Meg is szavazták, új munkaszüneti nap jöhet Magyarországon - A boltok is zárva lesznek

Évekkel ezelőtt a kormány azon gondolkodott, hogy egy újabb szabadnap bevezetése nagy kiesést jelentene-e a magyar gazdaságnak. Ezért 2017-ben népszavazást is kezdeményeztek az ügyben, ám végül nem lett belőle semmi, mert nem jött össze a szükséges mennyiségű aláírás. Most a Pénzcentrum utánajárt ismét a témának: munkaszüneti nap lesz december 24-e?

Meg is szavazták, új munkaszüneti nap jöhet Magyarországon - A boltok is zárva lesznek

Vita vagy tény: December 24-e munkaszüneti nap lesz?

Újra előkerült a december 24-i munkaszüneti nap kérdése, és a kiskereskedelmi dolgozók most hivatalosan is szeretnék elérni, hogy ezt a napot pihenőnappá nyilvánítsák.

Korábban a kormány azt állította, hogy további szabadnap bevezetése káros lenne a magyar gazdaságra nézve. Még 2017-ben is népszavazást kezdeményeztek a témában, de nem sikerült a szükséges aláírásokat összegyűjteni.

Most a Pénzcentrum olvasóit kérdezte meg az esetleges újabb munkaszüneti napról, és több mint 85% támogatja, hogy december 24-e legyen pihenőnap a kiskereskedelemben is.

A december 24-e körüli vita már régóta tart, és az országban két táborra szakadtak az emberek: vajon legyen-e munkaszüneti nap a karácsony előtti napon vagy sem?

Bubenkó Csaba, az Egyenlő.hu munkavállalói érdekképviselet elnöke legutóbbi nyilatkozatában elmondta, hogy tovább fognak tárgyalni erről a kérdésről a munkáltatói képviselettel és a kormánnyal.

A kereskedelmi szektorban a szenteste napjára pihenőnapot kezdeményeztek az érdekképviseletek, és ez pozitív visszhangot kapott. Az elképzelés az, hogy a munkavállalóknak ne kelljen dolgozniuk december 24-én a boltokban, vagy ha mégis, akkor 100% műszakpótlékot kapjanak.

Már évek óta azon dolgoznak, hogy december 24-e teljes mértékben pihenőnap legyen a bolti munkavállalók számára is, hogy ők is nyugodtan tölthessék el ezt az időt a családjukkal az ünnepek előtt.

2024-ben az esélyes, hogy a keddi szenteste pihenőnap lesz egy hosszú hétvége keretében, amit december 7-én, szombaton kellene ledolgozni. Így a december 27-e, a karácsony utáni péntek is szabadnap lenne, amit előre el lehetne dolgozni december 14-én.

Fontos megjegyezni, hogy ez csak azokra az alkalmazottakra vonatkozik, akik hétfőtől péntekig, napi 8 órában dolgoznak. A kiskereskedelemben dolgozók munkaideje eltérő, ezért a szakszervezetek változást sürgetnek.

A szavazás eredménye egyértelmű lett

december 24-e munkaszüneti nap?

Egy új munkaszüneti nap bevezetése nem lenne újkeletű ötlet: emlékezetes, a kabinet 2017-ben már bővítette a listát a nagypéntekkel.

Akkori számítások szerint ez nagyjából 20-25 milliárd forintos kiesést jelenthetett a magyar gazdaságnak, ugyanakkor egyes szakértők szerint december 24-e esetében nem lenne ekkora a deficit, hiszen aznap már amúgy is kevesen dolgoznak az országban – azaz vélhetően kevesebben, mint ahányan nagypénteken.

Ugyanabban az évben egyébként népszavazási kezdeményezés is volt a kérdésben, ám akkor nem jött össze a kérdés benyújtáshoz szükséges mennyiségű aláírás. Így végül az emberek nem mondhattak véleményt arról, legyen-e munkaszüneti nap december 24-e.

A Pénzcentrum Bubenkó Csaba legutóbbi nyilatkozata után megkérdezte olvasóit, ők mit lépnének a kérdésben, és mint kiderült: a majd’ 2000 válaszadó (nekik köszönjük, hogy megosztották véleményüket) több mint 85 százaléka egyetért azzal, hogy december 24-e legyen pihenőnap Magyarországon a kiskereskedelemben is.

Így látja a kormányzat

A december 24-i pihenőnap már régóta téma a magyar közéletben, 2020-ban Gurmai Zita parlamenti képviselő írásbeli kérdésében próbálta megtudni a kormányzattól, mikor nyilvánítják munkaszüneti nappá december 24-ét? Schanda Tamás államtitkár akkor azt írta,

"a jelenleg is érvényben lévő munkaszüneti napok számának növelése gyengítené a versenyképességet és GDP kiesést is okozna, érzékenyen érintené a nemzetgazdaság teljesítményét és a költségvetés bevételeit is".

Emellett hozzátette, „a keresztény világ meghatározó része december 25-én emlékezik a Megváltó, Jézus Krisztus megszületésére. Ez a nap Magyarországon munkaszüneti nap”

Az albérletpiac visszacsábítaná a bérlőket: Budapesten ismét mínuszban a lakbérek

A hazai albérletpiacon a bérleti díjak alakulása most a bérlőknek a kedvez. A KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint februárban ugyanis országosan 0,6 százalékkal nőttek a bérleti díjak januárhoz képest, Budapesten viszont 0,1 százalékos volt a visszaesés, így mindkét adat stagnálásközeli értéknek tekinthető. Az egy évvel korábbihoz képest a fővárosi és az országos piac is 5,4 százalékos emelkedést könyvelhetett el. A februári változások a bérleti díjemelkedés további fékeződésére utalnak, hiszen januárban még országosan és Budapesten is 1,6, illetve 1,3 százalékos havi drágulást tapasztalhattak a bérlők és bérbeadók.
2026. 03. 12. 04:00
Megosztás:

A tehéntartók panasza eljutott a kormányhoz

A piaci nehézségek közepette felértékelődik a tudatos vásárlás, a tejtermelés túlélése múlhat most azon, hogy minél többen válasszák a magyar tejtermékeket - mondta szerdai videóüzenetében az agrárminiszter.
2026. 03. 12. 03:30
Megosztás:

Friss kutatás: Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatása szerint Magyarországon az érettségizett átlagkeresethez képest egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan nagyjából 200.000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) pedig már 450.000 forintos (közel 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet. A számítások alapján ez éves szinten – a végzettségi szinttől függően – megközelítőleg 2,8-6,8 millió forintos bérkülönbséget is jelenthet. Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora azt mondta: egy önköltséges alapképzés ára akár alig több mint egy év alatt visszahozható, mesterszinten pedig ennél is gyorsabban megtérülhet. A felmérés szerint a felsőfokú végzettség a bérek mellett a karrierlehetőségekre és a rugalmas munkavégzés esélyére is hatással van.
2026. 03. 12. 03:00
Megosztás:

Újabb csapás Európának: az energiaválság miatt zuhannak a tőzsdék

Az európai részvénypiacok jelentős eséssel indították a hetet, miután az Irán körüli konfliktus eszkalációja megemelte az olajárakat, és erős kockázatkerülő hangulat alakult ki a piacon. A STOXX 600 index akár 2%-os esést is mutat, tovább növelve a múlt heti 5,51%-os visszaesést, így az index már közel 7,3%-kal áll a februári rekordértéke alatt. A főbb indexek – köztük a DE40, FRA40, UK100 és SPA35 – 1,5–2,5% közötti mínuszban vannak. A VSTOXX volatilitási index közel 4%-kal emelkedett, 30,30 pontra, ami április óta a legmagasabb szint. A jelenlegi helyzetet a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési alkalmazás, az XTB szakértői elemezték.
2026. 03. 12. 02:30
Megosztás:

Vasárnapi boltzár - zárva lesz a Penny, az ALDI és a LIDL is

Március 15. minden esztendőben különleges jelentőséggel bír Magyarországon, hiszen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emléknapja. Ilyenkor az ország számos pontján tartanak ünnepi rendezvényeket, megemlékezéseket és programokat, sok család pedig kirándulással vagy közös kikapcsolódással tölti az időt. 2026-ban azonban egy apró eltérés lesz a megszokott rendhez képest: a nemzeti ünnep vasárnapra esik, így most nem alakul ki hosszú hétvége. De mely boltok lesznek zárva és esetleg nyitva?
2026. 03. 12. 02:00
Megosztás:

Ezüst árfolyam elemzés - meddig ragyoghat még?

Noha január végén történelmi nagyságrendű zuhanást lehetett látni az ezüst árfolyamában, a nemesfém piaca 2026-ban az egyik legizgalmasabb nyersanyag-befektetési területté válhat: az ipari felhasználás rekordokat dönt, miközben a kínálat továbbra is képtelen lépést tartani. A tartós fizikai hiány, a zöldtechnológiai boom és a geopolitikai bizonytalanság egyszerre hajtja fel az árfolyamot. Az MBH Befektetési Bank szakértője az arany után az ezüst piaci kilátásait is értékelte.
2026. 03. 12. 01:30
Megosztás:

Érdemes a lottón minden héten ugyanazokkal a fix számokkal játszani?

Sokan hisznek abban, hogy ha évekig ugyanazokat a számokat játsszák meg, előbb-utóbb biztosan „beüt a szerencse”. Mások viszont minden héten új számokat választanak, mert úgy érzik, így nagyobb az esélyük a nyerésre. De vajon matematikailag tényleg számít, hogy mindig ugyanazokat a számokat játsszuk, vagy hetente változtatjuk őket?
2026. 03. 12. 01:00
Megosztás:

Kijev: nincs hivatalos státusza a Barátság vezetéket vizsgáló magyar csoportnak

Ukrajna területén nincs hivatalos státusza vagy tervezett hivatalos találkozója a Barátság kőolajvezeték állapotának vizsgálatára Magyarországról érkezett csoportnak, ezért helytelen őket "küldöttségnek" nevezni - jelentette ki Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő szerdán újságíróknak.
2026. 03. 12. 00:30
Megosztás:

Spanyolország eszközt vezet be az online gyűlöletbeszéd figyelésére

A közösségi médiában megjelenő gyűlöletbeszéd nyomon követésére és mérésére alkalmas eszköz bevezetését jelentette be a spanyol miniszterelnök szerdán Madridban, az első Gyűlölet Elleni Fórumon tartott megnyitóbeszédében.
2026. 03. 12. 00:05
Megosztás:

Már csak pár napig lehet kérni az szja-bevallási tervezetek postázását

Még öt napig, március 16-ig kérhetik az szja-bevallási tervezetek postázását azok, akik nem rendelkeznek elektronikus elérhetőséggel - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 03. 11. 23:30
Megosztás:

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben, amelynek nyomán hatvan új, magas képzettséget igénylő munkahely jön létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a városban.
2026. 03. 11. 23:00
Megosztás:

Lengyelországban nyomozás indult az Epstein-akták ügyében

Az Epstein-akták elemzése alapján Lengyelországban nyomozás indult feltételezett emberkereskedelem ügyében, az eljárás során két másik európai országhoz fordultak kölcsönös jogsegély keretében - közölte szerdán a lengyel államügyészség.
2026. 03. 11. 22:30
Megosztás:

Franciaország eddig 20 ezer állampolgárát utaztatta haza

Franciaország mintegy 20 ezer állampolgárát utaztatta haza a február 28-án megindított iráni háború kezdete óta a közel-keleti régióból - közölte szerdán Maud Bregeon kormányszóvivő.
2026. 03. 11. 22:00
Megosztás:

Felfüggesztik a március 8-tól tartó sztrájkot a pécsi buszvállalatnál

Csütörtöktől felfüggeszti a március 8-tól érvényben lévő sztrájkmenetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. - közölte a társaság szerdán az MTI-vel. A társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) elnöke az érdekképviselet közösségi oldalán azt írta, hogy értesülései szerint a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatója folytathatja a bértárgyalást.
2026. 03. 11. 21:30
Megosztás:

Ideiglenes üzemanyaghiány jelent meg egyes szlovén kutakon

A kereslet hirtelen növekedése miatt egyes Petrol-töltőállomásokon átmeneti üzemanyaghiány alakult ki Szlovéniában, de a közelben található kutaknál általában továbbra is elérhető az üzemanyag - közölte szerdán a Petrol szlovén olajipari vállalat.
2026. 03. 11. 21:00
Megosztás:

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH), a jubileum kapcsán megtartott, jelentős nemzetközi jelenléttel lezajlott ünnepi esemény középpontjában Magyarország egyik legrégebbi, folyamatosan működő állami intézményének története, valamint a jövő technológiai és egyéb kihívásai álltak - közölte az SZTNH szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 20:30
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nevével

Adathalász sms-ekben próbálnak adatokat kicsalni ismeretlenek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőre (NEAK) hivatkozva - hívta fel a figyelmet a szervezet az MTI-nek szerdán küldött közleményében.
2026. 03. 11. 20:00
Megosztás:

Jövő héten indul a munkakörülmények fejlesztését célzó pályázat második szakasza

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 "Munkakörülmények fejlesztése" elnevezésű kiemelt projektre fordítandó 8,610 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. A második szakaszban, március 16-ától további mintegy 1,857 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára - tájékoztatott szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 11. 19:30
Megosztás:

Megelőzheti valaha a Zcash a Bitcoint?

A kriptovaluták világában időről időre felmerül a kérdés: vajon létezhet-e olyan digitális eszköz, amely egyszer letaszítja a trónról a Bitcoint? A közelmúltban különösen sok figyelmet kapott a Zcash, amely az elmúlt egy évben látványos árfolyam-emelkedést produkált. A privát tranzakciókat lehetővé tevő technológiája miatt egyesek szerint akár komoly kihívóvá is válhat a kriptovaluták királyával szemben. De mennyire reális az, hogy egyszer a Zcash értéke meghaladja a Bitcoinét?
2026. 03. 11. 19:00
Megosztás:

A hazai ízekre és fogásokra fókuszálnak az idei MBH Bank Gourmet Fesztiválon

Május vége helyett idén június 4-7. között rendezik meg az MBH Bank Gourmet Fesztivált a Millenárison, ezúttal fókuszban a magyar vidékkel, a hazai ízekkel és fogásokkal.
2026. 03. 11. 18:30
Megosztás: