknél

Országos ellenőrzési program indult augusztus 1-től az akkumulátoripar teljes működési láncának vizsgálatára - közölte az élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 08. 04. 16:00
Megosztás:

MTMI Innovációs Műhely: 100 millió forintos támogatás a fiatalokat megszólító tudományos és innovációs kezdeményezéseknek

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) koordinálásában, 100 millió forintos keretösszeggel elindult az MTMI Innovációs Műhely, amely a matematika, a természettudományok, a műszaki területek és az informatika iránt érdeklődő fiatalokat célozza; civil szervezetek és nonprofit vállalkozások nyújthatnak be pályázatot 100 százalékos támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatásra.
2026. 08. 04. 15:00
Megosztás:

Sorra csökkentik a bankok a lakáshitelek kamatait, itt az újabb csatlakozó

Nem maradt magára az OTP a lakáshiteleknél a kamatcsökkentéssel, augusztustól újabb nagybank csatlakozott hozzá, és hamarosan mások is követhetik a példájukat – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Bár a lakáshitelezés csaknem 80 százalékát még mindig az államilag támogatott, maximum 3 százalékos kamatú kölcsönök teszik ki, a tisztán piaci hitelek ára is fontos. A kedvezményekre nem jogosultak mellett a megemelkedett ingatlanárak miatt kiegészítésként azoknak is szüksége lehet rájuk, akik Otthon Startot vagy CSOK Pluszt vesznek fel.
2026. 08. 04. 14:00
Megosztás: